Pašto sistema

Lietuvos šachmatų lyga : čempionai MRU, bet ŠK“Margiris” grįžta į medalių kelią!

Praėjusį savaitgalį Vilniuje baigėsi 2022 metų Lietuvos šachmatų lygos (LŠL) ir Lietuvos moterų šachmatų lygos (LMŠL) komandinės batalijos. Šeštadienį -sekmadienį buvo sužaisti paskutiniai tiek LŠL, tiek LMŠL 3 ratai iš reglamentu nustatytų 7-ių. Po jų paaiškėjo abiejų lygų nugalėtojai ir prizininkai.

2022m. LMŠL nugalėtojos Kauno ŠBK „Kaunas”. Iš kairės į dešinę Salomėja Zaksaitė, Gabija Šimkūnaitė, Margarita Baliūnienė

Ypač įtempta žaidimo diena buvo šeštadienis, kurią buvo žaidžiami 2 ratai – 12.00 ir 18.00. Užbėgant įvykiams už akių, verta paminėti, kad kovos buvo tokios įtemptos, kad dėl ilgai užsitęsusios V rato partijos, VI rato pradžią teisėjams teko pavėlinti apie 15 min.

LŠL V ratas

Vilnius, 2022.03.19  12.00

Pagrindinė „Margirio“ komanda kovoja su galingu Panevėžio „Gigant Chess“ klubu, lygos reitingo favoritu. Deja, karas Ukrainoje pasiekia ir LŠL. Buvęs pajėgiausias Rytų Baltijos zonos didmeistris, į Ukrainos federaciją ir tėvynę grįžęs Igoris Kovalenko (FIDE reitingas 2674) šiuo metu viename labiausiai bombarduojamų pasaulio miestų – Kijeve, padeda gintis šaliai nuo Rusijos agresijos. Kitas pajėgus Latvijos legionierius Nikita Meškovs ( 2561) – išvykęs į Švedijos lygą.

Turėdamas baltosios spalvos pranašumą, “Margiris” pasiryžęs išnaudoti šias aplinkybes savo naudai. 20 min. prieš ratą sužinojęs priešininkų komandos sudėtį, komandos kapitonas Š.Šulskis mato apčiuopiamą “Margirio” pranašumą apatinėse lentose ir atitinkamai sukuria mačo strategiją. Po 4 žaidimo valandų rezultatas lygus 2:2, bet prie paskutiniojo 5-ojo stalo L.Šolio – A.Žvirblio partijoje klasikinis “Bermudų trikampis” – “Margirio” žaidėjas bando išnaudoti rikio pranašumą baigmėje “bokštas+rikis prieš bokštą”.

Laimutis Šolys 2300 – Andrius Žvirblis 1902

LŠL V ratas (Š.Šulskio komentarai)

Vilnius, 2022.03.19

88-as baltųjų ėjimas

Po 25 ėjimų žaidimo iš 50-ies nustatytų šioje „aristokratinėje” (t.y. pėstininkų neturinčioje – Š.Š.) baigmėje L.Šoliui pavyko pasiekti Filidoro, t.y. laiminčią poziciją.Baltųjų figūros idealiai išsidėstę. Tačiau laiminčių pozicijų zona yra gana siaura, ir net Filidoro poziciją be gilių, tikslių žinių laimėti sunku net didmeistriui. L.Šolys supranta, kad jo pozicija jau laimėtinoje zonoje, tačiau laiko stoka trukdo atsiminti optimalų kelią.

