Pašto sistema

Ginkūnuose startavo kaukėtas 2021m. Lietuvos šachmatų lygos sezonas

Praėjusį savaitgalį (gegužės7-9d.)  po ilgos karantininės pertraukos šachmatų varžyboms Ginkūnuose (Šiaulių raj.) prasidėjo 2021m. Lietuvos šachmatų lygos (LŠL) ir Lietuvos moterų šachmatų lygos (LMŠL) sezonas. Dėl užsitęsusio LR Vyriausybės paskelbto “moratoriumo” sporto renginiams šis LŠL sezonas sugrūstas į du vienas po kito einančius savaitgalius vietoj įprastinių trijų su maždaug mėnesio pertrauka tarp jų. Varžybų metu visi sportininkai privalo dėvėti SAM nustatytus reikalavimus atitinkančias veido kaukes.

Praėjusį savaitgalį Ginkūnuose startavo 2021 metų LŠL ir LMŠL sezonas

Vyrų LŠL pirmenybėse paraiškas dalyvauti pateikė 14 šalies komandų, moterų – 5 klubai. Atitinkamai vyrai varžosi 7 ratų šveicariškąja sistema, moterys – 5 ratų ratine sistema. Vyrų pirmenybėse LŠL čempionų titulą gina Vilniaus “MRU-ROSK Consulting” klubas, moterų LMŠL – Vilniaus “Tauras”. Rungtyniaujama FIDE rimtųjų šachmatų laiko kontrole, žaidėjui skiriant 90 min. pirmiesiems 40 ėjimų, vėliau 30 min. partijai pabaigti, nuolatos pridedant po 30 sek. už kiekvieną atliktą ėjimą, pradedant pirmuoju. Varžyboms teisėjauja tarpt. kategorijos teisėjas IA Donatas Vaznonis.

Kauno ŠK “Margiris” LŠL vyrų ir moterų pirmenybėms pasiuntė po vieną komandą. Pirmieji naujojo sezono batalijas penktadienio vakarą pradėjo vyrai.

LŠL I ratas:   Ginkūnai, 2021.05.07  18.00

Mūsų klubas šiemet pasimokė iš skaudžios pernykščio kapitono Š.Šulskio klaidos, išleidžiant prieš Vilniaus sporto mokyklos ambicingų ir kylančių jaunuolių būrį antrąją „Margirio“ sudėtį. Šio sezono ŠK „Margirio“ kapitonas Stasys Steponavičius klaidos nebekartojo ir Š.Šulskiui nepavyko šį sykį išsisukti nuo prievolės ir skolos savąjam klubui.

Budapešto gambite Kauno didmeistriui gerai pavyko garsusis Budapešto bokšto manevras Ba8-a6-h6. Tiesa, pakeliui Š.Šulskis sustojo c6 stotelėje, matyt, “užsipilti kuro į tanką”. Tai pasirodė labai naudingu papildymu, nes V.Mališauskas nuo neišvengiamų matinių juodųjų grėsmių kapituliavo jau 26-uoju ėjimu, nevaliodamas atremti paskutinio “Budapešto bokšto” kelionės iš “kampo į kampą” etapo 27…Bh6-h1#.

LŠL čempionai Vilniaus „MRU ROSK-Consulting” (dešinėje) II rate 4:1 įveikė Vilniaus „LKŠF-Chess United” (kairėje)

Gabiems Vilniaus “Tauro” paaugliams buvo praktiškai neįmanoma atsigauti po ankstyvo jų lyderio, globėjo ir kapitono “nokauto”, nors reikia pagirti jų atkaklias pastangas savarankiškai išgelbėti mačą. Sudėtingoje ir aštrioje siciliškojoje gynyboje J.Dailidėnui pavyko beatodairiška 24…Ž:g4?! auka išgąsdinti 11-metį “Margirio” pažibą Gustą Morkūną iš Kėdainių ir išplėšti iniciatyvą iš baltųjų rankų, kuomet Gustas sudrebėjo nukirsti paliktą juodųjų rikį 25.R:e7.

