Pašto sistema

Tomas Laurušas pratęsė pergalių seriją Valdovų rūmuose

Čempionato dalyvius Valdovų rūmuose sveikina LŠF Prezidentas Gytis Kaminskas („Ta Fo To” nuotr.)

Šeštadienį Vilniuje, Lietuvos istorija alsuojančiuose Valdovų rūmuose vyko 2021 m.  Atvirasis BTA Lietuvos greitųjų šachmatų čempionatas. Išvarginti užsitęsusio Covid-19 karantino metu vykusių sintetinių nuotolinių varžybų be rankų paspaudimo ir net nematant partnerio veido, šalies šachmatininkai gausiai registravosi tikrų akivaizdinių šachmatų čempionatui. Vien per pirmąsias 3 paskelbtos registracijos dienas jau buvo užsiregistravę 120 šachmatininkų čempionatui Valdovų rūmuose, tačiau ir toliau gausiai plūdo vėlesnės registracijos. Be galimybės sudalyvauti teatrališkame renginyje Valdovų rūmuose, žaidėjus traukė solidus BTA bendrovės įsteigtas 3 tūkst. eurų prizinis fondas bei artėjančios Tarptautinės šachmatų dienos (liepos 20d.) proga atšauktas dalyvavimo mokestis.

Šeštadienį į starto tiesiąją išėjo net 183 šachmatininkai. Tarp jų, matyt, dėl tebesitęsiančių keliavimo suvaržymų, buvo tik vienas svečias – JAV pilietis Alexander Pecot. Tad šis čempionatas buvo kur kas labiau uždaras nei atviras, tačiau neatrodo, kad tai būtų slėgę šalies čempionato dalyvius. Valdovų rūmų menėse buvo justi pakili varžybų nuotaika, o pertraukėlių metu žaidėjai, skirtingai nei nuotolinių varžybų metu, galėjo iki soties pabendrauti su savo bičiuliais iš kitų Lietuvos miestų.

Varžybų salės vaizdas („Ta Fo To” nuotr.)

Nepaisant didelės, beveik rekordinės čempionato dalyvių gausos, buvo rungtyniaujama 9 ratų šveicariška sistema, skiriant kiekvienam žaidėjų po 10 min. partijai pabaigti +5 sek. nuolatinio pridėjimo už kiekvieną atliktą ėjimą.

Turnyro favoritais buvo laikomi Lietuvoje greitaisiais šachmatais dominuojantis IM Tomas Laurušas ( FIDE gr. rtg. 2552) ir jaunas Marijampolės didmeistris Paulius Pultinevičius (2519). Tiesa, pagal startinį reitingą tarp jų įsiterpęs Kauno didmeistris Šarūnas Šulskis (2538) kai kam galbūt irgi galėjo atrodyti pretendentu į medalius, tačiau daugeliui žinoma, kad geriausi veterano metai – jau tik istorija.

Sužaidus pirmuosius 4 ratus iš reglamentu nustatytų 9, čempionate pirmavo net 8 sportininkai, laimėję visas 4 partijas. Tada buvo paskelbta pietų pertrauka žaidėjams pasistiprinti.

Po pertraukos lyderių aštuonetukas toliau aršiai kibo vienas kitam į atlapus, ir iš 8 lyderių teliko 4. Prie pirmojo stalo Lietuvos greitųjų čempionas T.Laurušas užtikrintai įveikė T.Vedricką (2235). Prie antrojo Š.Šulskis, matyt, nespėjęs suvirškinti sočių pietų, grubiai apsiriko 59-u ėjimu partijoje prieš šiaulietį Taurą Narmontą (2222) ir pasidavė vietoj. P.Pultinevičius, nepaisydamas juodos spalvos, kryptingai spaudė Kiprą Eigminą (2223) ir iššaukė vilniečio kapituliaciją 44-u ėjimu. Dar viena persivalgymo auka, matyt, tapo Martynas Limontas (2294) nesugebėjęs laiku atvykti į partiją prieš Eriką Mecelicą ( 1893) ir dovanojęs gabiam 15-mečiam Kauno moksleiviui tašką be kovos.

Tuo tarpu kiti “Margirio” atstovai Valdovų rūmuose Stasys Steponavičius (2189) ir Gustas Morkūnas (1940) įveikė atitinkamai Gintarą Grybą (1848) ir Edviną Kurmį (1697) ir surinkę po 4 tšk. iš 5 gal. susilygino su “Margirio” pirmininku ir priartėjo prie prizininkų dešimtuko.

III rate aštrioje kovoje Stasiui Steponavičiui pavyko įveikti moterų įskaitos laimėtoją Gabiją Šimkūnaitę („Ta Fo To” nuotr.)

VI rate tęsėsi ralis tarp favoritų T.Laurušo ir P.Pultinevičiaus, kurie pastūmė sau nuo kelio atitinkamai T.Narmontą ir E.Mecelicą ir vieninteliai, turėdami po 6 tšk. iš 6 galimų, laukė tarpusavio akistatos VII rate, kurioje galėjo paaiškėti aukso medalio ir I prizo likimas. Deja, juodaisiais pralaimi VI rato dvikovas tiek S.Steponavičius, tiek G.Morkūnas prieš atitinkamai Audrių Jonuševičių (1837) ir Kiprą Eigminą (2223).

