Pašto sistema

Vilniuje paaiškėjo naujieji Lietuvos šachmatų čempionai!

Ketvirtadienį Vilniuje baigėsi savaitę trukęs Lietuvos asmeninis čempionatas ir paaiškėjo naujieji šalies čempionai.

VII pirmenybių rate lyderiai T.Laurušas ir V.Valantiejus susitiko tarpusavyje, baltosioms figūroms vadovaujant V.Valantiejui.  Čempionatas jau buvo atskleidęs V.Valantiejaus rimtą išprusimą debiutinėje stadijoje, kaip ir tolimesnį darbingumą prie lentos, siekiant savo sportinių tikslų. Partija prie 1-ojo stalo netapo išimtimi.

T.Laurušas, jausdamasis aiškiu dvikovos favoritu ir nuoširdžiai siekdamas kuo greičiau užsiimti vienvaldžio lyderio krėslą, traktavo siciliškosios gynybos Paulseno variantą drąsiai, bet labai rizikingai ir po kelių tvirtų V.Valantiejaus atsakymų atsidūrė prastoje padėtyje, likęs be pėstininko. Matyt, pajutęs žemę svylant po kojomis, kaunietis pradėjo taikos derybas. Žvelgiant atgal, ir žinant kaip vėliau susiklostė V.Valantiejui čempionatas, lengva teigti, kad jam vertėjo tokias paliaubas atmesti. Visgi vilniečiui dar yra tekę labai mažai žaisti partijų tokiam aukštam lygyje, tad jo jaudulys suprantamas. Lygiosios, ir T.Laurušas dar sykį galėjo atsikvėpti su palengvėjimu…

Šis lyderių atokvėpis leido į lyderių grupę įsiveržti A.Brazdžioniui, įveikusiam S.Žičkų  ir D.Chocenkai, nugalėjusiam K.Eigminą. VIII rate T.Laurušas gavo baltąsias figūras ir ryžtinga, drąsiomis aukomis pakurstyta karaliaus ataka palaužė D.Chocenką per 30 ėjimų. Tačiau Tomui toliau ant kulnų lipo A.Brazdžionis, slaviškosios gynybos žiniomis ir pozicinių priemonių arsenalu aiškiai pranokęs V.Valantiejų.

Tomas Laurušas (2495) – Dmitrijus Chocenka (2287)

Vilnius, VII ratas 2019.03.20

(Š.Šulskio pastabos)

Laurusas - Chocenka I

Juodųjų ėjimas

22…Žf5? Po šio žirgo atsitraukimo juodųjų karaliaus pėstininkų apsauga dūžta į šipulius, baltieji atsiima pėstininką ir užtikrintai nuvairuoja partiją iki mato. Kodėl gi D.Chocenka atsisakė paprasto 22…Že6? Galbūt jam padarė didelį įspūdį valdovės auka 23.Žxg6 (23.Rc1 Vc5) 23…hxg6 24.Vxg6+ Išties po 24…fxg6  25.f7+ Kh7 26.fxe8V baltųjų f-pėstininkas atlieka žygdarbį ir baltieji laimi. Tačiau kaip laimėti pvz. po 24…Žg7?

23.Žxf5 gxf5 24.Žd4 Žc5 25.Žxf5 Rxf5 26.Vxf5 Juodųjų valandos suskaičiuotos… 26…Ve6 27.Vg5+ Kh8 28.Vh5 Ve3 29.Vxf7 Žd3 30.Bxd3 Čia Tomas galėjo iškart paskelbti žavų matą 2 ėjimais, tačiau didelė sportinė įtampa, matyt, buvo atjungusi estetiką : 30.Vg8+! Kxg8 31.f7#  30…Vxd3

Laurusas - Chocenka II

Baltųjų ėjimas

31.Vxf8+!! Puiki baigiamoji valdovės auka. f-pėstininkas vistiek tartų lemiamą žodį, tad juodieji pasidavė.1-0

Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad buvo ir sprendimo „dvynys” 31.Vg8+!! Kxg8 32.f7#

Prieš paskutinįjį ratą čempionate pirmavo T.Laurušas su A.Brazdžioniu, turėję po 6,5 tšk. Nuo jų pustaškiu atsilikę žengė J.Mickevičius, S.Kalvaitis ir S.Zaksaitė, principinėje VII rato dvikovoje sugebėjusi įveikti K.Baginskaitę.

Paskutiniajame IX rate abiem lyderiams teko juodosios figūros. Prie 1-ojo stalo T.Laurušas žaidė prieš S.Zaksaitę, o A.Brazdžionis – prieš S.Kalvaitį. Žiūrovai laukė intriguojančios kovos dėl aukso, tačiau A.Brazdžioniui, atrodo, neišlaikė nervai, ir jau 15-u ėjimu jis nuolankiai priėmė S.Kalvaičio lygiųjų siūlymą, užuot rėžęs žemaičiui taktinį smūgį „į tarpuakį“ 15…R:h3 16.g:h Vf6. Tapo aišku, kad A.Brazdžionis Lietuvos čempiono vardui dar „nepriaugo“.

