Pašto sistema

Lietuvos čempionate – dvivaldystė; moterų čempionate spindi V.Kasputė

 

Vilniuje vykstančiame Lietuvos šachmatų čempionate pirmadienį dalyviai užbaigė VI rato iš reglamentu  nustatytų 9, dvikovas.

Šalies čempiono titulą Vilniuje ginantis V.Mališauskas grėsmingai pradėjo pirmenybes 4 pergalių paeiliui serija ir po 4 sužaistų ratų didmeistriškai karaliavo lentelės viršuje. Kitas pirmenybių favoritas ir akivaizdus V.Mališausko konkurentas kaunietis T.Laurušas prarado pirmą pustaškį III rate, po nesėkmingų bandymų pergudrauti jauną 14-metį ŠK „Margirio“ atstovą Pijų Stremavičių (rtg. 2079).

Baltaisiais žaidęs Pijus partiją žaidė kietai ir nesileido stumdomas į šonus. Vienintelis teritorinis T.Laurušo pasiekimas  buvo į baltųjų stovyklą įstumtas apgintas c4-pėstininkas, kurį P.Stremavičius patikimasi blokavo žirgu. Kol T.Laurušas mąstė, kaip savo pėstininko veržlumą paskatinti nelabai sėkmingai išdėstytomis savo figūromis, jis netikėtai praleido taktinį P.Stremavičiaus smūgį 37.Ž:c4! ir juodųjų pasididžiavimas liko be atramos. Baltųjų pergalė atrodė ranka pasiekiama, tačiau jaunąjam kauniečiui nepavyko staigiai perprogramuoti smegenų nuo savigynos į persekiojimą ir partija, nemažam abiejų palengvėjimui, baigėsi taikiai.

V rate pustaškio atstumas tarp favoritų išliko nepakitęs. Tai buvo antroji sekmadienio partija žaidėjams, tad nemažai žaidėjų teko „aušinti“ įkaitusias smegenis lygiosiomis. Šitaip baigėsi nelabai ilga V.Mališausko (2451) – D.Chocenkos (2287) partija, o prie 3-iojo stalo – partija tarp S.Kalvaičio (2143) ir S.Žičkaus (2330). Prie 2-ojo stalo Tomas Laurušas (2495) bandė pergalėti Andrių Brazdžionį (2311), tačiau Tomui vėl sukliudė nepalanki juodoji spalva bei atkaklus kol kas patikimai čempionate rungtyniaujančio A.Brazdžionio pasipriešinimas.

Po 5-ių sužaistų ratų V.Mališauskas toliau komfortiškai sėdėjo vienvaldžio lyderio soste, tačiau VI ratas Lietuvos čempionui žadėjo gana niūrias prognozes, mat teko kautis juodosiomis figūromis prieš pustaškiu mažiau turintį ir dėl to „labai alkaną“ T.Laurušą.

Laurusas Vilnius 2019

VI čempionato ratas: T.Laurušo veide – ryžtas išstumti V.Mališauską iš lyderio krėslo

