Pašto sistema

Čempionatui įpusėjus,V.Kazakauskis lyderio kėdėj

Penktadienį, liepos 9d. Kaune vykstantis Lietuvos vyrų čempionato finalas V ratu peržengė vidurio liniją. Užtikrintą žaidimą demonstruojantis Valerijus Kazakauskis 4 pergalėmis per 5 partijas pateikė rimtą paraišką pirmajam savo karjeroje Lietuvos čempiono titului. Kitą vertus, Valerijus kol kas žaidė tik su vienu iš 4 jo laukiančių didmeistrių. Be to, čempionato reitingo favoritas Tomas Laurušas (2548) taip pat pasiekė 3 pergales ir prieš lemiamą čempionato dalį nuo Valerijaus buvo atsilikęs tik pustaškiu.

Čempionato lyderis V.Kazakauskis (baltieji) pradeda partiją prieš T.Laurušą (A.Baltrūno nuotr.)

V ratas, 2023.06.09 16.00 val.

LentaNr.Rtg. PavardėRezultatas PavardėRtg.Nr.
132354FMVedrickas, Tautvydas½ – ½FMJukšta, Karolis237710
242548GMLaurušas, Tomas1 – 0IMŠarakauskas, Gediminas23902
352243 Pidlužnij, Gleb0 – 1GMKazakouski, Valery25381
462497GMŠulskis, Šarūnas½ – ½GMStremavičius, Titas25409
572530GMPultinevičius, Paulius½ – ½FMIndriūnas, Matas22598

20-mečiui K.Jukštai tik prieš metus užtikrintai laimėjus Lietuvos čempionato finalą tame pačiame Griunvaldo klube, pasikeitė visų čempionato dalyvių požiūris. Dabar kiekvienas su Karoliu žaidžia taip, neva jie žaistų su didmeistriu. Tad šiais metais Karoliui čempionatas neslysta taip, lyg būtų „sviestu pateptas”. Per 5 čempionato ratus K.Jukštai pavyko išlipti iš minuso, tačiau prie medalininkų trejeto dar reikia „arti”. Šiam spurtui galbūt yra reikalingesni aktyvesni debiutai nei Karlsbado variantas Atstumtajame valdovės gambite. Partijoje išradingasis T.Vedrickas vėl „grojo džiazą” valdove Vd4-a7-d4-a7 ir pabūgęs jos aktyvumo, K.Jukšta sutiko pakartoti poziciją 3 kartus, užuot pamėginęs „prispausti” jai uodegą 21…Bb8 22.e4 d4!.

Apskritai, vidurinis čempionato ratas buvo dosnus reginiais žiūrovams. Po ilgos apgulties Priimtajame valdovės gambite, T.Laurušas pralaužė patyrusio G.Šarakausko gynybines barikadas tik po įspūdingos valdovės aukos už …. „nieką” 35.Vg8!!+. Tuo tarpu čempionato lyderis V.Kazakauskis panaudojo kitokio tipo – pozicinę apgultį partijoje su Lietuvos moksleivijos talentu, jauniausiu čempionato dalyviu Glebu Pidlužnu. Glebas ilgą laiką kovojo prieš lyderį kaip lygus su lygiu, tačiau užteko įsileisti juodųjų pėstininką į h4 – 38.Kg2 h4! keturių bokštų baigmėj, kad sau būdingu kruopščiu spaudimu V.Kazakauskis paverstų šį pozicinį kozirį į pergalę 56-am ėjime.

