Pašto sistema

Kaune prasidėjo Lietuvos vyrų čempionato finalas!

Antradienį, birželio 6d. Kaune, „Griunvaldo” šachmatų klube prasidėjo 2023m. Lietuvos vyrų šachmatų čempionato finalas. 10 pajėgiausių šalies žaidėjų varžosi ratų sistema dėl čempionato medalių, 3 tūkst. eurų vertės priz. fondo, teisės atstovauti Lietuvos rinktinei 2023m. Europos komandinėse pirmenybėse, o taip pat dėl kelialapio į 2023m. FIDE Pasaulio taurę.

Vyksta 2023m. Lietuvos vyrų čempionato finalas Griunvaldo klube (A.Baltrūno nuotr.)

Tiesa, į šį kelialapį gali pretenduoti tik tie 5 čempionato dalyviai, kurie praėjusių metų 44-oje Šachmatų olimpiadoje Čenajuje (Indija) padėjo Lietuvos vyrų rinktinei užimti istorinę, aukščiausią nuo Nepriklausomybės atgavimo 1990m. 10-ą vietą. Tai 2022m. Lietuvos šachmatų čempiono titulą ginantis kaunietis FM Karolis Jukšta, didmeistriai Tomas Laurušas, Titas Stremavičius, Paulius Pultinevičius ir Valerij Kazakouski.

Net pusė Lietuvos čempionato dalyvių turi didmeistrio titulą. Be minėtų 4 jaunų didmeistrių čempionate dalyvauja ir Lietuvos čempionatų veteranas, 8 kartus Lietuvos čempionas Šarūnas Šulskis. Tai – pats vyriausias čempionato dalyvis, neseniai perkopęs senjorišką 50 metų ribą.

Šių 5 didmeistrių dalyvavimas sukuria geras aplinkybes likusiems aspirantams bandyti išpildyti tarpt. didmeistrio (GM) normos balą. Pernai tai pavyko padaryti Karoliui Jukštai ir, nekyla abejonių, Karolis šiemet vėl bandys pelnyti vertingą GM-normos balą. Be K.Jukštos, šios normos reikalavimus išpildyti bandys tarpt. meistras Gediminas Šarakauskas iš Vilniaus, FIDE meistrai vilniečiai Tautvydas Vedrickas ir Matas Indriūnas. Pastariesiems 2 žaidėjams, kaip ir titulo dar neturinčiam gabiam 16-mečiui Klaipėdos moksleiviui Gleb Pidlužnij labai aktualu yra ir tarptautinio meistro (IM) normų galimybė čempionate.

I ratas, 2023.06.06 16.10 val.

Lent.Nr.Reit. PavardėRezultatas PavardėReit.Nr.
112538GMKazakouski, Valery1 – 0FMJukšta, Karolis237710
222390IMŠarakauskas, Gediminas½ – ½GMStremavičius, Titas25409
332354FMVedrickas, Tautvydas0 – 1FMIndriūnas, Matas22598
442548GMLaurušas, Tomas1 – 0GMPultinevičius, Paulius25307
552243 Pidlužnij, Gleb0 – 1GMŠulskis, Šarūnas24976

Čempionate užvirė bekompromisinės kovos nuo pat starto. Pernai nepatyręs nė vieno pralaimėjimo per visą čempionatą, K.Jukšta patyrė pirmąjį pralaimėjimą jau I rate. Klasikiniame Atstumtajame valdovės gambite V.Kazakauskas įgijo apčiuopiamą pozicinę persvarą, tvirtai okupavęs c5-lauką. Po sunkios nedėkingos gynybos, per 2-ąją laiko kontrolę K.Jukštai už lengvąją figūrą pavyko gauti grėsmingus sujungtus pėstininkus valdovės sparne. Kuomet juodųjų išsivadavimas rodėsi visiškai realiu, Karolis, deja, karaliumi pateko į V.Kazakausko meistriškai užmestą matinį tinklą.

Paskutiniu momentu prie čempionato dalyvių prisijungęs T.Vedrickas žaidė kaip visada su meniniu įkvėpimu, iškasdamas stulbinančius resursus kaip 25.Rb8!?, tačiau, kaip jam dažnai nutinka, nesuvaldė savo paties užmegztos taktinės painiavos ir pripažino 18-mečio M.Indriūno pergalę po taiklaus pastarojo dūrio 27…Ra4!

Išradingasis T.Vedrickas susmuko nuo savo genialaus 25.Rb8!? atatrankos ( A.Baltrūno nuotr.)

Čempionato gerbėjų dėmesį stipriai traukė 2 čempionato favoritų T.Laurušo ir P.Pultinevičiaus akistata. Pėstininkų simetrija iš Priimtojo valdovės gambito pasirodė apgaulinga, kuomet abu priešininkai karštligiškai ieškojo galimybių patraukti pavojingą konkurentą nuo kelialapio į FIDE Pasaulio taurę. Priartėjus abipusiam ceitnotui, būtent T.Laurušui pavyko taiklus 29.f4!, paženklinęs juodųjų strategijos krachą.

Įntriguojančioje jauniausiojo ir vyriausiojo čempionato dalyvių akistatoje tarp G.Pidlužno ir Š.Šulskio, juodiesiems prireikė beveik 5 valandų, kad atskleisti gerai žinomą 2 rikių pranašumą prieš 2 žirgus.

Lietuvos čempionatas trus savaitę ir pasibaigs kitą antradienį, birželio 13d.

2023m. Lietuvos vyrų čempionato Kaune

rezultatai ir statistika

tiesioginė partijų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.