Pašto sistema

2024m. LŠL sezono pradžia Taujėnuose : „Margiris“ tiek pirmauja, tiek atsilieka nuo visų!

Praėjusį savaitgalį ( sausio 27-28d.) puošniame Taujėnų dvare startavo 2024m. Lietuvos šachmatų lygos (LŠL) ir Lietuvos moterų šachmatų lygos (LMŠL) sezonas. Po įvykdytos reformos, orientuotos į lygių galimybių ir Eurolygos standartų užtikrinimą, LŠL pirmenybėse kiekvienas mačas dabar žaidžiamas ne prie 5, o 6 lentų. Atitinkamai kiekvienas LMŠL mačas žaidžiamas nebe prie 3, o 4 lentų. Nebeliko buvusio skaudulio – baltosios spalvos pranašumo tam tikrai komandai, drumsčiančio objektyvų mače konkuruojančių 2 komandų sugretinimą.

Užvirė 2024m. sezono LŠL batalijos Taujėnų dvare

Šių metų LŠL lygą pradėjo 16 vyrų klubų ( palyginus su 22 pernai) bei 6 moterų klubai (palyginus su 10 pernai). Krenta į akis teigiami pokyčiai – sumažėjus komandų skaičiui, etapų rengėjams tampa lengviau parūpinti reikiamą stalų, inventoriaus kiekį, patiems žaidėjams lieka daugiau erdvės judėjimui. Tampa lengviau rasti ir išsinuomoti sales etapų vykdymui.

„Margiris“ lygos pirmenybes pradėjo 2 komandomis – po vieną LŠL ir LMŠL skyriams. „Margirio“ vyrų komandai vadovauja Stasys Steponavičius, moterų komandai – ŠK „Margiris“ pirmininkas Šarūnas Šulskis.

Iš paminėtinų pokyčių vyrų komandos sudėtyje, palyginus su pernykščiu sezonu – vertingas kontraktas sudarytas su 18-mečiu šiauliečiu Tomu Povilaičiu, dominavusiu Lietuvos vaikų ir jaunių čempionatuose nuo ankstyviausių klasių ir pelniusiu nemažai įvairios prabos medalių. Į vyrų komandos sudėtį įjungti ir buvę „Margirio“ dubleriai – vyresnių klasių moksleiviai Matas Raugevičius, Domantas Jasiukaitis, Jokūbas Valantiejus ir kiti. Žinoma, visi „Margirio“ gerbėjai su dideliu smalsumu ir karštu palaikymu stebi vieno jauniausių, bet dideliais gabumais išsiskiriančio 14-mečio kėdainiečio Gusto Morkūno pasirodymą lygoje „Margirio“ sudėtyje. Nelengvose kovose su suaugusiaisiais lygoje Gustui padės patyręs jo treneris FM Laimutis Šolys.

„Margirio“ moterų komandos sudėtį kapitonas Š.Šulskis „atšviežino“ dviem seserim Semonavičiūtėm – Agne ir Migle, Kauno KTU studentėmis. Šachmatų mokslus ir treniruotes krimtę Šiaulių sporto mokykloje „Dubysa“, jos irgi ne kartą yra pelnę Lietuvos mergaičių ir merginų čempionatų medalius. Tačiau neabejotina komandos pažiba ir varikliu lieka moterų didmeistre neseniai tapusi Salomėja Zaksaitė.

LŠL I ratas

Taujėnai, 2024.01.27  14.00 val.

Lenta13Vilniaus „Šachmatų erdvės“Reit.5Kauno ŠK „Margiris“Reit.½ :5½
5/1 Jokūbas Dijokas (b)1764GMIlmars Starostits (j)2356½ – ½
5/2 Tadas Navickas (j)1470 Stasys Steponavičius (b)22080 – 1
5/3 Smiltė Cibulskytė (b)1457 Tomas Povilaitis  (j)20920 – 1
5/4 Danielius Venskutonis (j)1235FMGustas Morkūnas (b)20840 – 1
5/5 Dominykas Vansevičius (b)1187CMMarius Bieliauskas (j)21610 – 1
5/6 Zlata Bogomolnikova (j)1337 Matas Raugevičius (b)16910 – 1

