Pašto sistema

Gabija Šimkūnaitė – naujoji Lietuvos moterų čempionė!

Antradienį, spalio 26d. Vilniuje baigėsi 2021m. Lietuvos moterų šachmatų čempionatas. Tik paskutiniajame VII rate išsisprendė bendraamžių konkurenčių Marijos Šibajevos ir Gabijos Šimkūnaitės kova dėl čempionės titulo. Prieš paskutinįjį ratą abi šachmatininkės žengė koja į koją, turėdamos po 5 tšk. iš 6 gal. ir smarkiai atsiplėšusios nuo visų kitų persekiotojų.

Prie pirmojo stalo žaidusiai G.Šimkūnaitei antradienį juodosiomis figūromis pavyko atmušti pavojinga figūros auka paremtą 15-metės Vilniaus moksleivės Kotryno Šukytės puolimą. Juodųjų gynyba atlaikė, o 30…V:c3 G.Šimkūnaitei perėjus į atsakomąjį puolimą, baltųjų jėgos jau buvo išsemtos.

Nuotraukoje : šiuo metu Kaune gyvenanti ir besitreniruojanti Gabija Šimkūnaitė žaidžia „Margirio” klubo turnyre lauko kavinėje „Vasaros olimpas” (ŠK „Margiris” nuotrauka – Kaunas, 2021.07.06)

Prie antrojo stalo Marija Šibajeva taip pat kovojo juodosiomis figūromis prieš Guodą Perminaitę. Marija pasirinko tvirtą Filidoro gynybos variantą su kiek deformuota savo pėstininkų struktūra, bet iškeistom valdovėm. Kuomet tapo aišku, kad pagal čempionato situaciją klaipėdietei reikalinga tik pergalė, M.Šibajeva pasinaudojo pozicine G.Perminaitės klaida 16.f4?, ėmė dominuoti valdovės sparne, o 34-u ėjimu atliko puikų manevrą Rh6-c1! ir laimėjo baltųjų pėstininką. Visgi vėliau klaipėdietei nepavyko susidoroti su nervais, ir atkakliai besipriešinusi Guoda sugebėjo „ištraukti” lygiąsias.

Tokiu būdu šių metų Lietuvos moterų čempione pirmą sykį savo ankstyvoje karjeroje tapo daugkartinė Lietuvos mergaičių ir merginų įskaitų nugalėtoja šiaulietė Gabija Šimkūnaitė, šiuo metu studentaujanti Kaune. Marijai Šibajevai teko tenkintis sidabro medaliu.

Lygiai taip dramatiškai klostėsi ir kova dėl bronzos medalio. Prie trečiojo stalo patyrusi Margarita Baliūnienė, genama medalinių ambicijų, žaidė net aukščiau savo ir taip aukšto 1924 reitingo ir techniškai didindama spaudimą vilnietei Evelinai Ravluševič, palaipsniui užgriuvo juodųjų valdovės sparną. M.Baliūnienė šventė svarbią pergalę 43-iu ėjimu. Tačiau šios pergalės M.Baliūnienei galėjo ir neužtekti bronzai, jeigu prie 4-ojo stalo 18-metė kaunietė Aušra Plutaitė būtų įveikusi patyrusią plungiškę Ritą Bajoraitę.

Labai aštrioje, vienoje vaizdingiausių rato partijų abi priešininkės ieškojo varžovės karaliaus, neskaičiuodamos nei aukų, nei nuostolių. Ilgu rikio manevru Rg2-f3-h5-g6 A.Plutaitė nedviprasmiškai prisiartino prie juodųjų karaliaus, tačiau R.Bajoraitė niekaip nesitaikstė su jai primetama pasyvia gynyba ir terorizavo baltuosius g-pėstininko reidu 31…g5-g4!; 36…g4-g3!. Galų gale ši bekompromisinė partija baigėsi amžinu šachu baltųjų karaliui.

Tokiu būdu trečiąja Lietuvos moterų čempionato medalininke tapo vis kylančią sportinę formą demonstruojanti kaunietė Margarita Baliūnienė (4,5 tšk.), prieš čempionatą besistažavusi Europos senjorų čempionate.

Tuo tarpu šalia vykstančiame Lietuvos vyrų čempionate žaidėjai antradienį sužaidė 6-ą ratą iš reglamentu nustatytų 9-ių ir ėmė ruoštis čempionato baigmės stadijai. Šiame rate smarkiai braškėjo čempionato lyderio Tito Stremavičiaus pozicijos, kuriam tik per stebuklą pavyko išsigelbėti lygiosiomis prieš atkakliai ir kryptingai pergalės baltaisiais valdovės gambite siekusį Tautvydą Vedricką. Baltųjų kraštiniam pėstininkui tetrūko vieno žingsnelio iki valdovės, bet dėl T.Stremavičiaus techniško valdovės šachų mechanizmo baltiesiems jo taip ir nepavyko žengti.

Reitingo favoritas Tomas Laurušas juodaisiais aštrioje kovoje atmušė desperatišką vieno čempionato autsaiderių Aro Vardanyan’o bandymą užmatuoti juodųjų karalių ir šventė nepigią pergalę 31-u ėjimu. Čempiono titulą ginančiam Karoliui Jukštai prireikė daugiau ėjimų, kad palaužti Tomo Povilaičio pasipriešinimą, tačiau dėl techniško žaidimo, panašu, kad pergalė jam kainavo kur kas mažiau nervų ir emocijų nei T.Laurušui.

Likus 3 ratams iki vyrų čempionato pabaigos, toliau pirmavo Titas Stremavičius – 4,5 tšk. Tačiau jam ant kulnų lipo Tomas Laurušas ir Lietuvos čempionas Karolis Jukšta, turėję tik pustaškiu mažiau. Trečiadienį 14.00 įvyksiančio VII rato centrine partija, panašu, bus T.Stremavičiaus – K.Jukštos akistata. T.Laurušas žais baltosiomis figūromis prieš išradingą žaidimą ir nenuilstamą valią pergalei čempionate demonstruojantį T.Vedricką.

2021m. Lietuvos moterų čempionato galutiniai rezultatai

Partijų transliacija : vyrai, moterys

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.