Pašto sistema

Olimpiados Čenajuje atomazga : istorinis Lietuvos vyrų triumfas ir sėkmingas moterų finišas!

Olimpiada, Čenajus

XI ratas 2022.08.09  10.00

Lent.8            Ukraina (UKR)Reit.35            Lietuva (LTU)Reit.1: 3
8/1GMAndrei Volokitin (b)2674GMTomas Laurušas (j)2561½ – ½
8/2GMJurij Kuzubov (j)2642GMTitas Stremavičius (b)2532½ – ½
8/3GMKiril Ševčenko (b)2654GMPaulius Pultinevičius (j)25390 – 1
8/4GMVolodymyr Onyščuk (j)2612GMValerijus Kazakovskis (b)25280 – 1

Paskutinysis XI Olimpiados ratas vyko anksčiau nei įprasta – 10.00 vietos laiku. Lietuvos rinktinės gerbėjams, kuriems smarkiai rūpėjo sėkmingai žaidžiančios Lietuvos vyrų ir kylančios moterų rinktinės pasirodymas, teko keltis anksčiau, nes lemiamų mačų transliacija prasidėjo jau 7.30 Lietuvos laiku. Tačiau tikrai širdingai palaikantys rinktinę, reikia manyti, pabudo savaime…

Lietuvos vyrų rinktinės variklis Olimpiadoje – Paulius Pultinevičius ( Madelene Belinki nuotr.)

Ypač sunkus priešininkas laukė Lietuvos vyrų – Ukraina, kuri skirtingai nuo praeitų grėsmingų varžovių – Vokietijos ir Prancūzijos, yra pelnę ne tik olimpinius medalius, bet ir buvę olimpiniais čempionais. Lygiosios prieš tokią komandą būtų atrodęs nemažas pasiekimas, deja, nekilo jokių abejonių, kad tai nebuvo ukrainiečių planuose…

Po dviejų žaidimo valandų pradėjo matytis didžiulis Lietuvos rinktinės užsivedimas ir jaustis kažkokia Ukrainos rinktinės apatija. Galbūt daug sykių pelnius olimpinius medalius, patekimas į pirmąjį olimpinį dešimtuką ukrainiečiams neatrodė tikslu, dėl kurio reikėtų „arti“, aukoti, rizikuoti. Galbūt, kaip minėta, vietoj olimpinių partijų peržiūros ir įtempto debiutinio pasiruošimo išvakarėse ukrainiečiai tikrino žuvusiųjų Ukrainos kare suvestines ir kiekvienąsyk pertikrindavo, ar nėra ten jų brangių artimųjų?

Žinomas atakų meistras, ukrainiečių lyderis A.Volokitinas vargiai mėgino įpūsti karaliaus puolimo kibirkštėlę prieš Tomą Laurušą gana simetriškoje rusiškojoje partijoje. Tomas nuolat savo garsiam varžovui pakišdavo figūrų pasikeitimų, apie 20-ą ėjimą lentą paliko visos lengvosios figūros, ir buvo justi, kad A.Volokitinui tai kelia neviltį. Bandydamas išvengti keitimosi valdovėmis, A.Volokitinas ėmė trauktis, užleisdamas pozicijas T.Laurušui lentoje.

Dar nykiau atrodė V.Onyščuk’as prie paskutiniojo stalo, kovojantis prieš didelį emocinį pakilimą finiše įgijusį V.Kazakovskį. Senosios indiškosios gynybos centriniam dūriui c7-c5 V.Oniščukui įgyvendinti prireikė ne vieno, bet dviejų ėjimų. Netrukus jis nevaržomai leido Valerijui „iškastruoti“ senosios indiškosios pasididžiavimą – g7-rikį tipiniu nesudėtingu Re3-h6 manevru. Nuvedus juodųjų žirgą į nykią c7-poziciją, V.Kazakovskis pradėjo ryžtingus veiksmus karaliaus sparne 18.g5, 19.h5, kurių atrėmimas kainavo juodiesiems išmėtytų po visą lentą silpnumų.25.V:e5 Valerijui sutriuškinus juodųjų centrą, tapo akivaizdu, kad V.Oniščuk‘as jau „šiltas“.

