Pašto sistema

Baigėsi įspūdinga jubiliejinio šachmatų paminėjimo šventė Biržuose!

Praėjusį savaitgalį (rugsėjo 8-9d.) Biržuose, Biržų pilies Arsenalo konferencijų salėje ir vidiniame kieme vyko Atvirasis Lietuvos greitųjų šachmatų čempionatas, skirtas pažymėti šachmatų paminėjimo Biržuose 400 metų sukakčiai.

1618 Viešpaties metais Biržų kunigaikštis Kristupas Radvila II iš Rygos vargonų meistro Mauricijaus užsakė pozityvinius ir portatyvinius vargonėlius. Pozityvo sutarties 4-as punktas teigia, kad “Turi būti šaškės ir šachmatai”,  o portatyvo sutartyje 5-u punktu reikalaujama “Viršutiniuose dviejuose stalčiukuose turi būti: viename šachmatai, o kitame šaškės, dailaus darbo”

Birzu pilis I

Biržai čempionato dalyvius pasitiko saulėtu, šventišku oru

Biržų  miesto bendruomenė puikiai padirbėjo, užsimojusi valstybiniu lygmeniu atšvęsti šią istorinę sukaktį. Atvirąjį Lietuvos greitųjų šachmatų čempionatą rėmė Biržų krašto muziejus „Sėla“, Biržų informacijos ir turizmo centras, Biržų kūno kultūros ir sporto centras. Renginį globojo Biržų meras Valdemaras Valkiūnas.

Nujausdami įspūdingą istorinę šventę, šachmatininkai šeštadienį ėmė gausiai plūsti į Biržus iš visų Lietuvos kampelių. Sunku paminėti šalies miestą, kuriam nebūtų atstovauta šiame čempionate. Viso į starto tiesiąją žengė net 149 šachmatininkai. Ne visi galėjo sutilpti pilies Arsenalo salėje, tad daugeliui teko laimė rungtyniauti atvirame ore pilies kieme įrengtose prašmatniose palapinėse. Svetingi organizatoriai pasirūpino ne tik palapinėmis, bet užsakė ir puikų, saulėtą orą be lietaus, kad jis netrikdytų nei lauke rungtyniavusių čempionato dalyvių, nei šeštadienio popietę numatyto čempionato atidarymo su gyvųjų šachmatų paradu ir teatralizuota didmeistrių partija gyvosiomis šachmatų figūromis.

Prakalba

Biržų krašto muziejaus „Sėla” direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė čempionato dalyviams žada nuostabią popietės pramogą. Šalia – čempionato vyr. teisėjas R.Paliulionis

Čempionatas vyko 11 ratų šveicariška sistema dvi dienas, skiriant 12 min. partijai + 5 sek. už kiekvieną atliktą ėjimą kiekvienam žaidėjų.

Puikiai varžybas pradėjo intensyviai 43-iajai Šachmatų olimpiadai Batumyje besiruošiantys didmeistris Vidmantas Mališauskas (rtg. 2429) iš Vilniaus ir tarpt. meistras Tomas Laurušas (2561) iš Kauno, laimėję pirmąsias 6 partijas ir užgrobę lyderystę čempionate. Teisėjams paskelbus čempionato pertrauką iki sekmadienio ryto, V.Mališauskas su T.Laurušu jau lenkė artimiausių persekiotojų grupę visu tašku, tarp jų ir rinktinės narį Paulių Pultinevičių (2506) iš Marijampolės. Sparčiai nuo lyderių grupės ėmė atsilikti kitas Lietuvos olimpietis Šarūnas Šulskis (2578), per čempionato pertraukėles nevengęs pamurmėti savo bičiuliams „kaip gerai jums, kad šiandien težaidžiate 6 partijas, kai manęs laukia 7“.

Po įtemptų šeštadienio dvikovų čempionato dalyviams pagaliau atžaidus reglamentu nustatytus 6 ratus, pilies kieme prasidėjo šventės kulminacija. Čempionato dalyvius ir teatralizuoto šachmatinio renginio išsiilgusius biržiečius savo apsilankymu pradžiugino garsiausia Lietuvos šachmatininkė, Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Gyvosios šachmatų figūros, tiek baltosios, tiek juodosios,džiugiai ėmė traukti į žaidimo aikštelę, panorusios savo oda pajusti šalyje žinomą, pasižymėjimo ordinais įvertintą Viktorijos talentą šachmatų lauke.

Inscenizacija II

Gyvosios figūros kreipia ginklus link priešo kariaunos. Kas bus baltųjų vadas?

Tam, kad Viktorijai priešingos figūros nepatirtų gėdingo greito sutriuškinimo ir su tuo susijusių nemalonių išgyvenimų, organizatoriai jai varžovu išrinko vieną čempionato didmeistrių Šarūną Šulskį. V.Čmilytė-Nielsen burtuose laimėjo baltus marškinėlius ir įgijo teisę vadovauti baltosioms gyvosioms figūroms. Š.Šulskis tenkinosi juodais proginiais marškinėliais.

