Pašto sistema

Sportinis šachmatų savaitgalis Taujėnuose : sukčiavimo atvejų nenustatyta

Praėjusį savaitgalį, spalio 29-30d. Taujėnų dvare (Ukmergės raj.) vyko 2022m. Lietuvos komandų žaibo ir greitųjų šachmatų pirmenybės pereinamajai Lietuvos šachmatų federacijos taurei laimėti. Mišri komandų sudėtis įtraukė 3 vyrus ir 1 moterį. Komandos taip pat galėjo registruoti po atsarginį/ę žaidėją. Žaibo pirmenybėse buvo žaidžiama laiko kontrole 3 min. +2 sek. už atliekamą ėjimą, greitųjų pirmenybėse 15min. + 10 sek.

Taujėnų kraštovaizdis

ŠK „Margiris šioms savaitgalio pirmenybėms Taujėnuose registravo 2 komandas – pagrindinę „Margiris”-1 ir pamaininę „Margiris”-2.

„Margiris”-1 sudėtis Taujėnuose:

  1. GM Šarūnas Šulskis
  2. Stasys Steponavičius
  3. FM Gustas Morkūnas
  4. Guoda Perminaitė

Atsarginis žaidėjas : FM Laimutis Šolys

„Margiris”-2 sudėtis Taujėnuose:

1. Matas Raugevičius

2. Domantas Jasiukaitis

3. Vilius Linkevičius

4. Laurinta Ratkevičiūtė

Komandos kapitonas : FI Laimutis Šolys

Šeštadienio popietė Taujėnuose prasidėjo staigiųjų šachmatų (žaibo) komandine rungtim. Į šias pirmenybes registravosi 23 šalies komandos. Dalis Lietuvos komandų nusprendė šį „šachmatų ralį” praleisti, pataupyti nervus kultūringam savaitgaliui Taujėnų dvare ir atvyko į vėliau šeštadienį nuo 16.30 prasidėjusias greitųjų šachmatų komandines pirmenybes. Buvo ir atskirų žaidėjų, vengusių šių „loterinių šachmatų”, saugojusių nervus ar tiesiog pirmenybę teikusių šachmatų, o ne ralio sportui.

Vienas jų buvo mūsų klubo pirmininkas Š.Šulskis, žinomas rūpestinga savo asmeninių interesų gynyba. Nurodęs atsarginiam komandos žaidėjui L.Šoliui jį pakeisti žaibo pirmenybėse, klubo pirmininkas į Taujėnus atvyko gerokai vėliau nurodyto starto.

Dėl Š.Šulskio savanaudiškumo Stasiui Steponavičiui teko labai sunki komandos lyderio našta prie pirmosios lentos. Nelengva buvo ir 13-mečiui Kėdainių talentui Gustui Morkūnui, atstovavusiam Kauno klubui prie 2-osios lentos. Tuo tarpu labiausiai patyręs „Margirio” žaidėjas ir treneris Laimutis Šolys buvo gana ramus prie 3-iosios lentos, mat komandos kapitonas Š.Šulskis jam buvo žadėjęs turiningą poilsį Taujėnuose, jeigu jis atliktų pareigą klubui „purvinose” žaibo pirmenybėse.

L.Šolys puikiai palaikė komandą prie 3-iosios lentos, surinkęs 5 tšk. iš 6 partijų ir paskutiniąjame VII rate „Margiris” prasiveržė prie pirmojo komandinio stalo, kad mesti iššūkį lyderiams, praeitų metų Lietuvos staigiųjų šachmatų titulą gynusiems Vilniaus „MRU -ROSK Consulting” studentams. MRU, lyderiavusiems žaibo pirmenybėse su 10 komandinių taškų, taip pat buvo reikalinga komandinė pergalė, nes jie tik tašku lenkė galingą Panevėžio ŠK (komandos kapitonas Arvydas Baltrūnas).

Šiame mače MRU įrodė savo pranašumą prieš „Margirį” 3:1. S.Steponavičius, G.Morkūnas ir G.Perminaitė nusileido atitinkamai Tomui Laurušui, Vaidui Sakalauskui ir Gabijai Šimkūnaitei. Garbės pergalę „Margiriui” iškovoję ramiausiai rungtyniavęs L.Šolys, įveikęs vilnietį Tautvydą Vedricką.