Partija jau nuo pat pradžių klostėsi V.Mališauskui nepalankiai, kuomet iš sau įprastos Griunfeldo gynybos jis likimo ar priešininko buvo pasiųstas į sau menkai ištyrinėtą kataloniškosios gynybos teritoriją. Jau 7-u ėjimu kaunietis išskleidė savo pergalės ambicijas, drąsiai aukodamas pėstininką Lietuvos čempionui už dviejų rikių porą ir pozicijas lentos centre. Dar blogesnės žinios atėjo V.Mališauskui 13-u ėjimu, kuomet T.Laurušas 13.d5!! pradėjo kombinuotą puolimą prieš juodųjų karalių centre ir karaliaus sparne. Pakvipo „miniatiūra“, tačiau išradingu taktiniu 13…Žb4!! Vilniaus didmeistriui pavyko atsipirkti pėstininku ir užtempti partiją blogoje pozicijoje. Atrodė, kad iki baltųjų pergalės trūksta 10-15 ėjimų, tačiau tikrovė pasirodė kiek sudėtingesnė. Galbūt Tomą kiek trikdė gerai apgintas juodųjų c4-pėstininkas. 28-u ėjimu V.Mališauskas staiga atsiėmė pėstininką atgal ir daugeliui žiūrovų sukilo pagrįstų abejonių dėl partijos rezultato. Visgi liko akivaizdus skirtumas tarp karalių saugumo. Atidengto juodųjų karaliaus, varginamo nuolatinių baltųjų sunkiųjų figūrų persekiojimo, gynyba būtų išvarginusi ne tik V.Mališauską, bet ir daugelį kitų. Išvargęs čempionas kapituliavo 58-u ėjimu, baltųjų pėstininkui priartėjus prie virsmo lauko, nors kai kuriems žiūrovams atrodė, kad sunkiai priešintis dar vertėjo nors keletą ėjimų.

Nors T.Laurušas šia labai svarbia pergale sugebėjo pastumti sau nuo kelio V.Mališauską, tačiau kova dėl čempiono titulo dar toli gražu nebaigta, nes kauniečiui iškilo naujas, kiek netikėtas konkurentas – vilnietis Vaidotas Valantiejus (2048), labai sunkioje, taktika prisodrintoje dramatiškoje VI rato dvikovoje baltaisiais sugebėjęs atsilaikyti, o vėliau ir įveikti aiškią dvikovos favoritę WIM Salomėją Zaksaitę (2260).

Valantiejus Zaksaite

V.Valantiejus (baltieji), užspaustas juodųjų figūrų, sugebėjo pakilti iš komos ir net įveikti S.Zaksaitę

VII rate lyderiai T.Laurušas ir V.Valantiejus (po 5 tšk. iš 6 gal.) aiškinsis santykius tarpusavyje. Baltosioms figūroms vadovaus V.Valantiejus. Lyderiams įkandin žengia net 9 žaidėjai, turintys tik pustaškiu mažiau.

Greta vykstančiame Lietuvos moterų čempionate žaidėjos rungtyniauja kiek mažesne sparta ir pirmadienio vakarą buvo užbaigusios 4 ratus iš reglamentu nustatytų 7-ių. Tačiau reikia pasakyti, kad Lietuvos moterų čempionato lyderė yra ryškesnė nei vyrų. Tai patyrusi Lietuvos moterų eks-čempionė WFM Vesta Kasputė (2037) iš Vilniaus, sugebėjusi laimėti visas 4 partijas.

Svarbioje III rato akistatoje V.Kasputė išsamiai pademonstravo WIM S.Limontaitei (2233) baltųjų blokadinio žirgo pranašumą prieš pėstininkais apribotą juodųjų baltalaukį rikį prancūziškojoje gynyboje. IV rate lyderė, nepaisant juodųjų figūrų, 17…e4! pradūrė baltųjų poziciją didžiojoje įstrižainėje ir privertė kapituliuoti G.Ramanauskaitę jau 22-u ėjimu.

Ramanauskaite Kaspute

G.Ramanauskaitės (baltieji) – V.Kasputės (juodieji) partija baigėsi užtikrinta juodųjų pergale

V.Kasputės atotrūkis prieš varžoves auga, tačiau kol jis neviršijo 1 tšk. kritinės ribos, apie būsimą šalies čempionę kalbėti ankstoka. Antradienį prie 1-ojo stalo V.Kasputės laukia pavojinga priešininkė – Lietuvos olimpietė WFM Marija Šibajeva (2023) iš Klaipėdos, turinti tašku mažiau ir dėl to “labai alkana”. Tiesa, Marijos užduotį gali apsunkinti juoda figūrų spalva.

 

Tiesiogines Lietuvos čempionatų transliacijas galite stebėti:

Bendrasis čempionatas;

Moterys

2019 m. Lietuvos čempionato rezultatai ir kita statistika

 

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.