Trečiadienį, birželio 20d., Palangoje baigėsi Baltijos zoninio čempionato II (lietuviškasis) etapas iš trijų reglamentu nustatytųjų.
Nuo pirmadienio zoninio čempionato dalyviai žengė į lemiamą varžybų trečdalį, jau gerokai nusiplūkę po praeitą savaitę jų daliai tekusio „maratono“, kuomet net 2 dienos pasižymėjo „dvigubais ratais“, t.y. tekdavo „arti“ po 2 partijas per dieną. Žaidėjai įvairiopai bandė spręsti šią padidinto sportinio krūvio problemą nelygu amžiui: kai kurie vyresni žaidėjai stengėsi „dvigubo rato“ dieną bent vieną partiją sulygti trumpomis bekraujėmis lygiosiomis; gi jauniems, kupiniems veržlaus sportinio azarto žaidėjams galbūt „dvigubas ratas“ ir netapo didele našta.
Visą savaitę Palangoje vyko „Baltijos taurės” ir Baltijos zoninio čempionato batalijos
Tačiau pirmadienį startas VII čempionato ratui buvo duotas neįprastai anksti – 10.00 ryto, kuomet daugelio, ypač vyresnių zoninio čempionato dalyvių sąnariai, širdies ritmas ir galūnės dar nebuvo spėję atvėsti po sekmadienio „dvigubo maratono“. Buvo murmančių ir keiksnojančių organizaciją, tačiau nereikia pamiršti, kad zoninis Palangos etapas vyko gražaus tradicinio „Baltijos taurės“ šachmatų festivalio rėmuose, sutraukusio arti 300 žaidėjų iš 7 šalių. Festivalio direktorius IA Jonas Sidabras pirmadienio popietę buvo numatęs lauko sporto- krepšinio, teniso, futbolo ir netgi šiek tiek pavojingo kiaušindaužio rungtis dalyviams.
Nepaisant to, pirmadienio rytą kai kurios poros nesivaržydamos ėmėsi „kepti“ trumputes lygiąsias. Ypač „pasižymėjo“ čia T.Laurušo (2453) – Š.Šulskio (2506) bei O.Ladvos (2499) – K.Külaotso (2574) poros, net nesivarginę pasiekti bent dešimto ėjimo ir skubiai palikę vis dar sportiniu karščiu žioruojančią varžybų salę link vėsesnių vietų. Kiek ilgiau santykius prie pirmojo stalo aiškinosi P.Pultinevičius (2395) su N.Meškovu (2515), tačiau po valandos ir jie suskato „ruoštis krepšinio rungčiai“.
VII ratas: T.Vedrickas – A.Garanin (Estija) 1:0
Tuo tarpu prie 2-ojo stalo pajėgiausieji Latvijos didmeistriai A.Neikšāns (2561) ir I.Kovalenko (2632) grūmėsi ne juokais. Visiems Baltijos zonos žaidėjams puikiai žinomas amžinas I.Kovalenkos užsivedimas pergalei, nepaisant figūrų spalvos ar varžovo reitingo. Toks užsivedimas, sulydytas su gera sveikata ir žydinčia jaunyste, padėjo Igoriui laimėti jau visą krūvą zoninių čempionatų etapų. Juk pirmajame K.Iliumžinovo vardo Baltijos zoniniame čempionate, vykusiame 2014/15 metais, Igoris laimėjo visus tris čempionato etapus!
Nors A.Neikšanas partijos metu turėjo tiek baltąsias figūras, tiek pustaškio persvarą prieš varžovą, tačiau vargu ar galėjo jaustis ramiai. Mat Artūrui turėjo būti dar gyvi nelabai saldūs Talino etapo prisiminimai, kuomet identiška situacija jo neapsaugojo nuo pralaimėjimo I.Kovalenkai, kainavo užleistą lyderystę varžovui, numušė ūpą ir sukėlė tolimesnes nesėkmes.
