Pašto sistema

Europos komandinės pirmenybės Reikjavike pasiekė pusiaukelę

Europos komandinėse pirmenybėse, vykstančiose Islandijos sostinėje Reikjavike, komandoms sužaidus 5 iš reglamentu nustatytų 9 ratų, trečiadienis buvo paskelbta poilsio ir atsigavimo diena žaidėjams ir žaidėjoms.

Fischer grave

Trečiadienį Lietuvos atstovai aplankė XI Pasaulio čempiono R.Fišerio kapą

IV rate Lietuvos vyrai (33 start. nr.; vidutinis reitingas 2401) žaidė svarbų mačą prieš juos minimaliai startiniame sąraše lenkiančia Belgija (32 st. nr.; vid. rtg. 2440). Lietuviams turint 1 komandinį tašką iš 6 gal., belgai dar nebuvo pelnę komandinių taškų.

Mačas lietuviams prasidėjo sunkiai, kuomet prie pirmosios lentos baltaisiais žaidęs A.Kveinys (rtg. 2510) savo rokiruotės sąskaita „pačiupo“ varžovo centrinį pėstininką slaviškojoje gynyboje. Supykęs M.Hovhanissyan‘as (2495) pradėjo baltųjų karaliaus medžioklę ir rezultatas tapo 0: 1.

Panašus scenarijus klostėsi ir 4-ojoje lentoje vykusioje partijoje S.Soors (2394) – T.Vedrickas (2320), kur pėstininką paaukojęs belgas nuožmiai vaikėsi centre užstrigusį lietuvio karalių. Tokioj audroj T.Vedrickas pademonstravo ištvermę ir charakterį, sugebėjęs koordinuoti išblaškytas savo figūras ir pasiekti lygiąsias dėl 3 kartus pasikartojusios pozicijos – 0,5: 1,5.Tai suteikė vilčių tiesioginę transliaciją stebėjusiems Lietuvos sirgaliams, nes priartėjus pirmosios kontrolės pabaigai, tiek T.Laurušo, tiek M.Beinoro persvara nekėlė abejonių.

T.Laurušo (2435), juodaisiais žaidusio prieš S.Geirnaert (2449) partija klostėsi labai aštriai, tuo tarpu M.Beinorui (2340) , nepaisant figūros už 2 pėstininkus persvaros, buvo nepaprasta baltaisiais palaužti T.Vandenbussche (2421) gynybos, mat lietuvio užduotį sunkino „blogas kampas“.

Lemiamą akimirką sunkios gynybos išvargintas belgas nepastebėjo etiudinio išsigelbėjimo ir M.Beinoras šventė pergalę. Kiek panašiai suklydo ir S.Geinaert, tad T.Laurušas pasiekė dar vieną pergalę – 2,5: 1,5 Belgija nugalėta!

M.Beinoras 2340 – T.Vandenbussche (2421)

Reykjavik (ETCC), 2015 (IV ratas)

Reykjavik I

Juodųjų ėjimas

Čia juodieji tęsė „žmogiškai” 59…Kf4 ir po 60. Rh3! atsidūrę cugcvange, dar sužaidė 60…e3 ir po 61. Kd3 pasidavė.

Diagramoje pavaizduotoje padėtyje gi juodieji turėjo „nežmonišką” galimybę 59… h3!! 60.R:h3 (po 60.g:h baltieji nebelaimės dėl „blogo kampo” 60…Kf6 ir toliau Kf6-g7-h8) 60..Kf4!! ir susidaro neįtikėtina cugcvango padėtis, kurios baltieji nepajėgūs laimėti, pvz. 61.Kc4 (61.g4 e3 62.Kd3 Kf3 63.g5 e2 64.Rg4+ K:g4 65.K:e2 K:g5=) Kg3! (bet ne 61…Ke3 62.Kd5! Kf4 63.Kd4! ir turim tą pačią padėtį su ėjimu juodiesiems, tad dabar jie cugcvange) 62.Kd4 Kf4 ir baltieji negali laimėti dėl cugcvango!

Lietuvos moterys (st. nr. 25; vid. rtg. 2156) gi pirmadienį kovojo su Ispanija (st. nr. 11, vid. rtg. 2314). Lietuvos rinktinės „lengvajam pabūklui“ D.Daulytei (2369), žaidusiai baltaisiais prieš S.Vega Gutierrez (2392), užsikirtus siciliškojoje gynyboje, tapo aišku, kad Lietuvos rinktinės „popieriai prasti“. Apatinėse lentose reiškėsi ispanių reitingo pranašumas prieš Lietuvos čempionę D.Batytę ir R.Zykienę. Garbės pustaškį Lietuvai iškovojo juodaisiais žaidusi S.Zaksaitė (2196), dinamiškoje Griunfeldo gynyboje niekuo nenusileidusi tik reitingu pranašesnei už ją A. Matnadzei (2353). Ispanija – Lietuva : 3,5:0,5.

