Pašto sistema

Ilze Bērziņa: „ Šių metų loterija – pirmoji, kurioje man pagaliau pavyko ištraukti laimingą bilietą“

Moterų didmeistrė Ilzė Berzinia (latv. Ilze Bērziņa) šiemet Latvijos čempione tapo jau ketvirtąjį sykį. Šis pasiekimas nudžiugino ne tik Ilzės draugus ir gerbėjus Latvijoje, bet ir Kauno ŠK „Margirio“ narius ir gerbėjus, nes Ilzė mūsų klubo garbę Lietuvos moterų šachmatų lygos (LMŠL) varžybose gynė 4 sezonus (2015-18 metais), o 2017 metais padėjo „Margirio“ pirmąjai merginų komandai iškovoti LMŠL auksą!

Taip pat 2016 metais Novi Sade (Serbija) vykusioje Europos klubų taurėje ji labai sėkmingai prie pirmosios lentos dengė jaunutę „Margirio“ moterų komandą, surinkusi 4,5 tšk. iš 7 gal. su aukštu 2495 reitingo performansu, padėjusiu Ilzei Novi Sade pelnyti bendrojo IM titulo normą!

Berzina Margiris 2016

Ilze Bērziņa po ŠK „Margirio” vėliava LMŠL varžybose (Kaunas, 2016m.)

 

Žemiau pateikiamame iš latvių kalbos verstame interviu su Latvijos šachmatų federacijos korespondentu Ilzė rado vietos paminėti ne tik Lietuvos šachmatus, bet ir įsimintiną laikotarpį, atstovaujant Kauno ŠK „Margiriui“. Esame dėkingi Ilzei už reklamą ir linkime jai tolimesnės geros kloties jos įspūdingoje sportinėje karjeroje!

 

Pagal surinktus taškus čempione tapai gana užtikrintai. Apibūdink sužaistų varžybų eigą.

Jau prieš čempionatą pajutau, kad esu geros sportinės formos ir pilna ryžto kautis dėl pirmosios vietos. Vis dėlto, kartu su išsikeltu tikslu nugalėti, laikiau šias varžybas dar ir geru treniruotiniu turnyru prieš vėliau vasarą suplanuotą turnyrų seriją. Dėl šios priežasties kartais pasirinkdavau žaisti net sau pačiai menkai žinomus debiutus.

Pačios sunkiausios turnyre gavosi partijos su Nellija Maklakova ir Margarita Parchomenko. Nellija puikiai gynėsi ir iki pat galo negalėjau atrasti pergalės plano. Laimei, partijos pabaigoje visgi perėmiau iniciatyvą ir pavyko laimėti. Panašaus pobūdžio kova susiklostė prieš Margaritą. Debiutą buvau paruošusi gerai, tad užvaldžiau iniciatyvą, tačiau vėliau nesusigaudžiau pozicijoje ir ji išsilygino. Vėliau Margarita žaidė puikiai, ir vienu momentu pajutau, kad pozicija man ima nebepatikti, todėl pasiūliau lygiąsias. Tačiau taikus pasiūlymas buvo atmestas, dėl to žaidimas tęsėsi, o vėliau man pavyko atrasti laiminčią strategiją.

Labai įdomi partija gavosi su Linda Krūminia (latv. Linda Krūmiņa). Buvau paruošusi aštrų variantą, kurį praeityje man yra siūlęs naudoti mano konsultantas Igoris Smorodinskis. Jau iškart po debiuto juodaisiais įgijau itin malonią, dinamišką poziciją, kurioje puikiai jaučiausi. Pamažėle mano persvara išaugo, tad pavyko pasiekti pergalę. Manau, kad šis taškas buvo pats svarbiausias turnyre, nes tuo metu mes su Linda turėjome po tris taškus iš trijų galimų.

Primink skaitytojams apie savo šachmatų kelio pradžią. Kelerių metų pradėjai, kas buvo tavo pirmieji treneriai?

