Praėjusį sekmadienį,gegužės 22d. Kaune, Griunvaldo šachmatų klube (adr. Griunvaldo g. 8) prasidėjo ilgai Lietuvos šachmatų mėgėjų lauktos varžybos – šalies vyrų ir moterų čempionato finalai. Tai – neabejotinai stipriausios asmeninės rungties šachmatų varžybos Lietuvoje.
Abiejuose čempionatuose rungiasi po 10 žaidėjų. Varžybos vyksta ratine sistema, t.y. kiekvienas atitinkamo čempionato dalyvis/-ė susitiks su kiekvienu savo varžovu/-e asmeniškai. Laiko kontrolė : skiriama po 90 min. kiekvienam žaidėjų partijos pirmiesiems 40 ėjimų, vėliau – pusvalandis partijai pabaigti, nuolatos pridedant po 30 sek. už kiekvieną atliekamą ėjimą, pradedant pirmuoju. Viso kiekviename čempionate bus sužaista 9 ratai. Žaidžiama po vieną partiją per dieną, išskyrus antradienį (geguž. 24d.), kuomet bus sužaisti 2 ratai (10.00 ir 16.00 val.). Poilsio dienų žaidėjams/-oms nenumatyta.
Abu čempionatai, be čempiono/-ės ir medalininkų nustatymo, turi aukštą sportinę svarbą, formuojant tiek atvirąją, tiek moterų rinktinę šiais metais Čenajuje (Indija) liepos 28d. – rugpjūčio 10d. įvyksiančioje FIDE Šachmatų olimpiadoje.
Dėl to abu čempionatai žada sportinę intrigą stebėtojams. Vyrų čempionate daugiau nei pusė dalyvių (6) yra tarpt. didmeistriai, tačiau nėra dalyvaujančių tarpt. meistrų (IM). Šių minėtų titulų dar neturintiems dalyviams kauniečiams Karoliui Jukštai, Pijui Stremavičiui, vilniečiams Rokui Klabiui ir Arui Vardanyan atsiveria geros galimybės taikyti tiek į IM, tiek į GM normos balus. Savo Lietuvos čempiono titulą į Kauną iš JAV atskubėjo ginti dabartinis šalies čempionas Titas Stremavičius.
Šalies moterų čempionate gi Lietuvos čempionės titulą gina kaunietė MRU studentė Gabija Šimkūnaitė. Gaila, bet paskutiniu metu iš čempionato dėl asmeninių priežasčių pasitraukė ketinusi žaisti Lietuvos ir JAV moterų eks-čempionė, tarpt. didmeistrė (WGM) Kamilė Baginskaitė. Nepaisant to, turnyre yra dalyvių su olimpiniu stažu – tarpt. meistrė Salomėja Zaksaitė, Marija Šibajeva, Guoda Perminaitė. Didelį Lietuvos šachmatų bendruomenės susidomėjimą kelia ir visiškai neseniai į Lietuvos federaciją įsiliejusios ukrainiečių kilmės tarptautinės meistrės Olenos Martynkovos pasirodymas čempionate. Visi Olenos sportiniai pasirodymai šalyje pastarąjį pusmetį buvo įspūdingi – ji su dideliu įkvėpimu ir polėkiu prasiveržė į čempionato finalą iš balandžio pradžioje vykusių Lietuvos čempionato pusfinalio atrankinių varžybų. Jaučiamas buvusios ukrainietės neslepiamas ryžtas atstovauti Lietuvos moterų rinktinei Olimpiadoje.
Visos moterų čempionato partijos I rate baigėsi rezultatyviai. Gera pradžia susiklostė ŠK „Margiris” merginoms seserims Guodai ir Simonai Perminaitėms. Guoda įveikė jauniausią čempionato dalyvę 15-metę Barborą Gedvilaitę, o Simona juodosiomis figūromis po gana sumanaus manevravimo juodaisiais laukais įveikė patyrusią Margaritą Baliūnienę senojoje indiškojoje gynyboje.
Užtikrintai, pati pirmoji, nepaisant juodųjų figūrų, pergalę pasiekė šalies čempionė Gabija Šimkūnaitė, pergalėjusi kaunietę Aušrą Plutaitę sąmoningai užmegztuose taktiniuose susirėmimuose. Tęsė savo sėkmių seriją Lietuvos žemėje O.Martynkova, įveikusi Ritą Bajoraitę. Didele sportine svarba pasižymėjo Lietuvos olimpiečių Salomėjos Zaksaitės ir Marijos Šibajevos partija. Klaipėdietei buvo pavykę įgyti pėstinko pranašumą, tačiau S.Zaksaitė tiksliu taktiniu smūgiu 29.R:c5! susigrąžino pėstininką, kas neigiamai paveikė M.Šibajevos ūpą. 37.V:a5 pėstininką laimėjo jau baltieji ir neišnaudojus progos priešpriešiniam žaidimui prieš baltųjų karalių, M.Šibajeva turėjo pripažinti S.Zaksaitės pranašumą 44-u ėjimu.
Vyrų čempionate rezultatyvių partijų buvo mažiau. Čempionato veteranų Šarūno Šulskio ir Maksimo Novik partijoje daugkartiniams Lietuvos čempionui pavyko išnaudoti baltąją spalvą. Pikantiško skonio čempionatui suteikė 19-mečio Karolio Jukštos pergalė prieš Lietuvos čempioną Titą Stremavičių. Priminsime, kad pernykščiame Lietuvos čempionato finale T.Stremavičius per 9 partijas nepatyrė nė vieno pralaimėjimo ir surinkęs 7,5 taško tapo nugalėtoju. Tačiau nereikia pamiršti, kad nepaisant jauno amžiaus, K.Jukšta jau yra buvęs Lietuvos vyrų čempionu 2020 metais, o vėliau sėmėsi vertingos sportinės patirties FIDE Pasaulio taurėje.
Kandidatas į sporto meistrus Aras Vardanyan drąsiai pėstininko auka mėgino sutrupinti Pauliaus Pultinevičiaus įtvirtinimus Karo-Kano gynyboje, tačiau Marijampolės didmeistris buvo labai budrus, atrėmė priešininko bandymus ir šventė pelnytą pergalę 41-u ėjimu. Įdomi buvo rinktinės kolegų Roko Klabio ir čempionato reitingo favorito Tomo Laurušo partija Karo-Kano gynyboje . Tomui švystelėjus šaunią taktinę 18…Vb4! repliką, atrodė, kad baltiesiems belieka pasiduoti. Visgi R.Klabiui pavyko atrasti vienintelį išsisukimą. Likęs be pėstininko, bet išvengęs blogiausio, R.Klabis priešinosi taip atkakliai, kad pirmosios kontrolės pabaigoje, matyt, aštriai stokodamas laiko, net išleido forsuotą išlošimą!
Užtikrintai ir techniškai savo meistriškumą kataloniškojoje partijoje išnaudojo Valerijus Kazakouskis prieš jauniausią čempionato žaidėją Kauno moksleivį Pijų Stremavičių.
Antrasis čempionato ratas įvyks pirmadienį 16.00
2022m. Lietuvos vyrų ir moterų šachmatų čempionatų finalų