Pašto sistema

Šachmatai Irake –liudininko parodymai

 

             Dm Š.Šulskis

 

Kai pernai bičiulis iš Sirijos pakvietė sudalyvauti I Kurdistano tarptautiniame šachmatų festivalyje Irake, nebuvau itin sužavėtas viešojoje erdvėje Europoje tvyravusios sąvokos „Irakas“ šlovės. Kažkaip kokčiai tas žodis asocijavosi su nuversto Sadamo Huseino režimu, cheminiais ginklais, suirute Bagdade, tikėtinu neprielankumu tiek europiečiams, tiek krikščionims.

Tad likau namie, Lietuvoje. Apsisuko metai, ir gerasis Satea pakvietė mane vėl, pasiūlydamas įsitikinti oficialioje Kurdistano šachmatų federacijos svetainėje , jog visi I festivalyje dalyvavę europiečiai ne tik grįžo namo sveiki, bet ir praturtėję subtiliais rytietiškais įspūdžiais. Perskaičiau jų liudijimus, kad dėl sustiprinto apsaugos pajėgų budrumo Erbile yra saugiau nei Budapešte ar Berlyne. Taip pat Lietuvos URM tinklalapis liudijo, kad Kurdistano autonominėje provincijoje yra daug saugiau nei kitur Irake. Tad su viltim išsiruošiau į dar nematytą Rytų kraštą. Juolab, kad kelionėje turėjau draugą –Latvijos didmeistrį Ilmars Starostits (rtg. 2458)

 

Kurdistano autonominės srities parlamentas Erbile

Iš Rygos lėktuvu pasiekę Stambulą, sustojome pernakvoti prieš tolimesnę kelionę į Iraką. Ryte pažadino mane vėjo gūsiai ir ūžesys –per naktį Stambule iškrito sniego. Pusryčiaudami spėliojome –ar tik neužlaikys ši sniego audra lėktuvų. Panašiai ir nutiko –iš pradžių skrydį nukėlė pusantros valandos, tada pagaliau įleido į lėktuvą, kuriame ramiai pasėdėjome dar tiek pat. Kai laikrodis rodė, kad jau turėtume nusileisti Erbile, lėktuvas dar nebuvo atsiplėšęs nuo pakilimo tako Stambule…

Taigi, kelionė į tokias egzotiškas šalis paprasta nebūna. Tačiau šnabždėjau Ilmarui, kad gal nors Irake pabėgsim nuo sniego. Taip ir nutiko, tiesa, atvykimo dieną lijo.

Pasitiko mus besišypsantis Satea –kaip ilgai nebuvom matęsi! Buvome nuvežti į puikų viešbutį, davė mums liukso apartamentus. Pailsėjome, patikrinome interneto ryšį –veikia puikiai! Vakarop nusileidome į restoraną –pasimėgavau salotom ir irakietišku kebabu. Ėmė matytis šachmatininkai, pasisveikinau su būsimu mūsų II Kurdistano tarptautinio šachmatų festivalio vyr. teisėju IA Ašodu Vardapetjanu, tiesiog prieš kelias dienas dar teisėjavusiu Pasaulio šachmatų čempionato finaliniam mačui tarp V.Anando ir M.Karlseno Čenajuje.

Erbilo centras nuo Citadelės viršaus

Sekančią popietę prasidėjo festivalis. Iš viso žaidė apie 70 žaidėjų iš 20 šalių. Žaidėme prašmatniuose Saado konferencijų rūmuose, gerai saugomuose akylų Kurdistano saugumo pajėgų. Vienintelis nemalonus festivalio aspektas buvo priešiška Irako šachmatų federacijos Prezidento Dhafero Madhloom’o pozicija, kuris dėl tariamai festivalio plakatuose ir žaidėjų kortelėse parodytos nepakankamos pagarbos Irako vėliavai buvo nusiteikęs sukliudyti puikiai organizuoto turnyro apskaitai FIDE reitingu. Labai gaila, nes jeigu turnyras nereitinguojamas, tai jaunieji Irako žaidėjai negali pretenduoti į jokias tarpt. titulų normas…