Padaręs reikiamas išvadas, Palangoje Artūras pradėjo partiją karaliaus pėstininku, pasirinko Rossolimo variantą siciliškojoje gynyboje, įgijo debiutinę persvarą ir ėmė spausti varžovą. 20-u ėjimu paaukojęs dvi lengvąsias figūras už bokštą, „Margirio“ žaidėjas pradėjo tiesioginį juodųjų karaliaus pozicijų šturmą giliu bokšto įsiveržimu į priešo užnugarį. Tačiau I.Kovalenko čia vėl pademonstravo savo charakterio tvirtumą – per audrą nepanikavo, sugebėjo operuoti atsakomosiomis grėsmėmis prieš baltųjų karalių ir išsigelbėjo lygiosiomis 38-am ėjime.
IV rato akimirka
Po startinių nesėkmių trijų pergalių serija jau „atgavęs veidą“, T.Stremavičius (2444) juodaisiais visą partiją spaudė patyrusį N.Miezį (2468), tačiau dėl suluošintų karaliaus sparno pėstininkų realizuoti persvaros Titui, deja, nepavyko – lygiosios.
Po lygiųjų dienos, sekantis VIII ratas buvo žaidžiamas tik antradienio popietę, tad žaidėjai pagaliau gavo progos išnaudoti Palangos žavesį rekreacijai ir jėgų atstatymui. Dėl to VIII ratas pasižymėjo kovingumu ir bekompromise kova prie priekinių stalų. Praleidęs I zoninio etapą Taline, 17-metis tarpt. meistras iš Marijampolės Paulius Pultinevičius (2395) Palangoje žaidė su dideliu apetitu ir pelnė daugiausia lietuviškos publikos simpatijų. Jau I rate privertęs pasijaudinti daugkartinį Lietuvos čempioną Š.Šulskį (2506), Paulius toliau stabiliai yrėsi per turnyrą, iškopė į pirmąją lentą, kur VI rate pateikė vieną skambiausių Palangos etapo sensacijų, ilgoje partijoje pergalėjęs I.Kovalenką (2632) 74-u ėjimu! Įsitvirtinęs prie 1-ojo stalo, nepaisant pesimistų prognozių, Marijampolės moksleivis neskubėjo užleisti pozicijų užsienio favoritams. VIII rate A.Neikšānui teko parodyti daug veiksmų iš savo techninio arsenalo, kol pagaliau palenkė savo jauno varžovo kietą pasipriešinimą 68-u ėjimu.
Prie antrojo stalo visada kovingas latvis T.Kantāns (2526), nepaisant juodosios spalvos, bandė ištaisyti savo prastą startą ketvirta serijine pergale prieš savo bičiulį N.Meškovą (2515), turėjusį pustaškiu daugiau už Tuomą, tačiau planas neišdegė. Puikiai ir stabiliai Palangoje rungtyniavęs N.Meškovas, naudodamasis baltąja spalva, sugadino varžovo pėstininkus valdovės sparne, „nuskynė“ atitrūkusį juodųjų pėstininką-f4 bokštu, vėliau kantriai užsiėmė T.Kantano rikių poros neutralizavimu ir šventė pergalę 39-u ėjimu.
I.Kovalenkos (2632) – Š.Šulskio (2506) partijoje Latvijos didmeistrio ketinimai buvo aiškūs ne tik varžovui, bet ir visiems kitiems zoninio čempionato dalyviams bei stebėtojams. Jau 13-u ėjimu baltiesiems pavyko ilgam įsitvirtinti žirgu juodųjų teritorijoje. Š.Šulskiui prireikė atriekti daug laiko nuo savo laikrodžio, kad numatyti žaidimo strategiją „aplink įsibrovėlį“. Juodųjų kompensacija tapo gražus pėstininkų centras d5+e5. Juodųjų padėtis atrodė visai nebloga, tad dabar jau I.Kovalenko ėmė giliai mąstyti, kaip žaisti. Po gilių apmąstymų latvis nusprendė padaryti keletą profilaktinių laukiamųjų ėjimų (18. Bad1+19.Ve3). Deja, čia Kauno didmeistrio kantrybė, matyt, susilpninta bendro fizinio nuovargio, baigėsi ir jis pradėjo aktyvius veiksmus centre 19…e4? tiesiai prieš pasaloje-d1 pastatytą I.Kovalenkos bokštą. Netrukus gražus juodųjų centras persikūnijo į luošą izoliuotą d5-pėstininką ir sutramdęs juodųjų grėsmes, I.Kovalenko šventė pergalę 50-u ėjimu.
