Ketvirtadienį, gegužės 16d. Lenkijos Legnicos mieste baigėsi 14-asis Europos vyrų šachmatų čempionatas . 100 tūkst. eurų prizinis fondas ir 23 kelialapiai į Pasaulio taurės varžybas geriausiai pasirodžiusiems sutraukė 280 pajėgių žemyno žaidėjų iš 38 Europos valstybių. Liūdna, tačiau Legnicoje Lietuvos atstovų nebuvo. Nebuvo ir latvių, tik Estijai atstovavo Kauno „Margirio“ legionierius Kaido Kulaots (rtg. 2586).
Apie turnyro kontinentinę jėgą byloja faktas, kad daugiau nei pusė dalyvių (143) buvo didmeistriai, taip pat dalyvavo 63 tarpt. meistrai (IM), 5 didmeistrės (WGM) ir 3 tarpt. meistrės (WIM). Gegužės 4d. atidarytame čempionate buvo sužaista 11 ratų, o žaidėjams leista atsipūsti po 7 rato.
Įpusėjus čempionato distanciją, ėmė ryškėti Ukrainos olimpinės rinktinės nario ir olimpinio čempiono Aleksandro Moiseenko (rtg. 2698) pranašumas. Čempionatui artėjant prie pabaigos, jis tik didėjo ir po 10-ojo rato Ukrainos didmeistris jau turėjo 8tšk. (6 pergalės ir 4 lygiosios), lenkdamas rusą E.Aleksejevą (2700) ir rumuną K.Lupulescu (2634) puse taško bei milžinišką 23 persekiotojų, turinčių po 7 taškus, grupę visu tašku.
Tačiau tokios aukštos sportinės reikšmės varžybos paprastai neapsieina be dramatizmo. Dažniausiai dramatiškiausiu tampa paskutinis ratas, nes nesėkmę patyręs žaidėjas jau nebeturėtų arba nebeturi laiko nieko pakeisti. Europos čempionu svajoja tapti galbūt kas antras tokio čempionato dalyvis, todėl lyderiui, „užimančiam svajonių sostą“ paprastai tenka aršiausios konkurentų kontraatakos.
11 ratas Legnicoje netapo išimtimi iš taisyklės. Kadangi lyderiui A.Moiseenko teko juodosios figūros partijoje su visu tašku atsiliekančiu Rusijos atstovu I.Nepomniaščij (2710), tai gerai galima įsivaizduoti pastarojo sportinį įniršį ir siekį pasivyti lyderį. Aišku, I.Nepomniaščij gerai suvokė, kad net ir susilyginęs taškais su lyderiu, jis negalėtų jo aplenkti dėl puikaus A.Moiseenko priešininkų reitingo vidurkio, tačiau paguodą galima rasti dalijantis su lyderiu pinigus po lygiai! Juk čempionato nuostatų 11-ame skirsnyje “Prizai” parašyta: “…piniginiai prizai žaidėjams bus padalinti po lygiai taškų lygybės atveju.”
Daug pasitikėjimo paskutiniojo rato partijoje ir tikėjimo pergale I.Nepomniaščij teikė ne tik baltosios figūros, bet ir Europos eks-čempiono (Rijeka, 2011) bei Rusijos olimpinės rinktinės nario orumas. Partija prasidėjo siciliškąja gynyba ir jau antruoju 2…Žc6 ėjimu A.Moiseenko bandė pasukti į gerai sau žinomą Svešnikovo ar bent jau Kalašnikovo varianto taką. Tačiau sekančiu 3.Rb5 ėjimu I.Nepomniaščis “liepė” varžovui nenurodinėti, ką jam veikti baltaisiais, pasirinkdamas Rosolimo variantą. Mitelšpilyje I.Nepomniaščiui pavyko išskleisti iniciatyvą karaliaus sparne 8.f4! ir vėliau sekusiu žirgo manevru Žf3-h4-f5:e7, sunaikinant vertingą juodalaukį varžovo rikį,gynusį c5 pėstininką. Be rikio priežiūros šis pėstininkas tapo gyvu baltųjų figūrų taikiniu. Suprasdamas, kad pėstininko išsaugoti nepavyks, A.Moiseenko nusprendė taranuoti juo baltųjų pėstininkų grandinę valdovės sparne 19…c4!?, sudvejindamas baltųjų pėstininkus ir atskirdamas e4. Prasidėjo baltųjų pėstininko persvaros realizacijos stadija, kur I.Nepomniaščiui teko išspręsti nemažai uždavinių. Pagaliau jam pavyko atrasti pozicijos raktą, ir jis ėmėsi ilgos karaliaus kelionės iš karaliaus sparno į naują, sustiprintą 4 pėstininkais buveinę valdovės sparne. Nepajėgdamas rasti jokio priešnuodžio ar trikdžių šiai evakuacijai, A.Moiseenko tik pasyviai stebėjo šį svarbų baltųjų persigrupavimą prieš imantis lemiamų veiksmų.
