Pašto sistema

FIDE Prezidentas Arkadij Dvorkovič : „sieksiu didesnio Vakarų šalių sponsorių indėlio”

Šių metų rugsėjo 30d. FIDE Prezidentas Arkadijus Dvorkovičius ( rus. Arkadij Dvorkovič) davė išsamų 2 valandų interviu tarptautiniam didmeistriui, Pasaulio greitųjų šachmatų čempionui Daniilui Dubovui ( rus. Daniil Dubov).

Paklaustas apie savo pažintį su šachmatais, FIDE Prezidentas prisiminė savo vaikystę Rusijos Taganrogo mieste, kur su šachmatais jį supažindino tėvas Vladimir Dvorkovič, žinomas Sovietų Sąjungoje šachmatų organizatorius ir vienas pagrindinių tuometinės SSRS šachmatų reitingų sistemos įkūrėjų ir išplėtotojų.

Sūnui Arkadijui šachmatai patiko, tačiau jis niekada nesiekė sportinių aukštumų, o visą dėmesį skyrė mokslams tiek vidurinėje mokykloje, tiek vėlesniuose universitetuose. Vis dėlto, panašiai kaip ir jo tėvas, Arkadijus visuomet entuziastingai palaikė šachmatų judėjimą ir kryptingai siekė padėti šachmatų plėtrai visuomenėje.

Grįžęs iš studijų JAV 2000 metais, A.Dvorkovičius netrukus ėmė eiti aukštas pareigas Rusijos politinėje sistemoje, tačiau niekada nebuvo abejingas Rusijos šachmatų federacijos (RŠF) poreikiams, o ypač tarptautiniams federacijos projektams. A.Dvorkovičiaus indėlis, paremtas tvirtais ryšiais Kremliuje, buvo labai aukštai vertinamas RŠF.

2018 metais Šachmatų olimpiados Batumyje metu vykusiuose FIDE Prezidento rinkimuose ,stipriai remiamas Rusijos vyriausybės ir RŠF, A.Dvorkovičius laimėjo rinkimus ir pakeitė virš 20 metų FIDE Prezidento pareigas stropiai vykdžiusį, tačiau prezidentavimo pabaigoje nuo nuolatinės aštrios kritikos stipriai pavargusį buvusį prezidentą Kirsaną Iliumžinovą. Praėjus tik 2 metams nuo FIDE Prezidento rinkimų, šachmatų pasaulis su dideliu smalsumu seka A.Dvorkovičius veiklą ir žingsnius, atkuriant kiek pašlijusį šachmatų įvaizdį.

Interviu D.Dubovui A.Dvorkovičius pripažino, kad neseniai pasaulinio karantino metu vykusi Nuotolinė olimpiada buvo būtent jo paties sumanymu, siekiant pagyvinti pandemijos negailestingai užšaldytą šachmatų judėjimą pasaulyje. A. Dvorkovičius teigia, kad nuotoliniai šachmatai, lydimi besitęsiančio sukčiavimo šleifo, niekada neatstos tikrųjų klasikinių šachmatų fizinės akistatos, tačiau jie, dėl savo menkučių vykdymo išlaidų, gali būti tik tam tikru papildymu šachmatams, bet ne jų pakaitalu.

Į D.Dubovo užklausimą dėl pusiaukelėje nutraukto FIDE Pretendentų turnyro Jekaterinburge, A.Dvorkovičius patvirtino, kad dėl kovidinės pandemijos diktuojamų aplinkybių, tampriai susijusių su Rusijos oro erdvės uždarymu užsienio piliečiams, jis pirmą sykį pasinaudojo FIDE statute išreikšta FIDE Prezidento teise priimti vienašalį sprendimą.

Vėliau interviu A.Dvorkovičius patvirtino FIDE besitęsiančius glaudžius ryšius su RŠF, kurios raštine Maskvoje jis dažnai naudojasi, atstovaudamas FIDE reikalus. Užklaustas apie FIDE biudžeto sandarą, Prezidentas neslėpė, kad dabar 80% biudžeto sudaro Rusijos korporacijų ir rėmėjų lėšos, palyginus su tik 20% lėšų nuo rėmėjų iš kitų pasaulio šalių.