Žaidimo salė erdviuose Saado konferencijų rūmuose

Žaidėjų kortelėse mačiau, kad visi Irakui atstovavę žaidėjai/os buvo iš Kurdistano provincijos, su savo nacionaline vėliava. Viešnagė bei paslaugiai rengėjų organizuotos ekskursijos man geriau padėjo suvokti kurdišką tapatybę ir jų istorinę problemą. Gyvendami per 5 Artimųjų Rytų valstybes –Turkiją, Armėniją, Siriją, Iraną ir Iraką, kurdai neturi savarankiškos valstybės, tačiau nepaliauja apie ją svajoję ir dėl jos kovoję. Rodos, būtent Irake dabartinė kurdų savarankiškumo situacija yra tvirčiausia –buvome nuvežti prie Kurdistano parlamento su besiplaikstančiomis kurdų vėliavomis. Erbilas yra Kurdistano sostinė ir sparčiai statosi –kyla prašmatnūs viešbučiai, prekybos ir pramogų centrai. Ateinančiais 2014m. Erbilas numatytas arabiškos kultūros sostine, tad ruošiasi turistų antplūdžiui.

II Kurdistano šachmatų festivalis pasižymėjo ne tik šalių, bet ir dailiosios lyties atstovių gausa. Jų būta iš Rusijos, Baltarusijos, Belgijos, Bulgarijos, Suomijos, Irano, Mongolijos ir kitur. Jos žaidė turnyre kartu su vyrais, tačiau turėjo ir savo moterų  įskaitą su 6 pinig. prizais. Neišvengiau per 9 ratus tiesioginio susitikimo su dviejomis –bulgare Adriana Nikolova bei mongole Enkhtuul Atanulzii. O kur dar malonūs pokalbiai ekskursijose, ištaigingų rytietiškų valgių metu…

Su Bulgarijos didmeistre Adriana Nikolova

Puikios žaidimo, gyvenimo sąlygos, ekskursijos po 6 tūkstantmečius įvairių civilizacijų gyvenamą Erbilo citadelę teigiamai veikė savijautą, norą pademonstruoti šeimininkams, kad jie nesuklydo pakvietę Lietuvos didmeistrį į Kurdistaną. Negaliu smarkiai skųstis žaidimo kokybe, tačiau man sunku buvo išlaikyti reitingo favorito Sergej Tiviakovo (rtg. 2658) iš Olandijos pasiūlytą spartą -5tšk. iš 5 gal.! VII rate pagaliau susitikau su lyderiu, tačiau atsilikdamas pustaškiu bei juodosiomis figūromis. Olandas neatrodė ypač agresyviai nusiteikęs, keitė nemažai figūrų. Gal ir lygiąsias būtų pasiūlęs, tačiau varžybose galiojo teisėjo prieš pradžią paskelbta Sofijos taisyklė –draudžiama sutikti lygiosiomis iki 30 ėjimo! Tad mūsų partija lygiosiomis baigėsi 42 ėjimu.

Rytų moterys nuostabiais kurdų tautiniais kostiumais

Priešpaskutiniajame rate burtai, deja, vėl skyrė juoduosius, šįsyk prieš Ukrainos didmeistrį Konstantiną Tarlevą (2562). Partija buvo labai permaininga –Nimcovičiaus gynyboje sugebėjau prisidaryti pėstininkų silpnumų valdovės sparne ir mano daliai teko sunki gynyba. Palaipsniui, naudojantis varžovo netikslumais, man pavyko pradėti labai pavojingą kontraataką prieš jo karalių, kuri, tiesa, man kainavo kokybę. Jaučiau, kad K.Tarlevas labai smarkiai jaudinasi. Pergalė man atrodė arti, tačiau laikas tirpo (žaidėme vienperiode kontrole 90min. visai partijai, pridedant po 30 sek. po kiekv. ėjimo), o pozicijos lemiamam smūgiui negalėjau užčiuopti. Pagaliau K.Tarlevui pavyko grąžinti kokybę atgal ir išvengti blogiausiojo. Susidarė apylygė valdovinė baigmė. Deja, šanso neišnaudojimo kartėlis sutrikdė mano būseną ir aš lygioje vietoje žioptelėjau pėstininką. Atgavęs šansus pergalei, K.Tarlevas vėliau parodė labai aukštą techniką ir privertė mane kapituliuoti 106 ėjimu.