Lietuvos vyrai 44-oje Olimpiadoje užėmė istorinę 10 vietą! (Lennart Ootes nuotr.)

Nesimatė jokių proveržio linijų kitai ukrainiečių vilčiai – baltaisiais žaidusiam Kirilui Ševčenkai. Mirtiną LaGarde‘o puolimą išvakarėse atlaikiusiam Pauliui Pultinevičiui, riedančiam ant sėkmės ir olimpinio medalio asmeninėje įskaitoje lūkesčių bangos, niekas nebeatrodė baisu. Juodos figūros laisvai vaikščiojo po lentą, sutrikęs K.Ševčenka susigūžė bokštu į g1-kamputį, juodieji pastūmė atlaisvinamąjį 21…c6-c5.

J.Kuzubovas gi žaidė juodaisiais prieš saugumo baltąją spalva dėsnius puikiai išmanantį Titą Stremavičių. Taigi maždaug po 3 valandų žaidimo ukrainiečiai neturėjo pranašumo nei vienoje lentoje, bet turėjo vieną „šiltą“ poziciją prie paskutinio stalo ir dar keletą blogesnių padėčių.  Šis patyrimas Ukrainą slėgė, o lietuviams teikė sparnus. Po 4 žaidimo valandų pakvipo 4:0 – komandos lyderis Tomas Laurušas turėjo maždaug 3 pėstininkų pranašumą valdovių baigmėje. Pagaliau ukrainiečiai suprato, kad mačą jie jau pralošė, o dabar reikia gelbėti šalies garbę. Dviejose lentose jie nesėkmingai bandė užsipatuoti. Labai sunku paaiškinti, kaip nelaimėjo Tomas Laurušas arba kaip jis padarė 48…Kh4??, palikdamas g6-pėstininką. Matyt, kad Tomas, kaip ir Titas buvo nusiteikę ne asmeniškai, o pilietiškai komandiškai ir vykdė komandos kapitono Donato Vaznonio nurodymus prieš mačą :atlikti sprendimus savo lentose, atsižvelgiant į situaciją mače.

Taigi su didele sėkme finiše Ukraina sugebėjo sukrapštyti vieną tašką ir garbingai nusileisti pajėgesnei, daug geriau motyvuotai ir vadovaujamai Lietuvos rinktinei 1:3.

Ši puiki užtikrinta finalinė Lietuvos pergalė prieš vieną Olimpiados favoričių leido surinkti Lietuvai 16 mačų taškų ir užimti labai aukštą, Lietuvos olimpinėje istorijoje po II Pasaulinio karo tikrai aukščiausią 10 vietą tarp 187 pasaulio valstybių. Puikus istorinis Lietuvos vyrų rinktinės pasirodymas, atveriantis Lietuvos šachmatams naują nepatirtą erą – dominavimo pasaulinėje arenoje erą! Sveikinimai visiems palaikiusiems Lietuvos rinktinę, nors „Margirio“ tinklapyje šitokios rinktinės sėkmės neatspėjo nė vienas…

44-osios Šachmatų olimpiados Čenajuje nugalėtojais tapo jauna, bet labai talentinga Uzbekijos rinktinė – 19 taškų. Apie aktyvų Uzbekijos šachmatų federacijos darbą liudija ir tai, kad Olimpinio kongreso metu Uzbekijai suteikta teisė vykdyti 46-ąją Šachmatų olimpiadą 2026 metais.

Pasaulio čempiono Magnus Carlsen vedama Norvegijos rinktinė liko 59-oje vietoje – 12 tšk. (Madelene Belinki nuotr.)

Tiek pat taškų (19) surinko ir darni, patyrusi bei visuomet labai sutelktai ir pilietiškai Olimpiadose rungtyniaujanti Armėnijos rinktinė. Visgi armėnams teks pasitenkinti sidabro medaliais dėl mažesnio lentų taškų skaičiaus.

