Pašto sistema

Latvijos didmeistris pasižymėjo Atvirajame Lietuvos greitųjų šachmatų čempionate

Praėjusį savaitgalį Panevėžyje vyko Atvirasis Lietuvos greitųjų šachmatų čempionatas, sulaukęs gausaus dalyvių ir svečių iš užsienio skaičiaus.

Išvakarėse, penktadienio vakarą buvo sužaistas ir Atvirasis Lietuvos žaibo šachmatų čempionatas, kiekvienam žaidėjui skiriant po 3min. partijai pabaigti, papildomai pridedant po 2sek. po kiekvieno padaryto ėjimo. Čia lygių nei iš tolo nebuvo 30-mečiam Latvijos didmeistriui Artūrui Neikšanui ( Arturs Neikšans), kuris laimėjo pirmąsias 9 (!) partijas, likusias 2 pabaigė lygiosiomis ir surinkęs 10tšk. iš 11gal. , užtikrintai laimėjo šį Atvirąjį žaibo čempionatą.

Tačiau A.Neikšanas nebuvo vienintelis Lietuvos publiką nustebinęs užsienietis. Ne mažiau pribloškiamai atrodo Rusijos didmeistrės Irinos Sudakovos (rtg. 2293) pasirodymas šiame žaibo turnyre. Žaisdama 112 žaidėjų turnyre, kurių aiški dauguma –vyriškos lyties, Sankt-Peterburgo didmeistrė surinko 8,5 tšk., pasidalijo 2-4 vietas su suomiu T.Sammalvuo (2467) ir latviu V.Putka (2359) iš Uogrės bei pagal geriausią papildomą Media-Bucholco rodiklį užėmė antrąją vietą! I.Sudakovos „aukų“ sąraše atsidūrė žinomi šalies didmeistriai V.Mališauskas, D.Zagorskis bei tm V.Sakalauskas. Išties staigieji šachmatai turi savitus nenuspėjamus dėsnius…

Vyksta V.Sakalausko –I.Sudakovos staigioji partija (LŠF nuotr.)

Galutinėje „žaibo“ rikiuotėje pirmajame dešimtuke ne tiek jau daug lietuviškų pavardžių.Džiugu, kad geriausiai pavyko pasirodyti jaunajam „Margirio“ žaidėjui Tomui Laurušui, kuris žaidė Panevėžyje nepaisant suprantamo nuovargio po Europos komandinių pirmenybių Varšuvoje. Prisiminkime, kad ten Tomas sugebėjo pelnyti vieną didmeistrio normos balą! Kiek daug jėgų turėjo būti skirta tokiam žygiui…

O Panevėžio „žaibe“ gi Tomas vėl įrodė, kad mąsto staigiai. Surinkęs 8tšk., jis pelnė 5 prizą, tačiau tapo Lietuvos 2013m. žaibo čempionu! Lietuvos moterų žaibo čempione tapo Dominyka Batkovskytė iš Vilniaus (6,5tšk.)

Šeštadienį prasidėjo jau kur kas rimtesnio formato renginys –Atviras Lietuvos greitųjų šachmatų čempionatas, trukęs 2 dienas ir lengva Panevėžio mecenato, panorusio likti inkognito, ranka patraukęs dalyvius solidžiu 12tūkst. litų priziniu fondu. Dalyvauti čia užsiregistravo net 142 įvairaus amžiaus, pajėgumo ir lyčių šachmatininkai, jų tarpe svečiai iš Latvijos, Rusijos, Baltarusijos ir Suomijos.

Gerai varžybas pradėjo patyręs „Margirio“ didmeistris Š.Šulskis, kuris nežaidė išvakarėse „žaibo“ karuselėje, todėl atvyko į Panevėžį šviežias ir neišeikvojęs jėgų. Užtikrintas startas 5tšk. iš 5 gal., vienvaldė lyderystė ir balta figūrų spalva VI rate prieš pustaškiu atsiliekantį A.Neikšaną. Tačiau čia Kauno didmeistris padarė grubią sportinę klaidą, nusprendęs „čiupti jautį už ragų“, susidoroti su pavojingiausiu konkurentu iš karto ir tada eiti ilsėtis iki sekmadienio. Avantiūriška ataka pėstininkais nuo savo karaliaus trenkėsi į savalaikę tikslią sicilišką juodųjų kontraataką, tad Š.Šulskis turėjo varžovo pergalę pripažinti gal net anksčiau 25-o ėjimo. Tad ilsėtis prieš sekmadienio kovas lyderiu nuėjo A.Neikšanas, turėdamas 5,5 tšk. po 6 sužaistų ratų.

