Praėjusį šeštadienį „Griunvaldo“ šachmatų klube Kaune vyko greitųjų šachmatų turnyras „Susiremk su didmeistriu Griunvalde“. Pagrindinis šio prestižinio turnyro rengėjas buvo Kauno ŠK „Margiris“. Kiekvienam turnyre dalyvavusiam žaidėjui buvo suteiktas ŠK „Griunvaldo“ rėmėjo statusas, o visos turnyro metu surinktos dalyvių startinės įmokos buvo skirtos Griunvaldo klubo išlaikymui. Dalyvavimo sąlyga kiekvienam žaidėjų, nepriklausomai nuo jų titulo, lyties ar reitingo buvo 25 eurai “Griunvaldo” ŠK palaikymui, tačiau norintys stipriau ir ženkliau paremti klubą buvo kviečiami aukoti ir gausiau.
Tik prieš porą metų Kauno, Lietuvos ir užsienio šachmatų gerbėjams duris svetingai atvėręs „Griunvaldo“ klubas įsikūręs pačioje Kauno širdyje, netoli nuo Laisvės alėjos, Autobusų ir Geležinkelio stočių, prekybos centro „Akropolis“, „Žalgirio“ arenos ir kitų strateginių Kauno centro objektų. Per porą intensyvių rungtynių metų jis tapo pažįstamas ir mielas ne tik kauniečiams, bet ir miesto svečiams. Nuo pat klubo įsikūrimo pradžios Kauno ŠK „Margiris“ aktyviai remia ir palaiko „Griunvaldą“. Klubo įkūrėjas ir direktorius– didelis šachmatų entuziastas Alvydas Kurauskas. Ant jo pečių ir gula pagrindinis „Griunvaldo“ ŠK išlaikymo šioje istorinėje Kauno gatvėje krūvis.
Tai nelengva našta, todėl „Griunvaldo“ ir „Margirio“ klubų pasitarime buvo nuspręsta pranešti šalies šachmatų gerbėjams, kad jie gali ir turėtų patys prisidėti prie klubo išlaikymo, kad svetingai jiems duris atvėręs klubas vieną dieną jų neužvertų visiems laikams dėl finansinių nuomos sąnaudų dėsnio.
Atsakydami, daugelis Lietuvos šachmatininkų pademonstravo pačius „gražiausius“ mūsų tautinius bruožus : įtarumą, šykštumą ir trumparegišką nuomonę, kad ne jie patys, o „valdžia“ turi rūpintis klubo išlaikymu.
Tad, nors dalyvavimas ir reta galimybė susiremti su čempionais bei didmeistriais, smarkiai pakelti reitingą buvo atvira visiems, į „Susiremk su didmeistriu Griunvalde“ turnyrą registravosi tik 6 žaidėjai. Beveik visi jie -žinomi ir pasižymėję Lietuvos ir FIDE šachmatų sporto meistrai, savo gyvenimu paliudiję ir išmanantys socialinę šachmatų svarbą, suvokiantys nepriklausomo šachmatų klubo mieste reikšmę.
Tad šeštadienį savo asmenines lėšas “Griunvaldo” klubo išlaikymui kilniai aukojo 9 kartus Lietuvos klasikinių šachmatų čempionas, ilgametis Lietuvos olimpinės rinktinės narys, tarptautinis didmeistris iš Vilniaus Vidmantas Mališauskas, buvusi Pasaulio merginų čempionė (Bagio, 1987m.), Lietuvos ir JAV moterų rinktinių atstovė, JAV moterų eks-čempionė (2000m.), tarpt. didmeistrė Kamilė Baginskaitė, šiuo metu gyvenanti Vilniuje, daugkartinis Lietuvos čempionas ir šalies olimpinės rinktinės atstovas, Kauno ŠK „Margiris“ pirmininkas Šarūnas Šulskis, Lietuvos moterų eks-čempionė, ilgametė Lietuvos olimpinės rinktinės narė, FIDE Garbingo žaidimo komisijos pirmininkė, tarptautinė meistrė Salomėja Zaksaitė, pats ŠK „Griunvaldo“ klubo įkūrėjas ir didelis šachmatų entuziastas Alvydas Kurauskas, bei bene tiksliausiai už visus į projekto „Susiremk su didmeistriu Griunvalde“ idėją atsiliepęs jaunas 19-metis panevėžietis Dovydas Mažeika, nuo pat ankstyvo rytmečio autobusu iš Panevėžio atskubėjęs į „Griunvaldą“ semtis vertingos patirties iš autoritetų.
Varžybų favoritas Š.Šulskis, gerai Lietuvoje žinomas ir daugelio nemėgstamas dėl neslepiamų sportinių ambicijų, buvo šviežias ir nepavargęs starte, tad spurtavo 4 užtikrintomis pergalėmis, jų tarpe palaužęs V.Mališausko Griunvaldo ambicijas Griunfeldo gynyboje.
