Pašto sistema

Olimpiados VII, IX ratas – Lietuvos vyrų rinktinė džiugina gerbėjus!

Olimpiada, Čenajus

VIII ratas 2022.08.06  15.00

Lent.35            Lietuva (LTU)Reit.17            Kroatija (CRO)Reit.2½:1½
9/1GMTitas Stremavičius (b)2532GMIvan Šarič (j)2680½ – ½
9/2FMKarolis Jukšta (j)2412GMAnte Brkič (b)26110 – 1
9/3GMPaulius Pultinevičius (b)2539GMZdenko Kožul (j)26021 – 0
9/4GMValerijus Kazakovskis (j)2528GMMarin Bosiočič (b)25491 – 0
Valerijus Kazakovskis, pelnęs Lietuvos rinktinei 2 pergales juodosiomis figūromis, „apmokėjo skolas iki paskutinio cento” (Lennart Ootes nuotr.)

Pagaliau, Olimpiadai išeinant į finišo tiesiąją, vyrams pavyko šauni pergalė prieš reitingo favoritus kroatus, savo sudėtyje turėjusius net 2 Europos vyrų eks-čempionus – I.Šaričių ir Z.Kožulą. Ir kaipgi ji pavyko, besiilsint komandos lyderiui Tomui Laurušui? Titą Stremavičių, turintį baltąją figūrų spalvą, aplošti sunku bet kam, ir nemažai įvairaus plauko „žvaigždžių“ čia yra nusvilę nagus. Tiesa, visiškai nesusiklostė partija jaunąjam šalies čempionui K.Jukštai, po A.Brkič‘iaus centrinio 10.d5 stūmimo neišlaikiusiam pusiausvyros ir dar iki 15-o ėjimo praradusiam pėstininką be jokios kompensacijos. Tačiau vyresni ir labiau įsižaidę Lietuvos rinktinės didmeistriai, žemesnėse lentose siautėjo prieš kroatus,pridengti Karolio. P.Pultinevičius kol kas Olimpiadoje nesulaikomas baltąja spalva ir dėl kovingo charakterio nepaiso jokių praeities žvaigždžių ir autoritetų.Paulius principingai pasitiko taktines komplikacijas tarp 15-20 ėjimų ir iš jų išėjo su pėstininku viršaus. Z.Kožulas kurį laiką bandė įrodyti juodalaukę kompensaciją, tačiau baltiesiems rikio manevru Re2-g4-e6-d5 atvykus į patį lentos centrą veterano iliuzijos buvo išsklaidytos.

Pagaliau rimtai driokstelėjo V.Kazakovskis, matyt, jausdamas savo skolą Lietuvos rinktinės gerbėjams. Žaisdamas sau būdingu kietu poziciniu stiliumi, nuolant ieškant kuo patogesnių laukų savo figūroms bei demonstruojant stiprų centro reikšmės supratimą, Valerijus, nepaisant juodosios spalvos, palaipsniui pranoko, o baigmėje fiksavo pergalę prieš M.Bosiočičių. Bravo Lietuvos vyrams, trečiu mėginimu pralaužusiems „sūpuoklių algoritmą“! Po šios pergalės rimtai įsikabinta olimpinės lentelės pirmuose ešelonuose!   

Moterų olimpiada, Čenajus

VIII ratas 2022.08.06  15.00

Lent.42            Lietuva (LTU)Reit.65            Ekvadoras (ECU)Reit.2½:1½
24/1WIMOlena Martynkova (b)2213WGMCarla Heredia Serrano (j)20901 – 0
24/2WGMKamilė Baginskaitė (j)2134WIMAnahi Ortiz Verdezoto (b)20460 – 1
24/3WFMMarija Šibajeva  (b)2032  Josselyne Penafiel Mendoza (j)18041 – 0
24/4  Gabija Šimkūnaitė  (j)2010  Analia Karen Miranda Vargas (b)1723½ – ½