Kairėje –vyr. teisėjas IA Raimundas Paliulionis, dešinėje –dm A.Neikšans (Latvija) (LŠF nuotr.)

Sekmadienį „greitasis“ čempionatas atsinaujino. Š.Šulskiui kovoje su A.Neikšanu ėmė talkininkauti kiti lietuviai. VII rato partija tarp A.Neikšano ir T.Vedricko užsibaigė lygiosiomis. VIII rate pagaliau lietuviams pavyko A.Neikšaną įveikti –pasižymėjo Lietuvos rinktinės senbuvis Darius Zagorskis iš Vilniaus. Tačiau pats kaunietis po šeštadienio šoko žaidė labai atsargiai ir beveik visas sekmadienio kovas užbaigė taikiai.

Sekmadienio žvaigžde tapo būtent Tautvydas Vedrickas (rtg. 2310), kuris į Panevėžį irgi atvyko pailsėjęs, praleidęs „peštynes“ staigiaisiais šachmatais. Po lygiųjų su A.Neikšanu, vilnietis, kuris neseniai puikiai pasirodė Europos komandinėse pirmenybėse Varšuvoje, paeiliui įveikė tm Mindaugą Beinorą, latvį dm Ilmarą Starostitsą bei Darių Zagorskį ir prieš paskutinįjį ratą tapo vienvaldžiu čempionato lyderiu, turėdamas 8,5 tšk. iš 10 gal. ir lenkdamas A.Neikšaną pustaškiu.

Tačiau, kaip žinia, paskutinieji finišo žingsniai yra sunkiausieji. Čia vilniečiui teko grėsmingas varžovas –Baltarusijos didmeistris Nikita Majorov (2552), atsilikęs nuo Tautvydo visu tašku, tad smarkiai motyvuotas baltosiomis figūromis „nukirpti“ šį nuotolį. Baltarusiui pavyko gauti apčiuopiamą debiutinį pranašumą ir nepaisant atkaklaus T.Vedricko pasipriešinimo, paversti jį tašku. Kitose paskutiniojo rato lentose sportinė įtampa irgi kaustė žaidėjus. A.Neikšanas, žaisdamas baltaisiais, tenkinosi lygiosiomis su fm Airidu Savicku iš Radviliškio. M.Beinoro –Š.Šulskio partija taip pat baigėsi taikiai.

Išsisklaidžius dulkėms mūšio lauke, paaiškėjo, kad I-III vietas čempionate, surinkę po 8,5tšk., pasidalijo A.Neikšanas, N.Majorovas ir T.Vedrickas. Pagal papildomus rodiklius I prizas (2,5tūkst. lt.) atiteko A.Neikšanui, II (2tūkst. lt.) –N.Majorovui, o III (1,5 tūkst. lt.) –T.Vedrickui. Nepaisant to, Tautvydas Vedrickas gavo 2013m. Lietuvos greitųjų šachmatų čempionato aukso medalį, sidabras atiteko Š.Šulskiui (8tšk.), o bronza –M.Beinorui (8tšk.). Tarp Lietuvos dvidešimtmečių, kaip įprasta, dominavo T.Laurušas (7,5tšk.), antas liko T.Stremavičius (7), o trečias –šiaulietis R.Klabis (7).

Lietuvos greitųjų šachmatų čempionato moterų įskaitoje auksą pelnė vilnietė Dominyks Batkovskytė (7tšk.), sidabrą –kėdainietė Viktorija Beinoraitė (7), o bronzą – plungiškė Ieva Žalimaitė (6,5). 2013m. Atvirojo Lietuvos greitųjų šachmatų čempionato Panevėžyje galutinė rikiuotė ir nuotraukos LŠF svetainėje.

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.