Pagal ŠK „Margiris” pranešimą spaudai
Iškart po Šv. Kalėdų, 2022 m.gruodžio 28d. Anglijos pajūrio Heistingso (Hastings) mieste prasidėjo jau 96-asis Tarptautinis Heistingso šachmatų kongresas (96th Caplin Hastings International Chess Congress), remiamas “Caplin” aukštųjų technologijų korporacijos.
Pagal dar 1895m. užmegztą Heistingso šachmatų kongresų tradiciją, kiekvienais metais varžybos prasideda pasibaigus Šv. Kalėdoms, peržengia iš senųjų į naujuosius metus ir baigiasi apie sausio 6-7d. Kasmetinius Heistingso kongresus nutraukdavo tik karai, epidemijos ir panašios nelaimės. Praeitus 2 metus kongresų vykdymas taip pat buvo sustabdytas dėl pasaulinės Covid-19 pandemijos.
Šių metų Tarptautiniame Heistingso kongreso pagrindiniame „Masters“ turnyre dalyvavo 95 šachmatininkai iš 25 valstybių. Lietuvai kongrese atstovavo tarpt. didmeistris, 8 kartus Lietuvos čempionas Šarūnas Šulskis ir moterų FIDE meistrė Rasa Norinkevičiūtė – Donovan.
Š.Šulskis startiniame žaidėjų sąraše turėjo 4-ąjį FIDE reitingą (2492) po didmeistrių prancūzo Romain Edouard (2537), bulgaro Martin Petrov (2535) ir vengro Bence Korpa (2516), tačiau neslėpė ambicijų įrašyti savo pavardę aukso raidėm į nuo 1895 m. anglų kruopščiai pildomą Heistingso kongreso nugalėtojų metraštį.
Šių metų Heistingso kongresas buvo vykdomas 10 ratų žaidimo sistema. Š.Šulskiui varžybų startas pavyko taip, kaip labai retai yra nutikę net per ilgametę Heistingso kongresų istoriją – 6 tšk. iš 6 gal.! Deja, vėliau, VII rate Kauno didmeistris nusileido vengrui Bence Korpa, nors vis dar išsaugojo pustaškio atotrūkį nuo artimiausiųjų persekiotojų, įtraukiant B.Korpą.
VIII rate juodosiomis figūromis žaidusiam Š.Šulskiui pavyko atsilaikyti prieš pustaškiu mažiau turėjusį M.Petrovą, tačiau laimėję savo partijas su Lietuvos didmeistriu taškais susilygino B.Korpa ir Ispanijai atstovaujantis Oleg Korneev ( rtg. 2481). IX rate prie priekinio stalo žaidę O.Korneev ir B.Korpa savo partiją užbaigė taikiai. Š.Šulskis žaidė baltosiomis figūromis su vienu iš labiausiai patyrusių Anglijos didmeistrių Mark Hebden (rtg. 2448), aštrioje pozicijoje atmetė priešininko lygiųjų siūlymą, tačiau netrukus to pasigailėjo, nes M.Hebdenui pavyko įgyti pėstininko pranašumą. Po sunkios ir nedėkingos gynybos Š.Šulskiui nusišypsojo sėkmė, kuomet 67-u ėjimu partija baigėsi lygiosiomis, ant lentos telikus baltajam ir juodajam karaliams.
Prieš paskutinįjį X ratą Heistingso kongrese pirmavo 3 žaidėjai – B.Korpa, Š.Šulskis ir O.Korneev, turėję po 7 tšk. iš 9 gal. X rate, vykusiame sausio 6d. 14.15 vietos laiku, anksčiausiai savo partiją pabaigė B.Korpa, sužaidęs lygiosiomis 13 ėjimų partiją prieš anglą Brandon Clarke ( rtg. 2484). Š.Šulskis įveikė Anglijai atstovaujantį didmeistrį Alexander Cherniaev ( rtg. 2374). Paskutinė kongrese baigėsi partija tarp prancūzo R.Edouard ir O.Korneev, kur pustaškiu mažiau turėjęs prancūzų didmeistris šturmavo O.Korneevo pozicijas, tačiau po sunkios 6 valandų trukmės partijos Ispanijos didmeistriui pavyko atsilaikyti lygiosiomis.
Šie lyderių rezultatai lėmė, kad Šarūnas Šulskis 96-ajame Tarptautiniame Heistingso kongrese surinko 8 tšk. iš 10 gal. ir pustaškiu aplenkė artimiausius persekiotojus B.Korpą, O.Korneevą ir M.Hebdeną. Šių asmenų pavardžių nebus įrėžta prie Š.Šulskio pavardės nuo 1895 metų pildomoje Tarptautinio Heistingso šachmatų kongreso šlovės galerijoje.
Rasa Norinkevičiūtė-Donovan taip pat žaidė kongreso „Masters“ turnyre ir surinkusi 3,5 tšk. iš 10 gal. užėmė 70-ą vietą bendrojoje įskaitoje, bet 3-ią kongreso moterų įskaitoje.
96-ojo Tarptautinio Heistingso šachmatų kongreso