Pašto sistema

Vilniuje prasidėjo Lietuvos čempionato finalas!

Penktadienį, lapkričio 20d. Vilniuje prasidėjo Lietuvos vyrų ir moterų šachmatų čempionatai. Šie čempionatai vykdomi skirtingomis sistemomis. Vyrų čempionato finalas, į kurį atrankinės varžybos buvo įvykdytos pavasarį, vyksta ratų sistema, dalyvaujant 10 žaidėjų. Šie žaidėjai per savaitę visi sužais tarpusavyje. Moterų gi čempionatui atrankos nebuvo, tad čia rungtyniauja 12 žaidėjų. Jos sužais 6 ratus šveicariškąja sistema, po kurių paaiškės Lietuvos čempionė ir kitų medalių savininkės.

Dėl jau antrojo šiai metais šalyje paskelbto karantino, Lietuvos čempionatai šiemet vyksta kaip niekada vėlai – gilų rudenį vietoj pavasario. Tai ne vienintelis skirtumas nuo ankstesnių šalies čempionatų – žaidimo metu žaidėjams privaloma dėvėti apsaugines kaukes, o jokie žiūrovai į žaidimo vietą neįleidžiami, tačiau gali stebėti gyvuoju laiku vykstančią partijų transliaciją.

Žaidžiama klasikine laiko kontrole, kiekvienam žaidėjų skiriant po 90 min. pirmiesiems 40 ėjimų, vėliau pridedant po pusvalandį iki partijos pabaigos, su nuolatiniu 30 sek. pridėjimu už kiekvieną atliekamą ėjimą, pradedant pirmuoju. Vyrai varžosi dėl 4 tūkst. eurų priz. fondo, moterys – dėl 1,5 tūkst. eurų.

Eduardas Rozentalis nusprendė pasidalinti gausia žaidybine patirtimi su jaunaisiais čempionato dalyviais (LŠF nuotr.)

Tarp įprastinių Lietuvos čempionato dalyvių -Lietuvos čempiono titulą ginančio Tomo Laurušo, daukkartinio šalies čempiono Vidmanto Mališausko, jaunojo didmeistrio Pauliaus Pultinevičiaus ir kai kurių kitų žaidėjų džiugina ilgamečio Lietuvos rinktinės lyderio, tačiau itin retai šalies čempionatuose savo aukštą klasę rodančio Eduardo Rozentalio iš Vilniaus pavardė. Labai patyręs, 50-metį perkopęs didmeistris kartu yra ir čempionato reitingo favoritas – 2538. Didelio šviežumo ir jaunatviškos energijos čempionatui suteiks atranką praėjusių kauniečio FM Karolio Jukštos (2389), vilniečių Aro Vardanyan (2199) ir Mato Indriūno (2235) dalyvavimas. Intriguoja ir neo-lietuvio, prieš porą metų perėjusio iš Baltarusijos į Lietuvos federaciją, IM Valerijaus Kazakovskio (2473) debiutas Lietuvos čempionate.

Moterų gi pirmenybėse intrigą kaitina vyresnės kartos šachmatų gerbėjams gerai pažįstamos 53-jų metų didmeistrės Kamilės Baginskaitės dalyvavimas po beveik 20 metų pertraukos, kurios metu Kamilė buvo lojali JAV šachmatų federacijai, tapdama JAV moterų čempione, prizininke ir ne vieną sykį atstovaudama JAV rinktinei Šachmatų olimpiadose. Todėl dabartinei Lietuvos moterų čempionei WFM Marijai Šibajevai iš Klaipėdos bus nelengva šiemet apginti savo titulą. Pirmenybėse taip pat dalyvauja Lietuvos moterų vicečempionė vilnietė moksleivė Evelina Ravluševič (1581). Kauno šachmatų klubo „Margirio” nariams ir gerbėjams yra už ką sirgti Lietuvos moterų čempionate – dalyvauja klubo narės Guoda Perminaitė (1757), Barbora Mačiulaitytė (1696), taip pat buvusi klubo žaidėja M.Šibajeva.

Kamilė Baginskaitė grįžo į Lietuvos moterų šachmatus po ilgos pertraukos JAV (LŠF nuotr.)

Čempionato starte, žaidėjams verdant jėgomis ir sportiniais norais, dauguma partijų baigėsi rezultatyviai. Didelę sportinę intrigą žadėjo Lietuvos rinktinės lyderių T.Laurušo ir P.Pultinevičiaus akistata. Juodaisiais rungtyniavęs marijampolietis didmeistris bandė figūromis dominuoti Griunfeldo gynyboje, o T.Laurušas mėgino žaisti, išvengdamas mažiausių silpnumų bei bandydamas pėstininkų silpnumus sukurti priešininkui. Dinamiška dvikova baigėsi taikiai 47-u ėjimu.

Kitos partijos baigėsi rezultatyviai. Pažymėta baltaisiais žaidusio debiutanto V.Kazakovskio pergalė įtemptoje partijoje prieš V.Mališauską, kur V.Kazakovskiui pavyko pažaboti beįsiplieskiantį vilniečio puolimą lentoje ir, nepaisant laiko stygiaus, atrasti tinkamą taktinį kelią išnaudoti įgytą kokybės persvarą.

