Kaune, Griunvaldo šachmatų klube vykstantys Lietuvos vyrų ir moterų čempionato finalai trečiadienį kirto vidurkelę V ratu. Vyrų čempionate ryškias ambicijas vėl tapti Lietuvos čempionu su gausiomis iš to išplaukiančiomis privilegijomis demonstruoja 19-metis kaunietis Karolis Jukšta, turintis 4,5 taško iš 5 gal. Po startinės pergalės prieš Lietuvos čempiono titulą ginantį Titą Stremavičių, II rate K.Jukšta po ilgos kovos palaužė atkaklų daugkartinio Lietuvos čempiono Šarūno Šulskio pasipriešinimą. Sėkmių seriją Karolis pratęsė V rate, atrėmęs pavojingą Valerijaus Kazakausko figūros auką, gynyboje meistriškai panaudodamas blokadinius motyvus ir palaipsniui atgręždamas baltųjų agresiją prieš juos pačius. Tad ant menčių paguldytas jau 3-ias didmeistris, o K.Jukšta pretenduoja ne tik į čempiono titulą, bet ir į tarpt. didmeistrio (GM) normos balą Kaune.
Pusiaukelės V ratas apskritai buvo ypač kovingas, ir visos partijos rezultatyviai baigėsi ne tik moterų, bet net ir vyrų čempionate. Taigi, kova dėl čempionato medalių Griunvalde ir olimpinių kelialapių į Indiją vyksta pačiu nekompromisiškiausiu būdu. Štai pavojingas čempionato autsaideris Aras Vardanyan iš Vilniaus įveikė šalies čempioną Titą Stremavičių olandiškosios partijos „akmeninės sienos” sistemoje. Pijus Stremavičius taip pat labai stengėsi pasitraukti iš ausaiderių zonos ir pasiekė pirmąją pergalę prieš didmeistrį Maksimą Noviką. Daugkartinį Lietuvos čempioną Šarūną Šulskį, panašu, kutena praeities aidai ir iliuzijos. Iš čia jo sunkiai paslėpiamas noras „laimėti kiekvieną partiją” ir išaušusi trijų pralaimėjimų per penkias partijas tikrovė. Visgi, nereikia nuvertinti ir Roko Klabio indėlio į savo pergalę prieš Š.Šulskį V rate – jam reikėjo stiprių nervų ir didelio susikaupimo, Š.Šulskiui besistengiant uždaryti baltųjų bokštą ir vėliau pagauti tarp savų figūrų 7-oje gulstinėje. Dėl R.Klabio budrumo juodųjų įžūli strategija „neišdegė” ir Š.Šulskis pripažino savo pralaimėjimą, vos pasiekęs pirmosios kontrolės pabaigą.
Didžiulį čempionato stebėtojų susidomėjimą kėlė reitingo favoritų Tomo Laurušo ir Pauliaus Pultinevičiaus dvikova. P.Pultinevičius prieš šią akistatą T.Laurušą lenkė pustaškiu, tad turėdamas baltąsias figūras, T.Laurušas buvo smarkiai motyvuotas šį nelygumą pašalinti. Kataloniškojoje partijoje T.Laurušas pademonstravo aukštą techniką išnaudojant priešininko nežymius silpnumus abiejuose lentos kraštuose. Verta atkreipti dėmesį į baltųjų bokšto veiklą 4-oje gulstinėje. Tad, T.Laurušo pergalė 32-u ėjimu ir jis tapo artimiausiu K.Jukštos persekiotoju, atsilikdamas nuo pastarojo 1 tšk.
Moterų čempionate kol kas ryškiai „žėri” patyrusi tarpt. meistrė Salomėja Zaksaitė, laimėjusi visas 5 žaistas partijas. Kai kurios iš jų buvo nesunkios, bet tik ne V rato partija prieš gerai motyvuotą, tačiau dėl akademinių studijų kiek išsekusią Guodą Perminaitę. Itališkojoje partijoje S.Zaksaitei teko pademonstruoti išsamių debiutinių žinių, kantraus manevravimo ir kūrybinės vaizduotės derinį, kol pagaliau pralaužė kietą Guodos gynybinę sieną ilgiausioje rato partijoje.
Nors ir kokia beatrodytų neginčijama S.Zaksaitės dominacija moterų čempionate (5 tšk. iš 5 gal.), eskspertų nuomone Lietuvos čempionės titulas dar visiškai neišspręstas. Tiesą sakant, S.Zaksaitės lyderystė (5 tšk.) paradoksaliu būdu yra „trapesnė” už K.Jukštos lyderystę (4,5 tšk.), mat nuo Salomėjos tik pustaškiu atsilieka motyvuota, nors Lietuvos šachmatų gerbėjų dar menkai pažįstama Olena Martynkova (4,5 tšk.), o čempionės titulą ginanti šiaulietė Gabija Šimkūnaitė – tik tašku (4 tšk.) Šią „sangrūdą” moterų čempionate lemia ir tai, kad šios minėtos trys lyderės dar nežaidė tarpusavyje. Tad moterų čempionato gerbėjų dar laukia pikantiškos akistatos varžybų finiše!
2022 metų Lietuvos čempionato finalo Kaune