Jau I rate kuklus Panevėžio jaunuolis D.Mažeika, prieš turnyrą ŠK “Margirio” korespondentui nedrąsiai prasitaręs apie savo svajonę šiame didmeistriškame turnyre pasiekti bent vieną pergalę, patyrė savo svajonės išsipildymą, įveikęs A.Kurauską. Turnyro direktorius ūpo kovoti neprarado ir sekančiame rate pateikė pirmąją sensaciją, juodaisiai įveikęs WIM S.Zaksaitę.
Salomėja Zaksaitė – Alvydas Kurauskas C50
„Susiremk su didmeistriu Griunvalde”
Kaunas, II ratas 2022.02.12
1.e4 e5 2. Žf3 Žc6 3. Rc4 Žd4?! Retas, „blefinis” ėjimas. Du pagrindiniai tęsiniai čia yra 3… Rc5, vedąs į klasikinę itališkąją partiją arba 3… Žf6, vedantis į dviejų žirgų gynybą.
4. Žxe5? S.Zaksaitė stveria masalą. Tai bene vienintelis ėjimas, kurio baltiesiems daryti nedera. Galima 4. 0-0, 4.c3 arba 4.Žxd4 4…Vg5! Dabar juodieji užgrobia iniciatyvą 5.Rxf7+ Prie klasikinio, virš 100 metų debiutų teorijoje žinomo uždaro mato nuveda 5. Žxf7 Vxg2 6. Bf1 Vxe4+ 7. Re2 Žf3#. Jis vertas atskiros diagramos:
5… Ke7 6. Rxg8 Vxg2 7. Bf1 Vxe4+ ir baltieji pasidavė dėl mato sekančiu ėjimu 0-1
Šis pralaimėjimas stipriai sukomplikavo S.Zaksaitės šansus kovoje su K.Baginskaite dėl moterų prizo, tačiau kadangi buvo nuspręsta turnyrą vykdyti dviguba ratų sistema, niekas dar nebuvo prarasta. Jau sekančiame III rate Salomėja turėjo sveiką pėstininką viršaus akistatoje su Kamile, praleido keletą užtikrintų galimybių pergalei pasiekti dėl laiko stygiaus ir galų gale turėjo tenkintis lygiosiomis ilgoje, beveik 100 ėjimų siekusioje partijoje.
V rate Š.Šulskio, patogiai įsitaisiusio lyderio kėdėje, sportinis įtūžis ėmė vėsti, užleisdamas vietą ilgesnės ir „sotesnės“ pietų pertraukos poreikiui. Partiją prieš K.Baginskaitę pradėjęs agresyviu Budapešto gambitu, atlikęs firminį Budapešto manevrą bokštu 6-ąja gulstine, staiga Š.Šulskis ėmė ieškoti galimybių nutraukti partiją amžinu šachu ir eiti pietų.
Klaidingai nusprendęs, kad priešininkė patikės jo „neprilygstamu variantų skaičiavimu“, „Margirio“ pirmininkas pradėjo ištisą aukų kaskadą, stengdamasis įstumti K.Baginskaitę į trigubą pozicijos pasikartojimą. Tačiau jo patyrusi varžovė nebuvo tokia patikli ir atmetė šį nebylų paliaubų siūlymą.
Kamilė Baginskaitė – Šarūnas Šulskis A52
„Susiremk su didmeistriu Griunvalde”
Kaunas, V ratas 2022.02.12
1.d4 Žf6 2. c4 e5 3. dxe5 Žg4 4.e3 Žxe5 5. Žh3 Rb4+ 6. Bd2 a5 7. Žf4 O-O 8.Re2 Ba6 9. Žd5
9…Bg6 Kad atlikti garsųjį Budapešto gambito manevrą bokštu šeštąja gultsine, ŠK „Margirio” pirmininkui negaila nei pėstininko, nei kokybės. 10. Žxb4 axb4 11. Rxb4 Bxg2 12. Rxf8 Ar kokybės auka buvo skirta, kad sukliudyti baltiesiems rokiruotę?
12…Bxf2 Ne kokybės, o dviejų bokštų! Tiesa, ši auka nekorektiška ir įmanoma tik greitųjų šachmatų sąlygomis. 13. Kxf2 Vh4+ 14.Kg2 Vg5+ 15. Kf2 Vh4+ Būdamas be dviejų bokštų, Š.Šulskis chamiškai bando užfiksuoti lygiąsias amžinu šachu ir eiti pietauti.16. Kg2 Vg5+ 17. Kf1! Turėdama milžinišką dviejų bokštų persvarą, Vilniaus didmeistrė neskuba nutraukti partijos, klusniai kartodama poziciją trečią sykį. d6 18. h4 Vxe3 19. Žc3 Rh3+ 20.Bxh3 Vxh3+ 21. Ke1 Ve3! Geriausias šansas užlaikyti bepasprunkantį baltųjų karalių. Silpnai būtų 21… Vxh4+ 22. Kd2 ir baltųjų karalius čiuožia iš pavojingos zonos. Dabar gi baltiesiems reikia saugotis mato 2 ėjimais.
