Pašto sistema

„RTU Opens-2021” Rygoje baigėsi sėkmingu lietuvių pasirodymu!

Praėjusį sekmadienį Rygoje baigėsi savaitę trukęs X Tarptautinis šachmatų festivalis „RTU Opens-2021”. Jame dalyvavo keli šimtai šachmatininkų iš net 30 valstybių.

Ištisą praėjusią savaitę ( 2021.08.09-15) Rygoje virė tarptautinės šachmatų batalijos

Festivalyje buvo sužaista nemažai turnyrų, iš kurių pažymėtini “A” ir “B” turnyrai, trukę visą savaitę standartine laiko kontrole. Tarp pagrindinio “A”  turnyro 176 dalyvių 57 turėjo GM, WGM, IM ar WIM titulus. “B” turnyre galėjo dalyvauti žaidėjai su ne aukštesniu nei 2200 FIDE reitingu ir ne aukštesniu nei FM arba WFM titulu. Tačiau abiejuose turnyruose buvo žaidžiama ta pačia laiko kontrole : po 90 min. kiekvienam žaidėjų partijai pabaigti, nuolatos pridedant po 30 sek. už kiekvieną atliktą ėjimą, pradedant pirmuoju. Šiuose turnyruose ėjimų užrašymas buvo privalomu.

Pasiilgęs aukšto tarptautinio lygio varžybų meistriškumui ugdyti, Lietuvos jaunimas noriai pasinaudojo šia puikia galimybe Lietuvos pašonėje. Po šeimininkės Latvijos ir tradiciškai skaitlingos Indijos federacijos, Lietuva buvo trečia pagal savo atstovų gausą Rygoje, šiuo skaičiumi lenkdamas tokias didžiules šalis kaip Rusija, Ukraina ar Vokietija. Viena vertus, suprantama, kad šių federacijų atstovams kliudė įsijungti į festivalį “Covid-19” pandemijos sąlygoti apribojimai. Kita vertus, aišku, kad Lietuvos atstovams pasiekti Rygą lėktuvas ne tik nereikalingas, bet ir nepageidautinas.

Nuo pat festivalio pradžios buvo justi didelė Lietuvos šachmatininkų motyvacija kovoti. Motyvavo prizai, galimybė kelti FIDE reitingą, siekti titulinių normų balų ir pan. Jau pirmajame rate didelę staigmeną driokstelėjo 20-metis vilnietis Aleksandras Šalna (FIDE reitingas 2177) įveikęs grėsmingą Indijos didmeistrį S.P. Sethuraman’ą (2644) juodosiomis figūromis. Neabejotina, kad tai suteikė puikaus tonuso visai Lietuvos delegacijai Rygoje!

Lietuvos delegacijos lyderiai žaidimo rūmuose : priekyje – III vietą užėmęs Tomas Laurušas

Toliau puikią sportinę formą demonstravo šiuo metu Lietuvos šachmatų lyderių duetas GM Paulius Pultinevičius (2528) ir IM Tomas Laurušas (2549), laimėję pirmąsias 3 partijas. Maždaug nuo IV varžybų rato prasidėjo nuožmios favoritų akistatos.

Nuo turnyro vidurio ėmė dominuoti pernykštis nugalėtojas Igor Kovalenko (2644) iš Latvijos. Buvo justi neužmaskuotas Latvijos didmeistrio noras pakartoti priešpandeminę pergalę. VII rate Igoris patraukė sau iš kelio liliputą didmeistrį D.Gukesh’ą ( 2578) iš Indijos. Tačiau skersai kelio dar buvo like Indijos atstovų. VIII rate I.Kovalenkos dar laukė kitas, jau suaugęs indas S.L. Narayanan ( 2624). Nesiryždamas juodaisiais peržengti Rubikono, I.Kovalenka nusprendė turnyrą šturmuoti paskutiniame rate sekmadienį ir pasiūlė indui lygiąsias jau 18-u ėjimu. Tuo metu prie lyderių sugebėjo prišliaužti turnyro reitingo favoritas vokietis Aleksander Dončenko (2657), apie kurį dėl labai rizikingo žaidimo daugelis favoritų jau buvo primiršę. V rate prieš vokietį netoli pergalės buvo tvirtai Rygoje žaidęs Rokas Klabis (2323), tačiau abipusiame ceitnote šiaulietis pametė kelią.

Prieš paskutinįjį IX ratą lyderystę, turėdami po 6,5 tšk. iš 8 gal., dalijosi didmeistriai I.Kovalenko, S.L. Narayanan ir A.Dončenko. Nuo jų pustaškių atsilikusi, žengė 10 žaidėjų grupė, tarp kurių ir sėkmingiausiai iš lietuvių Rygoje rungtyniavęs Tomas Laurušas. Paulius Pultinevičius, išvakarėse nepajėgęs išnaudoti pėstininko persvaros, turėjo 5 taškus, kaip ir puikiai Rygoje žaidęs 17-metis kaunietis Pijus Stremavičius.

