Trečiadienio popietę Vilniuje baigėsi savaitę trukęs (2019 m. vasario 15-20d.) stambiausias šalies moksleivių klasikinių šachmatų renginys – Lietuvos jaunučių ir jaunių šachmatų čempionatas. Buvo rungtyniaujama net 10 atskirų čempionatų pagal 5 amžiaus grupes : B10,B12, B14, B16, B18 ir atitinkamai M10, M12, M14, M16, M18 čempionatuose.
Vyksta 2019m. šalies jaunučių-jaunių čempionatai Vilniuje
Pagal žaidėjų gausumą atskirose amžiaus grupėse buvo nustatyta atitinkamo čempionato forma (šveicariška arba ratinė sistema) bei ratų kiekis (nuo 7 iki 9). Visuose čempionatuose buvo naudojama tolygi klasikinių šachmatų kontrolė – 1val. 30 min. kiekvienam žaidėjų iki partijos pabaigos, nuolatos pridedant po 30 sek. už kiekvieną padarytą ėjimą. Kitos galimos, žaidėjus labiau tausojančios laiko kontrolės su papildomu pusvalandžiu po 40 atliktų ėjimų, organizatoriai, matyt, atsisakė dėl to, kad daugelyje čempionatų žaidėjai rungtyniavo 9 ratų šveicariškąja sistema, t.y. buvo priversti net 3 čempionato dienas žaisti po 2 partijas per dieną. Kaip visuomet įprasta klasikinių šachmatų varžybose, kiekvienas žaidėjų privalėjo rašyti visus savo ir varžovo atliekamus lentoje ėjimus.
Berniukų B10 čempionate dalyvavo 53 jaunieji šachmatininkai. Šis čempionatas pasižymėjo viena smarkiausių intrigų kovoje dėl aukso. Sužaidus reglamentu nustatytus 9 ratus, net 5 konkurentai buvo surinkę po 7 tšk.: Augustinas Bazilius (Vilnius), Aronas Skyrius (Panevėžys), Martynas Misiuk (Vilnius), Gustas Morkūnas (Kėdainiai) ir Daniel Šer (Šiauliai). Pirmas papildomas rodiklis – pagerintas Buchholco koeficientas B10 čempionato aukso lėmė A.Baziliui, sidabrą – D.Šerui, o bronzą – kėdainiečiui G.Morkūnui.
B10 čempionato nugalėtojai : 1. A.Bazilius; 2. D.Šer; 3. G.Morkūnas
Šiek tiek daugiau aiškumo buvo mergaičių M10 čempionate. Ilgalaikei čempionato lyderei Rugilei Remeikaitei iš Vilniaus kluptelėjus priešpaskutiniajame rate prieš Augustę Ovčinikovą iš Suvalkijos, lyderę taškais prisivijo plungietė Agota Kontrimaitė. Tačiau A.Kontrimaitė nepajėgė paskutiniajame rate išlaikyti lyderės tempo ir nusileido sostinės atstovei Irenai Andrea Jelagaitei. Tuo tarpu R.Remeikaitė baigė čempionatą pergalę prieš biržietę Gabiją Šveikauskaitę ir pelnytai pasidabino M10 aukso medaliu – 7,5 tšk. iš 9 gal. Sidabro medalis atiteko kretingietei Luknei Lengvinaitei (7 tšk.). Tiek pat taškų surinko ir I.A. Jelagaitė, tačiau dėl prastesnių papildomų rodikliu turėjo tenkintis bronza.
Jokių klausimų dėl geriausio B12 grupės žaidėjo neiškilo B12 čempionate. Jau kuris laikas vienu ryškiausių Lietuvos jaunučių talentu įvardijamas klaipėdietis Gleb Pidlužnij laimėjo visas 9 partijas iš 9 gal. ir paliko savo persekiotojus toli už jūrų marių. Tai jau toli gražu nebe pirmas kvapą gniaužiantis talentingo Klaipėdos moksleivio pasirodymas Lietuvos jaunučių čempionate. Toks rezultatų stabilumas perša mintį, kad ryškėja Lietuvos vyrų rinktinės po 10-15 metų kontūrai…
Gleb Pidlužnij (baltieji) atlieka ėjimą B12 čempionate (9 iš 9 gal.!)
Sidabras atiteko vilniečiui Aleksandrui Učkuroniui (6,5 tšk.), o bronza – tiek pat taškų surinkusiam plungiškiui Matui Praspaliauskui.
Tiesa, mergaičių M12 pirmenybės taip pat turėjo ryškią, varžoves aiškiai pranokstančią lyderę. Per 9 ratus teišbarsčiusi tik kuklų pustaškį, vilnietė Monika Misiuk surinko net 8,5 taško iš 9 gal. ir pralenkusi tauragietę Eglę Grikšaitę žymiu 1,5 taško atotrūkiu, pelnė M12 čempionato auksą! Sidabras atiteko E.Grikšaitei (7 tšk.), o bronza – ukmergietei Agnei Mickūnaitei (6 tšk.)
