Penktadienio popietę Islandijoje startavusiose Europos komandinėse pirmenybėse, baigiantis savaitei, buvo sužaistas jau 3-ias iš reglamentu nustatytų 9 ratų.
I ratą abi Lietuvos rinktinės žaidė šviežios, kupinos jėgų ir startiniu pasirodymu pradžiuginu savo gerbėjus, o skeptikams suteikė vilčių.
Lietuvos vyrų rinktinė, turinti 33 startinį numerį (vid. rtg. 2401) tarp 36 komandų, I rate grūmėsi su pajėgia Serbijos rinktine, turinčia 15 start. numerį (vid. rtg. 2619). Atrodo, kad serbų lyderis I.Ivaniševič (2662), žaisdamas juodaisiais neįvertino patyrusio Lietuvos rinktinės kapitono Aloyzo Kveinio (2510). Serbas žaidė labai rizikingai, švaistydamas pėstininkus į kairę ir į dešinę, stengdamasis priartėti prie lietuvio karaliaus. A.Kveinys palaipsniui grąžino serbui pėstininkus, tačiau saugiai rokiravo savo karalių, kai tuo tarpu juodųjų karalius taip ir liko centre. Galų gale jis pakliuvo į kryžminę baltųjų figūrų ugnį. Nekask kitam duobės –pats įkrisi.
Sunki dalia teko prie antrosios lentos juodaisiais žaidusiam Tomui Laurušui (2435) partijoje prieš M. Perunovič‘ių (2624). Rusiškoje partijoje buvo atliktos rokiruotės į skirtingas puses, ir baltieji ėmė artėti figūromis prie Tomo karaliaus. Tomas turėjo tik vieną benublankstantį strateginį kozirį –dviejų rikių porą. Spaudžiamas, jis drąsiai ėmėsi aukoti pėstininkus, kad suaktyvintų savo juodalaukį rikį, būtent tą, kurio ir stigo varžovui. Krito vienas Tomo pėstininkas, antras, trečias, tačiau figūros ėmė aktyvėti, tapo pastebimai pranašesnės už baltųjų. Bandydamas dar „pridusinti“ juoduosius, M.Perunovičius dar giliau pastūmė savo pėstininką f5-f6. Vėliau paaiškėjo, kad taip jis tik užgesino savo ataką f-linija. M.Perunovičiui turint 3 pėstininkus, juodieji jau visiškai buvo perėmę iniciatyvą ir pavojingai puolė baltųjų karalių.Nespėjęs atsigauti po staigios dekoracijų permainos, M.Perunovičius padarė lemtingą klaidą paskutiniuoju kontroliniu 40-u ėjimu ir išsyk pasidavė dėl neišvengiamo mato. Herojiška T.Laurušo pergalė ir 2:0 Lietuvos naudai! Siaubo apimti serbai vis dėlto išgelbėjo mačą 2:2.
T.Laurušo narsi pergalė juodaisiais privertė serbus drebėti
Lietuvos moterys, turinčios 25-ąjį startinį numerį (vid. rtg. 2156), pirmenybes pradėjo žaisdamos prieš pajėgią, aukštą 10 startinį numerį turinčią Olandijos komandą (vid. rtg. 2334). Puikiai, savimi pasitikėdama žaidė lietuvių lyderė Deimantė Daulytė (2369), juodaisiais tiesiog „sudraskiusi“ olandę didmeistrę A.Haast (2365). Tačiau mačas nesiklostė lyg sviestu pateptas, nes žemesnėse 3 ir 4-oje lentose žaidusios Daiva Batytė (2147) ir Rita Zykienė (1913) pralaimėjo olandėms. Rezultatui esant 1:2, viskas sprendėsi Salomėjos Zaksaitės (2196) –B. De Jong-Muhren (2300) partijoje.
Nepaisant reitingo skirtumo olandės naudai, baltaisiais žaidusi lietuvė spaudė varžovę visą ilgą partiją. S.Zaksaitei 22-u ėjimu atlikus taktinį smūgį ir laimėjus figūrą, atrodė, kad partija ilgai netruks. Keista, tačiau olandei pavyko atsiimti figūrą be didesnių nuostolių. S.Zaksaitei teko antrą sykį viską pradėti iš pradžios. Ji kantriai dirbo Lietuvos rinktinės labui, ir pagaliau jos kruopštumas buvo apvainikuotas sėkme 102 ėjimu! Herojiška pergalė! Lietuva –Olandija 2:2.
