Pašto sistema

Kauno meistras laimi „Vasario snaigę“!

Praėjusį penktadienio (vasario 29d.) vakarą 20.00 Helsinkio laiku, ŠK „Margirio“ klubas, atsižvelgdas į karantino ribojimus, vykdė nuotolinį žaibo turnyrą „Vasario snaigė“. 34 žaidėjai, atstovaujantys 3 federacijoms, rungėsi 9 ratų šveic. sistema, laiko kontrole 3min. +3sek. partijai. Kaip įprasta, didžiausią žaidėjų skaičių sudarė sostinės ir Laikinosios sostinės atstovai (po 10 galvų), tačiau buvo atstovaujama ir Klaipėdai, Kėdainiams, Marijampolei, Birštonui, Šiauliams, Vilkaviškiui, Punskui ir netgi Suomijos Ikaalinen‘o miestui.

Tomas Laurušas atstovauja ŠK „Margiriui” (nuotrauka daryta Bilbao, 2014 m.)

Ryškiu turnyro favoritu tiek pagal chess.com reitingą (2903), tiek pagal FIDE titulą (IM) buvo laikomas kaunietis tarpt. meistras Tomas Laurušas. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad „Vasario snaigėje“ taip pat dalyvavo vieni gabiausių Lietuvos moksleivių Gleb Pidlužnij (Klaipėda), Gustas Morkūnas (Kėdainiai) ir Tomas Povilaitis (Šiauliai). Moterų įskaitos favorite buvo laikoma Vilniaus moksleivė, Lietuvos moterų čempionato bronzos medalio savininkė Evelina Ravluševič. Tačiau jai konkurenciją pasišovė sudaryti ŠK „Margirio“ žaidėja Danutė Urbanavičiūtė iš Birštono.

Išties, šį sykį turnyro favoritas niekam neleido suabejoti savo kvalifikaciniu pranašumu. Laimingai apiplaukęs pavojingą rifą IV rate, kuomet sirguliuojantis Paulius Juknis (ChessWhitcher86), maždaug 10 ėjimų turėjęs lemiamą lengvosios figūros persvarą, galų gale pateko į matinį juodųjų tinklą, T.Laurušas (IMTominho) laimėjo ir likusias partijas bei surinkęs visus 9 tšk. iš 9 gal., išsinešė „Vasario snaigę“. Sveikiname Tomą, praeityje ne kartą atstovavusį ŠK „Margirio“ klubui!

Smarkiai pasisekė Aleksandrui Šalnai (Monytojas), kuris paskutiniajame rate, žaisdamas su pustaškiu daugiau turėjusiu kauniečiu P.Jukniu (ChessWhitcher86), įvairiaspalvių rikių lyginėje baigmėje sulaukė netikėtos dovanos iš priešininko. Sergantis kaunietis, siekdamas pasiūlyti lygiąsias ( Offer a draw) paspaudė Resign mygtuką ir taip netyčia pasidavė. Linkime Pauliui greito sveikimo, o „Monytojas“ tuo tarpu pelnė 6,5 taško, aplenkė pustaškiu P.Juknį bei kitus persekiotojus ir užsitikrino „Vasario snaigės“ II prizą.

Jūras Mickevičius (FCLitras) iš Vilniaus, aršioje paskutinio rato dvikovoje baltaisiais sugebėjęs palaužti Benoni gynyboje vieną gabiausių Lietuvos moksleivių Glebą Pidlužnį (Glebkachess94) iš Klaipėdos, pateko į 6 tšk. grupę kartu su P.Jukniu ir T.Povilaičiu (Tomassss05), tačiau pagal geresnį papildomą Bergerio rodiklį juos pranoko ir pelnė „Vasario snaigės“ III prizą.

Moterų įskaitos nugalėtoja sprendėsi tiesioginėje E.Ravluševič (Cepelina) ir D.Urbanavičiūtės (danute689) dvikovoje, vykusioje 5-ajame „Vasario snaigės“ rate:

E.Ravluševič (Cepelina) – D.Urbanavičiūtė (danute689)

„Vasario snaigė”, V ratas

Baltųjų ėjimas

Baltieji turi pėstininką viršaus, tačiau juodieji turi aktyvią rikių porą. Be to, paskutiniu 27…Be8 ėjimu juodieji užpuolė baltųjų žirgą centre ir baltieji skubiai turi spręsti šią problemą.

