Pašto sistema

Nesibaigianti “sausra” Pasaulio čempionate Londone – tyla prieš audrą?

S.Sulskis bio

      GM Š.Šulskis

 

Lapkričio 9d. Londone prasidėjusiame finaliniame Pasaulio šachmatų čempionato etape –Mače dėl Pasaulio čempiono karūnos tarp Pasaulio čempiono Magnus’o Carlsen’o (FIDE reitingas 2835) iš Norvegijos ir pretendento Fabiano Caruana’os iš JAV, antradienį (lapkr. 20d.) jau buvo sužaistos 8 partijos iš 12 reglamentu nustatytųjų. Taigi, mačas jau buvo persiritęs per ekvatorių, tačiau…gausiems šachmatų gerbėjams visame pasaulyje, palinkusiems prie žydrųjų ir spalvotųjų kompiuterių ekranų, jis dar nesuteikė didesnio aiškumo, kurio iš varžovų šansai laimėti mačą geresni. Mat visos 8 partijos baigėsi… taikiai.

Daugelis, laukę gražių pergalių, matų karaliui ir “laisvai besiliejančio kraujo” jaučiasi nusivylę, net įskaudinti tokio apdairaus, racionalaus priešininkų žaidimo. Išties, po 8-ųjų lygiųjų mače M.Karlsenas su F.Karuana jau susigretino su 1995 m. Pasaulio čempionato finaliniame mače New York’e įvykdytu G.Kasparovo ir V.Anando “lygiųjų rekordu”. Jeigu žaidėjai trečiadienį įvyksiančioje 9-oje partijoje dar vienomis lygiosiomis “sumuš Niujorko rekordą”, vargu ar bus daug tuo besidžiaugiančių, juo labiau sveikinančių “rekordininkus”  su “paimta aukštuma” šachmatų gerbėjų.

Žinant, kad lygiosios – tai vienas iš natūralių, įprastinių rezultatų šachmatuose, ar galima priešininkus Londone kaltinti kovos vengimu, bailumu, tinginiavimu? Nemanau. Galima kalbėti apie vengimą rizikuoti, tačiau, kaip žinia, riziką labai mėgsta kazino ir kitų azartinių žaidimų salonų nuolatiniai lankytojai.

Manau, kad kantrūs ir išrankūs šachmatų mylėtojai rado savo “adrenalino dozę” mače. Jau pirmoji mačo partija priartėjo prie rekordinių aukštumų, trukdama net 115 ėjimų. Ji tapo dideliu išbandymu pretendentui, nes Pasaulio čempionas dėl puikaus debiutinio pasirengimo ir virtuoziško lengvųjų figūrų valdymo siciliškosios gynybos Rossolimo variante greitai išplėšė iniciatyvą juodaisiais F.Caruana’i iš rankų ir turėjo labai rimtų galimybių mačą pradėti šaunia pergale. Spaudžiamas juodaisiais laukais, F.Caruana ne vien pasyviai gynėsi, bet bandė primesti M.Carlsen’ui ir baltalaukę savo strategiją.Prasidėjus trečiąjai laiko kontrolei, tapo aišku, kad pretendento laukia sunki ilga gynyba be pėstininko, tačiau jam pavyko ją atlaikyti.

Keista, bet tokia mačo pradžia uždavė toną vienai keisčiausių tendecijų Pasaulio čempionato finalinių mačų istorijoje – juodųjų dominavimui. Antrojoje mačo partijoje F. Caruana demonstravo puikų pasirengimą valdovės gambite, laimėjo pėstininką bokštų baigmėje, tačiau, matyt, nusprendė neeikvoti laiko tuštiems nevaisingiems priešininko “kankinimams”.

Trečiojoje partijoje vėl kartojosi Rossolimo variantas, kur F.Caruana vėl nesugebėjo iškelti Pasaulio čempionui problemų, tačiau, bent jau skirtingai nuo pirmosios partijos, neprisikūrė jų ir sau.

IV partiją M.Carlsen’as pradėjo kitaip – 1.c4, tačiau nieko nepešė angliškojoje partijoje, kur buvo juntamas modernus, prie laiko ritmo pritaikytas F.Caruana’os brigados pasirengimas. V partija tikriems šachmatų gurmanams, manau, turėjo palikti malonų skonį. Nors ji prasidėjo tuo pačiu, kiek sausoku, Rossolimo, tačiau jau 6-u ėjimu Fabiano ėmėsi drąsios pėstininko aukos 6.b2-b4. Netrukus kraštinis baltųjų a-pėstininkas atliko neįtikėtiną reidą į c7, pakeliui nukirtęs 4 juodųjų figūras. Ten jis, aišku, buvo sustabdytas, ir tada “karaliaus akrobatiką” ėmėsi demonstruoti jau Magnus’as – Ke8-d7:c7-b6-b5:b4-c3:d3-e4-f5.

VI partija, turbūt labiausiai suvirpino F.Caruana’os gerbėjų širdis, kai jų numylėtinis rusiškojoje partijoje, sėkmingai praslydęs pavojingais taktiniais rifais, pamažu ėmė spausti Pasaulio čempioną ir pavojingai užblokavęs baltųjų a-pėstininką rikiu valdovės sparne, privertė M.Carlsen’ą atiduoti figūrą už 3 pėstininkus.

