Pašto sistema

Dubajuje prasidėjo FIDE Finalinis pasaulio čempionato mačas!

Trečiadienį iškilmingu atidarymu Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai) prasidėjo šachmatų gerbėjų visame pasaulyje ilgai lauktas, dėl Covid-19 pandemijos visus metus atidėtas FIDE Pasaulio šachmatų čempionato finalinis mačas tarp dabartinio Pasaulio šachmatų čempiono Magnus Carlsen’o iš Norvegijos ir pretendento į šį titulą Ian Nepomniaščij iš Rusijos.

Žaidėjai 14 partijų mačą žaidžia standartine laiko kontrole, skiriant kiekvienam žaidėjų po 2 val. pirmiesiems 40 ėjimų, vėliau – po 1 valandą sekantiems 20 ėjimų, o jei partija nesibaigia 60-uoju ėjimu, žaidėjai gauna dar po 15 min. jai pabaigti, pridedant po 30sek. už kiekvieną atliktą ėjimą, pradedant 61-uoju.

Magnus Carlsen mače prieš Lietuvos rinktinę 2010 metais ( Olimpiada Chanto-Mansijske; Norvegija – Lietuva 2,5 :1,5)

Mačą laimi žaidėjas, pirmas surinkęs 7,5 taško. Tuomet mačas nebetęsiamas ir gali trukti mažiau nei 14 partijų. Jeigu po 14 partijų mačo rezultatas lygus 7:7, mačo nugalėtojas bus išaiškintas greitųjų partijų ar net žaibo taibreikais. Iš pradžių bus sužaistas 4 partijų mačas greitųjų šachmatų kontrole 25 min. +10 sek. Jeigu ir šis mačas nugalėtojo neišaiškins, bus pradėti 2 partijų mačai žaibo kontrole 5 min.+3 sek. Iš viso gali būti sužaista iki 5 tokių minimačų žaibo kontrole, kol bus išaiškintas nugalėtojas.

Jeigu visi 5 šie mačai baigtųsi lygiosiomis 1:1, tada jau bus žaidžiama „staigios mirties” partija. Laimėjęs burtus žaidėjas galės rinktis figūrų spalvą. Baltieji gaus 5 minutes, juodieji -4. Tik nuo 60-o ėjimo žaidėjai imtų gauti po 2 sek. nuolatinio laiko pridėjimo. Jeigu ir ši partija baigtųsi lygiosiomis, mačo nugalėtoju ir Pasaulio čempionu bus paskelbtas juodaisiais žaidęs žaidėjas.

Pasaulio čempionato finalinio mačo Dubajuje prizinis fondas – 2 milijonai eurų. 60% sumos atiteks nugalėtojui, 40 % – pralaimėtojui. Tiesa, jei mačas baigtųsi 7:7 lygiosiomis ir pereitų į taibreikų fazę, tuomet jo nugalėtojas gautų 55% sumos, o pralaimėtojas -45%.

Įskaitant poilsio dienas ir galimus taibreikus, mačas ilgiausia gali užtrukti iki gruodžio 16 dienos. Visos partijos pradedamos 16.30 vietos laiku (14.30 Lietuvos laiku). Pirmoji mačo partija jau ir prasidėjo penktadienį, lapkričio 26d. 16.30 JAE laiku.

Baltaisiais žaidė pretendentas Ian Nepomniaščyj ir jis atidarė mačą karaliaus pėstininko ėjimu 1.e4. Buvo sužaista ispaniškoji partija. Mačo pradžioje Pasaulio čempionui nebuvo didelio pagrindo būti susikausčiusiam, tad jis jau 8-u ėjimu ėmėsi pėstininko aukos 8…Ža5!?. Žinoma, tai nebuvo pirmas kartas Pasaulio čempionui šitaip aukoti centrinį pėstininką pagrindiniame ispaniškosios partijos variante. Pretendentas irgi nebuvo pernelyg nustebintas šios aukos. Labai įdomus ir iškalbingas buvo pasikeitimas „ultrašiuolaikiniais” 14-ais ėjimais – 14.Kf1! Bfb8!, priminęs visiems stebėtojams, kad šie dar jauni žaidėjai neužstrigę praeityje, bet eina šiuolaikinės šachmatų mados priekyje.

Kuomet 36…B:b3 M.Carlesn’ui pavyko susigrąžinti trūkstamą pėstininką, atrodė, kad pretendento laukia ilga ir sunki gynyba. Tačiau iš pasyvios g2-pozicijos I.Nepomniaščyj atšuoliavo žirgu į puikų c4-forpostą ir subalansavo padėtį. Netrukus partija buvo pripažinta lygiosiomis dėl 3 kartus pasikartojusios padėties lentoje.

Antrojoje mačo partijoje šeštadienį, 16.30 vietos laiku (14.30 Lietuvos laiku) baltosiomis figūromis žais Pasaulio čempionas. Savo prognozes apie mačo baigtį galite išsakyti ŠK „Margirio” nuomonių viktorinoje tinklalapio dešinėje.

FIDE Pasaulio šachmatų čempionato finalinio mačo Dubajuje

oficiali svetainė

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.