Tačiau M.Bieliauskas kryptingai baltaisiais spaudė R.Likatavičių naujojoje indiškojoje partijoje ir laimėjo juodųjų figūrą pirmosios kontrolės pabaigoje. N.Posaškovui prie paskutiniojo stalo pavyko į pirmosios kontrolės pabaigą prigriebti patyrusį, bet gerokai ”aprūdijusį” A.Macionį, tačiau “Margirio” kapitonui drąsia kokybės auka 33…Bc:c4! pavyko išsklaidyti K.Kuznecovo iliuziją įvairiaspalviais rikiais pritraukti lygiąsias. Nelengvas “Margirio” revanšas “Taurui” už pralaimėjimą praeitų metų LŠL starte!

LŠL II ratas:   Ginkūnai, 2021.05.08  10.00

Šeštadienio rytą administraciniais ir LMŠL „Margirio“ kapitono rūpesčiais apsikrovęs ŠK „Margirio“ pirmininkas prašo komandos kapitono sumažinti jam žaidimo krūvį su veido kaukėmis iki 1 partijos per dieną. Š.Šulskis puikiai suvokia, o kartu įspėja komandos draugus, kad studentiška Vilniaus “BTTCloud-VŠK” yra puikiai susižaidusi, sparčiai kylanti ir smarkiai motyvuota komanda. Tačiau klubo pirmininkas mano, kad “Margiris” pajėgus atsilaikyti 2,5: 2,5 lygiosiomis ir be jo tiesioginio dalyvavimo. Kartu komanda perspėjama, kad siekiant komandinių lygiųjų kažkam būtina laimėti. Komandos pasitarime nedalyvauja į Kėdainius išskubėjusi Morkūnų šeima.

Prasideda nesėkmingas „Margiriui” (dešinėje) II rato mačas prieš energingą Vilniaus „BTT Cloud -VŠK” klubą (kairėje)

Mačo pradžioje T.Tvarijonas gana greitai “krenta” siciliškojoje gynyboje nuo pastaruoju metu smarkiai augančio A.Vardanyano, neseniai puikiai pasitreniravusio 2020m. Lietuvos vyrų čempionato pusfinalyje, o vėliau finale Vilniuje. “Margirio” laivas subraška, bet dar ne viskas prarasta ir arši kova tęsiasi toliau. Staiga pačią geriausią poziciją tarp komandos draugų turėjęs jaunąsis G.Morkūnas ima prašyti lygiųjų iš A.Paulausko prie 5-osios lentos. Vilnietis, tuo metu turėjęs tik 2 pėstininkus už figūrą ir objektyviai pralaimėtiną padėtį, mielai sutinka ir su jaunojo kėdainiečio pagalba “paskandina “Margirį“. Vargiai ištempęs 30 ėjimų, prie 4-ojo stalo pasiduoda K.Eigmino gniuždomas G.Morkūno treneris L.Šolys.

LŠL III ratas:   Ginkūnai, 2021.05.08  16.00

Sukrėstas „Margirio“ pirmininkas karštligiškai ieško galimybės išvengti žaidimo kartu su G.Morkūnu šeštadienio popietę. Per trumpą laiką sunku pasikviesti pastiprinimus iš Kauno, tačiau jautrus komandos kapitonas S.Steponavičius suteikia pirmininkui galimybę užsiimti jo taip mėgstamu laukinių paukščių gyvenimo stebėjimu prie Ginkūnų ežerėlio. Nepaisant protestų dėl pavojaus sveikatai, L.Šoliui vėl tenka užimti kėdę prieš grėsmingą, energija ir jaunyste trykštantį Šiaulių SM „Dubysos“ kolektyvą.