Šiame mače pergalę Lietuvai lėmė O.Martynkovos pergalė prieš dažnai Lietuvoje mėgstančią lankytis didmeistrę C.Heredia Serrano. Po debiutinės priimto valdovės gambito dalies, išsikeitus valdovėms, pozicija Karlai nežadėjo nieko blogo. Tai Ekvadoro didmeistrę užliūliavo, o Olena labai susikaupusi ieškojo proveržio kelių.Proveržis atėjo, Ekvadoro didmeistrei praleidus 23.c5-c6!, traumuojant juodųjų pėstininkų struktūrą. Heredia Serrano, be abejo, matė šį stūmimą, tačiau vertino jį grynai taktiškai, o ne poziciškai. O.Martynkova gi matė poziciją atvirkščiai. Pozicinis vertinimas pasirodė teisingesnis, o amžinų silpnumų statika pranoko laikiną dinamiką. Deja, visiškai lyginę poziciją „nulošė“ ir priešininkėms tašką grąžino K.Baginskaitė. Mes žinome, kad Kamilė buvo praleidusi keletą partijų iš eilės, tad įtariame apsinuodijimą maistu arba peršalimą nuo kondicionierių.

M.Šibajeva tapo nesulaikoma, kuomet J.Penafiel Mendoza leido lietuvei veržtis valdovės sparnu 16.c4-c5. G.Šimkūnaitė toliau demonstravo didelę žaidybinę energiją ir pergalės troškimą, tačiau pritrūkus baigmių žinių, iš pradžių paleido pergalę keistu vengimu keistis bokštais ir pereiti į laimimą pėstininkų baigmę, o vėliau nervingu prasiveržimu 54…h6-h5? vos neįsimušusi įvarčio į savus vartus. Panašu, kad partijos pabaigoje lietuvių komandinę pergalę nulėmė tik Miranda Vargas perdėta varžovės pagarba. Tačiau ji atėjo natūraliai, nes G.Šimkūnaitė presingavo ekvadorietę didžiają partijos dalį.

Olimpiada, Čenajus

IX ratas 2022.08.07  15.00

Lent.35            Lietuva (LTU)Reit.9            Vokietija (GER)Reit.2 : 2
6/1GMTomas Laurušas (b)2561GMVincent Keymer (j)26860 – 1
6/2GMTitas Stremavičius (j)2532GMMatthias Bluebaum (b)26730 – 1
6/3GMPaulius Pultinevičius (b)2539GMRasmus Svane (j)26491 – 0
6/4GMValerijus Kazakovskis (j)2528GMDmitrij Kollars (b)26481 – 0

Lietuvos vyrų rinktinė sekmadienį toliau garbingai laikėsi olimpinės lentelės priekyje. Žaisdami 6-ąjį IX rato mačą prieš grėsmingą 9 start. numerį turinčią Vokietiją, vyrai neatrodė pabūgę. Priminsime, kad net 3 Lietuvos rinktinės žaidėjai yra gavę pakankamai užsigrūdinimo žaisti prieš stiprias rinktines nuo praėjusios 2018 m. Šachmatų olimpiados Batumyje. Tuo tarpu Vokietija – didelė šalis su plačiu žaidėjų pasirinkimu, tad iš 5 žaidėjų, dalyvavusių vienoje Olimpiadoje, kitoje jau gali nebūti nė vieno.

Po 2 žaidimo valandų atrodė, kad vokiečiai būtų geriau pasišaukę į sudėtį veteraną L.D. Nisipeanu, nes jų jauna rinktinė, nepaisant aukštų reitingų, atrodė pakrikusi ir stipriai „gaunanti į kaulus“. Nepaisant baltosios spalvos, D.Kollars, nevykusiai nusprendęs patikrinti V.Kazakovskio drąsą, gavo figūros auką ir buldozeriu buvo nustumtas į lentos užribį. T.Laurušas paaukojo pėstininką V.Keymer‘iui, bet įklampino pastarojo rikį nemaloniam surišime, tad ši pozicija atrodė „slidi“. T.Stremavičius turėjo suspaustą padėtį, tačiau gynyba jam, ypač juodąja spalva – tiesiog antroji prigimtis. Paulius Pultinevičius, nesustabdomas baltąja spalva šioje Olimpiadoje, prasiveržė centre d4-d5, traumavo R.Svane’o pėstininkus karaliaus sparne ir Vokietijos didmeistrio laukė sunki varginga dalia.