A.Dvorkovičius paaiškino esminį skirtumą bendraujant su Rusijos ir Vakarų rėmėjais : Rusijoje niekam nereikia ilgai aiškinti, kodėl šachmatai verti rėmimo – Rusijos visuomenėje jie seniai gerbiami ir pripažinti. Tuo tarpu Vakaruose šis šachmatų vertės įrodinėjimas potencialiems sponsoriams visuomet yra ilgas, daug kantrybės ir įtikinėjimo išradingumo reikalaujantis procesas. Visgi A.Dvorkovičius paskelbė, kad iki 2022 metų jis sieks, kad Rusijos ir Vakarų sponsorių indėlis į FIDE biudžetą išsilygintų iki 50% :50%. Maža to, A.Dvorkovičius pareiškė, kad tokį Vakarų korporacijų rėmimo lėšų pritraukimą jis laiko prioritetiniu savo, kaip FIDE Prezidento uždaviniu. Pinigine išraiška šis 50% indėlis reikštų maždaug 3 milijonus JAV dolerių FIDE biudžetui.

FIDE Prezidentas Arkadij Dvorkovič pokalbio su D.Dubovu Maskvoje metu

Iš kitų įdomių, nors ir ne visuomet linksmų FIDE naujienų, A.Dvorkovičius perspėjo, kad dėl didelių politinių neramumų Baltarusijoje, sulauktas BŠF laiškas, kuriame teigiama, kad BŠF nebegali užtikrinti, kad pasirašyta FIDE ir BŠF sutartis dėl FIDE Pasaulio taurės 2021m. ir Pasaulio šachmatų olimpiados 2022m. Minske, būtų tikrai įvykdyta.

Vertingos FIDE Prezidento mintys dėl įvairių paplitusių gyvųjų šachmatų formų. Klasikinius šachmatus A.Dvorkovičius įvardijo kaip mokslą. Jis turi būti išlaikytas, nes greitieji šachmatai pasižymi klaidomis, dėl to nėra tinkami rašyti knygoms ir neturi išliekamosios vertės. Tačiau greitieji šachmatai yra daug sportiškesni, dėl to gali būti patrauklesni sponsoriams. Kalbėdamas apie karantino laikotarpiu smarkiai išplitusius nuotolinius šachmatus, A.Dvorkovičius įžvalgiai iškėlė dar vieną jų problemą – labai sunku bet kokį sponsorių įtikinti juos remti dėl klestinčio juose sukčiavimo.

Interviu pabaigoje, išsisėmus A.Dubovo klausimams, Prezidentas pats ėmėsi iniciatyvos ir iškėlė jo požiūriu dar keletą svarbių, nepaliestų temų. Viena jų – dar buvusio FIDE Prezidento pradėta iniciatyva „Chess in schools” (liet. „Šachmatai mokyklose”). A.Dvorkovičiaus nuomone, šachmatai mokyklose, o ypač pradinėse klasėse labai naudingi tol, kol jie nepradedami brukti vaikams kaip sportas. Arši kritika dėl pralaimėjimų gali traumuoti mažo vaiko psichiką ir smarkiai jam apkartinti šachmatų pažinimo džiaugsmą. Kalbėdamas apie siūlymus padaryti šachmatus privaloma mokymo disciplina visose mokyklose, Prezidentas atkreipė dėmesį, kad net Rusijoje jie nėra privalomi, išskyrus kai kuriuos šalies regionus. A.Dvorkovičius įžvalgiai pabrėžė, kad visuotinio šachmatų mokymo vardan įtraukus daugybę nekvalifikuotų ir netinkamų mokytojų, toks mokymas taptų tik šachmatų profanacija ir galų gale atstumtų nuo jų daugybę tėvų.

Anot A.Dvorkovičiaus, šachmatai mokiniams pradinėse klasėse turi būti jų mokyklos vadovybei ir mokinių tėvams pristatomi ne kaip sportas, o kaip bendrojo ugdymo kokybės gerinimu. A.Dvorkovičius pabrėžė, kad FIDE turi pakankamai mokslinių įrodymų apie šachmatų vertę pradinių ir vidurinių mokyklų moksleiviams. Šachmatai puikiai vysto loginį samprotavimą, atmintį su sąlyga, kad mokinys prie jų nepraleidžia 14 valandų per dieną. FIDE Prezidentas pripažino, kad jis netgi abejoja šiuo metu paplitusiu Pasaulio vaikų čempionatų U8, U10 grupėse nauda dėl jų pavojaus pertempti vaiko nervų sistemą.

FIDE Prezidento Arkadij Dvorkovič interviu rusų kalba D.Dubovui galima rasti FIDE svetainėje arba Youtube kanale

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.