22. Vd5! Apsisaugant nuo mirtino Žf3+ 22…Žbc6 23. Bd1 Žb4 24.Ve4 Žc2+ Ši žirgo auka -tai bandymas nuvilioti baltųjų valdovę. 25. Kf1 ( Šią auką priimti gi būtų pražūtinga 25. Vxc2?? Žf3+ 26. Kf1 Vg1#) 25… Vg3! Tylus ėjimas – subtili Kauno didmeistrio įžvalga, labiau būdinga klasikiniams šachmatams. Silpniau desperatiškas šachavimas 25… Vh3+ 26.Kf2! Vh2+ 27. Vg2 Vf4+ 28. Kg1 Že3? (28… Kxf8 29. Vf2 +-) 29. Vxg7# ir matas kliūna juodiesiems. 26.Vxc2? Galų gale, tirpstant negausiam greitųjų šachmatų laiko limitui, K.Baginskaitės nervai neišlaiko ir nematydama tiesioginio mato savo karaliui, ji nusprendžia nukirsti dar ir pavojingai į jos teritoriją įsibrovusį žirgą. Tačiau c2-lauke valdovė užkemša savo karaliui pabėgimą ir lygiosios tampa neišvengiamos. Baltieji turėjo bent 2 kelius į pergalę, abu susijusius su e3-lauko kontrole. 26. Žd5 c6 27. Vg2 Vxg2+ 28. Kxg2 cxd5 29. Rxd6 Že3+ 30. Kg1 Ž5xc4 31. Rxc4 Žxd1 32. Rxd5 Žxb2 33. Rxb7 +- arba 26. Bd3 Žxd3 (26… Ve1+ 27.Kg2) 27. Rxd3 Že3+ 28. Ke2 +-. 26… Vh3+ 27. Ke1 27. Kg1 Vg3+ =; 27.Kf2 Vh2+ (27… Vxh4+ 28. Kg2 Vg5+ 29. Kh3 Vh6+ =) 28. Ke3 Vg3+ 29. Kd2 (Negalima peržengti rizikos ribos 29.Kd4? Žc6+ -+; ar 29. Ke4? Vg6+ -+) 29… Vf4+ 30. Ke1 Vxh4+ = 27…Vxh4+ 28. Kd2
28…Vg5+ 29. Ke1 Vg1+ 30. Kd2 Turėdami bokštą bei dvi lengvąsias figūras viršaus, baltieji turi susitaikyti su lygiosiomis. Nesitaikstymas su pozicijos kartojimusi 30. Rf1?? jiems kainuotų pralaimėjimą Ve3+ 31. Re2 Žf3+ 32. Kf1 Vg1# 30… Vg5+ 1/2-1/2
Po pietų pertraukos damos tęsė tarpusavio lenktynes. S.Zaksaitė atrėmė Š.Šulskį lygiosiomis, o K.Baginkaitė, nepaisant juodosios spalvos, veržliu karaliaus antpuoliu įveikė V.Mališauską. Taigi, nepaisant Salomėjos dedamų pastangų, Kamilė ją jau ėmė lenkti pusantro taško ir šis atotrūkis nemažėjo. Pagaliau iš antro sykio S.Zaksaitei pavyko įveikti K.Baginskaitę tapusavio dvikovoje ir sumažinti atotrūkį iki pustaškio. Įsivažiavusi į vėžes IX rate S.Zaksaitė „patiesė“ ir V.Mališauską, į ką K.Baginskaitė atsakė pergale prieš A.Kurauską. Staiga tapo aišku, kad V.Mališauskas nebepatenka į prizininkų trejetuką, o K.Baginskaitė su S.Zaksaite jau varžosi dėl pagrindinės įskaitos II ir III prizų.
Šioje kovoje S.Zaksaitei lemiame paskutiniajame rate padėjo Š.Šulskis, baltosiomis figūromis pergalėjęs K.Baginskaitę siciliškojoje gynyboje. S.Zaksaitė įveikė atkakliai visiems besipriešinusį D.Mažeiką ir sugebėjo pralenkti K.Baginskaitė pustaškiu.
Taigi „Susiremk su didmeistriu Griunvalde“ I prizas atiteko Š.Šulskiui – 9 tšk. iš 10 gal. II vietoje liko S.Zaksaitė – 6,5 tšk., III – K.Baginskaitė – 6 tšk. Senjorų (60m. ir vyr.) įskaitos nugalėtoju tapo “Griunvaldo” šeimininkas A.Kurauskas – 2 tšk. Labdaringo greitųjų šachmatų turnyro “Susiremk su didmeistriu Griunvalde” galutiniai rezultatai ir statistika