88. Rg3 Atimti bokštui užnugarinių šachų galimybę iš e1 yra gera mintis, tačiau ne mažiau svarbu yra atimti ir 2-ąją gulstinę iš bokšto. Kurį rikio ” sparną” tiesti – Rc3 ar Rg3- labai dažnai susipainioja net visko matę meistrai. Stipriau buvo 88. Rc3!, atimant iš juodųjų bokšto ne tik e1, bet ir d2-lauką.Tačiau po Bd7 baltųjų dar lauktų labai sunkus darbas – 89. Bc8+ Bd8 90. Bc7 Bd1 ir dabar nepaprastai sunki net didmeistriams dalis – reikia… perduoti juodiesiems ėjimą! Tai galima atlikti sekančiu rikio trikampiu: 91. Rf6 Be1+ 92. Re5 Bd1 93. Rc3 Ėjimas atiduotas juodiesiems. Dabar jų bokštas turės kilti į seklumą 3-ioje gulstinėje. Bd3 (greičiau pralaimi 93… Kd8 94. Bc4 Ke8 95. Ra5 Kf8 96. Bg4) 94. Rf6 Be3+ 95. Re5 Bd3 Juodųjų bokštas -seklumoje, tad baltieji pradeda lemiamą operaciją : 96. Be7+ Kd8 (96… Kf8 97. Bh7 +-) 97. Bg7 Kc8 98. Bc7+ Kd8 99. Bc4 Ke8 (99… Be3 100. Bb4 +-) ir čia po 100. Rd4! juodųjų bokštas sudužta seklumoje.
Reikia pasakyti, kad L.Šolio idėją Rg3 buvo galima sėkmingai panaudoti, prieš tai įjungus 88. Bg4 Bf1 ėjimus – 89. Rg3! Dabar šis ėjimas atima ne tik e1, bet ir svarbų f2-lauką, pvz. Bf7 90. Bg8+ Bf8 91. Bg7 Bf1 ir toliau baltiesiems pergalės siekti reikia pagal aukščiau pateiktą pavyzdį. Sunkus darbas to nesimokiusiems!

88… Bd3? Laimei, A.Žvirblis pats tempia savo bokštą „ant seklumos”. Po 88… Bd2! L.Šoliui prireiktų daug laiko, kad vėl suderinti laimėjimo mechanizmą, ir neaišku, ar nebūtų pereikvotas 50 ėjimų limitas. 89. Bg4! Dabar baltieji turi laimėti greitai, bet pavargęs A.Žvirblis sekančiu ėjimu dar pagreitina Panevėžio klubo pralaimėjimą. 89…Kf8 Negelbsti nei 89… Be3+ 90. Re5 Bf3 (90… Kf8 91. Bh4) 91. Rf4!; nei 89… Bf3 90. Rf4!

90. Rd6+ Juodieji pasidavė 1-0

Šitaip „Margiris“ įveikė galingą Panevėžio gigantų klubą 3:2 ir pasistūmėjo arčiau medalių. Lyderių Vilniaus “MRU -ROSK Consulting” ir čempionų Kauno ŠBK mače vilniečiai kone sutriuškino savo konkurentus 4,5: 0,5 ir iškopė į pirmą lentelės poziciją. Antroji “Margirio” komanda užtikrintai 4:1 įveikė Visagino “Šachmatų stebuklą” ir ėmė kilti iš paskutinės turnyrinės lentelės vietos.

LŠL VI ratas

Vilnius, 2022.03.19  18.20

Popietiniame mače lyderiai MRU neužleido pozicijų mače prieš patyrusį Vilniaus „LKŠF -Chess United“. Dviemis komandos lyderių T.Laurušo ir P.Pultinevičiaus pergalėmis prieš atitinkamai D.Chocenką ir M.Limontą MRU šventė pergalę 3,5:1,5 ir toliau laikėsi tvirto kurso kelyje į LŠL čempionų žiedus.

“Margiris” gi popietiniame rate žaidė su ambicinga studentiška Vilniaus “Mėlyna-VŠK”. Tai buvo neparankūs varžovai “Margiriui”, ne sykį klubui iškrėtę nemalonių pokštų. Varžovų baltosios spalvos pranašumas ir jaunystė žadėjo labai sunkų mačą Kauno klubui.

LMŠL sidabro medalių laimėtojos SM ” Vilniaus tauras” : iš kairės į dešinę – Ieva Šitkauskaitė, Kotryna Šukytė, Kamilė Baginskaitė

Komandos kapitonas Š.Šulskis klubo nuovargį sumažino, leisdamas ilsėtis po sunkios pergalės prieš A.Žvirblį išsekusiam L.Šoliui ir įliedamas gaivumo į komandą per 20-metį A.J. Lazaravičių. Tačiau kitiems 4 “Margirio” pagrindinės sudėties žaidėjams teko kovoti 2-ą partiją per dieną.

