Pašto sistema

Pakėlusi M.Šibajevos „prakeikimą”, K.Baginskaitė perima Lietuvos čempionės titulą!

2020m. Lietuvos moterų čempionatas

Vilnius, 2020.11.20-24

V ratas

1WGMBaginskaitė Kamilė 214140 – 13WFMŠibajeva Marija 1910
2 Bajoraitė Rita 17411 – 0 Šaumanaitė Skaistė 2033
3WCMSulikienė Kristina 189220 – 1 Ravluševič Evelina 1581
4 Mačiulaitytė Barbora 169621 – 02 Perminaitė Guoda 1757
5 Plutaitė Aušra 14001 – 02 Šitkauskaitė Ieva 1367
6 Šukytė Kotryna 140501 – 00 Rudzinskaitė Ūla 0

Pirmadienio popietę prie pirmojo stalo įvyko nekantriai Lietuvos šachmatų gerbėjų laukta akistata tarp Lietuvos šachmatų legendos K.Baginskaitės ir titulą ginančios dabartinės čempionės M.Šibajevos iš Klaipėdos. Reikia pasakyti, kad „legenda” turėjo užsiėmusi labai palankią turnyrinę padėtį jaunesnės čempionės atžvilgiu – Vilniaus didmeistrė turėjo ne tik taško atotrūkį nuo M.Šibajevos, bet ir baltųjų figūrų teikiamą saugumo pojūtį. Lygiosios būtų buvę labai palankiu rezultatu K.Baginskaitei, faktiškai įteikiančiu jai čempionės medalį po 28 (!) metų pertraukos.

M.Šibajevą, nepaisant nepalankios juodosios spalvos, Lietuvos čempionės titulo sunkioje gynyboje galėjo tenkinti tik pergalė. Nereikia būti Šerloku Holmsu, kad dešifruoti varžovių mintis ir troškimus prieš partiją, tačiau M.Šibajevos situacija atrodė gana desperatiška. Visgi, nereikia užmiršti, kad Lietuvoje netrūksta Marijos talento gerbėjų, tikėjusių ja. Kauno „Margirio” klubo gerbėjai taip pat nepamiršę, kad M.Šibajeva ne vieną sezoną yra atstovavusi Kauno klubui.

Ir Marija atsilygino savo gerbėjams puikiu spektakliu, jau antru gambitiniu ėjimu 2…e5!? sudeginusi tiltus galimiems atsitraukimams nuo vienintelio tikslo. Vėliau ekstravagantišku 7…K:d8 M.Šibajeva atsisakė ir nuo rokiruotės teikiamų patogumų, tarsi teigdama savo tituluotai priešininkei, kad nesiruošia būti „gera mergaite”, kaip jos praeitos 4 priešininkės.

M.Šibajeva (juodieji) degina atsitraukimo tiltus 2…e5!? prieš K.Baginskaitę (baltieji) – LŠF nuotrauka

Staiga 9.Žbc3? K.Baginskaitė nepaaiškinamai suklydo, atiduodama savo „alkanai” varžovei c4-pėstininką. Vietoj šio dramatiško ėjimo baltieji turėjo nemažai saugesnių alternatyvų, pvz. 9.Žg3, 9.Žd4 ir pan. Išties, po 9…Ž:c4 M.Šibajevos turnyrinė padėtis tapo mažiau desperatiška. Po dar kelių ėjimų visoms čempionato dalyvėms tapo aišku, kad baltieji neturi nė menkiausios kompensacijos už prarastą pėstininką. Gražiu taktiniu 34…b4! prasiveržimu klaipėdietė laimėjo dar vieną baltųjų pėstininką ir netrukus šventė trokštamą pergalę 40-u ėjimu. Intriga grįžo į Lietuvos moterų čempionatą!

Kita čempionato medalių favoritė S.Šaumanaitė pavojingai sutrejino sunkiąsias figūras prieš R.Bajoraitės karalių, numušė nepatikimą baltųjų užtvarą 38…B:g2+, tačiau įgijusi aiškiai laimėtiną padėtį, kažkokiu neįtikimu būdu leido žemaitišką kovingumą parodžiusiai R.Bajoraitei ne tik išsigelbėti, bet galų gale ir pačiai užmatuoti juodųjų karalių 69.Vc5X.