Iš ŠK „Margirio” pirmininko abejotinos vertės fotokolekcijos „Ginkūnų ežeras šeštadienį”

M.Bieliauskui sunkiai sekasi lyderio vaidmuo, ypač juodąja spalva, prieš šiauliečių lyderį L.Bagvilą. Karo-Kano gynyboje Marius ima užleisti pozicijas sparčiai artėjančiam L.Bagvilui. Prie antrojo stalo T.Tvarijono – T.Povilaičio partijoje tvyro klaikus bekraštis chaosas. D.Bagdanskis stipriai spaudžia S.Steponavičių, L.Šolys lėtai mėgina grįžti į kovinę būseną, o G.Morkūnui tenka laikytis prieš daug vyresnį, ne juokais siciliškojoje partijoje užsimojusį J.Venckevičių.

„Dubysos“ pranašumas akivaizdus, tad „Margiriui“ belieka melstis už T.Tvarijoną. Įsitvėręs kiekybinės persvaros, Tomas su mediko precizija lėtai skinasi kelią tarp gausybės mirtinų juodųjų grėsmių, atsargiai žengdamas tarp minų. T.Povilaičio įtūžis galutinai nukenksminamas tik po 37. R:e3. Pakvimpa persilaužimu.

Desperatiškas, bet vyriškas S.Steponavičiaus 14…Ke7! suglumina D.Bagdanskį ir šiaulietis palengva ima trauktis. 33…g5! tampa dar viena taiklia juodųjų replika. Pirmosios kontrolės pabaigoje “Margirio” kapitonas pereina į puolimą, o 2 pėstininkų persvarą paverčia į tašką 62-u ėjimu.

L.Šoliui  tenka iškęsti visus atviros kovos pavojus ir prisiminti savo išsamų pedagoginį arsenalą. A.Šarauskas laimi kokybę už kelis pėstininkus, tačiau įgijęs persvarą ima jaudintis. L.Šoliui pavyksta pasistūmėti į priekį abiem frontais ir 26-u  ėjimu Laimutis užmezgą klasikinį tolimą žirgo manevrą Žf3-d2-e4-f6. Netekęs kelių pėstininkų, A.Šarauskas pagaliau kelia baltą vėliavą 39-u ėjimu, lentoje tebezvimbiant kulkoms iš abiejų pusių į priešininko karalių. Sunki “Margirio” pergalė 3,5: 1,5 prieš darnią ir energingą Šiaulių SM “Dubysą”!

LŠL IV ratas:   Ginkūnai, 2021.05.09  11.00

Jau išvakarėse aišku, kad laukia sunkus principinis mačas tarp dviejų pajėgių Kauno klubų. Nors nusileidžiantis ŠK “Margiriui” istorija, naujai įsisiteigęs ŠBK “Kaunas” nenusileidžia “Margiriui” nei kvalifikacija, nei titulais. Maža to, ŠBK “Kauno” sudėtį puošia jaunasis Lietuvos čempionas Karolis Jukšta, puikiai rungtyniaujantis ir Ginkūnuose.

Kairėje – Kauno ŠBK „Kaunas” su Lietuvos čempionu Karoliu Jukšta prie antrojo stalo (baltieji). Dešinėje – jų varžovai Kauno ŠK „Gambiteriai”

Būtent prie antrojo stalo “Margiriui” ir tenka didžiausias krūvis, kur M.Bieliauskas juodaisiais sutinka K.Jukštą. Išvakarėse Marius nusprendžia, kad Griunfeldo gynybą naudoti prieš to laukiantį varžovą netikslinga. Jis gauna komandos draugų širdingą pritarimą ir pagalbą naudoti kitokią gynybą. Peržiūrimi kritiniai valdovės gambito variantai. Ryte Marius nusprendžia, kad galbūt tikslingiau visgi būtų slaviškoji gynyba. Tuomet Marius suvokia, kad būtų neblogai rytinis pasivaikščiojimas, kad paruošti smegenis sunkiai partijai su kauke ant veido. Mačui prasidėjus, K.Jukštos – M.Bieliausko partijoje komandos draugai mato rikiuojamą Griunfeldo gynybą. Netrukus juodieji sparčiai ima “plaukti pasroviui”.