Baltijos šachmatų zonos prezidentas Āris Ozolinš (viduryje) sveikina festivalio dalyvius. Šalia – festivalio direktorius IA Jonas Sidabras
Tuo tarpu didžiulės sportinės reikšmės pergalę pasiekė T.Laurušas (2453), juodaisiais pergalėjęs Baltijos zonos čempioną K.Külaotsą (2574). Partija daug kuo- debiutu (siciliškosios partijos Paulseno variantas) ir kovingu siužetu priminė Tomo pergalę prieš Kaido prieš tai vykusiame Talino etape. Kaido agresyvūs ketinimai tiek Taline, tiek Palangoje prieš rangu nusileidžiantį jaunesnį žaidėją buvo aiškūs daugeliui, tačiau pergalė Taline Tomui neabejotinai įkvėpė pasitikėjimo savimi, kurį jis Palangoje vykusiai pademonstravo gražia siciliška kontraataka.
Latvijos lietuvis A.Bernotas (2407) ir Lietuvos čempionas V.Mališauskas (2422) , pasiekę svarbias pergales prieš atitinkamai N.Miezį (2468) ir T.Seemaną (2425), persikėlė į 4,5 tšk. iš 8 gal. zoną ir pirmąją lentelės pusę.
Prieš lemiamą paskutinįjį ratą čempionate pirmavo latviai A.Neikšāns ir Ņ.Meškovs, turėję po 6 tšk. Juos pavyti ambicijų nestokojo I.Kovalenko ir T.Laurušas, turėję tik pustaškiu mažiau. Lietuviškojoje įskaitoje pirmaujant T.Laurušui, jam įkandin žengė P.Pultinevičius (5 tšk.) , už Pauliaus rikiavosi Š.Šulskis, V.Mališauskas ir T.Stremavičius (po 4,5 tšk.).
Nepaisant sąlygiškai kuklaus taškų kraičio, Fortūna praleido Š.Šulskį tiesiai prie pirmojo stalo paskutiniajame rate prieš net pusantro taško daugiau turėjusį lyderį A.Neikšāną. Kauno didmeistris gavo baltąsias figūras ir galimybę pasimėgauti besileidžiančios savo sportinės šlovės likučiais prie priekinio čempionato stalo. Š.Šulskis pasistengė užtempti jo širdžiai malonų procesą kuo ilgiau, tačiau peržengus 30 ėjimų ribą ir jausdamas artėjančią abipusę ceitnotinę vėtrą, turėjo „atsikabinti“ nuo A.Neikšāno, tenkintis lygiosiomis ir trupiniais nuo prizininkų stalo.
Tuo tarpu prie gretimo stalo tarp O.Ladvos (4,5 tšk.) ir N.Meškovo (6 tšk.) partija ties 30-u ėjimu nenutrūko, ceitnotinė vėtra peraugo į audrą, kurioje ištvermingesnis ir labiau užsigrūdinęs pasirodė jaunas Latvijos didmeistris. Ņ.Meškovs šventė pergalę didžiulėse taktinėse komplikacijose 53-iu ėjimu, aplenkė A.Neikšāną ir tapo Baltijos zoninio čempionato Palangos etapo nugalėtoju (7 tšk.). Sveikiname Ņikitą!
