Mažiau nei savaitė liko iki 2023m. FIDE Pasaulio šachmatų taurės. Ji prasidės jau ateinantį sekmadienį, liepos 30d. ir tęsis beveik mėnesį, iki rugpjūčio 25d. Žinoma, kadangi tai – renginys nokauto sistema, ne visiems žaidėjams ji truks tiek ilgai. Taip pat Baku vyks ir FIDE Pasaulio moterų taurė, kuri baigsis kiek anksčiau – rugpjūčio 22d. dėl kiek mažesnio moterų dalyvių skaičiaus.
Iš viso sekmadienį FIDE Pasaulio taurę pradės 206 pajėgiausi planetos šachmatininkai ir perpus tiek – 103 geriausios šachmatininkės rungtyniaus FIDE Moterų taurėje. Vyrų taurėje bendras prizinis fondas – 1834 tūkst. USD, Moterų taurėje – 676 tūkst. USD.
Būtent FIDE Vyrų taurėje Lietuva turi savo atstovą – šių metų šalies čempioną, Lietuvos olimpinės vyrų rinktinės lyderį Tomą Laurušą. Čia dar ir kaip verta priminti, kaip puikiai Lietuvos vyrų rinktinė pasirodė praeitoje Olimpiadoje Čenajuje (Indijoje), užėmusi labai aukštą istorinę 10-ą vietą tarp 186 pasaulio rinktinių. Būtent dėl šio įspūdingo olimpinio pasirodymo Lietuvos šachmatų federacija gavo 1 vietą Pasaulio taurėje Baku, skirtingai nuo jokių vietų čia negavusių Latvijos (57-a vieta Čenajuje) ar Estijos (56-a vieta Čenajuje).
Nors 2023m. FIDE Pasaulio moterų taurėje Lietuva savo atstovių tarp 103 dalyvių neturi, tačiau galima pažymėti buvusios Lietuvos moterų olimpinės lyderės, dabar Prancūzijai atstovaujančios Deimantės Daulytės-Cornette dalyvavimą Baku.
Ne visi Vyrų bei Moterų taurės dalyviai Baku pradės kovas iš karto sekmadienį. Reitingo ir titulų favoritai/ės įsijungs vėliau nuo 2-ojo rato. Visi žaidėjai/os rungtyniauja nokauto sistema, iš pradžių sužaisdami 2 partijų mačą standartine laiko kontrole 90 min. pirmiesiems 40 ėjimų, vėliau po 30 min. partijai užbaigti, pridedant po 30 sek. už kiekvieną atliktą ėjimą, pradedant pirmuoju. Jeigu šio 2 standartinių partijų mačas nugalėtojo neišaiškina, sekančią dieną nugalėtojas galutinai nustatomas vis trumpinant laiko kontrolę. Toliau žaidžiami mačai po 2 partijas greitųjų šachmatų kontrole 25 min.+10 sek., jiems nugalėtojo neišaiškinus – po 2 partijas žaibo kontrole 5+3, tada 3+2. Jeigu nugalėtojas vis dar neišaiškintas, žaidžiama 3+2 toliau iki pirmos pergalės/pralaimėjimo.
FIDE Pasaulio vyrų taurėje rungtyniauja visi geriausi planetos šachmatininkai bei Pasaulio čempiono Ding Liren’o – yra Magnus Carlsen, Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura ir pan. Su žaidėjų sąrašu galima susipaž-inti čia. Šios kelios paminėtos žvaigždės, o išvis 50 aukščiausio reitingo žaidėjų I ratą galės praleisti, o įsijungti į varžybas nuo II.
Lietuvos čempionui, tarpt.didmeistriui Tomui Laurušui (FIDE reitingas 2566), kaip ir daugeliui kitų Taurės dalyvių – išvis 156 žaidėjams iš 206, Pasaulio taurę reikės pradėti jau nuo I rato. Žinomas ir Lietuvos didmeistrio varžovas – kartvelas Mikheil Mchedlišvili ( FIDE rtg. 2561). Kaip matome, lietuvis turi labai nežymų reitingo pranašumą, tačiau negalima nuvertinti M.Mchedlišvili sukauptos patirties, daugybę kartų atstovavus Sakartvelui Olimpiadose, bei to fakto, kad Baku jam, skirtingai nuo T.Laurušo – „pasiekiama ranka” iš Sakartvelo.
Laukia įnirtinga akistata, iš kurios, suprantama, daugiausia pelnys žiūrovai. Abu žaidėjai kovos ne tik dėl piniginių apdovanojimų, bet ir teisės sekančiame II Taurės rate susiremti su 3-iuoju Pasaulio reitingu Fabiano Caruana (rtg. 2782) iš JAV. Taip pat, galima priminti, kad iš šios FIDE Pasaulio taurės į 2024m. FIDE Pretendentų turnyrą patenka jau nebe 2, o 3 geriausieji Taurės žaidėjai! Tad mačas dėl III vietos taip pat bus labai svarbus.
Rugpjūčio 12d., penktadienio vakarą Baku vykstančioje FIDE Pasaulio taurėje jau buvo paaiškėję 16 pajėgiausių vyrų bei 8 moterys, kurios toliau tęs kovas dėl Taurės apdovanojimų bei 3 kelialapių į 2024m. FIDE Pretendentų/-čių turnyrą.
