Pašto sistema

Lietuvos čempionato finalas Kaune : dvivaldystė likus 2 ratams iki finišo

Savaitgalį Griunvaldo klube vykstančiame Lietuvos vyrų čempionato finale buvo sužaisti VI ir VII ratai. Jie įnešė šiokių tokių pakitimų lyderių rikiuotėje. Šeštadienį čempionate pirmavęs Vilniaus didmeistris Valerijus Kazakauskis nusileido daugkartiniam Lietuvos čempionui Šarūnui Šulskiui ir prarado lyderio kėdę, kurią iš jo perėmė Kauno didmeistris Tomas Laurušas, juodosiomis figūromis įveikęs vilnietį FM Tautvydą Vedricką. Tačiau Valerijaus ambicijos pirmajam Lietuvos čempiono titului nesibaigė. Toliau rungtyniaudamas giliai susikaupęs ir stipriai motyvuotas, sekmadienį jis juodosiomis figūromis gražiu stiliumi įveikė blankiai šiame čempionate rungtyniaujantį Marijampolės didmeistrį Paulių Pultinevičių, matyt, pervargusį nuo prieš tai vykusių greitųjų šachmatų turnyrų gausos. Šia pergale V.Kazakauskis vėl susilygino su T.Laurušu. Pasibaigus 7 čempionato ratams, abu šie didmeistriai turi po 5,5 taško ir pirmauja čempionate.

VI ratas – 2023/06/10 nuo 16.00

LentaReit. PavardėRezultatas PavardėReit.
12377FMJukšta, Karolis1 – 0FMIndriūnas, Matas2259
22540GMStremavičius, Titas½ – ½GMPultinevičius, Paulius2530
32538GMKazakouski, Valery0 – 1GMŠulskis, Šarūnas2497
42390IMŠarakauskas, Gediminas1 – 0 Pidlužnij, Gleb2243
52354FMVedrickas, Tautvydas0 – 1GMLaurušas, Tomas2548

Po rimtos diskusijos madingoje ir giliai išnagrinėtoje Griunfeldo gynyboje 20-metis Lietuvos čempionas K.Jukšta 22-u ėjimu laimi M.Indriūno pėstininką. Valdovės jau išnykę nuo lentos, tad juodieji nebeturi šansų staiga užklupti baltųjų karalių. Justi nepalenkiamas K.Jukštos tikėjimas artėjančia baltųjų pergalę, kurią jis fiksuoja techniška likvidacija 57. Re7!, pereidamas iš rikinės į laimimą pėstininkų baigmę.

VI rate Tomas Laurušas perėmė čempionato lyderio kėdę iš V.Kazakauskio

2-jų Lietuvos „olimpinių” didmeistrių T.Stremavičiaus ir P.Pultinevičiaus dvikovoje kaunietis, matyt, ne ypač patenkintas akademiško Griunfeldo gynybos varianto išdavom, ryžtingu 18.d5 prasiveržimu centre prasiveržia… link lygiųjų.

8 kartus šalies čempionas, Kauno ŠK „Margiris” pirmininkas Š.Šulskis testuoja V.Kazakauskio paraišką pirmąjam šalies čempiono titului. Aspirantui pavyksta įgyti nedidelę pozicinę persvarą ispaniškosios partijos Berlyno variante, sudvejinus juodųjų pėstininkus. Tačiau prasivėrus g-linijai prieš baltųjų karalių, justi padidintas baltųjų dėmesys karaliaus saugumui – 16.Bg1, 17.Baf1. Š.Šulskis, naudodamasis proga, atsikrato abiejų sudvejintų c-pėstininkų – 29…c5, 31…c5. Pirmąjai kontrolei einant į pabaigą, V.Kazakauskis pagaliau bando prasiveržti centre 33.d4, 35.e5, tačiau visos juodųjų figūros tam labai gerai pasiruošę, ypač toliašaudis b6-rikis. Jo palaikomas atsakomasis juodųjų puolimas prieš baltųjų karalių atrodo labai pavojingu.

Pasibaigus pirmąjai kontrolei baltųjų valandos atrodo suskaičiuotos, tačiau net ir smarkiai puolamas, Valerijus sugeba neprarasti savitvardos ir numuša svarbų juodųjų pėstininką 44.B:h6! Po ilgo apmąstymo Š.Šulskis ima suprasti, kad jis pervertino savo atakos jėgą. Baltųjų pėstininkai daug arčiau tikslo nei juodieji. Tiesa, už šiuos „bonusus” baltieji sumokėję savo karaliaus saugumu ilgam. Po užsitęsusio susistumdymo figūromis priartėjusiame lemiame ceitnote, Š.Šulskis pagaliau užklumpa baltųjų valdovę ir karalių 3-ioj eilėj 55…Bb3!.

Labai sunku čempionato debiutantui, vienam gabiausiam Lietuvos moksleivių 16-mečiui Glebui Pidlužnui iš Klaipėdos. Partijoje su kitu čempionato autsaideriu, patyrusiu Vilniaus meistru G.Šarakausku, taktinis baltųjų centro užėmimas žirgu 20.Žd4! atrodo, išmušė Glebą iš komforto zonos.