T.Kantāno (kairėje) -T.Stremavičiaus (dešinėje) dramatiška partija baigėsi paskutiniąja Palangos etape
Savo ruožtu prie 3-iojo stalo vyko viena svarbiausių akistatų lietuviškojoje įskaitoje tarp T.Laurušo ir pustaškiu mažiau turėjusio P.Pultinevičiaus. Trokšdamas pasinaudoti situacija ir tapti vienu Palangos etapo nugalėtojų, Tomas pasirinko kietą pozicinę schemą Griunfeldo gynyboje, žaidimo svorį perkeldamas į valdovės sparną. Partijos vidurys Tomui klostėsi neblogai : jam pavyko sukurti juodiesiems silpną pėstininką-c6 ir puikų atramos tašką savoms figūroms c5. Tačiau Marijampolės moksleivis kietai stovėjo gynyboje ir nesileido apmulkinamas varžovo siūlomu juodalaukių rikių keitimu. 24-u ėjimu kauniečiui visgi pavyko iškeisti šią rikių porą, tačiau atsivėrusios e-linijos sąskaita, kuria netrukus P.Pultinevičius ėmė pavojingai veržtis link baltųjų karaliaus (28…Ve2!). Pajutęs, kad žaidžia „nebe jis vienas“, T.Laurušas pastebimai sutriko, praleido keletą šiurkščių varžovo dūrių ir apsuptas juodųjų figūrų, kapituliavo 48-u ėjimu.
2018 m.Lietuvos superfinalo Palangoje nugalėtojai : 1.Paulius Pultinevičius; 2.Tomas Laurušas; 3. Vidmantas Mališauskas
Pirmojo etapo Taline nugalėtojas I.Kovalenko (2632), nepaisydamas, kad Fortūna jį nugrūdo į tolimą jam 4-ą stalą, buvo taip pat pilnas ryžto pasinaudoti situacija. Išties, Igoris turėjo baltąsias figūras prieš Lietuvos čempioną V.Mališauską (2422), tačiau kažin ar varžovo titulas būtų palikęs Latvijos didmeistriui, žaidžiančiam visame pasaulyje, menkiausią įspūdį net ir tuo mažai tikėtinu atveju, jei I.Kovalenko apie tai išvis būtų girdėjęs. Pergalės atveju I.Kovalenko būtų kopęs aukštai, greičiausiai užėmęs II vietą ir sustiprinęs savo pozicijas bendroje čempionato įskaitoje. Reikia pripažinti, kad pagal daugelį požymių I.Kovalenkos pergalė rodėsi smarkiai tikėtina, buvo netgi manančių, kad Vidmantas pateko į „tigro narvą“.
Tačiau paskutiniajame rate Lietuvos čempionas sugriovė šias pesimistines prognozes atkakliu kibiu žaidimu Karo-Kano gynyboje palaipsniui ėmęsis „atsikasinėti“ iš jo pulsą nuo pat ankstyvosios pradžios mėginusio sustabdyti I.Kovalenkos priespaudos. Visų bokštų ir rikių masiniai išsikeitimai ir nesugebėjimas sukurti jokio pėstininkų silpnumo juodiesiems, matyt, pasėjo I.Kovalenkos širdy nerimo sėklą, kad partiją laimėti bus sunku. Lyg nujausdamas „tigro“ suminkštėjimą, Vilniaus didmeistris pabandė derėtis taikiai, tačiau vietoj atsakymo iškart sulaukė eilinio ėjimo lentoj. 27-u ėjimu, padrąsintas masinių išsikeitimų ir atlikęs būtinus profilaktinius įtvirtinimus, Vidmantas nusprendė, kad atėjo laikas užsukti į priešininko teritoriją (27…Va4). Sunerimęs I.Kovalenko skubiai grįžo valdove namo- 28.Vb6-b1. Tai padrąsino V.Mališauską atitempti kitų savo figūrų arčiau I.Kovalenkos silpnumo c3. Kritinis partijos momentas susidarė 32-ajame ėjime.