Neliko be medalių ir šeimininkė Indija, atlikusi visą didelį organizacinį Olimpiados krūvį. Iš trijų Indijos federacijos šautų raketų tikslą pasiekė antroji rinktinė, surinkusi 18 taškų ir užsitikrinusi bronzą. Galinga pirmoji Indijos rinktinė įsitaisė iškart po antrosios – IV vietoje su 17 tšk.

Mūsų kaimynė Lenkija, kaip ir Lietuva surinkusi 16 taškų, įsitaisė tik viena vienintele vieta aukščiau už lietuvius – 9-oje vietoje dėl vos geresnių papildomų rodiklių. Labai kaimyniškas finišas!

Tuo tarpu kitus savo kaimynus -latvius ir estus lietuviai pranoko smarkiai. Surinkusios po 13 taškų, šios dvi kaimyninės šalys Olimpiadą taipogi pabaigė „apsikabinusios“ viena kitą : Estija – 56-a, Latvija – 57-a.

Moterų olimpiada, Čenajus

XI ratas 2022.08.09  10.00

Lent.50            Latvija (LAT)Reit.42            Lietuva (LTU)Reit.1½:2½
16/1WGMLaura Rogule (b)2292WIMOlena Martynkova (j)2213½ – ½  
16/2WGMIlze Berzinia (j)2141WGMKamilė Baginskaitė (b)21341 – 0    
16/3  Agnesa Stepania Ter-Avetisjana (b)1962WIMSalomėja Zaksaitė (j)22120 – 1 
16/4  Nellija Maklakova (j)1819  Gabija Šimkūnaitė (b)20100 – 1   

Tuo tarpu Lietuvos moterų rinktinė turėjo nemažiau atsakingą pilietinę akistatą su Latvija. Juk jeigu vyrams būtų galima atleisti ir lygiąsias, ir net pralaimėjimą prieš Ukrainą, tai kaip būtų galima atleisti Lietuvos moterų rinktinei pralaimėjimą prieš mažesnes kaimynes? Juk, atvirai šnekant, Lietuvos merginos nelepino Lietuvos šachmatų gerbėjų tokiais puikiais olimpiniais reginiais kaip vyrai. Būdamos reitingo favoritės prieš latves, lietuvės galėjo skambiai baigti Olimpiadą, tačiau priekinėse lentose jų jau laukė patyrusios, kvalifikuotos moterų didmeistrės L.Rogule ir I.Berzinia, abi garsėjančios patriotizmu ir lojalumu savo valstybei.

Angliškojoje partijoje L.Rogulė mėgino dominuoti, tačiau O.Martynova atrado netradicinę centro kontrolės bateriją Vg7+Rb2 ir sėkmingai kontroliavo juodus laukus. Jos kolegė I.Berzinia labai originaliai traktavo slaviškąją gynybą juodaisiais, visai nebijodama atsidengti. Kaip jau įprasta šioje Olimpiadoje, sparčiausiai pagalba Lietuvos rinktinei ėmė judėti nuo paskutiniojo stalo, kur sėkminga mūsų rinktinės debiutantė Gabija Šimkūnaitė ėmė lieti savo taktinę energiją ant N.Maklakovos pradedant nuo 14.Žd5!, pratęsiant 16.R:c6! ir užbaigiant visiškai sutrikdytos ir pasimetusios latvės persekiojimą baigiamuoju 28.B:e6!.

Lietuvos moterų rinktinės variklis Olimpiadoje – Gabija Šimkūnaitė

Šitaip lietuvės ėmė pirmauti 1:0, tačiau kova dar nebuvo baigta. Kritine mačo partija tapo banguotai ir permainingai Olimpiadoje rungtyniaujančios Salomėjos Zaksaitės ir gabios 15-metės mergaitės A.S. Ter-Avetisjanos partija. Siciliškojoje gynyboje baltaisiais žaidusi mergaitė ne sykį mėgino mirtinai surišti Salomėjos žirgą, vėliau vargino lietuvę grėsmingomis šakutėmis, kol pagaliau 28-u ėjimu laimėjo pėstininką. Buvo aišku, kad jei Salomėja nusileis šiai mergaitei, tai gero mače – nelauk.