IMG_8350

2019 m. Lietuvos šachmatų čempionas Tomas Laurušas

T.Laurušui gi „atsirišo rankos“ – jis greitai ir lengvai išlygino žaidimą ispaniškojoje partijoje, vėliau įgijo malonesnę padėtį bevaldoviniame mitelšpilyje. Taktiniu 25…Žd4! Kauno meistras atrado neakivaizdžią spragą S.Zaksaitės pozicijoje ir apie 30 ėjimą žaidimas strategiškai pakrypo „į vienus vartus“, baltiesiems desperatiškai laikantis už kiekybinės lygiavos. Vėliau T.Laurušas pademonstravo gerą techniką rikių baigmėje, kur visi 6 S.Zaksaitės pėstininkai buvo pasiekiami juodųjų rikiui, tačiau praktiškai nei vienas juodųjų pėstininkas nebuvo pasiekiamas S.Zaksaitės baltalaukiui rikiui. Baltieji pasidavė, vos tik juodųjų pėstininkas tapo valdove 48-u ėjimu.

Surinkęs 7,5 tšk., Tomas Laurušas pelnytai tapo 2019 metų Lietuvos čempionu. Tai jau antras šalies čempiono titulas 22-jų metų kauniečio kolekcijoje. Sveikiname Tomą, praeityje gynusį ir ŠK „Margirio“ garbę!

Nekyla abejonės, kad nė kiek ne mažesnį džiaugsmą išgyvena ir 21-ių metų Vilniaus studentas Andrius Brazdžionis, iškovojęs sidabrą (7 tšk.). Tai jau antras Lietuvos suaugusiųjų čempionato medalis A.Brazdžionio įskaitoje. Lauksime daugiau!

Brazdzionis Vilnius 2019

Andrius Brazdžionis pelnė antrąjį čempionato medalį savo karjeroje

3-7 vietas pasidalijo net 5 šachmatininkai, surinkę po 6,5 tšk. Tik pagal antrą papildomą rodiklį FIDE meistras Dmitrijus Chocenka iš Vilniaus aplenkė buvusį Lietuvos čempioną V.Mališauską ir pelnė bronzos medalį.

Čempionato jaunimo įskaitoje U20 dominavo kauniečiai moksleiviai, o įskaitos nugalėtoju po atkaklių lenktynių tapo Karolis Jukšta (6,5) tšk. Antras – Pijus Stremavičius (6 tšk.), trečias – Aistis Butvilas (6 tšk.).

Dar vienas ŠK „Margirio“ narys Stasys Steponavičius surinko 6 tšk. ir taip pat pateko į pirmąjį čempionato dešimtuką.

Lietuvos moterų čempionato kertinė akistata įvyko V rate tarp lyderės V.Kasputės (4 tšk.) ir ją labai pavyti troškusios Klaipėdos moksleivės M.Šibajevos (3 tšk.). Žaisdama baltaisiais ir  jausdamasi „ant laiminčios bangos“, apie 25-ą ėjimą V.Kasputė pradėjo sau įprastus aktyvius, nors labai rizikingus veiksmus, deja, kaip jai dažnai nutinka, papuolė į ceitnotą, nesuvaldė komplikacijų ir būdama jau be 2 pėstininkų, pradelsė laiką sunkioje padėtyje.

 

Vesta Kasputė (2037) – Marija Šibajeva (2023)

Vilnius, V ratas 2019.03.19

(Š.Šulskio pastabos)

Kaspute-Sibajeva

Baltųjų ėjimas

25.e5!? V.Kasputė, siekdama susilpninti juodųjų žirgo apsaugą, aukoja pėstininką,bet kartu labai pavojingai atverią d-liniją M.Šibajevos bokštui. Vėlesnėse taktinėse komplikacijose juodųjų bokšto galimas įsiveržimas į d1 nuolat gąsdins baltuosius.

25…dxe5 26.Vc4 f5 M.Šibajeva ignoruoja baltųjų grėsmę ir ima judėti savo susidariusia pėstininkų mase pirmyn. 27.b4 Į naivų kirtimą 27.Rxc5 Rxc5+ 28.Vxc5? M.Šibajeva buvo užtaisiusi įspūdingą taktinį atitraukimą 28…Bd1+!! 29.Kf2 Bxc1 ir juodieji laimi. 27…axb4 28.Vxb4 f4 M.Šibajeva toliau įžūliai ignoruoja baltųjų grasinimus ir galų gale V.Kasputė praranda savitvardą. Kitos pakraipos vaizdingą taktinį 28…Že4 baltieji gali atremti 29.Ve1 (arba 29.Vb1; tik ne 29.Vxe7?? Vxc1+! 30.Rxc1 Bd1#).