I.Kovalenko (2632) – V.Mališauskas (2422) [B12]
Baltijos zoninis čempionatas, Palanga (9 ratas) 2018.06.20
[Š.Šulskio pastabos]
1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Rf5 4.h4 h5 5.c4 e6 6.Žc3 Žd7 7.cxd5 cxd5 8.Rd3 Karo-Kano gynybos pleišto variante I.Kovalenko, nesukdamas galvos renkasi patogų sau figūrų išdėstymą, nors žinovai graudena, kad baltalaukių rikių keitimas yra palankus juodiesiems. 8…Rxd3 9.Vxd3 Že7 10.Žf3 Žb8!? Originalus žirgo pergrupavimas į c6. Kitas juodųjų žirgas turi prisijungti prie d4 spaudimo per f5-forpostą.
11.Rg5 Vd7 12.Bc1 Žbc6 13.0-0 Žf5 14.Bfd1 Re7 15.Rxe7 Žcxe7 16.Vb5 Bc8 17.Kf1 Bc6 18.Va4 a6 19.Vb3 Vc7 20.Že2 0-0 21.g3 Bc8 22.Bxc6 Žxc6 23.Bc1 Vd7 24.Vb6 Žce7 25.Bc3 Bxc3 26.bxc3 g6 27.Že1 Va4 28.Vb1 Neradęs jokių juodalaukių spragų gežbetoninėje žirginėje juodųjų konstrukcijoje Že7+f5 po 28.Vxb7 Vxa2 I.Kovalenko ima trauktis 28…b5 29.Žd3 Žc6 30.Ke1 a5 31.Žc5 Vc4
Baltųjų ėjimas
32.Vb3? Lemiama klaida, demonstruojanti I.Kovalenkos sutrikimą. Nors nesmagu, tačiau reikėjo trauktis toliau 32.Žb3. Po 32…b4 33.Žd2 Va6 juodųjų iniciatyva nekelia abejonių, tačiau juodiesiems reikia saugotis 32…a4?? 33.Žd2 ir jų valdovė įkliūtų. 32…Žxe5! Tiksliu taktiniu smūgiu Lietuvos čempionas nusavina centrinį I.Kovalenkos pėstininką ir partijos lemtis tampa nuspręsta. 33.Vxc4 [33.dxe5 Vxc5] 33…Žxc4 34.Kd1 Kf8 35.Kc2 Ke7 36.Žd3 Kd6 37.Žg1 f6 38.Žf4 Že7 39.Žf3 e5 40.dxe5+ fxe5 41.Že2 Kc5 42.Žg5 b4 43.Že6+ Kb5 44.Kb3 Žd2+ 45.Kc2 Že4 46.cxb4 Žxf2 47.bxa5 Kxa5 48.Žf8 Kb4 49.Žd7 Žc6 50.Kd2 d4 51.Žf8 Že4+ 52.Ke1 d3 53.Žxg6 dxe2 54.Kxe2 Kc4 55.Ke3 Kd5 56.Žf4+ exf4+ 57.Kxf4 Žxg3 58.Kxg3 Ke4 59.a4 Ke3 0-1
Prie 5-ojo stalo partijoje tarp T.Kantāno (2526) ir T.Stremavičiaus (2444), Titas puikiai ir motyvuotai vedė partiją siciliškosios gynybos Rosolimo variante, 16-u ėjimu nuskynė per toli nuklydusį baltųjų a5-pėstininką, tačiau pakliuvęs į bėdą, T.Kantāns neprarado ūpo priešintis ir neketino lietuviui lengvai užleisti taško.Gražiu taktiniu smūgiu 26…Ž:c3! Titas dar labiau susilpnino varžovą, tačiau, nors ir visas žaizdotas, T.Kantāns priešinosi toliau, karštligiškai ieškodamas kelių prie juodųjų karaliaus. Titui teko smarkiai dirbti toliau, gesinant pasipriešinimo židinius. Apie 70 ėjimą juodieji vėl įgijo dviejų, tiesa, išskaidytų, pėstininkų persvarą. Nors dėl visų savo pėstininkų išnaikinimo praradęs paskutines viltis sulaukti naujos valdovės, T.Kantāns dėjo visas pastangas, kad sukliudytų tą padaryti lietuviui. Partijos drama pasiekė kulminaciją, lietuvio pėstininkui priartėjus prie virsmo lauko f2. Vaizduodamas desperaciją, Latvijos didmeistris paliko kirtimui savo žirgą. Neįžvelgęs priešininko kląstos, Titas patikliai nukirto žirgą ir… pakliuvo į vykusiai paspęstus T.Kantāno „pasiutusio bokšto“ spąstus. Nukirtus pasiutusį bokštą, vienišas baltųjų karalius liko pate. Per plauką nuo pergalės, bet… lygiosios. Tokia dramatiška atomazga baigėsi lietuviškasis Baltijos zoninio čempionato Palangoje etapas.