VII rate įvyksta lemiama lyderių P.Pultinevičiaus ir T.Laurušo akistata. Varžovai nusiteikę žūtbūtinai. 16…e5 T.Laurušas užmezga taktines komplikacijas lentoj, aukodamas b7-pėstininką. P.Pultinevičiaus raginti ilgai nereikia – jis nukerta ne tik b7, bet ir a6-pėstininkus. Tačiau po 21…Bb8! baltųjų valdovė atsiduria dideliam pavojuje. P.Pultinevičius atranda išeitį atsakomuoju užpuolimu 22.f4!. Priešininkai toliau galynėjasi variantų skaičiavimo ilgiu, bet po 26.b3 atrodo, kad marijampoliečiui pavyksta stabilizuoti pėstininko pranašumą. Tačiau turėdamas aktyvesnes figūras, Kauno meistras vykusiai vėl įpila žibalo į ugnį 26…d4!. Figūrų kirčiai ir susistumdymai tęsiasi toliau, kol staiga T.Laurušas 33…Bb5! įklampina P.Pultinevičiaus rikį pražūtingame surišime. Dar keletas ėjimų agonijos, ir P.Pultinevičius priverstas kelti baltą vėliavą.

Verda kovos čempionato priekyje („Ta Fo To” nuotr.)

Atsivėrus plačiam keliui link čempiono titulo, T.Laurušas nemažina greičio ir VIII rate įveikia Kiprą Eigminą. 8 tšk. iš 8 gal. – ar dar kas nors turi klausimų? Panašu, kad Š.Šulskis neturi jokių klausimų, vargiai, tik pagal “blogojo kampo” taisyklę išsisukęs nuo pralaimėjimo prieš 16-metį talentą Matą Indriūną (2022) iš Vilniaus. Tačiau P.Pultinevičius dar nesudeda ginklų lenktynėse su T.Laurušu ir įveikia T.Narmontą. Nejučia prie persekiotojų grupės prisišlieja patyręs vilnietis IM Gediminas Šarakauskas (2342), įveikdamas Silvestrą Armonaitį (2101) iš Klaipėdos.

IX rate prie lyderių stalo susitinka G.Šarakauskas su T.Laurušu. Baltaisiais žaidžiančiam veteranui trūksta polėkio ir jėgų bandyti pergale susilyginti su T.Laurušu. Jausdamas G.Šarakausko nusiteikimą “geriau žvirblis rankoj, negu jautis girioj”, Tomas siūlo lygiąsias valdovės gambite 12-u ėjimu ir fiksuoja 2021m. Lietuvos greitųjų šachmatų čempiono vardą. Sveikiname!

Viduryje -čempionato nugalėtojas Tomas Laurušas. Iš kairės – Paulius Pultinevičius (II vieta), iš dešinės – Šarūnas Šulskis ( III vieta). („Ta Fo To” nuotr.)

T.Laurušo lygiosios pačiu laiku, nes P.Pultinevičius lenktyniauja toliau ir “suvažinėjęs” Arą Vardanyaną (2216), surenka net 8 tšk. ir užsitikrina sidabro medalį. Galingas marijampoliečio pasirodymas Valdovų rūmuose!

III-V vietas pasidalijo Š.Šulskis, M.Indriūnas ir G.Šarakauskas, surinkę po 7,5 tšk. iš 9 gal. Geriausi papildomi rodikliai bronzos medalį ir III prizą  nulėmė Š.Šulskiui. Nerodęs nei ypatingo ryžto, nei noro susiremti su T.Laurušu ar P.Pultinevičiumi tiesioginėje akistatoje, Kauno didmeistris savo tikslą pasiekė. Ar Jums negėda šitaip pelnyti bronzą, didmeistri?

Tuo tarpu kitas ŠK “Margirio” atstovas čempionate Stasys Steponavičius šauniai finišavo 3 pergalių iš eilės serija ir surinkęs 7 tšk. iš 9 gal., pelnė X prizą.

Čempionato moterų įskaitoje aukso medalį pelnė šiaulietė Gabija Šimkūnaitė (1899), surinkusi 6 tšk. Tiek pat taškų surinko, tačiau nuo nugalėtojos pagal papildomus rodiklius kiek atsiliko vilnietė Gintarė Novickienė (1934). Bronzos medalis atiteko Kristinai Sulikienei (1801) iš Rokų, surinkusiai 5,5 tšk.

2021 m. Lietuvos greitųjų šachmatų čempionato moterų įskaitos prizininkės : viduryje – Gabija Šimkūnaitė ( I vieta), iš dešinės – Gintarė Novickienė (II vieta); iš kairės – Kristina Sulikienė (III vieta). („Ta Fo To” nuotr.)

2021m. BTA Lietuvos greitųjų šachmatų čempionato Vilniuje, Valdovų rūmuose, rezultatai ir statistika

Partijų transliacija

LŠF reportažas “BTA Lietuvos greitųjų čempionate – apginti titulai”

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.