M12 nugalėtojos: 1. M.Misiuk;2. E.Grikšaitė; 3.A.Mickūnaitė
Jaunių B14 šalies čempionatas turėjo gana nelauktą lyderį. Kėdainietis Karolis Račkauskas nebuvo reitingo favoritų sąraše (6 startinis nr.), tačiau spurtavo 4 pergalių serija ir užsiėmė lyderio stalą. Ne mažiau įdomu, kad Karolis nesiruošė lengvai savo pozicijos užleisti labiau patyrusiems ir pranašesniems reitingu. Tik po VIII rato K.Račkauską taškais sugebėjo pasivyti patyręs vilnietis Matas Indriūnas.
Paskutiniajame rate nuo lyderystės naštos pervargęs K.Račkauskas nusileido tašku mažiau turėjusiam ir labai motyvuotam prisivyti vilniečiui Danielui Leclere’ui. Siekdamas lemiamos pergalės prie I stalo prieš šiaulietį Dovydą Labanauską, M.Indriūnas patyrė daug pavojingų nuotykių, kainavusių nemažai sveikatos jo treneriui V.Sakalauskui, tačiau sugebėjo išplėšti lemiamą pergalę iš atkaklaus šiauliečio. Prie III stalo svarbią pergalę baltaisiais pasiekė dar vienas B14 čempionato atradimas – jurbarkietis Pijus Greičius partijoje prieš kaunieti Eriką Mecelicą.
Šie smarkūs paskutiniojo rato sukrėtimai lėmė B14 auksą M.Indriūnui (7,5 tšk.). Antras – Pijus Greičius (7 tšk.)! Trečią – ketvirtą vietą pasidalijo K.Račkauskas ir jį įveikęs bei pasivijęs D.Leclere (po 6,5 tšk.), tačiau nuolatinis žaidimas prie priekinių stalų B14 bronzą užtikrino Kėdainių atstovui.
B14 čempionato nugalėtojai :1. M.Indriūnas;2. P.Greičius; 3. K.Račkauskas
M14 mergaičių čempionato 9 dalyvės varžėsi ratų sistema, t.y. kiekviena žaidėja žaidė prieš kiekvieną. Deja, esant nelyginiam dalyvių skaičiui, kuri nors žaidėja turėdavo vis praleisti ratą be žaidimo. Tai kėlė šiokių tokių keblumų nustatant tikrąją lyderę čempionato metu. Visgi čempionatui peržengus ekvatorių, ėmė skaidrėti, kad kova dėl aukso vyksta tarp vilnietės Kristinos Mažiukaitės ir šiaulietės Rusnės Andrašūnaitės. IV rate R.Andrašūnaitė pasiekė lemiamą pergalę juodaisiais lyderių tarpusavio dvikovoje. Abi žaidėjos surinko po 6,5 tšk. iš 8 gal., tačiau aukso medalis atiteko Rusnei, o Kristinai teko tenkintis sidabru. Panašiai 3-4 vietas dalijo po 5,5 tšk. surinkusios tauragietė Ieva Grikšaitė ir vilnietė Kotryna Šukytė. Papildomų rodiklių varžytuvėse I.Grikšaitės akcijas smarkiai pakėlė jos pasiekta pergalė prieš čempionato nugalėtoją R.Andrašūnaitę, tad M14 bronza iškeliavo į Tauragę…
B16 jaunių čempionatas turėjo aiškų reitingo favoritą – kaunietį Karolį Jukštą (2285). Brandus ir nuolat tinkamai strategiškai apmąstomas trenerio D.Vaznonio auklėtinio žaidimas jau čempionato distancijos viduryje Karolį padarė ir daugelio čempionato žiūrovų širdžių favoritu. V rate baltaisiais žaidęs K.Jukšta pastūmė sau nuo kelio ankstyvąjį čempionato lyderį Luką Bagvilą iš Šiaulių. Vėliau Karolis nuosekliai didino atstumą tarp savęs ir kitų B16 jaunuolių nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos ar reitingų. Likus 2 ratams iki čempionato pabaigus, niekas nebenorėjo susitikti prie 1-ojo stalo su K.Jukšta, tačiau žiaurus likimas ištiko plungiškį Igną Mačiuitį ir kaunietį Davidą Boyajyaną, abiem nubraukusiems medalių viltis.
