Tęsdami jaunųjų ir tobulėjimo siekiančių šachmatininkų apmokymą karantino laikotarpiu, Lietuvos šachmatų mokyklos direktorius Donatas Pilinkus ir tarpt. didmeistris Šarūnas Šulskis atliko jau ketvirtąjį mokomąjį vaizdo įrašą „Šachmatų perlai”.
Jame Š.Šulskis žiūrovų dėmesiui pateikia dvi legendinių praeities šachmatininkų Polo Morfi (Paul Morphy) ir Frenko Maršalo (Frank James Marshall) partijas, pavergusias šachmatų pasaulį stulbinančio grožio ėjimais. Neapsiribodamas vien dviejų pozicijų sustatymu, kur „nugriaudėjo grožis”, Š.Šulskis nuosekliai nuo pradžios iki pabaigos pateikia partiją Stephan Levitsky – Frank James Marshall, Breslau 1912, o vėliau dar senesnę Edward Henry Bird – Paul Morphy, London 1858, pakeliui aiškindamas, kaip abu pasižymėję amerikiečių didmeistriai ieško progos „įspūdingam įvarčiui”.
Stephan Levitsky – Frank James Marshall
Breslau 1912
Juodųjų ėjimas. Pozicija prieš „aukso monetų lietų” ant šachmatų lentos sukėlusį F.Maršalo 23…Vg3!!
Tokiu būdu neišimti iš konteksto legendiniai F.Maršalo 23…Vg3!! ir P.Morfio 18…Va3!! ėjimai sukuria stebėtojui tarsi žiūrimų futbolo rungtynių įvaizdį, kur gražiausi momentai ateina po ilgo laukimo, stebint komandų atkaklią pozicinę dvikovą, siekiant „išganingojo” įvarčio, bet kartu ir budriai saugant save nuo „pražūtingojo”. Tik natūraliai, nenustatytu laiku gimę įvarčiai priverčia smarkiau mušti tikro futbolo gerbėjo širdį. Žinoma, galima žiūrėti ir 5 min. trukmės futbolo rungtynių apžvalgas su „įvarčių lietumi”, tik „planuoti” įvarčiai jau kažkodėl nebesužadina tiek adrenalino kraujyje…
Š.Šulskis tiesia ranką link jo širdį „seniai pakerėjusio” Polo Morfi 18…Vh3-a3!!
Atsiliepdamas į LŠM direktoriaus D.Pilinkaus norą, kad ir jo mokyklos mokinukai galbūt vieną dieną šiais „meteoriškais” ėjimais paliktų neblėstantį pėdsaką pasaulio šachmatų istorijoje, daugkartinis Lietuvos čempionas stengiasi atskleisti jauniesiems šių fenomenų gimimo priežastis su didele kantrybe, nušviesdamas menkiausias partijos detales.
LŠM vaizdo įrašas „Šachmatų perlai”