Pirmajame lygos mače „Margiris“ sunkumų neturėjo. Patyrę vaikų mokyklos „Šachmatų erdvės“ treneriai IM Virginijus Grabliauskas ir Ruslan Prigodin buvo komandos sudėtyje, tačiau į aikštelę išleido savo maždaug 12 metų jaunumo auklėtinius. Jie neblogai laikėsi apie valandą, tačiau vėliau pasipylė vaikiškos klaidos – valdovių, bokštų ir lengvųjų figūrų „dovanos“ „Margirio“ žaidėjams. Kiek įtartinai stovėjo pėstininką paaukojęs M.Raugevičius, tačiau po 3 valandų intensyvaus žaidimo jo 10-metė priešininkė Z.Bogomolnikova pavargo ir užleido pozicijas lentoje. Visgi, prie pirmosios lentos 12-mečiui J.Dijokui po ilgos kovos pasiekus šaunias lygiąsias bokštinėje baigmėje prieš didmeistrį, Latvijos eks-čempioną I.Starostitą, spėjame, kad Vilniaus vaikų komanda su savo treneriais galėjo atšvęsti šį pralaimėjimą 0,5 :5,5 “Margiriui” saldžiu tortu…

kairėje : LŠL čempionų titulą ginantys Vilniaus MRU „ROSK-Consulting” sportininkai

LMŠL I ratas

Taujėnai, 2024.01.27  14.00 val.

Lenta1Kauno ŠK „Margiris“Reit.6Panevėžio ŠKReit.½ :3½
1/1 Guoda Perminaitė (b)1814WGMLaura Rogule (j)22500 – 1
1/2 Diana Pažėrienė (j)1974WIMOlena Martynkova (b)22270 – 1
1/3 Daiva Radzvilavičienė  (b)1617WFMVesta Kasputė (j)20090 – 1
1/4 Irena Karsokaitė (j)1434 Jūratė Šaumanienė (b)1641½ – ½

LMŠL moterų I-ojo rato burtai labai skyrėsi nuo vyrų. Tiesą sakant, jie buvo atlikti ne tik pirmąjam ratui, bet ir visam turnyrui iki pat pabaigos. Tai labai skiriasi nuo vyrų šveicariškosios sistemos turnyro, kur burtai atliekami pagal sąlyginį komandų pajėgumą.

„Margiriui“ pirmąjame rate iškart teko lygos favoritė, pernykštė LMŠL lygos nugalėtoja Panevėžio ŠK, savo sudėtyje turinti daug Latvijos ir Ukrainos legionierių. Deja, „Margiriui“ Taujėnų savaitgalį padėti negalėjo komandos lyderė WGM Salomėja Zaksaitė ir dar kelios kitos pajėgios žaidėjos.

Nuotraukoje -„Margirio” garbę apgynusi Irena Karsokaitė aplankė ir šalia vykusią ledo skulptūrų parodą.

Komandos kapitonui teko kliautis Guoda, kad atremti Latvijos daugkartinės čempionės L.Rogulės spaudimą prie priekinio stalo. Tačiau po latvės reido siciliškojoje gynyboje 14…Žc2 ir 15…Ž:e3 L.Rogulė įgijo komfortišką 2 rikių persvarą ir palaipsniui ją konvertavo į neatremiamą karaliaus antpuolį iškart po pirmosios kontrolės.

Kitos klubo žaidėjos rungtyniavo susikaupę ir atsakingai, tačiau „Margirio“ garbę išgelbėjo Irena Karsokaitė, sugebėjusi nuraminti J.Šaumanienę raminančiu pasikeitimu valdovėmis.

LŠL II ratas

Taujėnai, 2024.01.28  11.00 val.

Lent.5Kauno ŠK „Margiris“Reit.2„Gigant chess“ Panevėžio ŠKReit.5½: ½
2/1GMŠarūnas Šulskis (b)2487IMRoland Berzinš (j)23681 – 0
2/2GMIlmars Starostits (j)2356IMRitvars Reimanis (b)2349½ – ½
2/3 Stasys Steponavičius (b)2208 Vitalij Novikov (j)22931 – 0
2/4 Tomas Povilaitis (j)2092 Tadas Vanagas (b)21841 – 0
2/5FMGustas Morkūnas (b)2084FMDarius Viškelis (j)21921 – 0
2/6CMMarius Bieliauskas (j)2161AIMDaniel Šer (b)19051 – 0

„Margirio“ komandos kapitonas S.Steponavičius dar prieš Taujėnų etapo pradžią buvo įspėjęs komandos draugus apie artėjantį sekmadienio susirėmimą su galingu, 2-ąjį startinį numerį lygoje turinčiu Panevėžio klubu ir nurodė sveikatos negalavimais besiskundžiančiam Š.Šulskiui būti pasiruošusiam. Šeštadienio vakarą burtams su Panevėžio ŠK pasitvirtinus, Š.Šulskis dėl prastos sveikatos būklės uoliai ieškojo galimybių išvengti žaidimo ir grįžti į Kauną, tačiau galų gale pareigos jausmas paėmė viršų.