Kovojant dėl piniginio prizo, man paskutiniajame rate nebuvo kito kelio, kaip žutbūt mėginti baltaisiais įveikti Baltarusijos didmeistrį Sergejų Kasparovą (2487)

Š.Šulskis (2529) – S.Kasparov (2487) [C10]
2nd Kurdistan Chess Festival, Erbil (9) 2013.12.19
[Š.Šulskis]

1.e4 e6 2.d4 d5 3.Žc3 dxe4 4.Žxe4 Žd7 Varžovas partiją pradėjo tvirtu Rubinšteino variantu prancūziškojoje partijoje. Juodieji rengiasi baltiesiems pasiūlyti žirgų išsikeitimą. 5.Žf3 Žgf6 6.Rg5 h6 7.Žxf6+ Žxf6 8.Re3 [8.Rh4 yra kitas, pastaruoju metu kiek išėjęs iš mados, šio varianto traktavimo būdas.] 8…Žd5 9.Rd3 Rd6 10.0-0 [Dažniau žaidžia 10.Vd2 , ruošiant ilgąją rokiruotę; arba 10.Rd2 , atitraukiant rikį, tačiau ėjimu partijoje aš nusprendžiau paskubėti su figūrų įvedimu.] 10…Žxe3 [10…0-0 11.Rd2+/=] 11.fxe3 Ve7

12.Že5!? Tai -labai rizikingas veiksmas, nes dabar iki partijos galo turėsiu 2 ryškius silpnumus p.e5 ir e3. Tačiau aš norėjau atidaryti tiek ‘f’ liniją bokštui, tiek įstrižainę d1-h5 valdovei. 12…Rxe5 13.dxe5 Rd7 S.Kasparovas žaidžia labai tiksliai, delsdamas nurodyti man savo karaliaus galutinę stovyklą. Tai trikdo man sunkiųjų figūrų dislokaciją. 14.Re4 [Iš anksčiau planavau 14.Vf3 tikėdamasis 14…Rc6 prisvaiginti 15.Rb5!! Deja, iš arčiau man paaiškėjo, kad prasiskaičiavau- 15…Rxb5 16.Vxb7 0-0! 17.Vxb5 Bab8 ir baltieji gali apie persvarą pamiršti.] 14…0-0! Teisingas atsakymas. [Po 14…0-0-0 15.Vf3 juodieji turėtų problemų.] 15.Vg4 Vc5 Žinoma! Juodieji turi visavertę kontraataką prieš mano silpnumus. 16.Vg3 Rc6 17.Rd3 Tenka gaišti laiką traukiantis atgal rikiu, o varžovui užleidžiant puikią įstrižainę. Tačiau man rikis taip pat reikalingas puolimui. 17…Bad8 18.Bf6! Rimtas koziris. Tačiau S.Kasparovas turi kontraargumentų. 18…Rb5! [18…Kh8 19.Vf4 Bxd3 20.cxd3 Vd5 (20…Kg8 21.Vg3) 21.e4 Vxd3 22.Bxf7 (22.Bf1 Rb5 23.Be1 Kg8) 22…Bxf7 23.Vxf7 Vxe4 24.Vf2 Vxe5 25.Be1+/=] 19.Rxb5 Vxb5 20.Bxh6 Pavyko nukirsti vieną svarbų juodųjų karaliaus gynėją. Atsilygindamas S.Kasparovas visiškai suniokoja mano valdovės sparną. 20…Vxb2 21.Bf1 Vxc2 Jau iš tolo skaičiuodamas variantus, mačiau šią poziciją ir žvelgiau į ją su nerimu -esu be pėstininko, o rimtos atakos dar nematyti. Varžovui gi betrūksta vieno Bd1 įsiveržimo su lemiama kontraataka. 22.Vg4!?