Atsargiai baltaisiais partiją pradėjęs S.Steponavičius praleidžia šaunią taktinę P.Stremavičiaus repliką 20…Žd4! ir išleidžia partijos kontrolę. T.Tamošiūnas ateina į partiją gerai pasiruošęs prieš P.Greičiaus panaudotą Maršalo puolimą ir netrukus ima supti juodųjų centrinį pėstininką. L.Šolys, žaisdamas juodaisiais taip pat demonstruoja eruditines, vykusiai atnaujintas valdovės gambito žinias prieš ŠBK “Kauno” kapitoną V.Vaznonį. Prie pirmojo stalo partija panyra į pozicinio manevravimo olandiškojoje partijoje gelmes.

Kapituliuoja M.Bieliauskas, desperatiškai be 2 pėstininkų besipriešinantis S.Steponavičius patiria pato haliucinaciją, T.Tamošiūnas neišlaiko persvaros sudiržusiose rankose ir “Margiris” jau tik per žingsnelį nuo pralaimėjimo –  0,5: 2,5. Tačiau L.Šolys, meistriškai manevruodamas figūromis prieš atskirtą centrinį baltųjų pėstininką, staiga jį galutinai “areštuoja” tiksliu 26…Že6!. V.Vaznonio ūpas sparčiai ritasi žemyn ir antrosios laiko kontrolės jam pasiekti nebepavyksta.

Dabar “Margiriui” būtina pergalė prie priekinio stalo. Š.Šulskio kaukėtame veide atsispindi tiek ryžtas, tiek tikėjimas savo pajėgumu tai padaryti, tačiau komandos draugai nelabai tą įžvelgia pozicijoje lentoje, kur nuobodžiai tvyro kiekybinė lygybė. Paakintas priartėjusio T.Stremavičiaus ceitnoto, Š.Šulskis leidžiasi į ekspediciją gobšumo takais 2 8.Vb7; 31.Ž:c7, pasigrobia juodųjų pėstininką, tačiau jo žirgas atsilieka juodųjų užnugaryje, sulinkęs į kuprą a7-langelyje. T.Stremavičius patogiai pastato bokštą praeinančio baltųjų b-pėstininko užnugaryje ir pasiekia antrąją kontrolę.

Užklimpęs a7-pelkėje, baltųjų žirgas ten pratūno virš 10 ėjimų, o juodieji tuo tarpu ima iš lėto artėti d-pėstininku link valdovių. Staiga Š.Šulskis suvokia, kad persvara jau juodųjų ir meta šalin pasyvaus laukimo strategiją. “Margirio” pirmininko pastangos ir T.Stremavičiaus klaidos padeda baltiesiems atsikratyti pavojingu juodųjų centriniu pėstininku ir išlaisvinti žirgą, tačiau atkakli ŠBK “Kauno” lyderio orientacija į žinomą bokštinę baigmę “ 2 pėstininkai prieš 3 tame pačiame sparne” atneša savo vaisius ir ŠK “Margirio” pirmininkas pasirašo lygiąsias ir klubo kapituliaciją 2:3 74-u ėjimu.

Po 4 sužaistų LŠL ratų ŠK “Margiris” turėjo 4 mačų taškus iš 8 galimų ir buvo 8 lentelės pozicijoje tarp 14 komandų. Lygoje lyderystę dalijosi čempionų titulą saugantys Vilniaus “MRU ROSK-Consulting” ir “BTT Cloud-VŠK”, turėję po 7 mačų taškus.

Paskutinis lygos etapas bus sužaistas jau šį savaitgalį Vilniuje. Jo metu bus sužaisti likę 3 LŠL ratai. Nepaisant vangaus starto, ŠK “Margiris” V rate penktadienio vakarą susitiks su “MRU ROSK-Consulting”. Kauniečiai šiame mače turės baltosios spalvos pranašumą.

