Pašto sistema

Savaitgalį Biržų pilyje virė komandinių šachmatų batalijos

Praėjusį savaitgalį ( rugsėjo 4-5d.)  Biržų miesto Pilies rūmuose vyko 2021m. Lietuvos komandų žaibo ir greitųjų šachmatų čempionatai.

Įspūdingi, Abiejų Tautų respublikos ir Šiaurės karo laikų istorija alsuojantys Biržų pilies rūmai priviliojo rekordiškai daug šalies komandų. Šeštadienio pusiaudienį vykusiose žaibo pirmenybėse dalyvavo 25 komandos, o po pietų prasidėjusiose greitųjų pirmenybėse – net 28.

Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas sveikina pirmenybių dalyvius atvykus į istorinę Biržų pilį

Kiekviena komanda rungtyniaudavo 3 vyrų + 1 moters sudėtimi. Žaibo pirmenybėse buvo rungtyniaujama laiko kontrole 3min. + 2 sek., greitųjų šachmatų – 15min. + 10 sek. Abiejose varžybose buvo sužaista po 7 ratus komandine šveicariškąja sistema.

Kauno ŠK “Margiris” į Biržus delegavo dvi komandas – suaugusiųjų “Margiris-1” ir jaunosios pamainos “Margiris-2”.

Žaibo pirmenybėse “Margiris-1” surinko 9 mačų taškus iš 14 gal. ir užėmė 6-ąją vietą tarp 25 komandų. Kai kuriems Kauno klubo veteranams nelengva buvo išlaikyti žaibišką partijos ritmą su jaunesniais priešininkais, tad kai kurios partijos liko pralaimėtos dėl uždelsto laiko. Moterų lentoje pirmai “Margirio” komandai atstovavusios Guodos Perminaitės žaidime irgi buvo justi sumišimas dėl šios kontrolės, skirtos ne mąstymui, o kitoms savybėms skatinti, ypatumų. Apibendrintai galima pasakyti, kad medaliai žaibo pirmenybėse Kauno klubui “nesišvietė”.

ŠK „Margiris-1” komanda žaibo pirmenybėse. Priekiniame plane – Guoda Perminaitė žaidžia juodosiomis figūromis

“Margirio” dubleriai, pradėję staigiųjų šachmatų varžybas 19 startiniu numeriu, surinko 5 mačų taškus ir liko 19 -oje vietoje. Jau “žaibe” paaiškėjo, kad “Margiris-2” turi puikų lyderį – prie priekinio stalo rungtyniavusį 12-metį kėdainietį Gustą Morkūną, Lietuvos šachmatų bendruomenei jau pažįstamą kaip sparčiai kylantį šalies talentą. Žaibo kontrolė pasirodė Gustui labai tinkama, greičio jam nė kiek netrūko, tad jis surinko įspūdingus 5,5 tšk. iš 7 gal., kelyje įveikęs ne vieną suaugusį priešininką.

Kiti Gusto komandos draugai taip pat “žaibavo” neblogai, kėlė reitingą aukštyn, tačiau Guodos seseriai Simonai Perminaitei “žaibas” taip pat  “neprilipo” .

Žaibo pirmenybių aukso medalius iškovojo favoritai, praėjusių metų čempionai Vilniaus “MRU -ROSK Consulting” studentai, surinkę 12 mačų taškų. Jų sudėtį labai sustiprino didmeistris Paulius Pultinevičius (6 tšk. iš 7 gal.) ir Lietuvos merginų daugkartinė čempionė Gabija Šimkūnaitė ( 6 tšk.). Antri liko daugkartinio Lietuvos čempiono Vidmanto Mališausko vadovaujama Vilniaus sporto mokykla “Tauras-1” – 11 mačų taškų. Bronzos medaliai atiteko Panevėžio ŠK pirmąjai komandai, taip pat sudėtyje turėjusiai didmeistrį ir kitų tituluotų žaidėjų – 10 komandinių taškų. Labai nedaug, tik pagal papildomą lentų taškų sumos rodiklį nuo Panevėžio ŠK atsilikusi jauna, bet pajėgi Vilniaus “Pfizer-VŠK” liko pirmi be medalių.