II rate, vykusiame šeštadienį, V.Mališauskas vėl žaidė juodaisiais ir toliau tęsė sau būdingą nesaugų dinamišką žaidimą. Tačiau jo priešininkas, jaunas panevėžietis FM A.Brazdžionis taip pat žaidė hiperagresyvia šiuolaikine maniera, jau 3-iu ėjimu pasiųsdamas savo kraštinį pėstininką h2-h4-h5 į garantuotą žūtį. Platūs veiklos užmojai valdovės sparne užkirto kelią A.Brazdžioniui rokiruotis ten karaliumi, o ekstravagantiškas h-pėstininko reidas baltųjų galimą trumpąją rokiruotę jau buvo stipriai sukompromitavęs. 17…B:a5! V.Mališauskas vėl užmezgė dinamišką kokybės auką, kuri šį sykį buvo daug sėkmingesnė nei praeitoje partijoje su V.Kazakovskiu. Juodųjų pėstininkams užgrobus centrą, panevėžietis dar nesėkmingai atvėrė didžiąją įstrižainę 25.f4? ir po kelių ėjimų pasidavė dėl lemiamo juodųjų įsiveržimo valdove.

Užtikrintai savo varžovus V.Dambrauską ir A.Vardanyaną įveikė P.Pultinevičius ir T.Laurušas, tačiau pažymėtinos 15-mečio Vilniaus moksleivio Mato Indriūno pasiektos lygiosios prieš didmeistrį E.Rozentalį. Partija gerai prasidėjo M.Indriūnui, kur dėl E.Rozentalio nenoro eiti magistraliniais Karo-Kano gynybos keliais, baltiesiems pavyko įgyti rikių porą ir debiutinį pranašumą. Tačiau patyręs E.Rozentalis netrukus atsigavo, atmušė priešininką ir ėmė stipriai spausti baltųjų silpnumą d4-pėstininką. Netrukus pėstininkas krito ir partija atrodė visiškai išslydusi iš baltųjų kontrolės. Gal kiek atsipalaidavęs E.Rozentalis padarė sunkiai paaiškinamą klaidą 38…Be5? ir po 39.V:c6 baltieji išsigelbėjo.

Lietuvos čempionas Tomas Laurušas Vilniuje gina savo titulą (LŠF nuotr.)

Tad po 2 sužaistų čempionato ratų pirmavo net 5 žaidėjai, turėję po 1,5 taško, tačiau niekam nepavyko startuoti 2 pergalėmis.

Moterų čempionate gi, po 2 ratų buvo 2 žaidėjos, startavusios dviem pergalėmis – K.Baginskaitė ir E.Ravluševič. Pirmajame rate K.Baginskaitei tik gilioje baigmėje pavyko įveikti atkakliai besipriešinusią Barborą Mačiulaitytę. Kitas šio rato pažymėtinas rezultatas – 17-metės Kauno „Gajos” sporto mokyklos auklėtinės Aušros Plutaitės pergalė prieš labai patyrusią Kristiną Sulikienę iš Rokų. Sėkmę Aušrai atnešė du gerai atlikti taktiniai smūgiai per juodųjų centrinius pėstininkus 17.R:e4! ir 25.R:d5!, sukėlę neatitaisomus kiekybinius nuostolius K.Sulikienei.

Aušra Plutaitė (baltieji) ruošia tikslų šūvį 17.R:e4! partijoje prieš K.Sulikienę (LŠF nuotr.)

Lengvesnę pergalę K.Baginskaitė pasiekė šeštadienį, metodišku spaudimu į silpną d4-pėstininką, sukeldama Ritos Bajoraitės pozicijos griūtį. Kitame didelės sportinės svarbos susitikime tarp pernykščių prizininkių E.Ravluševič ir M.Šibajevos, klaipėdietę užliūliavo baltųjų tvirtai, bet nepretenzingai sužaista Londono sistema. Siekdama greičiau pradėti operacijas atsivėrusia a-linija, M.Šibajeva pasiskubino 13..Ba5?, praleido 14.b4! dūrį ir netrukus prarado centrinį d5-pėstininką. Vėliau partija pasuko veržlių komplikacijų keliu, tačiau po emocingo taktinio susirėmimo 30-u ėjimu M.Šibajevai netekus kokybės, juodiesiems teko kapituliuoti.

Jaudinanti taktinė kova virė ir kauniečių Aušros Plutaitės bei Guodos Perminaitės partijoje. Iš pradžių į didelį pavojų pateko juodųjų karalius. Kad išvengti mato, G.Perminaitei teko atiduoti pėstininką. Vėliau abi priešininkės, nepaisydamos galimų nuostolių, aktyviai medžiojo viena kitos karalius. Kai jau atrodė, kad nuklydęs baltųjų b7-žirgas pražūva, A.Plutaitė atrado išradingą atsakymą 31.g4! ir vargais negalais sugebėjo išsiropšti žirgu „iš duobės”. Partija baigėsi labai kovingomis lygiosiomis 58-u ėjimu.

Labai kovinga ir sunki diena pirmenybėse bus būtent sekmadienis, kuomet tiek vyrų, tiek moterų čempionatų dalyviai žais po 2 ratus 10.00 ir 16.00.

2020m. Lietuvos šachmatų čempionato Vilniuje:

oficiali svetainė

rezultatai

partijų transliacija (vyrai ; moterys)

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.