Tuo tarpu Lietuvos moterų šachmatų lyga (LMŠL) Ginkūnuose prasidėjo kiek vėliau – šeštadienio popietę.

LMŠL I ratas:   Ginkūnai, 2021.05.08  16.00

Principiniame mače prieš LMŠL čempiones sostinės „Taurą“, ŠK „Margirio“ merginos pasirodė bejėgės prieš legendinės Lietuvos-JAV moterų didmeistrės Kamilės Baginskaitės vedamos komandos patirtį ir energiją.

Greičiausiai „Margirio“ problemos išryškėjo prie antrojo stalo, kur juodaisiais žaidusi G.Perminaitė kataloniškojoje partijoje pakliuvo į vykusį E.Ravluševič debiutinį pasirengimą, atidavė priešininkei rikių porą, užleido pozicijas centre ir nebesugebėjo atsitiesti. Principinėje M-18 akistatoje tarp B.Mačiulaitytės ir I.Šitkauskaitės aštriame Drakono variante siciliškojoje gynyboje Vilniaus moksleivė žaidė nuožmiau ir grėsmes baltųjų karaliui kūrė su didesniu sportiniu pykčiu ir azartu.

„Margirio” merginų mačas prieš čempiones Vilniaus „Taurą”. Po klubo vėliava Viktorija Savickienė (baltieji) susitinka su legendine vilniete didmeistre Kamile Baginskaite (juodieji)

“Margirio” lyderė V.Savickienė atėjo į partiją neblogai paruošusi Trompovskio variantą, tačiau nedidelę baltųjų pozicinę persvarą paversti tašku sutrukdė per švelnus Viktorijos charakteris.

Tuo tarpu šalia rungtyniavęs kitas Kauno klubas ŠBK “Kaunas” užtikrintai 3:0 palaužė “Klaipėdą”.

LMŠL II ratas:   Ginkūnai, 2021.05.09  11.00

Skaudus ir netikėtas “Margirio” pralaimėjimas prieš reitingu nusileidžiantį uostamiesčio klubą. Galbūt žaidėjoms pritrūko kapitono moralinio palaikymo partijos metu, bet lygos vyr. teisėjas D.Vaznonis žaidimo metu “Margirio” kapitonui FT Š.Šulskiui neleido palikti užbrėžtos vyrų žaidimo zonos, kur klubo pirmininkas pats kovojo vyriško “Margirio” pusėje prieš ŠBK “Kauno” atstovą T.Stremavičių. Kad ir kaip ten būtų, mačas dar sykį puikiai pailiustravo gerai žinomą tiesą apie baltosios figūrų spalvos pirmenybę.

Dešinėje: Kauno ŠBK „Kaunas” 3:0 partrenkė „Klaipėdą” (kairėje)

Vėl užtikrintai varžovėms 3:0 smogė ŠBK “Kaunas”, šį sykį įveikęs jaunutę Šiaulių SM “Dubysą”.

Po dviejų sužaistų LMŠL ratų lygoje pirmavo ŠBK “Kaunas”, turėjęs visus galimus 4 mačų taškus. Pralaimėjimų patyrę nebuvo ir čempionės Vilniaus “Tauras”, kurios tiesiog žaidė vienu maču mažiau. ŠK “Margiris” savo sąskaitoje taškų dar neturėjo ir rikiavosi priešpaskutinėje vietoje.

Ateinantį penktadienį (gegužės 14d.) lyderės ŠBK “Kaunas” ilsėsis. “Margiris” susitiks su jaunute Šiaulių SM “Dubysa”, o čempionės Vilniaus “Tauras” kovos prieš “Klaipėdą”.

2021m. LŠL ir LMŠL statistika

partijų transliacija

LŠF svetainė

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.