Pirmenybių Taujėnų dvare vaizdas

Šia svarbia komandine pergale „MRU -ROSK Consulting” užsitikrino žaibo pirmenybių aukso medalius ir pereinamąją taurę ( 12 mačų taškų iš 14 gal.). II-III vietas pasidalijo Panevėžio ŠK ir Vilniaus ŠK-1, surinkę po 10 mačų taškų. Dėl geresnio papildomo kriterijaus – bendro lentų taškų skaičiaus (23,5 prieš 22) žaibo pirmenybių sidabras atiteko jaunai Vilniaus ŠK-1 komandai ( kapitonas Kipras Eigminas), o bronza – Panevėžio ŠK.

„Margiris”- 1, nusileidęs čempionams Vilniaus MRU, nusileido į 10-ą turnyrinės lentelės vietą (8 mačų taškai). Gerai pasirodė „Margiris”-2 dublerių komanda, turėjusi tik 19 -ą start. numerį šiose pirmenybėse. Laimėjusi paskutinius 3 mačus, antroji pamaininė „Margirio” komanda surinko 7 mačų taškus ir užėmė 13-ąją vietą pirmenybėse. Dauguma šių jaunųjų „Margirio” žaidėjų pakėlė savo FIDE žaibo reitingą Taujėnuose.

Tą pačią dieną, po pietų pertraukos 16.30 prasidėjusiose Lietuvos greitųjų šachmatų komandinėse pirmenybėse jau dalyvavo 27 komandos. Taujėnai pasipildė asmenimis, šachmatuose labiau vertinančiais smegenų, o ne pirštų miklumą. Atvyko į Taujėnus ir pirmosios „Margirio” komandos kapitonas ginti Kauno klubo garbės.

Šachmatų pasaulyje pastaruoju metu siaučiant vadinamąjam „Carlsen -Niemann sukčiavimo skandalui”, kur vienas žaidėjas kaltina kitą sukčiavimu nebe tik virtualiuose nuotoliniuose, bet ir sportiniuose šachmatuose prie tikros lentos, o kitas tai vertina kaip nepelnytą šmeižtą ir pasikėsinimą sugriauti jo beprasidedančią sportinę karjerą, Taujėnų šachmatinio savaitgalio organizatorius IO Arvydas Baltrūnas ir ypač vyr. teisėjas IA Donatas Vaznonis ėmėsi visų įmanomų priemonių „fair play” aplinkos ir sukčiavimo prevencijos nustatymui.

Guodai Perminaitei (dešinėje, juodieji) nepavyko atsigriebti prieš V.Savickienę (kairėje, ŠBK „Kaunas) už vyrų nesėkmes (1:3)

Siekiant užtikrinti sąžiningą žaidimą, buvo atsisakyta tiesioginės partijų transliacijos su išėjimu į liūdnai pagarsėjusius „Chess.com”, „Chess24.com” ir kitus serverius, nebaudžiamai teikiančius tiesioginius variklinius bet kurių žaidžiamų pozicijų įvertinimus. Be jau įprasto visų elektroninių prietaisų turėjimo draudimo žaidėjams rato metu, buvo eita dar toliau ir uždrausta žaidėjams turėti netgi laikrodžius ant riešo.

Šios aukštos atsargumo priemonės padėjo išvengti istorinę Taujėnų dvaro reputaciją galėjusių suteršti elektroninio sukčiavimo skandalų, kurių Lietuvoje, deja, yra nutikęs ne vienas. Varžybos vyko gražia sportine dvasia ir išaiškino komandas, tikrai buvusias vertas apdovanojimų.

Pirmoji „Margirio” komanda, vykdydama ilgalaikę klubo programą „Padėk tapti didmeistriu Gustui Morkūnui”, pradėjo varžybas 2 nesunkiomis pergalėmis, tačiau jau nuo III rato ima jaustis aštrus pagrindinės klubo žaidėjos WIM Salomėjos Zaksaitės, registruotos, tačiau dėl sveikatos sutrikimų priverstos praleisti Taujėnų etapą, trūkumas. Visgi šeštadienio etapą „Margiris”-1 baigia su 6 tšk. iš 8 gal. ir dalijasi 3-5 vietas su užmoju į medalius.

