Pašto sistema

Amžinojo poilsio iškeliauja Gintautas Petraitis…

Spalio 20d., ketvirtadienį, mus pasiekė liūdna žinia, kad pasiekęs savo 78-ąjį gimtadienį, Vilniuje mirė žinomas Kauno šachmatų veikėjas – treneris, pedagogas, korespondencinių šachmatų tarptautinis didmeistris Gintautas Petraitis ( 1944.10.20 – 2022.10.20).

Kauno šachmatų bendruomenei kiek keista ir nejauku, kad Amžinybės poilsio Gintautas iškeliavo Vilniuje, o ne gimtuoju jam tapusiu Kaune. Atsisveikinimas su velioniu taip pat numatytas Vilniuje, Olandų g. 22 esančiuose Laidojimo rūmuose šeštadienį (spalio 22d.) nuo 10.00 val.

Tuo tarpu G.Petraičio brandžiausia gyvenimo pusė, didžiausi gyvenimo, susieto su šachmatais, sportiniai pasiekimai, geriausi išugdyti auklėtiniai buvo Kaune.

Gintautas Petraitis gimė 1944m. spalio 20 d. Raseinių (dabar Jurbarko) rajono Paalsio kaime. 1962 m. baigė Jurbarko raj. Girdžių vidurinę mokyklą. 1965 m. įstojo į Vilniaus Valstybinio Universiteto Gamtos mokslų fakultetą, kurį baigė 1970 m., įgydamas geografo specialybę.  Baigęs universitetą,1970m. įsidarbino Klaipėdos Hidrometeorologinėje observatorijoje sinoptiku, vėliau okeanologu. Nuo 1972 m. dirbo Klaipėdos Požeminių statybos darbų Treste nr.3 geodezininku. 1979 metais G.Petraičiui buvo pasiūlyta dirbti šachmatų treneriu Klaipėdos Kompleksinėje vaikų ir jaunių sporto mokykloje.  Pasiūlymą jis priėmė ir dirbo šachmatų treneriu Klaipėdoje iki 1988m. rudens, kada nusprendęs pakeisti savo gyvenamąją vietą, atvyko į Kauną.

Iš darbo šachmatų treneriu Klaipėdoje Gintautui labiausiai įsimintinas jo auklėtinės Jelenos Nikitinos rezultatas. Ji 1986 m. tapo Lietuvos merginų (iki 14 m.) čempione.

Nuo 1988 m. pradėjęs dirbti šachmatų treneriu Kauno sporto (dabartinėje „Gajos“) mokykloje, G.Petraitis dirbo joje iki išėjimo į pensiją 2012 m.

Labiausiai Lietuvos šachmatų visuomenei žinomi yra Gintauto Petraičio išugdyti Lietuvos olimpinės rinktinės nariai tarpt. didmeistris (GM) Titas Stremavičius ir tarpt. moterų meistrė (WIM) Salomėja Zaksaitė, ne sykį tapę šalies čempionatų nugalėtojais ir prizininkais. Tačiau Gintautas labai džiaugėsi ir savo auklėtinių brolių Povilo ir Tomo Tvarijonų, Pauliaus Juknio, Tomo Krivoūso, Justino Stojano ir net Lauryno Miknevičiaus bei Marko Černiausko rezultatais.

Reikia atkreipti dėmesį, kad beveik pusė G.Petraičio ugdytinių yra atstovavę/atstovauja Kauno ŠK „Margiris“ klubui, su kuriuo Gintautą siejo ilgametis darbas ir draugystė. Pats Gintautas buvo dažnas „Margirio“ rengtų turnyrų Kauno Įgulos karininkų ramovėje, lauko kavinėje „Vasaros olimpas“ ir kitur dalyvis. Puikūs, draugingi darbiniai-kūrybiniai ryšiai G.Petraitį siejo su ilgamečiu Kauno ŠK „Margiris“ pirmininku Algimantu Butnoriumi (1946-2017). Vienas iš šių kūrybinių saitų buvo bendras atstovavimas „Margiriui“korespondencinių šachmatų čempionatuose.

Korespondenciniais šachmatais Gintautas Petraitis pradėjo žaisti 1974m. Nuo to laiko sudalyvavo daugybėje  šachmatų turnyrų susirašinėjant. Keturis kartus žaidė Lietuvos korespondencinių šachmatų čempionatuose. Du kartus (1978 ir 2000 m.) tapo  Lietuvos čempionu. Dar du kartus tapo prizininku – 2002 m. užėmė 3-ią, o 2005 m. – 2-ą vietą. Dalyvavo I Pabaltijo korespondencinių šachmatų čempionate (1982-1983 m.), kuriame iškovojo 3-ią vietą. Eilę metų Gintautas žaidė ICCF čempionų lygos varžybose, „Margirio“ komandos sudėtyje, prie 2-osios lentos.

2004-2006 m. vykusiose A lygos varžybose „Margirio“ komanda (Algimantas Butnorius, Gintautas Petraitis, Algirdas Rauduvė, Rimantas Rupšys) iškovojo 3-ią vietą. Pats geriausias G.Petraičio rezultatas korespondenciniuose šachmatuose buvo pasiektas 2003-2005 metais, kai jisai, žaisdamas XV pasaulinės korespondencinių šachmatų olimpiados atrankinėse varžybose Lietuvos rinktinės sudėtyje, prie 3-ios lentos surinko 9,5 tšk. iš 11 galimų ir tašku viršijo didmeistrio normą. Antrą kartą didmeistrio normą G.Petraitis įvykdė tarptautiniame korespondencinių šachmatų turnyre 2008-2010 m., skirtame paminėti Lietuvos 1000-mečio jubiliejų. 2010 m. ICCF kongrese Gintautui Petraičiui buvo suteiktas tarptautinio didmeistrio titulas.

Gintautą Petraitį Kauno šachmatininkai pažinojo kaip malonų, nekonfliktišką asmenį, labai mėgusį ir vertinusį šachmatus. „Margirio“ klubo administracija aukštai vertino jo bežodį lojalumą klubui. Prasminga, kad paskutinis žaistas prie šachmatų lentos Gintauto turnyras įvyko šių metų vasarą Kaune, „Vasaros olimpo“ kavinėje. Gintautas, jau pastebimai lenkiamas nepagydomos ligos, atėjo pagerbti savo kolegos Algimanto Butnoriaus (1946-2017), kurio garbei ir skirtas buvo šis populiarus, Lietuvos šachmatininkų mėgiamas turnyras lauko kavinėje. Atidarymo metu taręs keletą šiltų žodžių apie buvusį „Margirio“ pirmininką, G.Petraitis vėliau sėdo prie lentos, dalijosi savo sukaupta šachmatų patirtimi su jaunimu ir surinkęs 4,5 tšk. iš 8 gal., nugalėjo senjorų 65m. ir vyr. įskaitoje.

Po nelengvos žemiškos kelionės ilsėkis ramybėje, Gintautai – liūdi visa Kauno šachmatų bendruomenė…

ŠK „Margiris“ administracija                                                               2022.10.21

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.