Pašto sistema

Lygiosios Pasaulio čempionate Londone ir M.Carlsen‘as išsaugo karūną!

 

Pirmadienį, lapkričio 26d. Londone baigėsi Pasaulio šachmatų čempionato finalinis mačas tarp Pasaulio čempiono titulą gynusio Magnus Carlsen‘o iš Norvegijos ir pretendento į titulą Fabiano Caruana‘os iš JAV.  Mačas pasižymėjo rekordine „sausra“ – visos partijos, taip pat ir paskutinioji 12-oji baigėsi lygiosiomis. Taigi galutinis rezultatas 6:6 ir F.Caruana‘i nepavyko išstumti čempiono iš sosto. Sveikiname 5 „Margirio“ „ekstrasensus“, anketoje teisingai nurodžiusius šį rezultatą!

Deja, tokia klampi apkasinė kova vargu ar pavergė daugelio šachmatų gerbėjų širdis. Juolab, kad paskutinėse 3-4 partijose buvo aiškiai justi Magnus‘o polinkis, kaip ir New-york‘e, į jam įdomesnius ar kitaip patrauklesnius greituosius šachmatus. Dėl to buvo žaidžiama ypač saugiai, o lygiosios siūlomos vos pasiekus leistiną 30 ėjimų ribą. Jau antras kartas, kai Pasaulio čempionas linkęs santykius išsiaiškinti greitaisiais, šachmatų visuomenei sukelia nemažai klausimų apie klasikinių šachmatų prasmę ir paskirtį.

Daugelis šachmatų gerbėjų mačo eiga ketino pasimėgauti būtent klasikinių šachmatų stadijoje – be skubesio, įsigilindami į susidarančias pozicijas, atidžiai klausydamiesi autoritetingų komentatorių nuomonės. Pavyzdžiui, oficialiu mačo Londone organizatorių „Worldchess“ kanalu tiesiogiai mačo eigą komentavo didžiausia nūdienos moterų šachmatų žvaigždė Judit Polgar. Deja, išskirtinis abiejų žaidėjų apdairumas, o ypač Pasaulio čempiono racionali, į tai-breikus orientuota strategija privertė žiūrovus tikrosios kovos reginio laukti iki tai-breikų, o jau ten ėjimai ir jų sukeliami įvykiai šachmatų lentoje taip greitai keitėsi, kad J.Polgar komentarai jų aiškiai nespėjo vytis. Šachmatų gurmanams vietoj prašmatnios vakarienės su taure vyno teko tenkintis valgiu iš greitojo maisto užkandinės…

 

Carlsen I

Pasaulio klasikinių šachmatų čempionas Magnus Carlsen

 

Beveik neabejotina, kad sekantis, po 2 metų vyksiantis Pasaulio čempionato finalinis mačas jau bus žaidžiamas pagal kitokias taisykles. Galbūt partijų skaičius bus padidintas iki 16 ar 18, kad žaidėjai labiau atsipalaiduotų. Galbūt bus išvis išmesta greitųjų šachmatų invazija į klasikinius, atsisakant bet kokių tai-breikų, o mačui pasibaigus lygiosiomis, titulą paliekant čempionui. Juk pretendentas jo neįveikė – tad titulas lieka čempionui. Jeigu tai- breikai visgi bus mače palikti, tai, ko gero, juos racionaliau daryti ne po mačo, bet prieš mačą. Tai-breiką prieš mačą laimėjęs žaidėjas iškovotų čempiono titulą, jeigu po to vykęs mačas pasibaigtų, kaip Londone ką tik pasibaigė, lygiosiomis. Jeigu tai-breiką greitaisiais šachmatais laimėjęs žaidėjas vėliau pralaimėtų vyksiantį mačą klasikiniais šachmatais, tai laimėtas pradžioje tai-breikas jam niekuo padėti negalėtų.

Akivaizdu viena – FIDE turės išmokti šio ganėtinai nuobodaus mačo pamokas ir sekančiam mačui paruošti geresnes, tikrą kovą, o ne apsidraudėliškumą dėl 5% skatinančias taisykles.

Trečiadienį vykusiame pratęsime greitaisiais šachmatais Magnus Carlsen‘as įveikė F.Caruaną 3:0. Pretendentas iš JAV buvo visai netoli tikslo šiame mače ir nekyla abejonių, kad po 2 metų, apibendrinęs vertingą įgytą patirtį, būtų dar pavojingesniu priešininku M.Carlsen’ui, nelengvai apsaugojusiam savo titulą šiemet. Tačiau dar sunkesniu iššūkiu F.Caruana‘ai gali tapti naujas teisės vėl mesti iššūkį M.Carlsen‘ui įgijimas – juk vėl reikės laimėti Pretendentų turnyrą prieš 7 galingus konkurentus, turinčius tą pačią karštą svajonę – mesti iššūkį Pasaulio čempionui tiesioginėje akistatoje.

Oficialus Pasaulio čempionato finalinio mačo Londone  „Worldchess“ kanalas

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.