„Margirio” klubą pasiekė tarpt. meistro iš Sirijos Satea Husari laiškas. Šiuo metu Satea gyvena ir dirba šachmatų trenerio darbą Europoje. Laiške jis dalijasi savo įspūdžiais ir patyrimais iš neseniai Baku pasibaigusios 42-osios Šachmatų olimpiados.
Laiško autorius IM Satea Husari Olimpiadoje Baku
Brangūs šachmatų bičiuliai,
Jus sveikina IM Satea Husari iš Europos.
Pirmąjį sykį savo olimpinių pasirodymų istorijoje Sirijos moterų rinktinė tapo Pasaulio šachmatų olimpiados-2016 „D“ kategorijos nugalėtoja. Jos įveikė Angliją ir Daniją. Priešininkių komandose kiekviena žaidėja buvo bent 300 ELO taškų aukštesnio reitingo nei sirė. Sirijos moterų rinktinė įveikė ir daugiau gerų komandų.
Sirijos moterų rinktinės treneriai Baku: IM/ FT Satea Husari ir NT Bashar Mustafa
Jos pasiekė šį puikų rezultatą nepaisant vykstančio Sirijoje karo. Visos 4 merginos atvyko iš karo veiksmų apimtos zonos. Tai parodo, kad sportas yra kūrybiškumas, o ne titulai ar reputacija. Turnyro metu sunkiai ruošiamasi, o vėliau sąžiningai kovojama. Nepakankama turėti gerus žaidėjus ar trenerius – varžybų metu reikia sunkiai dirbti.
Pasaulis turėtų remti sportinę kovą tarp skirtingų šalių, nes tik sporte, o ne kare šalys gali varžytis viena su kita ir geriau viena kitą pažinti. Esu įsitikinęs, kad per tokius sportinius susitikimus mes galime atrasti draugystę, meilę ir taiką.
Sportas, o ypač šachmatai, kuriais plačiai žaidžiama visame pasaulyje, gerina žmonių manieras ir padeda žmonėms integruotis daugiakultūrinėse bendruomenėse. Šachmatai moko varžytis ne žiaurumu, o sugebėjimais, per diskusiją, o ne per užsispyrimą.
Satea Husari su Sirijos moterų rinktinės žaidėjomis Baku
Didžiuojuosi ir esu laimingas, kad Olimpiadoje buvau jų pagrindiniu treneriu. Pats sužaidžiau tik pirmo rato partiją Sirijos vyrų rinktinės sudėtyje, mat jie pavėlavo į Olimpiados pradžią. Man teko žaisti, nes tik du mūsiškiai pasirodė pirmąją varžybų dieną. Sužaidžiau lygiosiomis su į pasaulio reitingo šimtuką patenkančiu Ispanijos didmeistriu, kurio ELO reitingas 2662.Jaučiausi laimingas, nes galiu per sportą parodyti, kas esu. Esu tikras, kad daug sirų nori parodyti, kad jie verti Europos, tad būtų puiku, jei jiems per sportą sudarytume galimybę save atskleisti.
Sirijoje aš gyvenau 20 metų, vėliau 10 metų Jungtinėse Amerikos valstijose, o dabar virš 10 metų gyvenu Europoje. Man patinka perprasti visas kultūras, mentalitetus. Tokia patirtis atvėrė mano protą ir aš ja norėčiau pasidalinti su visais, kuriems to reikia.
Šachmatai gali būti puikiu integracijos visuomenėje įrankiu, nes liudija, kad varžytis smegenimis yra daug geriau negu kariauti. Šachmatais galima atsikratyti pykčio. Visuotinai sutariama, kad šachmatai ugdo asmenyje intelektą, sąžiningumą ir geras manieras. Jie gali būti puikia priemone tiems, kurie savyje nešioja pyktį ir yra priešiškai nusiteikę aplinkiniams.
Buvo nuostabu matyti Sirijos merginas, kurios, matyt, paskutinius 5 metus neturėjo savo tėvynėje normalaus gyvenimo, varžantis Olimpiadoje, ir netgi nugalint Anglijos bei Danijos moterų komandos.
Jeigu jums ši istorija įdomi, galite laisvai ją skelbti.
Su šilčiausiais linkėjimais,
Satea Husari
(laišką iš anglų kalbos vertė Š.Šulskis)
42-osios Šachmatų olimpiados moterų rinktinių galutinė rikiuotė