29.Ža7?  Kodėl gi baltieji nedrįso kirsti 29.Rxc5 ? Matyt, V.Kasputė bijojo siaubingai atrodančio bokšto įsiveržimo a) 29…Bd1+  Tačiau po 30.Bxd1 Rxc5+ manau, abi priešininkės galėjo pražiūrėti etiudinį resursą 31.Žd4!!, po kurio paaiškėja, kad juodieji nespėja laimėti valdovės ir jiems belieka kovoti dėl lygiųjų blogesnėje padėtyje be kokybės.

Jei b) 29…Rxc5+ tai ne 30.Vxc5 Bd1+! 31.Kf2 Bxc1,  o 30.Bxc5 Bd1+ 31.Kf2 Vd7 32.Bc2 Vd3 33.Be2. Tiesa, jeigu M.Šibajeva matė neakivaizdų c) 29…Bd5!, tai juodieji čia išsaugo persvarą. 29…Vxa4 30.Rxc5 Vxa7! Šiuo įspūdingu „skerspjūviu” M.Šibajeva susigrąžina žirgą ir lieka su 2 pėstininkais viršaus. Tačiau dar stipriau galėjo būti 30…Bd1+ 31.Bxd1 Vxd1+ 32.Kf2 Vc2+  31.Rxa7 Rxb4 32.Bc2 Bd7 33.Rb6 Kf7 0-1

Ši partija tapo lūžio tašku abiems sportininkėms. Sėkmės pakylėta Marija toliau sėkmingai kopė aukštyn, o palūžusi Vesta pralaimėjo likusias partijas ir nepelnė net medalio.

VI rate V.Kasputė labai aštrioje partijoje nusileido šiaulietei moksleivei G.Šimkūnaitei, o M.Šibajeva baltaisiais įveikė gana neblogai Tore atakoje stovėjusią, tačiau vėliau supanikavusią G.Perminaitę. Svarbią pergalę prie 3-iojo stalo pasiekė vilnietė V.Ditmonaitė, juodaisiais įveikusi vėjavaikiškai tą dieną žaidusią 14-metę Kauno moksleivę B.Mačiulaitytę.

Prieš paskutinįjį ratą lenkdama varžoves pustaškiu, M.Šibajeva, matyt, nusprendė, kad persistengti neverta, ir pasiūlė lygiąsias V.Ditmonaitei jau 5-u ėjimu. Varžovė su dėkingumu pasiūlymą priėmė ir, kaip vėliau paaiškėjo, smarkiai neapsiriko.

Sibajeva Batumi II

2019 metų Lietuvos moterų čempionė Marija Šibajeva

Iš persekiotojų grupės M.Šibajevą dar pavyti galėjo tik G.Šimkūnaitė, prie 2-ojo stalo žaidusi prieš patyrusią S.Limontaitę. Priešininkės „ordinai“, matyt, darė didelį įspūdį Šiaulių moksleivei, nes jau apie 15-ą ėjimą jos iniciatyva nuo lentos dingo visos lengvosios figūros. Tačiau G.Šimkūnaitė ties tuo nesustojo, ir dar po kelių ėjimų nuo lentos išnyko po bokštų ir valdovių porą. Priešininkėms teturint po bokštą, užtai gausybę pėstininkų, S.Limontaitė savo bokštu užvaldė d-liniją, ėmė aiškiai dominuoti lentoje, buvo netoli pergalės, tačiau visgi neįstengė pralaužti G.Šimkūnaitės gynybos  ir partijai pasibaigus lygiosiomis 60-u ėjimu, liko be čempionato medalio.

Visiškai priešingai, su didžiuliu taktinių komplikacijų užtaisu siciliškojoje gynyboje vyko partija prie 3-iojo stalo tarp V.Kasputės ir gabios 15-metės Vilniaus moksleivės E.Ravluševič. 17…Žc3! šachu E.Ravluševič pradėjo labai pavojingą operacijų prieš baltųjų karalių seriją, vėliau staiga užklupo priešininkę centriniais pėstininkais ir laimėjo V.Kasputės figūrą pačiame lentos viduryje.  V.Kasputė desperatiškai kovojo toliau, apie 50 ėjimą netgi sugebėjo atsilošti figūrą, tačiau visų problemų ištaisyti nepavyko ir E.Ravluševič šventė įsimintiną pergalę 74-u ėjimu!

Taigi 2019 metų Lietuvos moterų čempione tapo Marija Šibajeva (5,5 tšk.) Tai pirmasis šalies čempionato aukso medalis 16-metės Klaipėdos moksleivės įskaitoje. Nuoširdžiai džiaugiamės Marijos, ne vieną sezoną gynusios ŠK „Margirio“ garbę, sėkme ir linkime tolimesnių šaunių sportinių gairių!

Sidabro medalis atiteko ne mažesniam šio čempionato atradimui – vilnietei moksleivei Evelinai Ravluševič (5 tšk.), o bronza – vėl apie save priminusiai Viktorijai Ditmonaitei (5 tšk.).

Galutinė 2019 metų Lietuvos šachmatų čempionatų rikiuotė :

Bendrasis čempionatas

Moterys

Partijų transliacija:

Bendrasis čempionatas

Moterys

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.