Šis ėjimas man davėsi labai sunkiai -atrodo, kad baltieji nieko nesustiprino. Pirmiausia, užkertu jo įsiveržimą į gilų mano užnugarį d1. 22…Bd2? Manau, kad šis akivaizdus ėjimas -tai pirma rimta S.Kasparovo klaida. Nepaisant tariamo baisumo, šiuo ėjimu jis man nieko rimto neužpuola, tačiau palieka laiko pergrupuoti sunkiąsias figūras. [Po logiško 22…Vc3 užpuolant 2 pėstininkus, mano popieriai atrodo prasti- 23.Vg5 Bd5 24.Bh5 f6 25.Vg6 Vxe3+ 26.Kh1 Vd3-+] 23.Bh5! Šiuo ėjimu baltieji „grįžta į gyvenimą”. Atsiranda Vh3, Vh4, Bg5 grėsmės. 23…Vg6 24.Bg5 [Deja, nepavyksta laimėti iškart 24.Vh3 dėl 24…f5 (bet ne 24…Bxg2+? 25.Kh1 f5 26.Bh8+ Kf7 27.Bxf8+ Kxf8 28.Vxg2+-; ar 24…f6 25.Vxe6+ Vf7 26.Vh3 smarkiai puolant) 25.exf6 Bxf6 26.Bxf6 Vxf6 27.Bh8+ Kf7 28.Vh5+ g6 (vienintelis ėjimas) 29.Vh7+ Vg7 ir atmušę baltųjų antpuolį, juodieji nesunkiai nusvers svarstykles savo kiekybine persvara.] 24…Vh7 25.Bh5 Nusprendžiau vieną sykį pakartoti poziciją, kad jeigu vėliau praloščiau partiją, tai bent žinočiau, kad turėjau lygiąsias. Dar nespėjus man nuleisti bokšto į h5, varžovas jau čiupo savo valdovę, kad perkeltų ją į g6. Sustabdžiau laikrodį ir apskundžiau nesportišką varžovo elgesį teisėjui A.Vardapetjanui. Teisėjas pridėjo man papildomai 2 minutes laiko. 25…Vg6 26.Bg5 Vh7 27.h4 Vienintelis būdas kautis dėl pergalės. Kad sustiprinti savo puolimą, baltiesiems reikia bokšto f1 pagalbos. Kadangi kol kas jis privalo saugoti karaliaus užnugarį, baltieji atveria savo karaliui atsitraukimo angą. 27…Bfd8 28.Bf3 c5? Jaučiama, kad Baltarusijos didmeistris pasimetė. [Po šaltakraujiško 28…Bxa2 29.Bg3 Ba1+ 30.Kh2 g6 (bet ne 30…Bdd1? 31.Bxg7+ Kf8 32.Vb4+ Ke8 33.Bg8+ Kd7 34.Vb5++-) 31.h5 Bdd1 juodieji sėkmingai kontraatakuotų, turėdami 2 pėstininkus viršaus.] 29.Bg3 Vb1+? Lemiama klaida. Valdovę buvo būtina palikti karaliaus gynybai. [Po 29…g6 30.h5 Kf8 31.Bh3 gxh5 32.Bhxh5 Vb1+ 33.Kh2 Ke7 partijos rezultatą nuspėti būtų sunku.] 30.Kh2 g6