Praėjusių metų Lietuvos čempionato sidabro medalio laimėtoja E.Ravluševič partijos pradžioje kiek nerūpestingai prisileido K.Sulikienės figūras arti savojo karaliaus, tačiau kritiniu momentu parodė labai gerą pozicinę nuovoką, ėmusi evakuoti savo karalių 25…Kf7! iš pavojingos zonos į centrą. 32-am ėjime atrodė, kad Rokų šachmatininkė jau ima viršų, tačiau sekė dar vienas išmanus gynybinis 32…Žb8! ir sostinės šachmatininkei sustygavus gynybą, juodųjų pėstininkų centrinė falanga ėmė baltuosius stumti nuo lentos.

Didelį „Margirio” klubo susidomėjimą kėlė B.Mačiulaitytės ir G.Perminaitės partija. Iš tiesų, partija buvo nervinga ir kupina emocijų. Baltaisiais žaidusiai B.Mačiulaitytei pavyko įgyti debiutinę persvarą ispaniškojoje partijoje, tačiau vėliau Barbora nebuvo tikra dėl geriausio būdo jai padidinti. Palaipsniui Guodai pavyko ne tik išlyginti žaidimą, bet ir tvirtai perimti iniciatyvą. Tarp 30-40 ėjimų juodieji buvo netoli pergalės, tačiau, matyt, ceitnote prarado giją. Galų gale, išvengus matinių pavojų, B.Mačiulaitytė suniokojo apleistą juodųjų valdovės sparną 44.b5.

Įtempta ir permaininga „Margirio” merginų B.Mačiulaitytės (baltieji) ir G.Perminaitės (juodieji) partija baigėsi baltųjų pergale (LŠF nuotr.)

Prieš lemiamą paskutinįjį ratą M.Šibajeva jau taškais (4) buvo pasivijusi K.Baginskaitę, tačiau dėl puikaus starto Vilniaus didmeistrė dar turėjo nedidelį pranašumą pagal papildomą Buchholco rodiklį.

VI ratas

1WFMŠibajeva Marija 191041 – 0 Bajoraitė Rita 1741
2 Plutaitė Aušra 14000 – 14WGMBaginskaitė Kamilė 2141
3 Ravluševič Evelina 15811 – 03 Mačiulaitytė Barbora 1696
4 Šaumanaitė Skaistė 20331 – 02 Šitkauskaitė Ieva 1367
5WCMSulikienė Kristina 18922½ – ½1 Šukytė Kotryna 1405
6 Rudzinskaitė Ūla 000 – 12 Perminaitė Guoda 1757

Sėkmės įkvėpta M.Šibajeva nemaskavo savo agresyvių ambicijų Pirco-Ufimcevo gynyboje ir jau 7-u ėjimu rokiravosi į ilgąją pusę. Netrukus baltieji įgijo rikių poros pranašumą, bokštus grėsmingai paruošė būsimoms operacijoms centrinėmis linijomis. Spaudžiama R.Bajoraitė ėmė trauktis 14…Žb8, neteko pirmo pėstininko 15.R:a7, o vėliau prarado dar 2. Nors M.Šibajeva užtikrintai įvykdė trenerio užduotį nugalėti paskutiniajame rate, tačiau kovoje dėl Lietuvos čempionės titulo ne viskas buvo pačios Marijos rankose.

Iš tiesų, jai galėjo padėti tik Kauno moksleivė A.Plutaitė, baltaisiais susitikusi su kita pretendente į auksą K.Baginskaite. Aušrelė rodė retą mergaičių pasaulyje hiperagresiją 3.c3, 8.e5, o ypač šiurpinančiu beatodairišku 15.Ž:b5?. Šį sykį šie veiksmai, o ypač paskutinis, tapo savidestrukcija, smarkiai padėjusia priešininkei, tačiau jei A.Plutaitės treneriui pavyks mokinės bebaimę energiją pakreipti tinkama vaga, tai dar galime sulaukti vienos žvaigždutės Lietuvos moterų šachmatų padangėje…