M.Carlsen (2835) – F.Caruana (2832)

VI mačo partija; Londonas, 2018m.

1.e4 e5 2.Žf3 Žf6 3.Ž:e5 d6 4.Žd3 Ž:e4 5.Ve2 Ve7 6.Žf4 Žc6!?N

VI part I

7.Žd5 Žd4!! 8.Ž:e7 (8.Vc4? atveju partijos styga galėjo nutrūkti kurioziškai anksti – 8…Žc3+!! 9.Ž:e7 Ž:c2#. Baltieji laimėtų valdovę, bet juodieji – karalių! – žr. diagramą apačioje)

VI prt II

 

Dabar gi partija toliau tęsėsi 8…Ž:e2 9.Žd5 Žd4 10.Ža3 Že6 11.f3 Ž4c5 12.d4 Žd7 13.c3 c6 ir t.t.

Ekvivalentas būtų tinkamas, tačiau F.Caruanai antrą sykį pakartojus baltųjų pėstininko blokadą 48…Rf8-a3!, tapo aišku, kad M.Carlsen’ui teks kautis dėl išgyvenimo. Pasaulio čempionas, likęs be figūros, pastatė tvirtovę likusiomis. Ši tvirtovė žmogui pasirodė nepaimama, tačiau kibernetiniams monstrams atrodo kitaip…

Šių vis intensyvėjančių F.Caruana’os bandymų fone gana nykiai atrodė Pasaulio čempiono “pastangos” sekančiojoje VII mačo partijoje. Partija vėl prasidėjo valdovės gambitu. Susidūręs su šviežiu F.Caruana’os brigados atradimu 10…Va5-d8!?, Magnus’as vengė aštrių, komplikuotų tęsinių ir netgi pats baltaisiais inicijavo visų 4 bokštų iškeitimą 21.B:d8+ B:d8 22.Bd1. Ką čia dar bepridursi, išskyrus tai, kad, matyt, kaip ir praeitame mače New York’e su S.Karjakin’u, Pasaulio čempionas neprieštarauja santykius baigti aiškintis greitaisiais šachmatais.

Caruana I

Fabiano Caruana, atvedęs JAV rinktinę prie olimpinių aukso medalių ( Baku, 2016m.)

Tuo tarpu F.Caruana nesiliovė ieškojęs būdų kaip pabaigti mačą per pagrindinį laiką. VIII partijoje, dideliam savo gerbėjų džiaugsmui, jis pagaliau nusigręžė nuo klampaus pozicinio žaidimo Rossolimo variante ir drąsiai nėrė į atviros siciliškosios gynybos vandenis 3. d2-d4! Tik tada paaiškėjo, kokią sistemą M.Carlsen’o brigada buvo paruošusi prieš atvirąją siciliškąją. Pasaulio čempionas pasirinko Svešnikovo sistemą. Debiuto pabaiga pranašavo ypač aršią dvikovą, kuomet baltieji okupavo svarbius punktus valdovės sparne, o juodieji sukūrė grėsmingą pėstininkų atasvarą centre ir karaliaus sparne. 21-u ėjimu pretendentas paaukojo pėstininką c4-c5, tačiau sugebėjo patraukti blokadinį juodųjų žirgą savo centralizuotam rikiui nuo kelio. 23… Re7-d6 M.Carlsen’as spėjo užblokuoti beprasiveržiantį baltųjų centrinį pėstininką rikiu. Nerasdamas tiesioginio pralaužimo būdų, F.Caruana sudelsė 24.h2-h3?! ir po atsakomojo Vd8-e8! Pasaulio čempionui pavyko suderinti gynybos stygas.

Trečiadienį, lapkričio 21d. 15.00 (17.00 Lietuvos laiku) IX partija Mačas dėl Pasaulio čempiono karūnos žengs į finišo tiesiąją. Pasaulio čempionas žais baltosiomis figūromis. Sunku paminėti bent vieną mačo partiją, kur baltaisiais jis būtų sugebėjęs sukelti F.Caruana’i rimtesnių sunkumų. Tai turėtų sukelti neramių minčių gausiems M.Carlsen’o gerbėjams Lietuvoje ir kitur. Kita vertus, juodųjų dominacija tapo ypatingu šio mačo fenomenu. Prisimenant “liūdnai pagarsėjusią” 12-ąją mačo New york’e 2016m. partiją, kur M.Carlsen’as baltaisiais net nebandė „pakelti rankos“ prieš juodaisiais žaidusį S.Karjakin‘ą ir baigęs partiją greitomis lygiosiomis per maždaug pusvalandį, suskubo ruoštis tai-breikui greitaisiais šachmatais, manytina, kad M.Carlsen‘o strategija ir šiame mače gali būti „ištempti iki tai-breiko“. Tačiau ar taikstysis su tuo mače jau ėmęs dominuoti F.Caruana, palengva, bet nuosekliai vis didinantis spaudimą Pasaulio čempionui?

Finalinio mačo dėl Pasaulio čempiono karūnos Londone:

Oficiali svetainė su galimybe už nedidelį mokestį klausytis visų laikų garsiausios šachmatininkės Judith Polgar mačo eigos komentarų bei stebėti tiesiogines spaudos konferencijas su M.Carlsen‘u ir F.Caruana po kiekvienos sužaistos partijos

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.