Nuotraukoje : iš didelės Dievo malonės „Margiris” sumalė Panevėžio „Gigantus” 5,5:0,5

Pirmąją žaidimo valandą Š.Šulskio partija ir kėlė daugiausia nerimo komandos draugams, mat tapo aišku, kad R.Berzinš turi daug gilesnį išmanymą sužaistame priimtajame valdovės gambito variante, kur Kauno didmeistris nugrimzdo į gilius apmąstymus. Tačiau geru palengvėjimo ženklu „Margiriui“ tapo jau pirmąją žaidimo valandą iš mūšio lauko su savo baltąja spalva pabėgus Panevėžio latviui legionieriui R.Reimaniui. Galbūt po tragiškos Panevėžio klubui mačo pabaigos tiek pats R.Reimanis, tiek komandos kapitonas A.Baltrūnas geriau galės kontempliuoti šio baikštaus poelgio pražūtingą įtaką galutiniam rezultatui.

Kitose partijose vyko atkakli kova, prie 5-os lentos “Margirio” talentas G.Morkūnas nebuvo L.Šolio gerai instruktuotas apie aršiausias Archangelsko varianto ispaniškojoje partijoje traktuotes, tačiau užčiuopė D.Viškelio pozicijoje silpną f5-lauką ir ėmė ten vairuoti savo žirgą. Daug vilčių teikė M.Bieliausko, žaidusio juodaisiais pozicija, kur jam pavyko ankstyvas juodalaukių rikių iškeitimas uždarojoje Benoni gynyboje, lemiantis gana beskonį baltųjų žaidimą.Mariaus juodųjų laukų kontrolė pagilėjo po savalaikio 13…h5-h4!.

Trečiąją žaidimo valandą Š.Šulskis, uoliai slėpdamas savo tikrąją sveikatos būklę, pradėjo tiesioginį R.Berzinš karaliaus šturmą, žarstydamas pėstininkus į šalis, aukodamas žirgą, o vėliau ir bokštą. Šiaip jau nieko įprasto čia nėra, tačiau veteranui aiškiai stigo laiko, kurio jam liko mažiau nei 10 min. likusiems 20 ėjimų susivokti, ar jis tikrai smarkiai atakuoja, ar tiktai sirgdamas kliedi. R.Berziniui  pakėlus nuostabią taktinę repliką 23…Ba3!! , Š.Šulskis pasijuto pergudrautas skaičiavimuose ir vėliau prisipažino pamanęs, kad „žlugo mano karalystė“, tačiau tada pasidavė Dievo valiai, kuris jam parodė 24.Rd4 repliką su galimybe įsitverti į gyvenimą dėl iš g7 į g5 pasislinkusio juodųjų pėstininko, apnuoginusio kampinį juodųjų bokštą.

Tuo tarpu savo ceitnote kliedesiams pasidavė būtent V. Novikovas, tėškęs S.Steponavičiui nesėkmingą žirgo auką 27…Ž:f2?. Stasys priėmė auką, apgynė karalių ir partija baigėsi „Margirio“ pergale apie 3-ią žaidimo valandą. Gražią juodalaukę simfoniją su pikantiškais taktiniais priedais sėkmingai užbaigė M.Bieliauskas, įveikęs patį jauniausią Panevėžio žaidėją D.Šerą. Išryškėjo kitų „Margirio“ žaidėjų – T.Povilaičio ir G.Morkūno dominacija prieš T.Vanagą ir D.Viškelį.

