Pašto sistema

Likus dviems ratams iki finišo, lyderis nesikeičia tik vyrų čempionate

 

Kaune vykstančiame 2018 metų šalies šachmatų čempionate antradienio vakarą dalyviai priartėjo prie finišo tiesiosios. Vyrams užbaigus pirmenybių VII, o moterims V ratą, iki čempionatų pabaigos beliko po du lemiamus ratus.

Po puikaus starto čempionato lyderiui P.Pultinevičiui jau tenka patys pajėgiausi, sportinėmis ambicijomis verdantys priešininkai, tad Marijampolės moksleiviui teko lėtinti spartą. VI rate baltosiomis figūromis susitikęs su FM R.Klabiu iš Šiaulių, Paulius laikėsi atsargiai, kad vienu nevykusiu ėjimu neprarasti lyderystės. Lygiosios 25-u ėjimu jį išlaikė ne tik nemenku taško atotrūkiu nuo R.Klabio, bet ir apskritai vienvaldžiu čempionato lyderiu.

IMG_7612

P.Pultinevičius (baltieji) neketina lyderystės užleisti nei R.Klabiui, nei kam nors kitam

Tačiau lyderio poilsio pertraukėlę jo persekiotojai išnaudojo priartėjimui. Čempionato reitingo favoritas T.Laurušas (2423) baltaisiais spaudė A.Brazdžionį valdovės gambito Ragozino sistemoje nuo pat ankstyvosios debiuto stadijos. Vilnietis bandė organizuoti puolimą prieš T.Laurušo karalių, tačiau radęs ten tvirtas spynas, greitai nusivylė, apleido savo valdovės sparną baltųjų bokštų spaudimui ir pasidavė, vos pasirodžius pirmąjam kraujui, t.y. netekęs vieno pėstininko. Šiauliečių derbyje tarp L.Stausko (2315) ir M.Vičo (2126), nepaisant L.Stausko aiškaus reitingo pranašumo, daug geriau sekėsi jo suaugusiam priešininkui, kurio žaidimas šiame čempionate kol kas palieka gerą įspūdį. Principinėje akistatoje tarp dviejų pajėgių šalies moksleivių K.Jukštos iš Kauno ir vilniečio M.Indriūno, namų sienos ir aukštesnė žaidimo technika lėmė Karolio pergalę.

IMG_7610

Čempionato intriga ir artėjanti atomazga traukia žiūrovų dėmesį

Prieš VII ratą sportinę intrigą mėgstantys žiūrovai su nekantrumu laukė dvikovos prie pirmojo stalo, kur pustaškio atstumu prie P.Pultinevičiaus priartėjęs kaunietis T.Laurušas gavo baltąsias figūras prieš lyderį ir pergalės atveju galėjo ne tik pavyti, bet ir aplenkti lyderiaujantį Marijampolės moksleivį. Tomas gerai suprato didelę partijos reikšmę ir pasirinko ramią pozicinę schemą senojoje indiškojoje partijoje, vengdamas išsikeitimų ir taip siekdamas išvarginti priešininką, prieš imantis ryžtingų veiksmų 3-4 partijos valandą.

Reikia pažymėti, kad P.Pultinevičius nesijautė susikaustęs, vėl siekė savo figūrų aktyvumo ir 20-u ėjimu netekęs pėstininko, labai skirtingai nuo A.Brazdžionio, ne pasidavė, o iš esmės pradėjo savo žaidimą. Kompensacija už prarasta pėstininką tapo puiki rikių pora prieš kauniečio žirgų porą. Praktikoje du rikiai maždaug  80% atvejų būna pranašesni už du žirgus. Tiesa, T.Laurušas turėjo savo šansus, galėjo sužaisti tiksliau, tačiau pajutęs, kad nepaisant iš P.Pultinevičiaus atimto pėstininko, nepajėgė išmušti priešininko iš jo komforto zonos, tenkinosi lygiosiomis dėl besikartojančios padėties pirmosios kontrolės pabaigoje. Lyderio iš balno išmušti nepavyko!

Apie save jį “benurašantiesiems“ vėl priminė čempiono titulą Kaune ginantis V.Mališauskas, debiute sujaukęs M.Beinoro pėstininkus, vėliau sugluminęs priešininką pėstininko auka ir galiausiai visiškai pribloškęs juodaisiais žaidusį klaipėdietį elegantiška žirgo auka. Negalėdamas suprasti priešininko dosnumo, M.Beinoras pagaliau priėmė auką ir pamatė kraštu į valdoves benurūkstantį baltųjų pėstininką, kurio juodųjų neįgalus rikis buvo nepajėgus sutabdyti. Labai sėkminga diena antradienis Kaune tapo greta rungtyniavusiems šiauliečiams R.Klabiui ir M.Vičui, įveikusiems atitinkamai R.Rukšėną ir S.Steponavičių.