2-ąjai žaidimo valandai einant į pabaigą, “Margiris” pradėjo veržtis pirmyn prie 4-ojo stalo, kur T.Tvarijonas aukom ir prasiveržimais centre ėmė talžyti K.Eigmino karaliaus prieigas aštriajame siciliškosios gynybos Drakono variante. Tomui prasiveržus centre 20.e4-e5! K.Eigminas sugebėjo atsilaikyti tik 4 ėjimus ir netrukus rezultatas tapo 1:0 “Margirio” naudai.

Tačiau nieko gero nežadėjo “Margirio” pozicijos nei prie 2-osios, nei 3-iosios mačo lentų. Visgi patyrusiam “Margirio” didmeistriui I.Starostitui pavyko atsilaikyti lygiosiomis prieš A.Šalną, tačiau S.Steponavičius nusileido T.Povilaičiui. Š.Šulskiui prie priekinės lentos apie 2 valandas teko atremti A.Vardanyano spaudimą, tačiau 3-ią žaidimo valandą po 22…Žb3! “Margirio” kapitonas perėmė iniciatyvą ir įveikdamas įnirtingą vilniečio pasipriešinimą nuvedė partiją prie pergalės pirmosios kontrolės pabaigoje. A.J.Lazaravičiui beliko atsilaikyti prie 5-ojo stalo prieš rezultatą atkakliai siekusį išlyginti L.Bagvilą. Rikių baigmėje pėstininkų buvo po lygiai, tad ilgoje 60 ėjimų partijoje Arui pavyko atsilaikyti ir “Margiris” šventė sunkią pergalę 3:2.

LŠL-2022 čempionai Vilniaus „MRU-ROSK Consulting” : iš kairės į dešinę – Augustas Vaškevičius, Rokas Klabis, Tomas Laurušas, Paulius Pultinevičius, Vaidas Šetkauskas, komandos kapitonas Vaidas Sakalauskas

Prieš paskutinįjį sekmadienio ratą lyderiai rikiavosi : 1. MRU – 11 tšk; 2. ŠK “Margiris” – 10 tšk.; 3. ŠBK “Kaunas” – 9 tšk.

“Margiris” dar buvo vienintelė komanda, galinti mesti iššūkį MRU dėl LŠL aukso, tad komandos kapitonas Š.Šulskis nusprendė siekti pergalės mače prieš patyrusį, bet už medalių ribos jau likusį Vilniaus “KŠF-Chess United” (7 tšk.) Š.Šulskis tikėjosi, kad galbūt stipriam Panevėžio ŠK “Gigant Chess” (8 tšk.) pavyks bent atsilaikyti sekmadienio mače prieš MRU.

LŠL VII ratas

Vilnius, 2022.03.20  12.00

Sekmadienio mače tarp lyderių MRU ir Panevėžio klubo panevėžiečių bėdos ėmė ryškėti prie paskutiniojo stalo, kur A.Žvirbliui sunkiai sekėsi valdyti siciliškąją gynybą prieš V.Šetkauską. Vilniečiams pirmaujant 2:1, gyvybingas pozicijas pralošė panevėžiečiai T.Kantans prieš T.Laurušą, o galų gale ir R.Valiūnas prieš V.Sakalauską. Tad 4:1 ir “MRU-ROSKConsulting” po metų pertraukos vėl susigrąžino LŠL auksą. Sveikiname nugalėtojus ir Tomą Laurušą, praeityje atstovavusį ŠK “Margiriui”!

“Margiris” gi, sekmadienį bergždžiai vydamasis MRU, kovojo jau nebe vien prieš “Chess-United”, o dar kelias komandas. Šitoks išsisklaidymas ir persistengimas perkaitino komandą. 3-ią žaidimo valandą, matydamas smarkiai blogėjančias S.Steponavičiaus ir A.Lazaravičiaus pozicijas, Š.Šulskis nusprendė, kad jo pozicinės persvaros prieš D.Chocenką gali nepakakti ir “susprogdino bombą” lentoje, aukodamas bokštą tik už 2 D.Chocenkos pėstininkus 20.B:h7 B:h7 21.V:g6+ Bf7. Bandymas terorizuoti vilniečių komandą grįžo bumerangu, kuomet „Margiris“ pralaimėjo visas 3 mačo baltas partijas – tiek Š.Šulskis, tiek S.Steponavičius, tiek A.J.Lazaravičius.

