Pašto sistema

Lietuva finišuoja pergalėmis ir IM-normos balu Europos pirmenybėse Batumyje

 

VIII  ratas

Batumi, 2019.11.01

 

Lenta 36             Lietuva Reit. 39             Škotija Reit. 4 : 0
20/1 GM Pultinevičius, Paulius (b) 2503 FM Tate, Alan (j) 2352 1 – 0
20/2 IM Laurušas, Tomas (j) 2501 FM Olson, Hamish (b) 2288 1 – 0
20/3   Brazdžionis, Andrius (b) 2355 FM Morrison, Graham (j) 2262 1 – 0
20/4 FM Klabis, Rokas (j) 2321 FM Abdulla, Murad (b) 2263 1 – 0

 

Nepaisant protokolo teikiamo „visiško sutriuškinimo“ įspūdžio, lietuviams dėl pergalės teko rimtai padirbėti geras 3 valandas, kol išryškėjo mūsų rinktinei palankios tendencijos. Drąsiai dėl pergalės kiekvienoje partijoje besigrumiančiam P.Pultinevičiui „drąsos tamsoje“ testą patyręs A.Tate‘as iškėlė 22-u ėjimu, apsupęs lietuvio e5-žirgą savo stovykloje. Nuosekliai grūdinęs sunkų gebėjimą rungtyniauti su kiekybiniais nuostoliais visų pirmenybių metu, P.Pultinevičius, nepaisant tikrai jauno amžiaus, nebeatrodė naujoku. 4-5 ėjimus „pagalandęs kirvį“ virš marijampoliečio žirgo, 26…f6-f5?? ėjimu Alan‘as baigė egzaminą, nusirisdamas į gilų griovį.

Po trijų pralaimėjimų iš eilės atgavęs sielos ramybę, T.Laurušas žaidė savo tikram reitingui, o jo varžovas – tikram savo. Juodųjų pergalė 28-am ėjime. Daug sunkiau padirbėti teko A.Brazdžioniui, bet jaunystės energija prisodrintą baltųjų spaudimą centre bei karaliaus sparne žilagalviui škotų rinktinės senbuviui pavyko atlaikyti tik pirmąją laiko kontrolę.

Abdulla-Klabis 2009

R.Klabiui (juodieji) pavyko atmušti audringą M.Abdulla (baltieji) antpuolį ir nenukrypti nuo IM-normos kurso (Kartvelijos ŠF nuotrauka)

 

Tuo tarpu R.Klabiui juodaisiais teko rungtis su 19-mečiu azerbaidžaniečių kilmės M.Abdulla. Solidžiai pirmenybėse rungtyniavęs Rokas galėjo 13-u ėjimu iškeisti valdoves su apylygiu žaidimu. Vietoj to Rokas  nusprendė dar pakovoti dėl IM-normos balo, kuriam viltis išlaikyti galėjo tik pergalė juodaisiais. Kuomet 22.g5 dviejų rikių porą turinčiam M.Abdulla pavyko atverti g-liniją, atėjo kritinis partijos tarpsnis. Kad 28.Rf4 jaunasis škotas galėjo laimėti juodųjų valdovę už nepilną kompensaciją, buvo matyti ir be variklio pagalbos. Reikia manyti, kad M.Abdulla tą galimybę matė, bet nusprendė, kad karalius yra dar geriau. Tačiau 28. Rh6? atsirėmė į puikų taktinį 28…Žg4!! ir optimistinis škoto antpuolis sudužo į uolą.

 

IX  ratas

Batumi, 2019.11.02

 

Lenta 35             Albanija Reit. 36             Lietuva Reit. 1 : 3
19/1 IM Mehmeti, Dritan (b) 2359 GM Pultinevičius, Paulius (j) 2503 1 – 0
19/2 FM Ašiku, Franc (j) 2424 IM Laurušas, Tomas (b) 2501 0 – 1
19/3 IM Paško, Llambi (b) 2443   Brazdžionis, Andrius (j) 2355 0 – 1
19/4 IM Seitaj, Ilir (j) 2346 FM Klabis, Rokas (b) 2321 0 – 1

 

Puikią sportinę formą pirmenybėse demonstravęs ir, atrodo, sėkmę prisijaukinęs P.Pultinevičius, nusprendė savo turimą taškų kraitį investuoti, toliau generuodamas drąsias, nelauktas ir sunkiai nuspėjamas idėjas. Demonstratyviai ignoruodamas savo karaliaus saugumą, Paulius ne tik pačiupo „karštą“ varžovo f4-pėstininką, atverdamas prieš save f-liniją D.Mehmeti bokštui, bet vėliau įžūliai nukirto ir baltųjų d4-žirgą. 21.e6! D.Mehmeti pradėjo užstrigusio juodųjų karaliaus štorminę ataką, tačiau, atrodo, P.Pultinevičiui buvo smalsu išbandyti savo ištvermę šaltose bangose. Patraukli partija bet kurios tautybės žiūrovui, tačiau smarkiai peržengus leistinos rizikos ribas, teko pripažinti albanų lyderio pranašumą iškart po pirmos kontrolės.