Antradienį pirmenybės buvo toliau tęsiamos V ratu. Mūsų vyrai žaidė su Suomija (31 st. nr.; vid. rtg. 2474). Mačas lietuviams susiklostė daug sunkiau, nei buvo galima numanyti iš nežymaus suomių startinio numerio pranašumo (31 prieš 33). Didesnę reikšmę, matyt, turėjo platesnis suomių žaidėjų pasirinkimas, nes jie turėjo ir 5-ąjį atsarginį žaidėją Sampsa Nyysti (2353), kuomet lietuviai Reikjavike žaidžia be atsarginio žaidėjo. Prisiminkime sunkų lietuvių mačą išvakarėse su Belgija, ir suprasime, kad kai kuriems žaidėjams verkiant buvo reikalingas keitimas.

3-ią žaidimo valandą Lietuvos rinktinės gerbėjams beliko melstis, kad nepraloštume 0: 4. Spaudžiamas A.Kveinys neteko pėstininko, tokios pat dalios sulaukė antrojoje lentoje baltaisiais prieš M.Agopov‘ą (2452) žaidęs T.Laurušas (2435). Dar prasčiau klostėsi reikalai prie 3-iosios lentos, kur M.Beinoras (2340) partijoje prieš T.Sammalvuo (2422) neteko visos kokybės. O visų prasčiausi popieriai buvo paskutiniojoje lentoje, kur primygtinai figūros auką M.Karttunenui (2426) siūlęs T.Vedrickas (2320) galų gale įtikino suomį. Šis nukirto baltųjų žirgą, atliko keletą puikių gynybinių ėjimų ir baltųjų puolimas žlugo – 0: 1

Džiugu, kad pakibus šiurpiai sutriuškinimo grėsmei, sėkmingai rungtyniaujantis Reikjavike T.Laurušas neprarado savitvardos. M.Agopov‘as labai norėjo pergalės juodaisiais, tačiau lietuviui pavyko galingai centralizuoti sunkiąsias figūras, ir M.Agopov‘ui teko grąžinti pėstininką. Lietuva išsigelbėjo nuo gėdingo sutriuškinimo 0,5:3,5.

Panašus likimas antradienį grėsė ir su Šveicarija (24 st. nr.; vid. rtg. 2161) rungtyniavusioms lietuvėms. Sunkiai sekasi įsižaisti apatinėms lietuvių lentoms D.Batytei ir R.Zykienei. Čia galima įtarti peršalimą ar negalavimą, o atsarginių juk nėra.

Didelė atviro žaidimo ir nuotykių gerbėja D.Daulytė (2369), juodaisiais žaidusi prieš M.Mueller-Sepps (2272) dėl nutrūktgalviško žaidimo debiute vėliau neteko bokšto tik už kelis pėstininkus ir lietuvės padėtis atrodė pralaimėtina. Matyt, kad Deimantei jos pėstininkų falanga patiko labiau už bokštą. Bet kokiu atveju ji neprarado žaidimo ūpo sunkiomis aplinkybėmis ir sugebėjo supainioti priešininkę komplikacijose. Magiškai šokinėjo tarp savųjų pėstininkų juodųjų karalius, iš užkampio įsijungė į žaidimą juodųjų žirgas. Staiga į didelę bėdą pateko baltųjų karalius. Bandydama jam padėti, M.Mueller –Sepps grąžino bokštą ir liko akistatoje prieš jau priartėjusią juodųjų pėstininkų masę. 0: 1 58-u ėjimu : lietuvė atliko tikrą žygdarbį! S.Zaksaitė pridėjo pustaškį antrojoje lentoje prieš Dr. G.Heinatz (2204) ir lietuvės minimaliai nusileido 1,5:2,5.

Trečiadienį Reikjavike išaušo taip lauktoji poilsio diena, smarkiai reikalinga abiems be atsarginių žaidžiančioms Lietuvos rinktinėms. Dalis Lietuvos rinktinės pasinaudojo unikalia proga aplankyti XI Pasaulio čempiono Bobby Fischer‘io muziejų. Priminsime, kad 1972 metais Reikjavike laimėjęs Pasaulio šachmatų čempionato mačą prieš SSRS atstovą Borisą Spasskį, amerikietis Bobby Fischer‘is tapo XI Pasaulio čempionu. Paskutiniąsias savo gyvenimo dienas B.Fischer‘is praleido ir mirė Islandijoje, kuri jam suteikė politinį prieglobstį ir Islandijos pilietybę, gindama jį nuo JAV teisinio persekiojimo.

Fischer picture

R.Fišerio muziejaus Selfoss’e viduje

Po 5 sužaistų pirmenybių ratų vyrai turėjo 3 komand. taškus ir buvo 31-oje turnyrinės lentelės pozicijoje. VI rate, įvyksiančiame ketvirtadienį, Lietuvos vyrai žaidė su Kosovo (36 st. nr.; vid. rtg. 2264; 2 komand. tšk.) komanda.

Moterys prieš VI ratą turėjo taip pat 3 komand. taškus ir buvo 24 lentelės vietoje. VI rate lietuvės kovojo prieš Daniją (26 st. nr.; vid. rtg. 2096).
Oficiali Europos komandinių pirmenybių Reikjavike svetainė; rezultatai ir statistika ; partijų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.