LŠL sidabras atiteko ŠBK „Kaunui”. Iš kairės į dešinę – Karolis Jukšta, Pijus Greičius, Pijus Stremavičius, komandos kapitonas Vytautas Vaznonis, Timur Baliasnyj, Salomėja Zaksaitė

Skaudus pralaimėjimas 1:4, tačiau dėl gero komandos žaidimo sezono metu “Margiris- 1” neliko be medalių. Šiuo “Margirio” suklupimu pasinaudojo pernykščiai LŠL čempionai ŠBK “Kaunas”. Jų įtemptas mačas su Vilniaus “Mėlyna-VŠK” baigėsi 2,5:2,5, atnešdamas svarbų komandinį tašką “Kaunui”. Galutinėje įskaitoje “Margiris- 1” ir ŠBK “Kaunas” surinko po 10 mačų taškų, tačiau dėl didesnio lentų taškų skaičiaus ( 25 prieš 24) pirmenybių sidabras atiteko ŠBK “Kaunui”.

Tad šį 2022 metų sezoną “Margirio” klubas iškovojo bronzą. Turint omeny, kad jau 2 sezonus klubas LŠL likdavo be jokių medalių, šią bronzą galima vertinti pažangiai. Sveikinimai komandos kapitonui Š.Šulskiui, žaidėjams ir Kauno klubo gerbėjams, sirgusiems už klubą!

Kauno ŠK „Margiriui” atiteko LŠL bronza. Iš kairės į dešinę – Marius Bieliauskas, komandos kapitonas Šarūnas Šulskis, Ilmars Starostīts, Tomas Tvarijonas, Stasys Steponavičius

“Margirio” dubleriai, vadovaujami komandos kapitono L.Šolio, Vilniuje laimėjo 2 mačus iš 3-jų, galutinėje įskaitoje surinko 4 mačų taškus ir užėmė 19-ą vietą tarp 20 LŠL komandų.

Lietuvos moterų šachmatų lygoje (LMŠL) pernykštės čempionės Kauno ŠBK “Kaunas”, šį sezoną sustiprinę savo sudėtį Lietuvos olimpinės rinktinės žaidėja WIM Salomėja Zaksaite, Vilniaus etape toliau galingai žengė pirmyn, triuškindamos savo kelyje visas pasitaikančias varžoves. Daugiausia, ką jų varžovės pajėgdavo mače – išgelbėti bent pustaškį ir išvengti sutriuškinimo 0:3. Tačiau tai pavykdavo tikrai ne visoms.

Laimėjęs visus 7 LMŠL mačus, Kauno ŠBK “Kaunas” surinko 14 mačų taškų ir vėl pasidabino aukso medaliais. Antrą vietą pelnytai užėmė SM “Vilniaus tauras” – 10 mačų taškų ir sidabro medaliai ant kaklo.

Dėl bronzos medalių aštri konkurencija vyko tarp Panevėžio ŠK ir “Klaipėdos”. Paskutiniajame rate ŠK “Margiris” įveikė ŠK “Panevėžį” 2:1, o klaipėdietės 2:1 įveikė Ukmergės “Juodąjį rikį”. Tai lėmė, kad galutinėje įskaitoje ŠK “Panevėžys” ir “Klaipėda” surinko po lygiai – po 7 mačų taškus. LMŠL pirmenybių bronzą panevėžietėms nulėmė geresnis lentų taškų skaičius – 14 prieš 13.

LMŠL bronza Panevėžio ŠK. Iš kairės į dešinę – Rasa Braziūnaitė, Rūta Jakaitytė, Vesta Kasputė.

ŠK “Margiris” merginos po pergalės prieš ŠK “Panevėžį” paskutiniajame rate surinko 6 mačų taškus ir užėmė 5-ą vietą tarp 8 komandų.

LŠL -2022:

Oficiali svetainė

Galutiniai rezultatai ir statistika

Partijų transliacija

LMŠL- 2022:

Galutiniai rezultatai ir statistika

Partijų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.