Pašto sistema

Lietuvos čempionatas Vilniuje pasiekia kulminaciją prieš paskutinį ratą

2020 m. Lietuvos šachmatų čempionatas

Vilnius

VII ratas

12220IMDambrauskas Virginijus ½ – ½FMBrazdžionis Andrius 2317
22473IMKazakouski Valery ½ – ½IMLaurušas Tomas 2506
32410GMMališauskas Vidmantas ½ – ½GMRozentalis Eduardas 2538
42389FMJukšta Karolis 1 – 0 Indriūnas Matas 2235
52512GMPultinevičius Paulius 1 – 0 Vardanyan Aras 2199

Čempionato stebėtojai su smalsumu laukė naujai į Lietuvos federaciją įsiliejusio V.Kazakausko išbandymo partijoje su Lietuvos čempionu T.Laurušu. Minskietis neblogai pradėjo partiją Reti debiute, 7.Žf3! vykusiai palaikydamas įtampą ir neleisdamas Tomui baltalaukių rikių iškeitimu lengvai išlyginti žaidimo. Visgi tolimesnė neilgos partijos eiga parodė, kad Minsko šachmatininkas dar psichologiškai nepasiruošęs tokiems rimtiems uždaviniams kaip Lietuvos čempiono „nuvertimas iš sosto”, ir , matyt, pirmajame šalies čempionate dar stengiasi „apšilti kojas”. Vietoj 15. Žf5?! baltieji galėjo paprastu 15.Ž:c6 sugadinti juodųjų pėstininkų rikiuotę valdovės sparne, gauti rikių poros pranašumą ir įgyti pozicinę persvarą, tačiau jaudulys ir nepasitikėjimas savimi sukliudė Valerijui atsidėti ilgalaikei juodųjų pozicijos apgulčiai.

Įveikęs M.Indriūną VII rate, K.Jukšta (baltieji) užkopė į lyderio poziciją – LŠF nuotr.

Tuo tarpu kitas pretendentas į Lietuvos čempiono titulą 17-metis Karolis Jukšta čempionate anaiptol nesijautė „kaip ant adatų” ir įterpęs pozicinį d4-d5 pleištą į M.Indriūno poziciją senojoje indiškojoje gynyboje pasiruošė juodųjų apgulčiai. Šiame čempionate Karoliui sėkmingai įvaldžius reidus kraštiniu pėstininku, šios sėkmę nešančios strategijos jis ėmėsi vėl taip anksti kaip 5.h2-h4, vėliau 9.h4-h5. 16-u ėjimu baltiesiems pavyko atlikti baltalaukių rikių iškeitimą, kuris nuo seno žinomas, kaip baltųjų persvaros sutvirtinimo priemonė senojoje indiškojoje. M.Indriūnas bandė baltųjų dominaciją h-linija sušvelninti savo paties karaliumi. Tai pasirodė pernelyg rizikingu planu, mat monarchas netrukus pakliuvo į lemiamą baltųjų kanonadą.

K.Jukšta – M.Indriūnas

Juodųjų ėjimas

25…Kg8 Matas Indriūnas laikosi iš toli numatytos strategijos sustabdyti baltųjų įsiveržimą bokštu per h8. Tačiau baltųjų puolamoji brigada turi pakankamai ugnies „pavaišinti” juodųjų karaliui.26.Žh6+! Kf8 ( po 26…K:h7 27.Žf5+ atveriamuoju šachu baltieji laimi valdovę . Savo ankstesniuose skaičiavimuose iš toli M.Indriūnas, matyt, buvo numatęs sustabdyti baltųjų antpuolį 26…R:h6 27.V:h6 Vf6. Tačiau paaiškėja, kad baltiesiems metus pirmyn 28.g4!, juodieji nepajėgūs atremti g4-g5 ir jų gynybinis planas žlunga… 27.Žf5! Vf6 (27…g:f kirtimas atsirūgtų matu: 28.Bh8+ R:h8 29.V:h8X) 28.Ž:g7 Ke7 29.f3 b5 30.Že6 ir išlaisvinę žirgą, baltieji netrukus šventė pergalę.

Ši graži K.Jukštos pergalė buvo Kauno moksleiviui svarbi ir sportiniu požiūriu, padėjusi jam taškais pasivyti lyderį T.Laurušą. Išlošė nuo jos ir daugelis čempionato stebėtojų, mat intriga dėl čempiono titulo ėmė liepsnoti skaisčiau!