Eilinį kartą savo padidinto kūrybiškumo auka tapo T.Vedrickas, siekdamas jam patinkančių išbalansuotų pozicijų, valdovės gambite noriai „sušėręs” c4-pėstininką T.Laurušui. Tiesa, reikia atiduoti duoklę ir Tomui, kuris meistriškai išnaudojo rikio-valdovės bateriją prieš baltųjų karalių ryžtingu pėstininkų šturmu 13…h5, 16…h4, 18…h3!, 19…g4! ir t.toliau iki pergalingo finišo. Juodųjų pergalė vos už 20-o ėjimo ir T.Laurušas perima lyderystę iš V.Kazakauskio čempionate!

VII ratas – 2023/06/11 nuo 16.00

LentaReit. PavardėRezultatas PavardėReit.
12548GMLaurušas, Tomas½ – ½FMJukšta, Karolis2377
22243 Pidlužnij, Gleb1 – 0FMVedrickas, Tautvydas2354
32497GMŠulskis, Šarūnas½ – ½IMŠarakauskas, Gediminas2390
42530GMPultinevičius, Paulius0 – 1GMKazakouski, Valery2538
52259FMIndriūnas, Matas0 – 1GMStremavičius, Titas2540

Sutikęs gerą K.Jukštos pasiruošimą Atstumtojo valdovės gambito Tarašo variante, čempionato lyderis T.Laurušas nusprendžia nebandyti likimo ir racionaliai siūlo Lietuvos čempionui lygiąsias jau 15-u ėjimu. Matyt, kad racionaliu mąstymu pasižymintis Kauno didmeistris laikosi turnyrinės strategijos, jog geriausias būdas perimti čempiono titulą iš K.Jukštos yra neįleisti jo į lyderių trejetą. Karolis, turėdamas ganą patrauklią poziciją, ilgai svarsto pasiūlymą, bet nusprendžia nedirbti už priešininką jam priklausančių darbų.

Pagaliau pirmoji širdį šildanti pergalė atitenka naujokui G.Pidlužnui. Po ilgo manevravimo T.Vedricko mylimoje „Begemoto gynyboje”, keliais centriniais dūriais laimėjęs pėstininką, Glebas nutraukia varžovo desperatišką pasipriešinimą gražia pozicine kokybės auka 61.B:g3!!. Ši pergalė turėtų padėti gabiam Klaipėdos moksleiviui atgauti pasitikėjimą savimi, tad galbūt per likusius 2 čempionato ratus mes matysime ne vien „mušamą jaunuolį”.

Iki čempionato pabaigus pirmadienio rytą buvo likę 2 ratai

Š.Šulskio žaidime buvo jaučiamas nuovargis ir sunkiai paaiškinama stagnacija. Tiesa, partija irgi netruko ilgai ir veteranas nuėjo ilsėtis ir kaupti jėgų likusiems 2 ratams. Principinėje gi Lietuvos olimpiečių akistatoje tarp P.Pultinevičiaus ir V.Kazakauskio, prasidėjusioje aktualia slaviškąja gynyba, Valerijus vėl pademonstravo gerąsias savo savybes – gilų susikaupimą ir valią pergalei. Nepaisant P.Pultinevičiaus žirgų keliamų nepatogumų juodųjų karaliui, 18-u Vb4! juodieji pradėjo ilgą juodalaukę operaciją, paremtą tiksliu tolimu skaičiavimu. Po 19.Ž:f6+ Valerijus dar paliko ir d8-bokštą 19…Kf7! Ekspertai galbūt nustatytų tiksliau, kas buvo suplanuota prieš 20.Va2+ K:f6 21.B:d8, tačiau nekyla abejonių, kad tai susiję su baltųjų karaliaus saugumu. Po 28…h4! juodųjų rikių poros, palaikomos bokštų, dominacija lentoje tapo ryški. Žaisdamas susikaupęs iki pat galo, V.Kazakauskis pasiekė svarbią sportinę pergalę netrukus po antrosios kontrolės pradžios ir taškais pasivijo lyderį T.Laurušą.

Svarbią pergalę juodosiomis figūromis pasiekė T.Stremavičius, kuris siciliškosios gynybos Rauzerio variante neprarado savitvardos M.Indriūnui nukirtus centrinį pėstininką 21.B:d6. Galų gale T.Stremavičiaus sunkiųjų figūrų trejinimo c-linija ir baltųjų a5-pėstininko laikymo įkaitu strategija paėmė viršų, ypač baltiesiems leidus rimtą pozicinę deformaciją po valdovių iškeitimo 23…V:g3 24.f:g. Ši svarbi pergalė T.Stremavičiui padėjo iškopti į „medalinę” 3-iąją lentelės poziciją su 5 taškais iš 7 gal.

2023m. Lietuvos vyrų čempionato finalo Kaune

rezultatai ir statistika

partijų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.