Šachmatais pradėjau žaisti šešerių metų, jų mane pamokė brolis Ivars Berzinš (latv. Ivars Bērziņš). Esu labai patenkinta,  kad šiame čempionate aukštą rezultatą parodė ir Ivaras, kuris pastaruoju metu šachmatais žaidžia gana retai – jam pavyko pasidalinti 3-5 vietas. O mano pirmasis treneris buvo Aivaras Stašanas ( latv. Aivars Stašāns). Jį laikau vienu iš pačių geriausių trenerių, kuris visą savo gyvenimą be išlygų yra paskyręs savo auklėtiniams. Jie jo gyvenime vaidina pagrindinį vaidmenį. Todėl būtent pirmąjam treneriui esu labiausiai dėkinga už savo pasiekimus.

A.Stasans 2019

I.Berzinios pirmasis treneris A.Stašāns stebi 2019m. Latvijos čempionato eigą (Latvijos ŠF nuotrauka)

Kai prasidėjo pirmieji rezultatai, man taip pat atsirado puiki proga treniruotis drauge su didmeistre Ingūna Erneste, su kuria ir dabar palaikau puikius draugiškus santykius. Man pasisekė, kad panašaus amžiaus su manimi buvo didmeistrės Dana Reizniece-Ozola ir Laura Rogule, kurios, sukūrę teigiamą konkurenciją, skatino mano kilimą ir niekada neleido prarasti budrumo.

Kokie yra tavo šachmatinės karjeros tikslai?
Tikslų aš tikrai turiu, bet ne mažiau svarbu man laikytis savojo principo – savuosius tikslus žinau viena pati ir jais viešai nesidalau. Šios taisyklės pažeidimas paprastai atveda prie to, kad užsibrėžti tikslai nepasiekiami. Tikiuosi, kad mano būsimi rezultatai ir atskleis, kokie gi buvo mano tikslai.

Lygiai kaip ir Laura Rogule, turi tris IM normas. Ar pavyks pakelti reitingą iki 2400?

Savaime aišku, kad reitingas šachmatuose turi didelę reikšmę, tad anksčiau grauždavausi dėl kiekvieno prarasto reitingo taško. Tačiau dabar mano filosofija yra žaisti gerus šachmatus, kad pačiai patiktų, o reitingas yra tik priedas, kuris tuo momentu parodo mano nusiteikimą šachmatams. Be to, šis klausimas stipriai susijęs su prieš tai buvusiu klausimu, todėl teiksiuos į jį neatsakyti. Tuo tarpu tris IM-normas aš išties esu pelniusi – dvigubą normą pelniau mano karjeros pačiame geriausiame turnyre Šachmatų olimpiadoje Chanto-Mansijske, kuomet užėmiau 3-ią vietą žaisdama prie 3-iosios lentos. Dar vieną normą pelniau Europos klubų taurėje Novi Sade, kur dalyvavau Lietuvos šachmatų lygos Kauno „Margirio“ sudėtyje.

Kokie tavo artimiausi turnyrai?

Šiai vasarai esu suplanavusi nedidelę turnyrų seriją. Birželį sužaisiu du turnyrus Lietuvoje – vienas jų bus apšilimo turnyras Palangos kurorte, o po to tęsiu lietuvišką seriją žaisdama jau gerokai stipresniame turnyre Panevėžy. Liepą planuoju dalyvauti stambiausiame Čekijos festivalyje Pardubicėje, kuris šiemet vyks jau trisdešimtą kartą. Rugpjūčio pradžioje ruošiuosi žaisti didžiausiame mūsų šalyje „RTU Open“ turnyre, kuris jau tapo stambiausiu Šiaurės Europos turnyru. Jį organizuoja mano vaikystės draugas ir bendraamžis Egons Lavendelis.

Kiek laiko šachmatai užima tavo gyvenime? Kuo užsiimi likusiu laiku?