Galutinėmis lygiosiomis mače Vokietijos rinktinė gali smarkiai džiaugtis. Matthias Bluebaum visgi įrodė, kad neveltui jis yra Europos vyrų čempionas. Jam prireikė visos virtuoziškos technikos, didelės kantrybės ir stiprių nervų, kol po ilgų bandymų pralaužė tvirtą T.Stremavičiaus gynybą ilgiausioje mačo partijoje.

Gaila išsprūdusios pergalės prieš kiek “nesusitupėjusius” vokiečius, tačiau svarbiausia, kad Lietuvos rinktinė nepajudinamai lieka olimpinės lentelės priešaky!

Moterų olimpiada, Čenajus

IX ratas 2022.08.07  15.00

Lent.42            Lietuva (LTU)Reit.57            Čilė (CHI)Reit.2 : 2
23/1WIMOlena Martynkova (b)2213WIMJaviera Belen Gomez Barrera (j)2210½ – ½
23/2WGMKamilė Baginskaitė  (j)2134WCMMonserrat Morales Flores (b)1946½ – ½
23/3WIMSalomėja Zaksaitė (b)2212WFMPaula Reyes Jara (j)18581 – 0
23/4WFMMarija Šibajeva (j)2032WCMFrancisca Valenti Sanchez Tobar (b)18390 – 1

Lietuvės buvo favoritėmis prieš šią Lotynų Amerikos šalį, ir jų varžovės tą žinojo. Vienintelė čiliečių tarpt. meistrė Gomez Barrera buvo labai atidi gynyboje ir skirtingai nuo Heredia Serrano išvakarėse, neleido O.Martynkovai jai sukurti nė vieno silpnumo. Labai užtikrintai partiją laimėjo S.Zaksaitė, tačiau lietuvių pergalė „nuplaukė“ apatinėje lentoje, kur be saiko skandinaviškąja gynyba pasikliaujanti M.Šibajeva vieną po kito praleido 2 jai Sanchez Tobar užtaisytus taktinius smūgius 25.B:a5! Ir 26.V:b4!!. Šis užburiantis grožis ir išgelbėjo mačą čilietėms.

Marija Šibajeva (nuotraukoje) sekmadienį praleido du F.V. Sanchez Tobar smūgius ( Mark Livshitz nuotr.)

Likus 2 ratams iki Olimpiados pabaigos Lietuvos vyrų rinktinė, dideliam Lietuvos gerbėjų džiaugsmui, tvirtai laikėsi olimpinės lentelės priešaky, su 13 mačų taškų besidalindami 11-21 vietas. Lieka paskutiniai 2 lemiami mačai. Pirmadienį 15.00 vietos laiku (12.30 Lietuvos laiku) Lietuva žais su Prancūzija. Prancūzai turi gana aukštą 15 start. numerį, tačiau žinome, kad vokiečiai turėjo 9-ą. Jau atrado savo braižą V.Kazakovskis, tad lietuvių nuvertinimas prancūzams kainuotų brangiai.

Olimpiada turi savo nenuspėjamą logiką, tad po 9 ratų pirmavo Uzbekistanas, turėjęs 16 mačų taškų. II-III vietas dalijosi antroji Indijos rinktinė ir Armėnija.

Moterų olimpiadoje Lietuvos rinktinė kol kas žaidė savo reitingo lygiu, po 9 sužaistų ratų turėdama 11 mačų taškų. Tiek pat taškų turėjo ir kaimynės Latvija bei Estija. Visos komandos, turinčios po 11 taškų, dalijosi 31-48 vietas. X rate lietuvės susitiks su Slovėnija.

Moterų olimpiadoje, likus 2 ratams iki pabaigos, dėl medalių aršiai grūmėsi Sakartvelas, Indija, Kazachstanas ir Lenkija, turėjusios po 15 mačų taškų.

44-osios Šachmatų olimpiados Čenajuje :

Oficiali svetainė

Partijų transliacija:

Oficialiu kanalu

chess24 : vyraimoterys

rezultatai ir statistika

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.