28.d6! E.Ravluševič, nepaisant laiko stygiaus, imasi taktinio sprendimo, nutaikydama figūras į juodųjų karalių, o savo žirgą palikdama likimo valiai. Menkadvasis 28.f3?! pavojingai susilpnintų pačių baltųjų karalių – 28…g4! su pavojinga priešprieša. Jos drąsus sprendimas išmušė Birštono sportininkę iš pusiausvyros. 28…B:c4? vertėjo kirsti žirgą 28…B:e4. Po 29.B:e4 R:e4 30.R:f7+ Kh7 31.V:e4 juodieji tęsia pasipriešinimą 31…Bc1+ 32.Kh2 V:d6+ 33.g3 arba iškart 31…V:d6 ir baltiesiems gresia matas vienu ėjimu. 29.V:c4 Va8? 30. V:f7+ Kh8 31.V:g7x ir partija užsibaigė tiesioginiu matu.

Šiuo būdu „Vasario snaigės“ moterų įskaitoje nugalėjo Evelina Ravluševič iš Vilniaus – 4 tšk. Danutė Urbanavičiūtė turėjo tenkintis II vieta – 3 tšk.

Moksleivių įskaitoje ilgą laiką arši kova dėl I prizo vyko tarp G.Pidlužnij ir G.Morkūno (Mmukka) iš Kėdainių. Ypač arši šių dviejų Lietuvos talentų tiesioginė akistata vyko VII rate ir po ilgos alinančios kovos baigėsi paliaubomis beveik tuščioje lentoje 82-u ėjimu. Tuo tarpu Tomui Povilaičiui (Tomassss05) iš Šiaulių pavyko vykusiai pasinaudoti šiuo dviejų talentų „įsigilinimu“ į vienas kitą ir pasiekus 2 svarbias pergales finiše prieš Valdą Dičiūną (MTalis) ir Darių Babrauską (dariusss73) iš Marijampolės, pelnyti 6 tšk. ir aplenkti tiek G.Pidlužną, tiek G.Morkūną. Sveikiname Tomą Povilaitį, nugalėjus „Vasario snaigės“ moksleivių įskaitoje!

Senjorų įskaitoje (60 m. ir vyr.) nugalėjo Vaidotas Paškauskas (vaidasantanas) iš Vilniaus, surinkęs 5,5 tšk.

Pabaigai skaitytojų dėmesiui siūlome vieną iš kelių „Vasario snaigės“ „perlų“:

Linas Morkūnas (linmor) – Andrius Ratkevičius (andriusratkevicius)

„Vasario snaigė”, VII ratas

Baltųjų ėjimas

Skaitytojo užduotis – rasti vienintelį ėjimą, kuris nelaimėtų partijos.

73.c4? Puikus Lino Morkūno iš Kėdainių „išpildymas”. Partiją išlaikytų laimėtina visi kiti ėjimai – 73. Ka3, 73.Ka2 ar 73.Kc2

73…Kd4! nepaisant 2 baltųjų pėstininkų, pergalės jau nebematyti. Tačiau tai – „dar ne vakaras”! 74. Ka3 K:c4 75. b3+ Kc3 76.Ka2 Kc2!

Baltųjų ėjimas

Šįkart skaitytojo užduotis – surasti vienintelį ėjimą, kuris pralaimėtų baltiesiems partiją?

77.b4?? L.Morkūnas, siekdamas išlaikyti rankose „pergalės paukštę”, peržengia ribą. Po 77.Ka3 Kc3 78. Ka2 arba net 77.Ka1 K:b3 78.Kb1 K:a4 būtų lygiosios. 77…a:b 78.a5 b3+ 79.Ka1 b2+ ir baltieji pasidavė 0:1

Galutinė „Vasario snaigės“ rikiuotė (2021.02.19) chess.com

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.