Dramatiškai klostėsi kova dėl čempionato bronzos prie 3-iojo stalo tarp E.Ravluševič ir B.Mačiulaitytės. Nepaisant juodųjų figūrų, Barbora aiškiai dominavo pirmoje partijos pusėje ir po 28-ių ėjimų buvo išstumdžiusi vilnietės žirgus po lentos užkampius a1 ir h3. Matyt, 29…g5?, užleidžiantis svarbų f5-lauką priešininkei ir gilinantis juodųjų rikio neveiksnumą, tapo nesėkmingos ėjimų serijos pradžia. Strateginę paskirtį išlaikyti baltųjų žirgą nuošalėj būtų neblogai atitikęs ir 29…Rh6. Nepaisant išmanios E.Ravluševič šakutės Žg5-f7-d6, Barbora dar galėjo laikytis po šaunios taktinės replikos 40…Be7!, tačiau per anksti nuleido rankas ir jos nepastebėjusi kapituliavo 46-am ėjime.

Taigi po 6 ratų kovos paaiškėjo, kad aukso medalio savininkę lems papildomas Buchholco rodiklis. Jis tik pustaškiu (19) buvo palankesnis K.Baginskaitei, surinkusiai 5 tšk. iš 6 gal. Tiek pat taškų surinkusi M.Šibajeva atsiliko pustaškiu (18,5) pagal Buchholcą. Sveikiname Kamilę Baginskaitę, 2020 metų Lietuvos moterų čempionę! Šalies čempione Kamilė vėl tapo po stulbinančios 28 metų pertraukos!

Marijai Šibajevai teko šįsyk pasitenkinti sidabru, o bronza pelnytai atiteko Vilniaus moksleivei Evelinai Ravluševič (4,5 tšk.)

Galutiniai 2020 metų Lietuvos moterų čempionato Vilniuje rezultatai

Reportažas su nugalėtojų nuotraukomis LŠF svetainėje

Lygiagrečiai Vilniuje tęsėsi ir Lietuvos vyrų čempionato finalo kovos. Pirmadienį ir antradienį buvo sužaisti V ir VI ratai. Čempionatas ėmė slysti iš po kojų jaunąjam Marijampolės didmeistriui P.Pultinevičiui, kuris po nevykusio pralaimėjimo IV rate V.Mališauskui, skubėdamas atsilošti, „prapylė” abi juodas partijas K.Jukštai ir A.Brazdžioniui. Tiesa, negalima sumenkinti ir šių abiejų jaunuolių nuopelnų pergalėse. Savo talento kibirkštimis žiūrovus šį sykį „apakino” A.Brazdžionis

A.Brazdžionis – P.Pultinevičius

VI ratas

Baltųjų ėjimas

Dėl nervingo žaidimo Griunfeldo gynyboje P.Pultinevičius neteko bokšto, tačiau paskutiniu 24…Rg4-f5 ėjimu siekia sukaustyti baltųjų figūras ir imti stumti pirmyn c-pėstininką. Užuot gviešęsis turto 25.Žd2, A.Brazdžionis trenkia stulbinančią auką 25.B:h7!!. Priėmus bokšto auką 25…K:h7, baltieji pasiekia lemtingą h8- kampą kitu bokštu 26.Bh1+ Kg8 27.Bh8X.

Dėl to Marijampolės didmeistris tęsė 25…B:b2+ 26.B:b2 K:h7, tačiau po 27.Bb7 Kg7 28.B:a7 partijos lemtį išsprendė greit tolstantis baltųjų kraštinis pėstininkas.

Tuo tarpu kitas čempionato favoritas T.Laurušas laimėjo abi partijas baltaisiais prieš A.Brazdžionį ir V.Dambrauską ir po 6 sužaistų ratų turėdamas 5 taškus, tapo vienvaldžiu čempionato lyderiu.

E.Rozentalis, VI rate atlikęs baltaisiais trumpas „sausas” lygiąsias prieš V.Kazakovskį, atrodo, palaipsniui atšlyja nuo kovos dėl aukso, tačiau likus trims ratams iki finišo tiesiosios, Tomui konkurenciją dar bandys sudaryti gerą sportinę formą demonstruojantis K.Jukšta ir vis labiau įšylantis čempionato debiutantas V.Kazakovskis.

Lietuvos vyrų čempionato

rezultatai

partijų transliacija ( vyrai ; moterys)

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.