Praėjusį šeštadienį, birželio 8d. LR Seimo Vitražo galerijoje Vilniuje vyko žaibo šachmatų varžybos „Vytauto Landsbergio taurė- 2019“. Varžybas organizavo Vilniaus šachmatų klubas ir Elitinis šachmatų ir šaškių klubas „Rositsan ir Maccabi“.
Turnyre buvo kviečiami dalyvauti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, įvairių kadencijų parlamentarai, kitų institucijų atstovai, užsienio valstybių diplomatai, nusipelnę Lietuvos šachmatams asmenys ir perspektyvas teikiantys jaunieji šalies talentai. Vienu ypatingiausių svečiu, pagerbusiu profesorių V.Landsbergį LR Seime Vilniuje, buvo 13-asis Pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas.
Prof. V.Landsbergis (kairėje), G.Kasparov (viduryje) ir organizatorius B.Rositsanas (dešinėje) renginio metu (Seimo kanceliarijos nuotrauka – autorė Džoja Barysaitė)
Iškilmingame varžybų atidaryme G.Kasparovui ir buvo suteiktas įžanginis žodis. Svečias pradėjo nuo šiltų žodžių Vilniaus miestui, kuriame 1984 metais G.Kasparovas FIDE Pasaulio šachmatų čempionato finaliniame pretendentų mače įveikė Pasaulio eks-čempioną Vasilijų Smyslovą ir iškovojo teisę žaisti prieš tuometinį FIDE pasaulio čempioną Anatolijų Karpovą. G.Kasparovui buvo neblogai žinomi prof. V.Landsbergio gebėjimai šachmatų žaidime, tačiau didžiausiu šachmatiniu V.Landbergio pasiekimu G.Kasparovas leido sau įvardyti ne profesoriaus 1952 metais pasiektą pergalę prieš būsimą Pasaulio čempioną Tigraną Petrosianą, o pergalę prieš visą Sovietinės imperijos valdžią, pasiektą šachmatinėmis priemonėmis praeito amžiaus 9-10 dešimtmečių sandūroje.
Šiltus sveikinimo žodžius ir linkėjimus iškilmingo renginio kaltininkui perdavė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris, ryškiausia nūdienos Lietuvos šachmatų žvaigždė, Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen, daugkartinio Lietuvos šachmatų čempiono Isako Vistaneckio sūnus Jakovas Vistaneckis, šiam reikalui atvykęs iš Izraelio, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kuklianski; nuo išeivijos lietuvių – Vilniaus šachmatų klubo viceprezidentas Arūnas Pemkus, buvęs LŠF prezidentas, LR Ūkio viceministras Gediminas Miškinis ir kiti orūs asmenys.
Varžybų dalyviai prieš „Vytauto Landsbergio taurės-2019” pradžią (Seimo kanceliarijos nuotrauka – autorė Džoja Barysaitė)
Galų gale iš savo krėslo pakilo pats profesorius Vytautas Landsbergis ir paprašė susirinkusiųjų mažiau linksniuoti vieną pavardę. „- Jums leidus, – tarė profesorius, aš dabar norėčiau plačiau pašnekėti apie šachmatus“. Toliau sekė skaidrus ir argumentuotas šachmatų visuomeninės reikšmės apmąstymas Lietuvos ir platesniu tarptautiniu kontekstu. Profesorius pripažino didžiulę šachmatų svarbą jo asmeniniame gyvenime, darniais sąskambiais susijusių su muzikos studijomis. Susirinkusieji išgirdo, kad šachmatai iš tiesų niekada nebuvo palikę profesoriaus. Čia, Seimo rūmuose profesorius žaidė lemtingą partiją prieš tuometinės SSRS vadovą Michailą Gorbačiovą, kuri buvo pradėta 1990 m. kovo 11d., Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę. Pusė lentos buvo Seimo rūmuose Vilniuje; pusė – Kremliuje, Maskvoje.