Tomas Laurušas, vienintelis Lietuvos atstovas Baku, nebuvo tarp šių kovas toliau tęsiančių žaidėjų skaičiaus. Tomui pavyko pasiekti I rato taibreikų stadiją jo mače su kartvelu M.Mchedlišvili, tačiau prasimušti į II ratą, kur jis būtų sutikęs JAV šachmatų žvaigždę Fabiano Caruaną (rtg. 2782) nepavyko.
Pirmoji T.Laurušo – M.Mchedlišvili mačo partija, kur patyręs kartvelas turėjo baltąsias figūras, pasižymėjo nuosekliu baltųjų poziciniu spaudimu Londono sistemoje. Pirmąjai laiko kontrolei artėjant prie pabaigos, dauguma baltųjų figūrų jau buvo užėmę smogiamąsias pozicijas ties juodųjų karaliumi. Tačiau dėl laiko trūkumo ar susijaudinimo M.Mchedlišvili netikėtai atitraukė savo bokštą iš smogiamosios h-linijos į gynybą 36.Be1? ir T.Laurušui pavyko išsilaisvinti. Antrąją mačo partiją abu žaidėjai žaidė labai atsargiai, gerai suprasdami, kad klaidos atveju pasitaisyti nebegalės, vengė rizikos ir pabaigė ją taikiai dėl masinių pasikeitimų 34-u ėjimu.
Pirmąją taibreiko partiją M.Mchedlišvili toliau kantriu poziciniu stiliumi atkakliai bandė išnaudoti baltosios spalvos pranašumą. Į a5 atvestas baltųjų žirgas ilgam prispaudė juodųjų bokštą prie b7 ir c6 pėstininkų gynybos. 32-u Ba1-a7 kartvelų didmeistriui pavyko giliai įsiveržti į juodųjų stovyklą šonine linija. Vis labiau spaudžiamas T.Laurušas ėmėsi pavojingos, bet kiek pavėluotos kontraatakos 34…e4, 36…e3, 37…e:d ; 38…Že3+!!. Laimėjęs bokštą M.Mchedlišvili buvo priverstas atsitraukti, grąžinti dalį prisiplėšto grobio, tačiau sugebėjo konsoliduoti poziciją ir sutramdyti įsibėgėjusius juodųjų centrinius pėstininkus.
4-oje mačo partijoje Lietuvos čempionas buvo priverstas atsilošti. Tą jis ir bandė žūtbūt pasiekti, pradėjęs pavojingą reidą kraštiniu h-pėstininku link juodųjų karaliaus. Visgi šio reido metu gerokai nukentėjo kitos lentos dalys – centras ir valdovės sparnas, kuriose patyrusiam kartvelui pavyko užimti tvirtas pozicijas. Aktyvi h6-pėstininko padėtis sudarė prielaidas daugeliui įdomių taktinių variantų. M.Mchedlišvili dėl greitos laiko kontrolės ir sukilusio sportinio jaudulio žaidė ne visada tiksliai, bet visada tvirtai ir nenukrypdamas nuo kontraatakos strategijos. Apėjęs keletą įspūdingų Lietuvos čempiono taktinių spąstų, patyręs kartvelų didmeistris fiksavo lygiąsias iš jėgos pozicijos 49-u ėjimu ir pateko į II rato mačą su F.Caruana, kur buvo sutriuškintas 2:0.
Dėkojame visiems „Margirio” skaitytojams, pareiškusiems savo prognozę dėl Lietuvos čempiono Tomo Laurušo pasirodymo FIDE Pasaulio taurėje Baku. Deja, iš 6 balsavusių nepataikė niekas, o skaitytojui, tikėjusiam, kad Tomas Laurušas laimės FIDE Pasaulio taurę Baku, reiškiame užuojautą dėl didžiausio šūvio „pro šalį”.
FIDE Moterų pasaulio taurėje buvusi Lietuvos atstovė Deimantė Daulytė – Cornette (rtg. 2348), šiuo metu atstovaujanti Prancūzijai, turėjo kur kas didesnę dalyvavimo šio rango varžybose patirtį ir pasirodė sėkmingiau, pasiekdama II varžybų ratą. I rato mače Deimantė žaidė prieš bulgarę Nadją Tončevą (2263) ir įveikė ją sau būdingu drąsiu atakuojančiu stiliumi.
II rate D.Cornette’ei teko didelė moterų šachmatų žvaigždė, olimpinė čempionė ir Ukrainos moterų šachmatų lyderė Anna Muzyčuk (rtg. 2504). Pirmoje partijoje ukrainietė tiesiog „matė lentą plačiau” ir pasiekė pergalę. Deimantė nuoširdžiai bandė atsigriebti antrojoje mačo partijoje, tad A.Muzyčuk pavyko išsiderėti lygiąsiasias tik po atkalios gynybos lentoje telikus dviem „plikiem” karaliams 60-u ėjimu. Anna Muzyčuk toliau tęsia kovas FIDE Moterų taurės ketvirtfinalyje, kur šeštadienį ji susitiks su vokiete Elizabeth Paehtz (rtg. 2471)
2023m. FIDE Pasaulio vyrų ir moterų taurės Baku