Pervedęs karalių, I.Nepomniaščy sužaidė aktyviau ir maždaug apie 50-ąjį ėjimą ėmė aiškėti, kad Charkovo didmeistrio užtvaros griūva. Tiesa, jau aiškiai laimėtinoje padėtyje, galbūt jausdamas karštą pergalės artumą, I.Nepomniaščy varžovui suteikė šiek tiek šansų ir lentoje staiga atsirado 4 valdovės , esant juodųjų eilei eiti! A.Moiseenko davė kelis šachus, tačiau baltųjų karalius išsprūdo kaip ungurys ir pasislėpė tuščiame ir visiškai savo valdovių okupuotame priešininko valdovės sparne. A.Moiseenko nutraukė pasipriešinimą 67 ėjime.
Jau minėjome, kad paprastai paskutiniojo rato pralaimėjimas sukelia nepataisomą žalą žaidėjo turnyrinėje pozicijoje, gindamas žaidėją daugeliu vietų žemyn. Nors lyderiui suklupus, jį pavijo net 9 žaidėjai, tačiau pagal geriausią priešininkų reitingo vidurkį (2643) A.Moiseenko sugebėjo išsilaikyti pirmas ir tapo naujuoju Europos čempionu ! Sidabro medalis atiteko tiek pat taškų surinkusiam, tačiau pagal PRV(2639) nuo čempiono atsilikusiam rusui Jevgenijui Alekseevui, o bronza –nuo Kaliningrado srities kilusiam ir kažkada Platelių turnyruose dalyvavusiam Rusijos didmeistriui Jevgenijui Romanovui (rtg. 2640). Sveikiname medalininkus!
Tiesa, visiškai pralaimėjimo žalos A.Moiseenko išvengti nepavyko, nes vietoj gryno pirmojo 14 tūkst. eurų prizo, jam teko dalintis po lygiai gerokai mažesnius pinigus su minėtais 9 “atskubėjusiais”. Kitas pažymėjimo vertas faktas – tai 59 metų amžiaus žinomo Slovėnijos didmeistrio Aleksandro Beliavskio (rtg. 2628) ne tik buvimas minėtame “šlovės dešimtuke” su 8tšk. iš 11galimų, bet ir pagal papildomus rodiklius užimta 4 vieta čempionate! Komentarai, čia, matyt, daugiau nereikalingi…
Neblogai pradėjęs pirmenybes, Kaido Kulaots patyrė dvi nesėkmes antrojoje distancijos pusėje ir prarado šansus patekti į Pasaulio taurę po nelaukto pralaimėjimo 9-ajame rate prieš armėną FM R.Aghasaryaną (2445). Paskutiniajame rate, žaisdamas juodaisiais prieš rusą I.Bukavšin’ą (2520), Kaido dar galėjo pagerinti savo poziciją čempionate, tačiau išleido pergalę ilgos ir varginančios partijos baigmėje. Tad 6 tšk. ir 106 vieta galutinėje Europos čempionato rikiuotėje.
Daugiau XIV Europos šachmatų čempionato Legnicoje informacijos rasti galite oficialioje svetainėje . Rezultatus patogiai galima apžvelgti “Chess –results”.