Pėstininką kaip mylimą žaislą Agnesa pasiliko ilgam, tačiau suprasdama didelę partijos svarbą, S.Zaksaitė kovojo su nenuilstamu pilietiniu sąmoningumu. Meilė pėstininkui Agnesai neleido laiku pulti stabdyti atrūkstančio kraštinio juodųjų pėstininko. Pasirinkusi pavėluotą stabdymą ne iš nugaros, o iš priekio Ter-Avetisjana apsiriko, pražiūrėjo Bb2-c2+-c1 manevrą ir turėjo atsisveikinti su žirgu. Ši sunki ir pavojinga S.Zaksaitės pergalė nuramino Lietuvos rinktinės gerbėjus – pergalė prieš Latviją tapo garantuota!

K.Baginskaitei, pražiūrėjusiai kelias I.Berzinios taktines replikas, teko ilga gynyba. Ji tikrai galėjo vainikuotis išsigelbėjimu, tačiau grėsmingai priartėjęs juodųjų h2-pėstininkas aiškiai veikė lietuvės nervus. Po 60 ėjimų didelis lietuvės nuovargis pasireiškė paprastu lygiųjų išleidimu 62.R:c6 K:c6 63.Ž:h2 R:h2 64. b8V R:b8 65.Kg1 su žinoma “blogojo kampo” taisykle, kurią kiekvienas save gerbiantis treneris įdiegia vaikams vaikystėje. Vietoj to Kamilė pasidavė panikai 62.Kg3??, atidavė rikį ir nepaisant bergždžios alinančios gynybos žirgu prieš 2 rikius, jai pritrūko apie 15 ėjimų iki 50 ėjimų taisyklės.

Tačiau šis suklupimas nepavogė svarbios pergalės iš Lietuvos moterų rinktinės. Pasiekta minimaliu rezultatu, ji davė komandai maksimalius 2 taškus ir leido Lietuvai surinkti 15 mačų taškų. Savo ruožtu šis rezultatas pakylėjo Lietuvos moterų rinktinę į aukštą 18-ą Moterų olimpiados vietą tarp 160 rinktinių. Įvertinant tai, kad prieš Olimpiadą Lietuvos merginos turėjo 42-ą startinį numerį, šis pasirodymas – neabejotina sėkmė!

Palyginimui : tik vienu tašku daugiau surinkusi Lenkija (16 tšk.) užėmė labai aukštą 6-ą vietą. Prieš startą labai grėsmingai atrodžiusi, žinomo Estijos didmeistrio Kaido Kulaots treniruojama Estijos moterų rinktinė surinko tašku mažiau už lietuves ir tenkinosi 26-a vieta. Tuo tarpu pralaimėjimas Lietuvai pasiuntė Latvijos moterų rinktinę į 47-ą olimpinės lentelės vietą (13 tšk.).

Šauniu Lietuvos moterų rinktinės atradimu tapo Gabija Šimkūnaitė, kuri, be abejonės, galės atstovauti Lietuvai dar ne vienoje Olimpiadoje. Tvirtai ir stabiliai Lietuvos rinktinės priekinę lentą laikė dar mažiau Lietuvos šachmatų gerbėjams pažįstama Olena Martynkova.

Laiminga Ukrainos rinktinės lyderė Anna Muzyčuk pasipuoš olimpiniu auksu (Lennart Ootes nuotr.)

Moterų olimpiados Čenajuje nugalėtojomis tapo Ukrainos moterų rinktinė ( 18 tšk.). Šis ukrainiečių auksas, be abejonės, nuplaus Ukrainos vyrų kartėlį po pralaimėjimo Lietuvai ir padės greičiau užsimiršti. Tiek pat taškų surinkusi galinga Kartvelijos moterų rinktinė turės tenkintis sidabru dėl prastesnių papildomų rodiklių. Trys rinktinės – Indija, Kazachstanas ir JAV surinko po 17 tšk. Dėsninga, kad sėkmė šypsojosi Indijos moterims, kurios pasipuoš bronza.

44-osios Šachmatų olimpiados Čenajuje :

Oficiali svetainė

Partijų transliacija:

Oficialiu kanalu : vyrai ; moterys

chess24 : vyraimoterys

rezultatai ir statistika

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.