Profesorius V.Landsbergis (baltieji) pats pradėjo savo vardo taurės varžybas prieš jų organizatorių „Rositsan ir Maccabi” direktorių B.Rositsaną (juodieji). (Seimo kanceliarijos nuotrauka – autorė Džoja Barysaitė)
Šventinio renginio svečiams įsitikinus didžiule šachmatų reikšme lemtingose asmens ir tautos gyvenimo kryžkelėse, profesorius išreiškė palinkėjimą, kad Lietuvos visuomeniniame gyvenime įsitvirtintų šachmatų kultūra. Savo gyvenimu paliudijęs mąstymo ir protavimo pranašumą prieš grubią jėgą, profesorius teigė, kad „jeigu tai būtų mano valioje, tuojau pat įvesčiau privalomą šachmatų pamoką visose mokyklose“. Kartu profesorius V.Landsbergis perspėjo visus, kad „sportiniai šachmatų krūviai yra didžiuliai“ bei „šis žaidimas reikalauja daug ištvermės“. Tačiau asmuo, įsisavinęs šachmatus, gali jais žaisti ne tik prieš partnerį, bet ir kitoje lentos pusėje naujus iššūkius vis keliantį gyvenimą.
Vėliau šventinio turnyro teisėjas IA Raimondas Paliulionis paskelbė varžybų reglamentą. Buvo žaidžiama 9 ratų šveicariškąja sistema, kiekvienam žaidėjui skiriant po 10 min. partijai pabaigti be nuolatinio laiko pridėjimo. Šventinis turnyras nebuvo reitinguojamas FIDE žaibo reitingu.
Varžybas pradėjo 54 dalyviai. Profesorius V.Landsbergis taip pat sužaidė vieną partiją su varžybų direktoriumi Borisu Rositsanu, kuri po atkaklios kovos baigėsi taikiai.
Užvirė Vytauto Landsbergio taurės sportinės dvikovos (Seimo kanceliarijos nuotrauka – autorė Džoja Barysaitė)
5-ajame varžybų rate savo ambicijas paveržti prof. V.Landsbergio taurę į Kauną deklaravo daugkartinis Lietuvos čempionas Šarūnas Šulskis, įveikęs sparčiai kylančią jauną Lietuvos šachmatų žvaigždę iš Marijampolės Paulių Pultinevičių. Įsitaisęs prie 1-ojo stalo, Kauno didmeistris neketino iš čia trauktis nei minutei ir niauriai atmušinėjo savo priešininkų mėginimus išstumti jį “iš sosto”. Nuogąstaudamas, kad „sužeistas“ P.Pultinevičius dar gali atsigauti, Š.Šulskis pasiekė dar 4 pergales ir surinkęs 9 tšk. iš 9 gal., uždėjo savo rankas ant Vytauto Landsbergio taurės.
Uždaryme profesoriaus V.Landsbergio šachmatų esmės apžvalgą pavadinęs „vienu taikliausių pastarąjį dešimtmetį visame pasaulyje girdėtų šachmatų apibūdinimu “, Š.Šulskis išsigabeno atminimo taurę į savo trofėjų kolekciją Kaune. Antroje vietoje liko P.Pultinevičius (8 tšk.); trečioje – daugkartinis Lietuvos čempionas, Vilniaus didmeistris Vidmantas Mališauskas (6,5 tšk.).
Turnyro nugalėtojas Š.Šulskis su Vytauto Landsbergio taure iš Seimo narės V.Čmilytės-Nielsen rankų (Seimo kanceliarijos nuotrauka – autorė Džoja Barysaitė)
Atminimo taurėmis buvo apdovanoti ir kitų įskaitų nugalėtojai. Moterų įskaitoje nugalėtoja tapo Lietuvos olimpinės moterų rinktinės lyderė Deimantė Cornette (5,5 tšk.); vaikų įskaitos geriausiasis – vilnietis Augustinas Bazilius (4,5 tšk.). Geriausiojo senjoro taurę iškovojo Vidmantas Zaura (5 tšk.); geriausiojo mėgėjo – Arvydas Mockus (5 tšk.); pajėgiausiojo teisininko – Gediminas Viederis (5 tšk.); geriausiuoju gi politiku tapo Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys (5,5 tšk.). Tačiau Vytauto Landsbergio taurės varžybų atminimo medaliai buvo įteikti visiems čia dalyvavusiems!
Moterų įskaitos nugalėtoja D.Cornette (dešinėje) taip pat sulaukė taurės iš V.Čmilytės -Nielsen rankų (Seimo kanceliarijos nuotrauka – autorė Džoja Barysaitė)
Galutiniai „Vytauto Landsbergio taurės- 2019” rezultatai ;
Renginio vaizdo įrašas su Romano Buršteino tiesioginiais komentarais apie vykusių partijų eigą delfi.lt svetainėje