Kai kurių Lietuvos miestų, tame tarpe ir Kauno, savivaldybėms priėmus nutarimą tęsti pradinio ir vidurinio ugdymo moksleivių mokslo metus birželio mėnesį, Lietuvos šachmatų mokykla, atstovaujama jos direktoriaus Donato Pilinkaus ir Kauno didmeistris Šarūnas Šulskis Kaune atliko dar vieną mokomąjį vaizdo įrašą „Gynyba tvirtovėje”.
Prisimindamas savo moksleiviškus metus ir tą nemažą karčių pralaimėjimų dalį, kurią teko išgyventi prie šachmatų lentos, Š.Šulskis leidžia suprasti, kad suvokė turintis stiprinti savo gynybą. Netrukus būsimo didmeistrio dėmesį patraukė tvirtovės tema – kaip pačio atkakliausio ir įnirtingiausio pasipriešinimo didesnes pajėgas turinčiam agresoriui forma. Vyresni įrašo klausytojai ar mokinių tėveliai Š.Šulskio dėstyme gali įžvelgti ir subtilių gijų bei alegorijų su politiniu kontekstu, kurio liudininku teko būti didmeistriui vaikystėje – milžiniškos SSRS agresija ir jo gimtos šalies okupacija. Svetimą ideologiją ir svetimas lietuvių tautai vertybes Lietuvos teritorijoje įbrukti mėginančiam agresoriui Lietuva atsako tarsi užsidarydama savo moralinių, etninių ir dvasinių nuostatų tvirtovėje, kurios, nepaisant ilgos apgulties, okupantas nesugeba sugriauti.
Š.Šulskis demonstruoja neįtikėtiną silpnojo pasipriešinimą prieš galingąjį tvirtovėje
90 minučių trukmės įraše Š.Šulskis pateikiamų figūrų, dalyvaujančių tvirtovės gynyboje, įvairove tarsi demonstruoja, kad tvirtovė – tai ne banali ir išsemta sąvoka, o gyvybinga ir nuolat atnaujinama tema. Viename pateikiamų pavyzdžių (valdovė + pėstininkas prieš bokštą + pėstininką) Š.Šulskis nuoširdžiai pripažįsta, kad susipažino su šia tvirtove viso labo prieš kelis mėnesius , stebėdamas 2020m. Pretendentų turnyro Jekaterinburge (Rusija) partiją tarp A.Giri ir J.Nepomniaščyj. Susipažino ir bemat ėmė tikrinti „ar tvirtovė atlaikys”. Tyrimas atvedė Š.Šulskį prie istorinių dokumentų, kad pirmas šią tvirtovę atrado italų tyrinėtojas Carlo Salvioli daugiau nei prieš 100 metų. Didmeistris rodo, kad „nuo Galijoto” šioje tvirtovėje apsiginti įmanoma, tačiau didvyriška gynyba sunki, todėl besiginančioji pusė turi likti labai budri ir negali atsipalaiduoti nė mažiausią akimirką.
Baltųjų ėjimas. Atsilaikyti tvirtovėje reikalingi meistriškumas ir vieninteliai ėjimai
Ne mažiau naudingi jauniems ir kitiems smalsiems protams gali būti paskaitoje pasitaikantys metodai apie priešininko tvirtovės užėmimą. Kad paimti tvirtovę, iš puolančiosios pusės dažnai gali prireikti ne mažiau dramatiškų aukų. Dažnai vienintelis kelias įveikti apsauginį bokšto pylimą, trukdantį prasiveržti pirmyn karaliumi – aukoti valdovę už bokštą!
LŠM ir Š.Šulskio vaizdo įrašas „Šachmatų tvirtovės” Youtube