B16 čempionate K.Jukšta pranoko varžovus tiek ūgiu, tiek kitais parametrais. II vieta- L.Bagvilas; III vieta – P.Stremavičius
Praradęs tik mažą pustaškį, Karolis Jukšta surinko 8,5 tšk. iš 9 gal. ir tapo itin ryškiu B16 čempionato nugalėtoju! Sidabras liko Lukui Bagvilui iš Šiaulių – 7 tšk. Bronza atiteko ŠK “Margirio” vyrų rinktinės debiutantui Pijui Stremavičiui iš Kauno – 6 tšk. Sveikiname Pijų!
M16 merginų pirmenybės turėjo kiek tampresnę intrigą dėl aukso. 10 žaidėjų patogiai varžėsi 9 ratų sistema kiekviena prieš kiekvieną. Gana greitai ėmė ryškėti derbis tarp Kauno ir Vilniaus, atstovaujamų atitinkamai Barboros Mačiulaitytės ir Evelinos Ravluševič. Per 7 čempionato ratus nei viena kita iš likusių 8 dalyvių nepajėgė atsispirti Barborai ir Evelinai. Lemiama akistata tarp po 7 tšk. iš 7 gal. sukaupusių B.Mačiulaitytės ir E.Ravluševič įvyko antradienį , vasario 19d., 16.00 Lietuvos laiku.Baltaisiais žaidusi B.Mačiulaitytė sužibėjo staigia karaliaus ataka , iššaukė E.Ravluševič kapituliaciją ir aukso likimas buvo nulemtas Kaunui. Galutiniai M16 čempionato rezultatai:
- Barbora Mačiulaitytė – 9 tšk. iš 9 gal.
- Evelina Ravluševič – 8 tšk.
- Darija Staškevičiūtė (Panevėžys) – 6,5 tšk.
M16 čempionato vikrioji „pantera” B.Mačiulaitytė (9 tšk. iš 9 gal.!) žaidžia juodaisiais
B18 vaikinų čempionatas irgi nuo pat pradžios turėjo savą “gangsterį”. Kitų 12 čempionato dalyvių laimei, šiame čempionate sutiko dalyvauti tarpt. meistras, Lietuvos olimpinės vyrų rinktinės narys Paulius Pultinevičius ( rtg. 2434) iš Marijampolės. Deja, tik 7 iš jų turėjo garbės susitikti su žvaigžde tiesioginėje akistatoje prie šachmatų lentos ir po partijos atminimui gauti marijampoliškio autografą. Dosniai pasidalijęs su savo bendraamžiais sukaupta olimpine patirtimi, P.Pultinevičius laimėjo visas 7 žaistas partijas ir užsitikrino čempionato auksą jau po VI rato. Sidabras atiteko vilniečiui Arui Vardanyanui (5 tšk.), o bronza – Aironui Koliasnikovui iš Šiaulių (4,5 tšk.).
P.Pultinevičius (juodieji) mielai dalijo meistriškumo pamokas bendraamžiams
M18 merginų čempionato gerbėjai laukė intriguojančios kovos tarp Lietuvos olimpinės moterų rinktinės žaidėjų WFM Marijos Šibajevos iš Klaipėdos ir kaunietės Guodos Perminaitės. Tačiau dvikovos ištroškusiems gerbėjams IV čempionato rate akis atmerkė šiaulietė Gabija Šimkūnaitė, gana netikėtai įveikusi M.Šibajevą. Tame pačiame rate vangokai žaidusi Guoda taip pat nusileido čempionato autsaiderei Augustei Jaškūnaitei iš Kauno.Šie lūžiai visiškai pakeitė lenktynių vagą. M.Šibajeva nesiruošė sudėti ginklų kovoje dėl M18 aukso ir pailsėjusi priverstiniu poilsiu, čempionato pabaigoje įveikė šiaulietę M.Semonavičiūtę, tada G.Perminaitę ir susilygino taškais (po 5 tšk. iš 6 gal.) su G.Šimkūnaite. Tačiau svarbi pergalė asmeninėje akistatoje M18 auksą dovanojo G.Šimkūnaitei, o M.Šibajevai teko tenkintis sidabru. Neliko be medalio ir Guoda (2,5 tšk.), pagal papildomus rodiklius sugebėjusi paveržti bronzą iš plungietės Rositos Griciūtės.
M18 geriausiųjų pjedestalas: 1. G.Šimkūnaitė; 2.M.Šibajeva;3. G.Perminaitė
Visų čia paminėtų amžiaus grupių po du geriausiuosius įgijo teisę atstovauti Lietuvai metų gale įvyksiančiuose Pasaulio ir Europos jaunių ir jaunučių atitinkamų amžiaus grupių čempionatuose.
2019 m. Lietuvos jaunučių ir jaunių šachmatų čempionatų lenteles rasti bei susipažinti su kitų čia nepaminėtų dalyvių pasiektais rezultatais galite “Chess-results” byloje.