Netrukus languotoje aikštelėje, mušant būgnams, užvirė mūšis. Pirmieji mūšyje ėmė kristi vaikučiai-pėstininkai, mat didmeistriai be ceremonijų „kibo vienas kitam į atlapus“. Kritę mūšyje už rankų ir kojų sanitarų paslaugiai buvo išnešami už languotos aikštelės ribų. Apie 10-ą ėjimą mūšyje žuvo ir gražuolės baltoji ir juodoji valdovės, nekalbant apie kavalerijos netektis. Netrukus žiūrovams ėmė aiškėti, kad juodiesiems trūksta pėstininko, tačiau Š.Šulskis nesiruošė lengvai sudėti ginklų ir gerkliniu balsu iš rūmų antrojo aukšto balkono kurstė juodąsias figūras „negyvai užmūryti baltųjų rikį“. Atrodo, šis savisaugos planas neblogai pavyko. Netrukus Kauno didmeistris išvydo galimybę pirmas paskelbti šachą aukšto stoto baltųjų karaliui. Baltieji šacho išsilenkė, tačiau po poros ėjimų sulaukė pakartotino, paskui dar vieno…

Inscenizacija III

Likus kelioms sekundėms iki karšto mūšio pradžios…

Didmeistriui ši procedūra pastebimai patiko, ir buvo akivaizdu, kad jis norėtų paskelbti dar krūvą šachų baltųjų karaliui, bet Viktorija mandagiai priminė Š.Šulskiui FIDE šachmatų žaidimo taisyklių 9.2.1 punktą, pagal kurį tai pačiai padėčiai lentoje pasikartojus tris kartus, partija turi būti pripažinta lygiosiomis. Kauno didmeistris pakluso, o baltasis ir juodasis karaliai susitaikė paliaubomis.

Po fotosesijos su savo komandomis ir interviu Biržų televizijai, Biržų mero V.Valkiūno kvietimu abu gyvųjų figūrų generolai kartu su šventės organizatoriais ir kitais LŠF atstovais nusileido aptarti ką tik vykusios partijos peripetijų prie iškilmingos vakarienės stalo Biržų pilies restorane…

Sekmadienio rytą čempionato kovos atsinaujino VII ratu. Šį kartą žiūrovų dėmesį prikaustė žūtbūtinė „nesužeidžiamųjų“ lyderių T.Laurušo ir V.Mališausko dvikova prie 1-ojo stalo, kur lyderio „nekaltybę“ pavyko išsaugoti patyrusiam Lietuvos greitųjų šachmatų čempiono titulą gynusiam V.Mališauskui – 7 iš 7 gal.! Tačiau sekančiame VIII rate Tomui į pagalbą atėjo P.Pultinevičius, pagaliau įveikęs V.Mališauską ir grąžinęs  intrigą čempionatui, kuris nuo šios akimirkos ėmė pasižymėti trivaldyste…

Lyderiai X ratas

Patyręs V.Mališauskas (kairėje) deda paskutinius įdėmius žingsnius link pergalės prieš M.Vičą (X ratas)

 

Kol IX rate P.Pultinevičius (2506) ir T.Laurušas (2561) aiškinosi santykius prie 1-ojo stalo, V.Mališauskas (2429) įveikė R.Klabį (2332) ir vėl susigrąžino lyderio poziciją. Kuomet priešpaskutiniajame X rate po ilgos sunkios kovos V.Mališauskas pagaliau palaužė šiaulietį M.Vičą (2236), atrodė, kad nugalėtojo intriga blėsta. Tačiau tame pačiame rate T.Laurušas su P.Pultinevičiumi įveikė atitinkamai R.Martinkų ir Š.Šulskį ir toliau sekė V.Mališauską per šūvio atstumą.

Ilgos sunkios kovos su jaunyste trykštančiais ambicingais konkurentais V.Mališauskui, atrodo, nepraėjo be pasekmių.Prieš paskutinįjį ratą lenkdamas T.Laurušą ir P.Pultinevičių pustaškiu, daugkartinis Lietuvos čempionas nesugebėjo įveikti netituluoto kauniečio T.Baliasnyj (2086), o P.Pultinevičiui ir T.Laurušui įveikus atitinkamai T.Vanagą (2184) ir T.Jankūną (2083), čempionato galutinėje rikiuotėje vėl įsivyravo trivaldystė tarp V.Mališausko, T.Laurušo ir P.Pultinevičiaus (po 9,5 tšk.) Čempionato vyr. teisėjui IA R.Paliulioniui teko stvertis papildomų rodiklių, kurie 2018 metų Atvirojo Lietuvos greitųjų šachmatų čempionato auksą lėmė Vidmantui Mališauskui, sidabrą – Tomui Laurušui, o bronzą – Pauliui Pultinevičiui. Sveikiname Lietuvos olimpiečius su šauniu pasirodymu Biržuose!

Sciupokas-Baginskaite

JAV atstovaujančią Kamilę Baginskaitę (dešinėje) į Biržus atginė tėvynės ilgesys

Čempionato moterų įskaitoje po atkaklios kovos savo pranašumą pavyko įrodyti lietuvių kilmės viešniai iš JAV, praeityje ne sykį gynusiai Lietuvos moterų rinktinės garbę Kamilei Baginskaitei – 7,5 tšk. Sidabras atiteko vilnietei Jovitai Vedrickienei – 7 tšk., o bronza – šalies olimpinės moterų rinktinės atstovei, tarptautinei meistrei iš Vilniaus Salomėjai Zaksaitei (7 tšk.) Kita Lietuvos moterų olimpinės rinktinės žaidėja Simona Kiseleva iš Telšių liko ketvirta – 6,5 tšk.

2018 m. Atvirojo Lietuvos šachmatų čempionato, skirto šachmatų paminėjimo Biržuose 400 metų sukakčiai,

rezultatai ir statistika

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.