 

Albanija-Lietuva I

Prasideda lemtingas Albanijos-Lietuvos mačas paskutiniajame pirmenybių rate Batumyje (Kartvelijos ŠF nuotrauka)

 

Lyderio nuojauta, kad už šiuos pelnytus eksperimentus sąskaitą gali apmokėti atkuntantys komandos draugai, pasirodė visiškai teisinga. Į savo vėžes grįžęs T.Laurušas baltaisiais sau būdingu aktyviu poziciniu stiliumi kantriai spaudė F.Ašiku pastarojo pasirinktoje nemadingoje olandiškojoje gynyboje, kol „prispaudė“ 46-u ėjimu. Po vakarykštės pergalės emociškai atsigavęs A.Brazdžionis nesvyruodamas paaukojo b-pėstininką L.Paško savo mylimame valdovės gambito Ragozino variante. Andriaus kompensacija tapo gilus bokšto įsiveržimas atsivėrusia b-linija. Tačiau iškeistos valdovės tiesioginį užstrigusio baltųjų karaliaus puolimą darė gana problematišku. Be to, albanų meistras rėmėsi rikių pora. A.Brazdžioniui teko ilgus 10-15 ėjimų rodyti ištvermę, žaidžiant be pėstininko. Ilgai brandintas persilaužimo momentas atėjo tik antro pėstininko sąskaita atrakinus kelią antrajam juodųjų bokštui prasiveržti antrąja baltųjų gulstine. Puikus 34…g3! dūris dar iš kito šono pagaliau pradūrė klampią albanų meistro gynybą.

Labai reikėjo pergalės ir baltaisiais žaidusiam komandos kapitonui R.Klabiui, kuriam ji būtų padėjusi parvežti IM-normos balą į Lietuvą.  Tačiau šiaulietis, kaip paprastai, žaidė apdairiai, „neskubėdamas ir apsižiūrėdamas“. Partija prasidėjo pozicine itališkąja partijos pradžia. Nors R.Klabiui pavyko įterpti kraštinį savo pėstininką į juodųjų teritoriją, tačiau apie 25-ą ėjimą lentą palikusios jau buvo visos lengvosios figūros. Vienintelis kabliukas, likęs „užsikabinti už pergalės“ R.Klabiui, buvo atskirtas juodųjų e5-pėstininkas. Ten ir nukrypo visų likusių trijų baltųjų sunkiųjų figūrų energija. Taip pat R.Klabiui pavyko meistriškas bokšto manevras 4-ąja gulstine Ba4-e4-b4-h4-e4 sukėlęs I.Seitaj‘ui daug nepatogumų ir susilpninimų. Nepaisant to, po pirmosios kontrolės baltųjų perspektyvos pergalei atrodė menkos. Visgi jau 44-u ėjimu R.Klabis nukirto juodųjų silpną e-pėstininką ir toliau neskubomis gerindamas padėtį, pasiekė taip reikalingą pergalę 72-u ėjimu. Sveikiname Roką su įvykdytu Batumyje tarptautinio meistro (IM) normos balu!

Šios dvi Lietuvos pergalės finiše lėmė, kad galutinėje pirmenybių rikiuotėje Lietuva surinko 7 komandinius  taškus ir užėmė 35-ą vietą tarp 40 Europos rinktinių.  Rezultatas kuklus, tačiau nelabai yra kuo „apkaltinti“ jauną, 36-ą startinį numerį pirmenybėse turėjusią Lietuvos rinktinę. Priešingai – džiugino ne pagal amžių brandus, lyderio savybes gerai demonstravusio P.Pultinevičiaus pasirodymas. Pauliui dar yra didelis laiko rezervas bręsti, tad Lietuvos šachmatai  gali įgyti sau naują, energingą lyderį dešimtmečiui ar net dar ilgiau.

Sunkų debiutą Batumyje atlaikė, bet užsigrūdinęs į Lietuvą grįžta A.Brazdžionis. Daugiau sunki rinktinės debiutanto rolė jam nebegresia. Lietuvos šachmatai iš naujo atrado Batumyje jau spėtą kiek primiršti R.Klabį. Pirmą kartą Lietuvos vyrų rinktinės sudėtyje Rokas debiutavo dar būdamas moksleiviu, 2011 metais Porto-Carras vykusiose Europos pirmenybėse. Praėjus šį labai sunkų kovos krikštą, Batumyje R.Klabio žaidime jautėsi užsigrūdinimas ir atėjusi žaidimo branda, savo stiliaus atradimas. Patyręs pralaimėjimą tik pirmajame rate, Rokas tvirtu žaidimu ir patikimas gynyba daug padėjo komandai. Galima neabejoti, kad tik laiko klausimas, kada R.Klabis taps visateisiu tarptautiniu meistru.

Didžiausi kliuviniai dar geresniam Lietuvos rinktinės pasirodymui buvo pilno etato komandos kapitono ir atsarginio žaidėjo nebuvimas komandoje. Kai kada atrodė, kad mūsų vyrams 4-iese tenka grumtis prieš 5 ar net 6 varžovus. Dėkui vyrams, kad šiomis sunkiomis aplinkybėmis neapkartino Lietuvos rinktinės gerbėjų lūkesčių sutriuškinimais 0:4! Tačiau paminėtos 2 problemos, nevykusiai išskyrusios mūsų rinktinę tarp kitų Europos rinktinių – ne šių 4 žaidėjų, o LŠF problema…

Europos komandinių vyrų pirmenybių Batumyje nugalėtoja tapo Rusija – 15 komandinių taškų. Sidabras atiteko Ukrainai (14), bronza – Anglijai (14).

Rusija triumfavo ir Europos moterų pirmenybėse, surinkusi 16 komandinių taškų. Sidabru guodėsi šeimininkė Kartvelija (15), o bronza – Azerbaidžano moterys (14).

Mūsų šiaurinės kaimynės Latvijos moterų rinktinė surinko 8 komandinius taškus ir užėmė 23-iąją vietą tarp 32 pirmenybių komandų.

 

Oficiali svetainė

Rezultatai

Partijų transliacija

 

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.