31.e4! Staiga pamačiau šį ėjimą ir supratau, kad tokio šanso paleisti negaliu -juodųjų valdovė atkertama nuo karaliaus gynybos ir nuo šios minutės jo karalių pulsiu visa savo 3 sunkiųjų figūrų jėga! 31…Kf8 32.Bxg6! B8d3!? Po 32…fxg6 33.Vxg6 Ke7 34.Vh7+ matas būtų sekančiu ėjimu

Šioje vietoje ilgą laiką sėdėjau lyg suakmenėjęs. Visa mano patirtis ir logika man diktavo, kad pergalė yra labai arti, tiesiog ranką ištiesti ir ją nusiraškyti. Jo karaliaus priedanga įlaužta ir atviri keliai mano sunkiųjų figūrų įsiveržimui. Tačiau kodėl niekaip negaliu rasti mato?? Gerai, kad laiko apmąstymui dar turėjau pakankamai. Pagaliau supratau, kad be dar vieno trenksmingo smūgio „Sezamas neatsivers”… 33.Vxe6!! Tikriausiai pats gražiausias II Tarptautinio Kurdistano šachmatų festivalio ėjimas. Rodžiau žiūrovams šią partiją ant didžiųjų šachmatų ir man niekas neprieštaravo… 33…Bxg3 [33…fxe6 34.Bg8+ Ke7 35.B3g7#; 33…fxg6 34.Bxg6 Bh3+ 35.Vxh3 Vxe4 36.Vc8++-] 34.Vc8+ Ke7 35.Vc7+! Taip pat sunkus, bet tikslus ėjimas. [Po paprasto 35.Vxc5+ Kd7 36.Bxg3 Vxe4 juodieji dar galėtų atsigauti.] 35…Kf8 [Savaime suprantamas 35…Bd7 užkemša savajam karaliui kelią- 36.Vxc5+ Ke8 37.Bxg3 Vxe4 38.Bg8#] 36.Vxc5+ Ke8 37.Bxg3 Vc2 [Arba 37…Vxe4 38.Bg8+ Kd7 39.Vc8+ Ke7 40.Ve8#] 38.Bg8+ Kd7 39.e6+! „Pėstininkas -partijos siela” (Filidoras) 39…Kxe6 [Jei 39…fxe6 ,tai 40.Bg7+ ir matas sekančiu ėjimu.] 40.Be8+ Kd7 41.Ve7+ Varžovui dar buvo likę apie 3min. laiko, kurias jis skyrė savo žmonos partijos stebėjimui ir jos palaikymui, sąmoningai pradelsdamas laiką šioje beviltiškoje padėtyje. Po 41…Kc6 42.Bc8+ jis netektų valdovės. 1-0

Festivalio programoje numatyti 6 piniginiai prizai moterims sukūrė patrauklią žiūrovui sportinę įtampą kartu su vyrais festivalyje dalyvavusioms šachmatininkėms. Paskutiniajame rate A.Savina laimėjo svarbią partiją prieš pustaškiu daugiau už ją turėjusią lenkę E.Jakubiec (2206). A. L’Ami įveikė vietinį žaidėją K.Dana Jamal (1947), o A.Nikolovai (Bulgarija) juodosiomis figūromis pavyko nugalėti N.Ja’afar (1936) iš Irako. Visos pergales pasiekusios šachmatininkės surinko po 6 tšk. Geriausi rodikliai I prizą lėmė A.Savinai, II vietoje liko A.Nikolova, o A.L’Ami turėjo tenkintis III moterų prizu.

 

Festivalio moterų įskaitos nugalėtoja Anastasija Savina iš Rusijos

II Kurdistano tarptautinį šachmatų festivalį vainikavo uždarymas su iškilmingomis Kurdistano autonominės vyriausybės atstovų bei užsienio svečių kalbomis ir nugalėtojų apdovanojimu.

Daugiau inf. apie festivalį http://www.kurdistanchess.com/http://khanzadchessclub.com/

Galutiniai rezultatai

 

 

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.