Pašto sistema

Vilniuje vyksta Lietuvos vyrų ir moterų čempionatai

Praėjusį penktadienį Vilniuje, „Comfort Hotel LT – Rock’nRoll” viešbutyje prasidėjo 2021m. Lietuvos vyrų šachmatų čempionato finalas, o šalia – Lietuvos moterų čempionatas. Šios varžybos vyksta ne tik atskirai, bet ir turi skirtingą sistemą : 10 pajėgiausių šalies šachmatininkų vyrų rungtyniauja ratų sistema, o 14 moterų ir merginų – 7 ratų šveicariškąja sistema. Todėl moterų pirmenybės baigsis anksčiau – antradienį, spalio 26d. Vyrų čempionatas tęsis visą savaitę ir baigsis ateinantį penktadienį, spalio 29d.

Čempionato reitingo favoritas Tomas Laurušas (2019m. nuotr., Vilnius)

Abiejuose čempionatuose rungtyniaujama klasikine laiko kontrole, skiriant po 90 min. pirmiesiems 40 ėjimų bei pusvalandį iki partijos pabaigos, nuolant pridedant po 30 sek. už kiekvieną atliekamą ėjimą, pradedant pirmuoju.

Vyrų čempionate daugumą žaidėjų sudaro jaunos, kylančios kartos šachmatininkai. Lietuvos čempiono titulą Vilniuje gina 18-metis kaunietis Karolis Jukšta (FIDE rtg. 2397). Į startą išėjo du didmeistriai – kaunietis Titas Stremavičius (2487) ir čempionatų veteranas, 9 kartus šalies čempionas Vidmantas Mališauskas (2392) iš Vilniaus. Dėl įvairių aplinkybių čempionate atsisakė dalyvauti kiti kviesti dalyvauti Lietuvos didmeistriai – patyrę veteranai Šarūnas Šulskis (2506) , Eduardas Rozentalis (2513), Darius Zagorskis (2405) ir naujoji Lietuvos „žvaigždė” Paulius Pultinevičius (2552).

Reitingo favoritu čempionate yra kaunietis tarpt. meistras Tomas Laurušas (2552), buvęs šalies čempionu 2 kartus. Savo sportinių ambicijų įgyvendinimo čempionate siekia ir FIDE meistrai vilniečiai Tautvydas Vedrickas (2359) ir Rokas Klabis (2332) bei panevėžietis Andrius Brazdžionis ( 2335).

Moterų čempionate į startą, deja, neišėjo šalies čempionė, vienintelė aktyvi Lietuvos didmeistrė Kamilė Baginskaitė (2100) iš Vilniaus. Todėl tarp čempionato reitingo favoričių yra Lietuvos merginų M20 čempionės ir prizininkės šiaulietė Gabija Šimkūnaitė (1948), Marija Šibajeva (1939) iš Klaipėdos bei patyrusi, pastaruoju metu puikią sportinę formą demonstruojanti Margarita Baliūnienė (1924) iš Kauno. ŠK „Margiriui” čempionate atstovauja kaunietės, trenerio L.Šolio auklėtinės Guoda Perminaitė (1727), Simona Perminaitė (1497) , Barbora Mačiulaitytė (1508) ir Laurinta Ratkevičiūtė (1184).

Vyrų čempionate jau I ratas suvedė akistaton čempionato reitingo favoritus T.Stremavičių ir T.Laurušą. Slaviškosios partijos pasikeitimo variante juodaisiais žaidęs T.Laurušas, dėl pėstininkų simetrijos prarado budrumą, neapdairiai savo paties rankomis atvėrė priešininkui h-liniją ir po T.Stremavičiaus ardančio 15.g4! ėjimo juodieji susidūrė su rimtomis problemomis.16-u ėjimu juodieji neteko pėstininko, kurį atsiimti varžovui T.Stremavičius leido tik po 30 ėjimų, tačiau nenorėdamas tęsti žaidimo pralaimėtinoje pėstininkų baigmėje, T.Laurušas pasidavė.

Ši svarbi T.Stremavičiaus pergalė prieš čempionato reitingo favoritą leido Kauno didmeistriui ilgam įsitaisyti lentelės priekyje. Sekmadienį čempionate sužaidus jau 4 ratus, pirmavo T.Stremavičius ir A.Brazdžionis, turėję po 3 taškus. Jiems įkandin žengė čempiono titulą ginantis K.Jukšta, turėjęs 2,5 taško.

Pirmadienį 14.00 val. bus žaidžiamas pirmenybių V ratas. Vienas lyderių A.Brazdžionis turės nelengvą išmėginimą juodosiomis figūromis prieš jam tradiciškai neparankų T.Laurušą. Intriguojanti bus ir kartų akistata partijoje tarp esamo čempiono K.Jukštos ir daugkartinio čempiono V.Mališausko.

Priekiniame plane – vienas lyderių Andrius Brazdžionis veržliai pradėjo čempionatą ( nuotr. daryta 2019m. Vilniuje)

Moterų čempionate nuo starto į priekį ėmė veržtis favoritės M.Šibajeva ir G.Šimkūnaitė, laimėjusios pirmąsias 3 partijas. IV rate lyderės susikirto žūtbūtinėje akistatoje. Baltosios figūros teko G.Šimkūnaitei. Permainingoje partijoje persvara keliavo iš rankų į rankas, tačiau buvo matyti, kad M.Šibajeva, siekdama savo tikslų, gerokai nuvertino savo karaliaus gynybą. Išradingu 31.Rf5! G.Šimkūnaitė atrado raktą atsirakinti duris į juodųjų stovyklą ir užbaigė partiją matiniu puolimu 45-am ėjime.

Čempionato intriga kiek netikėtai atsinaujino V rate, kuomet net 1,5 taško nuo lyderės atsiliekanti M.Baliūnienė sugebėjo ryžtingais pėstininkų dūriais pralaužti G.Šimkūnaitės pozicijas olandiškojoje gynyboje. M.Šibajeva gi sugebėjo įveikti Aušrą Plutaitę ( 1472) ir vėl taškais pasivyti G.Šimkūnaitę ( po 4 tšk. iš 5 gal.).

Priešpaskutiniame VI čempionato rate pirmadienį 14.00 prie pirmojo stalo M.Šibajeva (4 tšk.) rungtyniaus prieš M.Baliūnienę (3,5), o prie antrojo G.Šimkūnaitė (4) susitiks su Simona Perminaite (3).

2021m. Lietuvos vyrų ir moterų čempionatų

oficiali svetainė

rezultatai

transliacija : vyrai ; moterys

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.