Galbūt vaizdingiausią rato partiją sužaidė didmeistriai Š.Šulskis su T.Stremavičiumi. Ji buvo visiška minėtos G.Pidlužnij – V.Kazakauskio partijos priešingybe. Žaidėjai atpyškino apie 20 ėjimų laukinio siciliškosios gynybos 4 žirgų varianto, kur baltiesiems tenka atsisveikinti su valdove, tačiau jie gauna galimybę „iš peties paplėšikauti” juodųjų stovykloje, bei nukovus kampinį juodųjų bokštą a8, dar ir nebaudžiami pasprukti iš kampo žirgu, kas nutinka labai retai. Juodųjų karaliui atimama rokiruotė, prispaudžiamas išgyvenęs jų bokštas h8 kampe, kuomet baltieji komfortiškai rokiruojasi į ilgąją pusę. Nors ir gerai žinojęs varianto teorinę dalį, T.Stremavičius jautėsi sutrikdytas šio baltųjų „terorizmo” lentoje ir atsakė labai abejotinu pėstininko atidavimu 22…a5?. Š.Šulskiui pavyko įgyti persvarą, tačiau pozicija liko „aštri kaip adata”. Atrodo, tai ėmė varginti veteraną. Ne visai aišku, kodėl „Margirio” pirmininkas nukrypo nuo savo „piratinės” strategijos 29-u ėjimu 29.Bd8+ Kh7 30.Žg5+ Kg6 31.Rd3+ f5 (31…e4 32.R:e4+ V:e4 33.Bd6+! Kf5 34.Ž:e4 K:e4 35.g:h K:e3 36.Bd7) 32. B:h8, atimant iš juodųjų ir antrąjį bokštą kitame kampe. Galbūt Š.Šulskį išgąsdino po 32…h:g susidaranti 4-ių juodųjų pėstininkų falanga.

Partijai persiritus į antrąją kontrolę, T.Stremavičius taikliu 40…Bd6! perėmė iniciatyvą į savo rankas. Š.Šulskis turėjo būti laimingas, kad ši staigi permaina jį ištiko jau pasiekus antrąją laiko kontrolę. Paskyręs apie 15 min. smegenų perprogramavimui nuo žaidimo dėl pergalės iki žaidimo „dėl išlikimo”, „Margirio” pirmininkas sugebėjo užsirakinti nuo valdovės nepaimamoje tvirtovėje.

II rato partija M.Indriūnas – T.Laurušas : M.Indriūnui (baltieji, kairėje) nepavyko pasiekti juodųjų karaliaus ( A.Baltrūno nuotr.)

Nors ne tiek kiekybiškai „suvelta”, P.Pultinevičiaus ir M.Indriūno partija pasižymėjo nė kiek ne mažiau aštriu siužetu dinamiškojoje Griunfeldo gynyboje. Vilniaus moksleivis nesudrebėjo visuose taktiniuose ir psichologiniuose iššūkiuose, kuriuos jam uždavė agresyviai į prizininkų trejetą skubantis įsiveržti Marijampolės didmeistris. Įsiveržusią prie juodųjų karaliaus baltąją h6-valdovę M.Indriūnas „svetingai” sutiko, užtrenkdamas jai duris grįžti namo 15…g5!. P.Pultinevičiui nepaliaujamai „lendant” prie juodųjų karaliaus 16.Rd3, 18. Žh3, M.Indriūnas laiku ėmėsi pavojingos kontraatakos 18…Ža4!, gerokai atvėsindamas tituluotą priešininką. Partija baigėsi lygiosiomis 3 kartus pasikartojus pozicijai baigmėje, kur juodieji neturėjo nei vieno „sveiko” pėstininko, tačiau puikius atraminius laukus likusioms savo figūroms. Jaunasis M.Indriūnas, čempionate demonstravęs bebaimį charakterį, nesileidžia stumdomas savo tituluotų priešininkų „į kairę ir į dešinę”.

Čempionatui peržengus ekvatorių, kol kas užtikrintai pirmavo V.Kazakauskis (4,5 tšk. iš 5 gal.) Nuo jo tik pustaškiu atsiliko T.Laurušas. Trečioje vietoje buvo T.Stremavičius (3,5 tšk.), ketvirtoje – Š.Šulskis (3 tšk.). Dar pustaškiu nuo šių žaidėjų atsilikęs žengė penktasis čempionato didmeistris P.Pultinevičius, Lietuvos čempionas FM K.Jukšta bei gerai „smūgį laikantis” M.Indriūnas (po 2,5 tšk.)

Čempionato VI ratas įvyks šeštadienį 16.00. Turnyro lyderis V.Kazakauskis baltosiomis figūromis žais prieš vyriausią, bet tituluočiausią čempionato dalyvį Š.Šulskį. Intriguoja ir Lietuvos olimpiečių T.Stremavičiaus – P.Pultinevičiaus partija. T.Laurušas juodosiomis figūromis žais prieš T.Vedricką.

2023m. Lietuvos vyrų čempionato Kaune

rezultatai ir statistika

partijų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.