Pašto sistema

Vyksta FIDE Pasaulio taurė Sočyje

Liepos 10d. Sočyje (Rusija) prasidėjo 2021m. FIDE Pasaulio taurės ir FIDE Pasaulio moterų taurės varžybos. Priminsime, kad dėl pasaulyje siaučiančios pandemijos šios varžybos buvo nukeltos visiems metams. Prasidėjo gi jos panašiu į įprastą formatu, tačiau su kai kuriais pakitimais.

FIDE Pasaulio taurė jau apie 15 metų vykdoma nokauto sistema ir vyrų skyriuje kovas pradeda 128 žaidėjai, o moterų – dažniausiai 64. Žaidėjai žaidžia dvi partijas klasikine laiko kontrole, o jeigu rezultatas po jų būna 1:1, sekančią dieną žaidžiami taibreikai greitųjų šachmatų kontrole, vis ją trumpinant, jeigu santykis po poros partijų mikromačo vis lieka lygus. Jeigu po keturių porų partijų rezultatas vis dar lygus 4:4, tada žaidžiama „staigios mirties” partija žaibo kontrole, kur baltaisiais žaidžiantis žaidėjas turi minute daugiau laiko, tačiau lygiųjų atveju į kitą etapą prasimuša juodaisiais žaidžiantis žaidėjas.

Kaido Kulaots’ui Sočyje nepavyko prasimušti į II rato mačą su Pasaulio čempionu Magnus Carlsen’u ( FIDE nuotr.)

Šių metų atranka į FIDE Pasaulio taurę įtraukė nebūdingus elementus : „hibridinį-pandeminį čempionatą”, kur žaidėjai žaidė per atstumą kompiuteriu , stebimi vaizdo kamerų bei nominantų kvotą daugeliui nacionalinių federacijų. Dėl to vyrų Pasaulio taurę pradėjo net 206 žaidėjai, o moterų – 103. Tiesa, labiau pasižymėję ir aukšto reitingo žaidėjai pirmąjį ratą ilsėjosi, o savo kovas pradėjo nuo II rato.

Lietuva gavo vieną kvotą ir delegavo į Sočį 17-metį Lietuvos suaugusiųjų čempioną FM Karolį Jukštą (FIDE reitingas 2438) iš Kauno. Pirmajame rate jam teko Vokietijos didmeistris Arik Braun ( rtg. 2609). Suprantama, kad A.Braun buvo laikomas mačo favoritu ir, matyt, jis pats save juo laikė.

Nepaisant to, vokiečio pasitikėjimas galėjo kiek sumažėti po ilgos pirmosios mačo partijos, kur Karoliui pavyko juodaisiais atsilaikyti. Tačiau antrojoje mačo partijoje, kur kaunietis žaidė baltaisiais, jam pasirodė per sunkus trenerio nurodymas presinguoti varžovą lentoj. Labiau patyręs A.Braun jautėsi ir mažiau įsitempęs. 14…c5! Vokietijos didmeistris drąsiai paaukojo centrinį pėstininką, o 21…Žb3 prispaudė kauniečio figūras valdovės sparne. 26-u ėjimu A.Braun’as atsiėmė pėstininką, tačiau išlaikė stiprų spaudimą valdovės sparne ir šventė pergalę baigmėje 49-u ėjimu.

Taigi A.Brauno pergalė 1,5: 0,5 pagrindiniame mačo laike. Sunkus K.Jukštos debiutas FIDE Pasaulio taurėje, bet nekyla abejonių, kad kitą sykį bus psichologiškai daug lengviau.

Kiti Rytų Baltijos zonos žaidėjai N.Meškovs (2568) iš Latvijos ir ŠK „Margirio” legionierius Kaido Külaots (2548) iš Estijos taip pat neperžengė pirmojo rato barjero. N.Meškovs 0,5:1,5 nusileido G.Vazquez’ui ( 2527) iš Paragvajaus, o K.Külaots 0,5:1,5 – S.Martinovičiui (2548) iš Kroatijos. Visi pirmajame rate iškritę žaidėjai, įskaitant K.Jukštą, uždirbo po 3750 USD.

Antradienio popietę, liepos 27d. Sočyje jau vyko V rato taibreikai tiek vyrų, tiek moterų taurėje. Jiems pasibaigus antradienio vakarą FIDE Pasaulio taurėje bus belikę 8 vyrai ir 4 moterys, tebetęsiantys kovą dėl piniginių prizų bei patekimo į FIDE Pretendentų turnyrą ( patenka 2 vyrai) ir FIDE Pretendenčių turnyrą ( patenka 3 moterys). Bendras FIDE Pasaulio taurės prizinis fondas – 1 milijonas 900 tūkst. USD; FIDE Pasaulio moterų taurės – 676 tūkst. USD

Įdomu tai, kad šiame antros pakopos atrankiniame renginyje į Mačą dėl Pasaulio čempiono (-ės) karūnos rungtyniauja ir pats Pasaulio čempionas Magnus Carlsen ( rtg. 2847) iš Norvegijos. Galbūt žymųjį norvegą suviliojo galimybė kovoti dėl piniginių prizų ( Pasaulio taurės savininkas uždirbs 110 tūkst. USD) arba sportinė būtinybė treniruotis pačiu aukščiausiu lygiu prieš dar šių metų pabaigoje įvyksiantį Pasaulio čempiono karūnos mačą su pretendentu į šį titulą Ian Nepomniaščyj iš Rusijos.

2021m. FIDE Pasaulio taurės ir Pasaulio moterų taurės

oficiali svetainė

partijų transliacija serveriu „chess24” ( pradžia 15.00 Lietuvos laiku)

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.