Taigi 2018 metų Baltijos zoninio čempionato Palangos etapo nugalėtoju tapo Ņikita Meškovs (Latvija) – 7 tšk. II vietoje – Artūrs Neikšāns (Latvija) – 6,5 tšk; III vietoje – Paulius Pultinevičius -6 tšk.
2018m. Baltijos zoninio čempionato Palangos etapo nugalėtojai: 1.Ņikita Meškovs; 2. Artūrs Neikšāns; 3.Paulius Pultinevičius
Svarbioje lietuviškoje įskaitoje 2018 metų Lietuvos superfinalo nugalėtoju tapo Paulius Pultinevičius (6 tšk.). Sidabras atiteko Tomui Laurušui (5,5 tšk.), o bronza – Vidmantui Mališauskui (5,5 tšk.). Pagal LŠF tarybos patvirtintą olimpinės rinktinės formavimo reglamentą, visi trys superfinalo prizininkai įgijo teisę atstovauti Lietuvai šių metų rudenį Batumyje (Sakartvelas) įvyksiančioje 43-iojoje Šachmatų olimpiadoje.
2018 m. Baltijos zoninio čempionato rikiuotė po dviejų sužaistų etapų (Talinas, Palanga)
Vieta | Pavardė, šalis | Įskaitiniai taškai |
1 | Igor Kovalenko (Latvija) | 20 + 12=32 |
2 | Arturs Neikšāns (Latvija) | 14 + 17=31 |
3 | Tomas Laurušas (Lietuva) | 17 +10=27 |
4 | Ņikita Meškovs (Latvija) | 6 +20=26 |
5 | Šarūnas Šulskis (Lietuva) | 10 +7=17 |
6 | Paulius Pultinevičius (Lietuva) | 14 |
7 | Ilmārs Starostīts (Latvija) | 12 +0=12 |
8 | Eduardas Rozentalis (Lietuva) | 5 +6=11 |
9 | Toms Kantāns (Latvija) | 4 + 5=9 |
10 | Vidmantas Mališauskas (Lietuva) | 8 |
11 | Normunds Miezis (Latvija) | 8 +0=8 |
12 | Meelis Kanep (Estija) | 7 +0=7 |
13 | Arturs Bernotas (Latvija) | 4 |
14 | Kaido Külaots (Estija) | 3 +0=3 |
15 | Titas Stremavičius (Lietuva) | 0 +3=3 |
16 | Gediminas Šarakauskas (Lietuva) | 2 |
17 | Ottomar Ladva (Estija) | 0 +2=2 |
Paskutinysis 2018 metų Baltijos zoninio čempionato III etapas įvyks liepos 9-16d. Liepojoje (Latvija).
Palangos etapo
reportažas Latvijos ŠF svetainėje