VIII ratas

12317FMBrazdžionis Andrius 1 – 0 Vardanyan Aras 2199
22235 Indriūnas Matas ½ – ½GMPultinevičius Paulius 2512
32538GMRozentalis Eduardas ½ – ½FMJukšta Karolis 2389
42506IMLaurušas Tomas ½ – ½GMMališauskas Vidmantas 2410
52220IMDambrauskas Virginijus 0 – 1IMKazakouski Valery 2473

Sunkiai pirmasis čempionato finalas klostosi A.Vardanyanui, nepaisant to, kad vilniečiui netrūksta nei kovingumo, nei žaidimo išmanymo. Jo žaidimo kokybė tikrai verta kur kas daugiau jo turimo pustaškio ir kol kas dar neaukšto reitingo. Matyt, kad noras išbrįsti iš paskutinės vietos paakino gerai iš debiuto išėjusį A.Vardanyaną griebtis labai rizikingos, tiksliems nuskaičiavimams sunkiai pasiduodančios aukų operacijos 18…Ž:f2!? Vilnietis skaičiavimus, matyt, baigė, susigrąžindamas figūrą 23…R:d4+, tačiau Panevėžio meistras neatlyžo, stipriai surišdamas juodųjų žirgą valdovės sparne. Nusivylęs A.Vardanyan pasidavė 25-am ėjime, nors pasipriešinimą, matyt, dar vertėjo tęsti po 25…Bb8 26.R:a5 Rd8.

3 pralaimėjimų iš eilės visiškai demoralizuotas P.Pultinevičius atsisakė kovos net dėl bronzos medalio. Ką gi – jaunojo Marijampolės didmeistrio dar laukia ilgas kelias, grūdinant charakterį. Laiko dar yra, tačiau jis bėga greitai…

Tuo tarpu T.Laurušas ir K.Jukšta tęsė kol kas neakivaizdinę kovą dėl aukso. Karoliui teko labai sunkus egzaminas – partija juodaisiais prieš pustaškiu mažiau turintį ilgametį Lietuvos rinktinės lyderį E.Rozentalį. Prancūziškojoje partijoje Karolis laikėsi neblogai, tačiau pasikeitus valdovėmis, žinomas pasaulyje baigmių specialistas E.Rozentalis sugebėjo iš mažų dalelių susiklijuoti pastebimą pozicinę persvarą, patogiai centralizavęs karalių d4-lauke. Kuomet atrodė, kad jaunasis kaunietis gali palūžti po jam tekusiu gynybiniu krūviu, E.Rozentalis ūmiai grubiai apsiriko 38.c5??, pražiūrėjęs taktinę repliką 38…b:c+39.K:c5 B:d5+!. Vilniaus didmeistris bandė taisytis pusiaukelėje 39.Kc4, tačiau 39…B:d5! jį pasivijo vistiek. Išgyvenus keletą išgąsčio akimirkų, E.Rozentaliui visgi pavyko atsipirkti lygiosiomis. Ši atomazga verčia manyti, kad K.Jukšta čempionate nestokoja sirgalių…

Tuo tarpu T.Laurušas turėjo kiek kitą uždavinį – spausti baltaisiais V.Mališauską. Tą Tomas nuosekliai ir darė. Sunku suabejoti baltųjų persvara debiute, kuomet Lietuvos čempionui pavyko įgyti rikių porą.25.e4-e5! baltieji smarkiai apribojo juodųjų žirgo judesius. Visgi Vilniaus didmeistriui pavyko atrasti neakivaizdų ilgą žirgo manevrą Že8-g7-f5-d4 ir „įsitverti į gyvenimą”. Ne visai aišku, kas pastūmėjo baltuosius atiduoti b3-pėstininką 42.Bh2. Antroji laiko kontrolė jau vyko su juodųjų persvara, bet rikių pora T.Laurušui pavyko atlaikyti lygiąsias.

V.Kazakauskas žaidė sau būdinga kantria pozicine maniera, nuolat gerindamas savo figūrų padėtis, kol iš lėto paruošęs savo bokštus lemiamai operacijai h-linija, pralaužė ten V.Dambrausko įtvirtinimus pirmosios kontrolės pabaigoje. Svarbi jaunojo Minsko meistro pergalė, padėjusi jam taškais (5,5) pasivyti E.Rozentalį ir išlaikyti viltis Lietuvos čempionato medaliui.

Prieš čempionato paskutinįjį ratą, įvyksiantį penktadienio rytą 10.00, lyderystę dalijosi T.Laurušas su K.Jukšta, turėję po 6 tšk. iš 8 gal, tačiau K.Jukšta galėjo džiaugtis geresniais papildomais rodikliais!

III-IV vietas dalijosi E.Rozentalis su V.Kazakausku, turėję po 5,5 taško. Papildomi rodikliai kiek palankesni buvo Vilniaus didmeistriui.

Paskutiniojo rato centrine dvikova penktadienį, neabejotinai bus tiesioginė K.Jukštos – T.Laurušo akistata. Užtikrintai rungtyniaudami čempionate, abu priešininkai dar nepatyrė pralaimėjimų, tačiau titulo gynyboje kiek prastesnius papildomus rodiklius turinčiam T.Laurušui lygiųjų gali neužtekti, kad išlaikyti čempiono titulą. Tačiau ar nesukliudys juodoji spalva čempiono ambicijoms? Panašu, kad čempionato stebėtojų ryt laukia tikras desertas…

Kitos dvi svarbios partijos kovoje dėl čempionato medalių bus V.Kazakouski – A.Brazdžionis ir P.Pultinevičius – E.Rozentalis. Rato pradžia – penktadienį 10.00!

2020m. Lietuvos šachmatų čempionato

oficiali svetainė

rezultatai

partijų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.