II pirmenybių rate Lietuvos vyrai žaidė su grėsminga Norvegijos komanda (11 st. nr.; vid. rtg. 2642). Nepaisant didelių Lietuvos šachmatų gerbėjų lūkesčių, Pasaulio čempionas Magnus Carlsen‘as (2850) į aikštelę „neišbėgo“. Tačiau jo sekundanto ir draugo J.L. Hammer‘io (2682) žaidimas prie pirmosios lentos irgi atrodė labai grėsmingas. Juodaisiais žaidęs A.Kveinys turėjo pripažinti norvego pranašumą 47-u ėjimu. Paguodos pergalę lietuviams prie 4-osios lentos pelnė Tautvydas Vedrickas (2320), drąsia bokšto auka 30 ėjimu apsulbinęs varžovą J.Salomon (2459) ir pakreipęs partijos eigą savo naudai. Gerai žaidė T.Laurušas, baltaisiais visą partiją presingavęs T.Aryan (2532). Norvegui išsigelbėjus 70-u ėjimu, lietuviai minimaliai nusileido 1,5:2,5.
Lietuvos moterų rinktinė gi šeštadienį „kolegiškai“ nusileido Vengrijai ( 9 st. nr.; vid. rtg. 2349) 1: 3.
III rate Lietuvos vyrams teko grumtis su Moldovos (25 st. nr.; vid. rtg. 2557) rinktine, kuriai prie pirmosios lentos atsovauja buvęs pasaulio elito žaidėjas Viorel Bologan (2630). Žaisdamas juodaisiais prieš A. Kveinį, patyręs V.Bologan‘as nekartojo I.Ivaniševič‘iaus klaidų, ir atidžiai gynėsi blogesnėje padėtyje, kol išsigelbėjo dėl 3 kartus pasikartojusios padėties. T.Laurušas juodaisiais nusileido D.Svetuškinui (2585), tačiau lietuviai turėjo puikų šansą atsilošti prie paskutiniosios lentos, kur juodaisiais žaidusiam T.Vedrickui (2320) pavyko taktika „sučiupti“ V.Jovcov‘o (2421) kokybę. Galbūt lietuviui sutrukdė jaudinimasis ar ceitnotas, tačiau jo kokybės pranašumas po pirmosios kontrolės „sutirpo“ ir varžovas vargais negalais išsigelbėjo. Viltys išgelbėti mačą žlugo, ir lietuviai pralaimėjo 1:3.
Reikjavike jau sužaistas trečdalis Europos komandinių pirmenybių
Tuo tarpu lietuvėms sekmadienis buvo labai sėkminga diena, kurią jos sutriuškino Juodkalniją (22 st. nr.; vid. rtg. 2191) net 4:0. Žaisdama sau įprastu atakuojančiu stiliumi D.Daulytė (2369) baltaisiais „sušaudė“ T.Blagojevič (2312) karalių. Daug didesnė rizika teko S.Zaksaitės (2196), žaidusios juodaisiais prieš A.Milovič (2202),daliai. Salomėja aukojo visą figūrą, tačiau juodieji pėstininkai užplūdo baltųjų karaliaus prieigas. Neišlaikiusi šio „teroro“, A. Milovič suklydo ir lietuvė gražia bokšto auka 36-uoju ėjimu „pribaigė“ baltųjų karalių. D.Batytė su R.Zykiene taip pat pasiekė savo pirmąsias pergales.
Po 3 sužaistų ratų Lietuvos rinktinė turėjo 1 komandinį tašką ir buvo 33 lentelės pozicijoje, sulig savo startiniu numeriu. IV rate, įvyksiančiame pirmadienį, lietuviai rungtyniaus prieš Belgiją (32 st. nr.; vid. rtg. 2440).
Lietuvos moterys po 3 ratų turėjo 3 komandinius taškus ir buvo 15 pozicijoje. Pirmadienį lietuvės grumiasi su Ispanija (11 st. nr.; vid. rtg. 2314).
Oficiali Europos komandinių pirmenybių Reikjavike svetainė; rezultatai ir statistika ; partijų transliacija