Nors po 7 ratų P.Pultinevičiui (6 tšk.) buvo pavykę išsaugoti lyderio poziciją be nepageidaujamų dalininkų, jo artimų persekiotojų grupė išsiplėtė. „Šūvio atstumu“ (5,5 tšk.) nuo jo rikiavosi T.Laurušas, R.Klabis, V.Mališauskas ir M.Vičas. Trečiadienio popietę priešpaskutiniajame čempionato rate P.Pultinevičius kovos prieš M.Vičą, R.Klabis prieš T.Laurušą, o čempiono titulą vis dar bandantis išsaugoti V.Mališauskas žais juodaisiais prieš A.Brazdžionį (5 tšk.).

Šalia vykstančiame Lietuvos moterų čempionate IV ratas atnešė naują, šachmatų gerbėjams kiek mažiau žinomą lyderę. Vilnietė Giedrė Ramanauskaitė (rtg. 1882) pasinaudojo gana nerūpestingu, galbūt po Lietuvos M18 merginų pirmenybių dar fiziškai nespėjusios atsigauti Saulės Gailiūnaitės žaidimu Tarašo gynyboje. Centrinis juodųjų e4-pėstininkas užstrigo vientisoje baltųjų pėstininkų grandinėje ir apsuptas žuvo 22-u ėjimu. Blogą padėtį Saulei pavyko likviduoti į 3 prieš 4 pėst. bokštinę baigmę, tačiau jokių kantrios gynybos įgūdžių jai pademonstruoti nepavyko ir G.Ramanauskaitė šventė svarbią pergalę 60-u ėjimu.

IMG_7621

Plungiškės Ieva Žalimaitė ir Daiva Batytė IV rate „įtaisė” matus savo varžovių karaliams!

Labai atkakli kova vyko prie 2-ojo stalo, kur “dėl vietos po saule” grūmėsi kėdainietė Viktorija Savickienė prieš klaipėdietę Mariją Šibajevą. Kėdainietė mėgino baltaisiais presinguoti jaunutę savo priešininkę Griunfeldo gynyboje, tačiau kiekybinės persvaros jai tai neatnešė. Partijai persiritus į antrąją kontrolę V.Savickienė pajuto, kad jos centrinis d5 pėstininkas “mirtinai” blokuotas, o juodųjų kraštinis gali pakilti labai greitai. Po ilgų svarstymų M.Šibajeva pagaliau pasirašė paliaubų sutartį.

Po lėto starto link lyderių vėl bandė kilti plungiškės WFM D.Batytė ir I.Žalimaitė, paskelbusios matus atitinkamai D.Staškevičiūtei ir E.Ravluševič.

V rato priekinėje partijoje tarp V.Savickienės (3 tšk.) ir G.Ramanauskaitės (3,5) buvo ir jausti ir matyti, kad kėdainietė, kurstoma palankesnės baltosios spalvos, nusiteikusi “dabar arba niekada”. Tiesa, lyderė visai neskubėjo užleisti pozicijų V.Savickienei valdovės gambite. Tačiau siekdama tikslo, kėdainietė priartėjo žirgu f5 prie juodųjų karaliaus, o iš užnugario žirgą palaikė beveik visos likusios baltųjų figūros. 24-u ėjimu baltųjų žirgas paskelbė juodųjų karaliui šachą, o sekančiu ėjimu aukų operacija V.Savickienė pradėjo tiesioginį šturmą ir iki 30 ėjimo nepataisomai suniokojo juodųjų poziciją. Lyderė kapituliavo 40-u ėjimu, tad V.Savickienė įgyvendino tai, ko nepavyko padaryti T.Laurušui!

IMG_7625

Prie lyderių lentos V.Savickienė (kairėje) jau pralaužė frontą prieš G.Ramanauskaitę (juodieji)

Visgi V.Savickienei ilgai džiaugtis lyderyste neleido Kauno moksleivė Guoda Perminaitė, pasiekusi užtikrintą pergalę prieš panevėžietę Liną Dapkuvienę ir taškais pavijusi V.Savickienę. Toliau į priekį link lyderių stalų skverbėsi žemaitės WFM D.Batytė ir I.Žalimaitė, nepaisant juodos spalvos, ilgose partijose patirtimi pergalėjusios moksleives S.Gailiūnaitę ir M.Šibajevą. Apie save vėl priminė Lietuvos eks-čempionė Marina Mališauskienė, baltaisiais laukais techniškai pranokusi Ritą Zykienę.

Likus tik 2 ratams iki pirmenybių pabaigos, lyderystę dalijosi V.Savickienė su G.Perminaite (4 tšk. iš 5 gal.). Pustaškiu atsilikusios nuo lyderių, joms įkandin žengė net 4 šachmatininkės – G.Ramanauskaitė, I.Žalimaitė, WFM D.Batytė ir M.Mališauskienė. Trečiadienio popietę lyderės G.Perminaitė ir V.Savickienė susirems tarpusavyje. D.Batytė kovos prieš M.Mališauskienę, o I.Žalimaitė – prieš G.Ramanauskaitę.

Lietuvos čempionatų Kaune rezultatai ir statistika

Tiesioginė partijų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.