Sekmadienio rytą V ratas, ir „Margiris” turi grėsmingus priešininkus – čempiono titulą ginančius Vilniaus „MRU-ROSK Consulting”. Galutinis rezultatas – nuviliantis 0:4 pralaimėjimas. Priežastys? Be minėto aštraus patyrusios ir kvalifikuotos WIM S.Zaksaitės nebuvimo komandoje, sunku nepaminėti ir gerai žinomo komandos kapitono individualizmo, visuomet teikiančio pirmenybę savo paties, o ne komandos draugų/ių ruošimui savo turima aktualia šachmatų literatūra. O juk laiko šeštadienio vakarą/ sekmadienio rytą būta…

Vilniaus klubų MRU (kairėje) ir ŠK-1 (dešinėje) mačas po nuožmios kovos baigėsi paliaubomis 2:2

Po triuškinančio pralaimėjimo prieš MRU, sekančiame rate „Margirio” varžovai – pajėgus, bet įveikiamas ŠBK „Kaunas”, vadovaujamas IM Vytauto Vaznonio. Atsigauti sugniuždytai komandai per mažai laiko. Tik ilgametę sportinio streso valdymo patirtį sukaupęs Š.Šulskis iš įpročio aplošia jauną „Kauno” lyderį FM P.Stremavičių, bet komanda nebeatsitiesia ir dar vienas pralaimėjimas 1:3, galutinai palaidojęs komandos viltis medaliams.

Varžybas „Margiris” baigė 2 pergalėmis, paskutiniajame rate sportines nesėkmes kompensavęs triuškinančia 4:0 pergale prieš antrąją ŠBK „Kaunas” komandą. Ši stambi baigiamoji pergalė padėjo „Margiriui” pelnyti 10 komandinių taškų iš 16 gal., 24,5 lentų taškus ir apėjus 3 klubus, taip pat surinkusius po 10 mačų taškų, užimti garbingą 5-ąją vietą šiose greitųjų šachmatų pirmenybėse Taujėnuose.

2022m. Lietuvos greitųjų komandinių šachmatų pirmenybių aukso medalius iškovojo pirmenybių reitingo favoritai Panevėžio ŠK (15 mačų taškų), vadovaujami komandos kapitono Arvydo Baltrūno. Nenuilstančiu komandos varikliu buvo Lietuvos moterų čempionė Olena Martynkova, surinkusi Panevėžio klubui 8 tšk. iš 8 gal. Panevėžio klubas laimėjo 7 žaistus mačus, o VII rato susitikimą su ŠBK „Kaunas” sužaidė lygiosiom 2:2.

Sidabro medaliais tenkinosi praėjusių metų nugalėtojai Vilniaus „MRU-ROSK Consulting”, surinkę 13 taškų. Lemiamas mačas, kuriame MRU užleido Panevėžio ŠK auksą, įvyko IV pirmenybių rate ir po labai aršios kovos baigėsi Panevėžio ŠK pergale 2,5:1,5. Lemiamą pergalę Panevėžiui, aišku, pelnė O.Martynkova, įveikusį MRU studentę Gabiją Šimkūnaitę.

Bronza pelnytai atiteko Kauno ŠBK „Kaunui”, surinkusiam 11 mačų taškų. Ši komanda vienintelė atsilaikė lygiosiomis 2:2 prieš galingą Panevėžio klubą.

Puikiai greitųjų šachmatų pirmenybėse Taujėnų dvare pasirodė antroji „Margirio” komanda, surinkusi 9 taškus – tik tašku mažiau už pagrindinę „Margiris” komandą. Startiniame komandų sąraše buvę tik 18-i, mūsų klubo dubleriai galutinėje įskaitoje užėmė aukštą 10-ą vietą tarp 27 komandų. Sveikinimai komandos kapitonui, „Margirio” jaunosios pamainos ugdytojui Laimučiui Šoliui!

2022m. Lietuvos komandinių žaibo ir greitųjų šachmatų pirmenybių pereinamajai LŠF taurei laimėti Taujėnuose rezultatai ir statistika

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.