Kai vargiai antrąją laiko kontrolę pasiekęs Š.Šulskis pakilo pasižiūrėti situacijos mače, jis suprato, kad mačo baigtis aiški, o jo pergalė nėra būtina. Tiek T.Povilaitis, tiek G.Morkūnas atidžiai atvedė savo laimėtinas padėtis į pergales, o galų gale ir Š.Šulskiui pasisekė, nes R.Berzinš‘as pasirodė neatsparus nuovargiui antroje laiko kontrolėje, pridirbo nebūtinų klaidų ir pasidavė 70-u ėjimu. Tokios triuškinančios sėkmės 5,5:0,5 prieš Panevėžio „gigantus“ neprognozavo nei komandos kapitonas S.Steponavičius, nei klubo pirmininkas Š.Šulskis!

Iš kitų atkaklių II rato mačų reikia paminėti ŠBK “Kauno” ir Vilniaus VŠK “Chess-United” sankirtą, pasibaigusią siaura vilniečių pergale 3,5:2,5. Net 2 lentų taškus iš lygos čempionų Vilniaus MRU „ROSK Consulting“ atėmė patyrę Vilniaus „Kamilės šachmatų studijos“ žaidėjai V.Mališauskas ir L.Kudžma.

  LMŠL II ratas

Taujėnai, 2024.01.28  11.00 val.

Lenta1Kauno ŠK „Margiris“Reit.2Vilniaus ŠKReit.½ :3½
3/1 Viktorija Savickienė (b)1913 Greta Mačiuitytė  (j)17150 – 1
3/2 Agnė Semonavičiūtė (j)1953 Kotryna Šukytė (b)1692½ – ½
3/3 Miglė Semonavičiūtė (b)1671 Jorė Balčiūnaitė (j)15580 – 1
3/4 Adrijana Morkūnaitė (j)1325 Berta Rėja Butvilaitė (b)17320 – 1

Deja, moterų fronte “Margirio” sėkmė išseko. Labai trūko užsienyje užsilaikiusios S.Zaksaitės. Taip pat pasiligojęs komandos kapitonas Š.Šulskis atmetė bet kokią mintį apie komandos treniravimą ar ruošimą partijoms, o tik rūpinosi laiku pateikti paraišką su žaidėjų pavardėm.

Mačo pradžia „Margirio” merginoms didelių nemalonumų lyg ir nežadėjo, tačiau… (A.Baltrūno nuotr.)

Partijos pradžioje V.Savickienė bandė pateikti paraišką pergalei žirgo šuoliu centre, bet G.Mačiuitytė išsilenkė pavojaus. Nepaisant baltosios spalvos, Miglė S. greitai atsidūrė blogesnėje padėtyje su atskirtu d4-pėstininku. Rezultatui esant 0:3 “Margirio” nenaudai, Agnė S. be žodžių suprato kapitono nurodymą ir atkaklia gynyba K.Šukytės prispaustoje padėtyje pelnė garbės pustaškį Kauno klubui.

Sėkmingai prie titulo gynybos judėjo Panevėžio klubas, nelengvoje kovoje 2,5:1,5 įveikęs ambicingą ŠBK „Kaunas“ komandą.

Po pirmojo etapo, sužaidus pirmuosius 2 ratus, vyrų lygoje 4 klubai turėjo po 4 mačų taškus – Vilniaus “Juoda balta JŠRF”, MRU “ROSK-Consulting”, VŠK “Chess-United” ir Kauno ŠK “Margiris”. Dėl triuškinančios pergalės prieš Panevėžio ŠK, “Margiris” turėjo 11 lentų taškų ir pagal šį rodiklį pirmavo lygoje.

Kitas LŠL etapas vyks kovo 23-24d. ŠK „Margiris“ žais prieš Vilniaus „Juoda balta JŠRF“. Prie pirmojo stalo „Margirio“ lyderis rungtyniaus juodosiomis figūromis.

LMŠL lygoje pirmavo Vilniaus ŠK ir Panevėžio ŠK klubai, turėję po maksimalius 4 mačų taškus. ŠK „Margiris“ dar neturėjo nė vieno mačo taško ir buvo paskutinėje 6-oje lentelės pozicijoje.

Sekantis ir paskutinis LMŠL etapas įvyks kovo 23-24d. Jo metu “Margirio” merginos turės galimybę ištaisyti reikalus. III rate šeštadienį susitiks lyderės Vilniaus ir Panevėžio ŠK. “Margiris” gi III ratą žais su jungtine Ukmergės/Vilkaviškio komanda L.A.M.A.

2024m. LŠL ir LMŠL

Rezultatai ir statistika

Partijų transliacija : vyrai, moterys

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.