Laikas, kurį atseikėju šachmatams, yra tiesiogiai susietas su tuo, ką darau konkrečiu gyvenimo laikotarpiu. Deja, negaliu profesionaliai treniruotis šachmatais, nes tam trūksta finansavimo. Važiuoti į šachmatų varžybas pakankamai brangiai atsieina, o prizai nėra jau tokie dideli, kad galėtų užtikrinti pragyvenimą. Dėl to save laikau stipria mėgėja. Už šachmatų ribų esu įgijusi du aukštuosius išsilavinimus – ekonominį ir teisinį, o ilgiausiai esu dirbusi kaip profesionali juristė.

Latvijos moterų čempionatą derėtų vykdyti 7 ar 9 ratų sistema?

Papasakosiu, nuo ko prasidėjo tai, kad čempionatas dabar vykdomas 7 ratais. Prieš kelerius metus čempionato nuostatuose buvo paskelbti 9 ratai, tačiau registravosi tik 11 dalyvių. Su 11 dalyvių praktiškai neįmanoma sudaryti burtus 9 ratams, todėl buvo priimtas paskutinės minutės sprendimas vykdyti čempionatą 7 ratais. Nuo to laiko ir įsitvirtino įprotis vykdyti moterų čempionatą per 7 ratus, nors dabar dalyvių skaičius visiškai pakankamas, kad žaisti 9 ratais.

 

Berzina cempione 2019

Šiais metais I. Bērziņa Latvijos čempione tapo jau 4-ąjį kartą (Latvijos ŠF nuotrauka)

Manyčiau, kad 9 ratų čempionatas būtų palankesnis tuo atžvilgiu, kad suteiktų galimybę jaunosioms šachmatininkėms pakovoti dėl tarptautinių titulų – juk dalyvaujant kelioms didmeistrėms, tai tampa visiškai įmanoma. Žaidimą 7 ratais aš visuomet  vadinu loterija, o šių metų loterija – pirmoji, kurioje man pagaliau pavyko ištraukti laimingą bilietą.

Tu esi sužaidusi jau dešimtį Šachmatų olimpiadų. Ar pajėgsi šį skaičių ištempti iki dvidešimties?

Pirmojoje olimpiadoje sudalyvavau, kuomet buvau 14-os, ir ligi pat šio momento nesu praleidusi jokios olimpiados, išskyrus olimpiadą Blede, kur mūsų moterų komanda nevyko. Niekada nesu sau užbrėžusi tikslo sudalyvauti konkrečiame olimpiadų skaičiuje, tačiau laikau savo pareiga atstovauti Latviją olimpiadose tol, kol komandai galiu būti naudinga. Visgi labai laukiu ir jaunųjų šachmatininkių, kurios esamą komandą galėtų sėkmingai sustiprinti.

Latvijos moterų šachmatų viršūnėje esi jau ilgą laiką. Ar jauti rimtą jaunosios kartos konkurenciją?

Aš laukiu nesulaukiu, kad jaunųjų šachmatininkių konkurencija vis stiprėtų, tačiau šiuo metu ji dar nėra pakankamai didelė. Yra kelios gabios jaunosios šachmatininkės – Elizabete Limanovska, Margarita Parchomenko, Madara Golsta. Ima rodytis ir pajėgios mergaitės Agnesa Ter-Avetisjana, Marija Kuzņecova, žaidžiančios dinamiškai ir įdomiai. Tikiu, kad jų lygis palaipsniui augs, o konkurencija Latvijos moterų šachmatuose didės. Aš pati neseniai ėmiausi šiek tiek darbuotis treniravimo srityje – kol kas teturiu  vieną auklėtinę, tačiau pamąstysiu ir apie galimą apimties išplėtimą.

 

Iš latvių kalbos vertė Š.Šulskis

Originalus interviu tekstas LŠF svetainėje

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.