Kaunietis Pijus Stremavičius, pasitreniravęs Panevėžy, Rygoje žaidė labai sėkmingai – 5,5 tšk. iš 9 gal. pagrindiniame „A” turnyre!

Esmine paskutiniojo rato dvikova buvo partija tarp I.Kovalenko ir A.Dončenko. Turėdamas baltąsias figūras, Latvijos didmeistris kryptingai siekė pergalės sau būdingu aktyviu poziciniu stiliumi, o varžovo ketinimus gerai numanydamas A.Dončenko statė gynybines užtvaras ir žvalgėsi palankaus momento priešpriešiniams išpuoliams. Po ilgo manevravimo, I.Kovalenka jau per antrą laiko kontrolę prasiveržė valdovės sparne 45.b5, tačiau vėliau sudelsė gindamas nelabai reikalingą f3-pėstininką ir išleido iniciatyvą. 48 ir 49-u ėjimais A.Dončenko ėmė veržtis centre 48…c5, 49…d4 ir smarkiai sutrikdė I.Kovalenką. Ceitnote latvis dar galėjo padaryti gana nesudėtingas lygiąsias po 51.c:b ( vietoj 51.Ž:c6?), bet dėl savo užsibrėžtų ultimatyvių pergalės gairių to atsisakė ir patyrė skaudų pralaimėjimą 65-am ėjime. Kadangi dar vieno pretendento į titulą S.L. Narayanano partija prieš I.Smiriną (2610) iš Izraelio baigėsi ankstyvomis lygiosiomis, Vokietijos didmeistris tapo neginčytinu “RTU Open-2021” pagrindinio turnyro nugalėtoju. Sveikiname!

Pustaškiu nuo lyderių atsiliekančių žaidėjų grupėje labai svarbią pergalę baltosiomis figūromis iškovojo kaunietis Tomas Laurušas ( 2549) prieš jaunutį Indijos didmeistrį Arjun Erigaisi (2597) olandiškojoje gynyboje. Ši pergalė T.Laurušui ne tik atnešė aukštą III vietą ir prizą galutinėje “RTU Open” įskaitoje, bet ir padėjo įvykdyti paskutinį reikalingą GM-normos balą!

Rygoje Tomas sužaidė su žaidėjais iš 5 federacijų, pasiekdamas prieš juos net 2673 reitingo atlikimą! Dabar visi 4 reikalingi GM-normos balai vietoje, o FIDE turėtų tarpt. didmeistrio (GM) titulą T.Laurušui suteikti ateinančiame FIDE Kongrese. Sveikiname Tomą, ne vienerius metus šauniai gynusį ŠK “Margirio” garbę Lietuvos ir tarptautinėse varžybose!

Svarbią pergalę paskutiniajame RTU rate pasiekė ir Paulius Pultinevičius, įveikęs švedų didmeistrį Ralfą Akessoną (2395). Nors šios pergalės Pauliui ir nepakako, kad Rygoje įvykdytų GM-normos balą, tačiau norma 20-mečiui marijampoliečiui nelabai ir reikalinga, mat jis jau yra tarptautiniu didmeistriu (GM).

Kiti lietuviai Rygoje taip pat rungtyniavo sėkmingai arba labai sėkmingai. Iš daugelio paminėsime tik kelis : kaunietis moksleivis Pijus Stremavičius (2146), “A” turnyre surinkęs 5,5 tšk., pakėlė savo FIDE reitingą net 112 taškų! 5,5 tšk. pagrindiniame turnyre surinko ir 15-metis vilnietis Matas Indriūnas ( 2210). Smarkiai, beveik po 100 taškų savo reitingus Rygoje pakėlė Jurbarko moksleivis Pijus Greičius ir 12-metis vilnietis Augustinas Bazilius, ryžęsi žaisti būtent pagrindiniame “A” turnyre

“B” turnyre šauniai pasirodė Vilniaus moksleivis Vilius Rudzkis (1724) ir kėdainietis ŠK ‘Margirio” žaidėjas Gustas Morkūnas (1732), surinkę po 6,5 tšk. iš 9 gal. ir iškovoję V bei VI prizus.Neblogai šiame turnyre kovojo ir kitas ŠK “Margirio” atstovas kaunietis Aras Jonas Lazaravičius (1900), surinkęs 6 tšk. ir užėmęs 12-ąją vietą tarp 81 “B” turnyro dalyvio. Barbora Mačiulaitytė surinko 4 tšk. ir užėmė 54-ą vietą galutinėje “RTU Opens-2021” rikiuotėje.

“RTU Opens-2021” šachmatų festivalio:

oficiali svetainė

partijų transliacija

GM Arturs Neikšans ir WIM Anna Kantane komentarų įrašai

rezultatai ir statistika

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.