Žaibo pirmenybėse Vilniaus SM „Tauras-1” iškovojo sidabro medalius

Šeštadienį po pietų šachmatininkai gavo privilegiją šiek tiek pamąstyti prieš atliekant ėjimą – prasidėjo komandinės greitųjų šachmatų pirmenybės. Sužaidus 2 ratus iš reglamentu numatytų 7, renginys buvo atidėtas sekmadieniui, o šachmatininkai galėjo atsipūsti Biržuose nuo sportinio žaibavimo streso.

Kauno klubo poilsis šeštadienio vakarą ant Širvėnos ežero

Komandos kapitonas Š.Šulskis kėlė pirmąjai komandai tikslą kovoti dėl medalių, tačiau sukliudė nenumatytos aplinkybės. Sekmadienį neatidėliotinų reikalų Vilniuje atsirado Mariui Bieliauskui, ir netekus galimybės keisti įdarbusius žaidėjus, “Margiris” prarado manevravimo laisvę. Skaudus pralaimėjimas 1: 3 patirtas IV rate prieš jauną, bet pajėgią Vilniaus “Pfizer -VŠK”. “Margiris” netrunka atsigauti keliomis užtikrintomis komandinėmis pergalėmis ir prieš paskutinįjį ratą – jau trečioje “bronzinėje” vietoje. Tačiau paskutiniojo rato varžovas – lyderiai “MRU-ROSK Consulting”.

Greituosiuose G.Perminaitė, gavusi progos kiek apsvarstyti daromus ėjimus, jaučiasi užtikrinčiau, ir nepaisant juodųjų figūrų, sugeba pasiekti svarbią pergalę “Margiriui” prieš MRU pirmakursę Gabiją Šimkūnaitę. Patyręs Laimutis Šolys dega noru prisidėti prie “Margirio” sėkmės ir apie 10 ėjimą jau aukoja rikį Augustui Vaškevičiui. MRU studentas priverstas karaliumi leistas į pavojingą odisėją po visa lentą, tačiau partija jau vyksta su juodųjų kiekybinę persvara. L.Šoliui neužtenka parako ir jis priverstas kapituliuoti. Prie antrosios lentos Stasys Steponavičius neatlaiko vilniečio Vaido Šetkausko spaudimo. Komandai dar gali padėti kapitonas Š.Šulskis, bet jam irgi nepavyksta įveikti kietų gynybinių P.Pultinevičiaus užtvarų. Pralaimime čempionams 1,5: 2,5.

Vilniaus „MRU – ROSK Consulting” įtikinamai laimėjo greitųjų šachmatų pirmenenybes. Iš kairės į dešinę : Augustas Vaškevičius, komandos kapitonas Vaidas Sakalauskas, Paulius Pultinevičius, Vaidas Šetkauskas, Gabija Šimkūnaitė

Pasibaigus paskutiniąjam Lietuvos komandinių greitųjų šachmatų pirmenybių ratui paaiškėjo, kad medalininkų trijulė niekuo nesiskyrė nuo praėjusių šeštadienį žaibo pirmenybių:

1. Vilniaus “MRU-ROSK Consulting” – 14 mačų taškų iš 14 gal.;

2. Vilniaus SM “Tauras-1” –  11 tšk.

3. Panevėžio ŠK-1   –  10 tšk.

ŠK “Margiris-1” po pralaimėjimo paskutiniajame rate su 9 mačų taškais smuktelėjo į 6 vietą. Visai nedaug nuo pagrindinės komandos atsiliko “Margirio” dubleriai, surinkę 8 mačų taškus ir pakilę į 8 vietą tarp 28 šalies komandų.

„Margiris -2” puikiai pasirodė greitųjų šachmatų pirmenybėse. Pirmu smuiku komandoje griežė Gustas Morkūnas ( šalia klubo vėliavos; baltieji)

Šaunus “Margirio” moksleivių pasirodymas Biržuose! Toliau pirmu smuiku komandoje griežė Gustas Morkūnas – 5, 5 tšk. iš 7 gal.! Kaip ir jos seseriai, Simonai Perminaitei galimybė pamąstyti prieš darant ėjimą sugrąžino norą žaisti šachmatais ir padėjo atsigauti. Greitųjų pirmenybėse, skirtingai, nuo žaibo, ji nebetempė komandos žemyn, surinko 3,5 tšk. iš 7 gal., o komanda šoktelėjo apie 10 pozicijų į priekį. “Margiris” turi puikią pamainą!

2021m. Lietuvos komandinių žaibo ir greitųjų šachmatų pirmenybių Biržuose

Rezultatai ir statistika

Kai kurių mačų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.