Ketvirtadienį (sausio 5d.) Vilniuje, Mykolo Romerio universitete žinomas Danijos didmeistris ir Pasaulio šachmatų čempiono Magnus Karlseno (Magnus Carlsen) vyriausiasis treneris Peter Heine Nielsen’as Vilniaus ir Lietuvos šachmatų gerbėjams skaitė paskaitą “Trenerio įspūdžiai – M.Carlsen’as prieš S.Karjakin’ą Niujorke”
Paskaitos pradžioje P.H. Nielsen’as prisistatė auditorijai kaip 5 kartus Danijos čempionas. Vėliau lektorius priminė šachmatų gerbėjams savo gyvą sąsają su Lietuvos Respublika – jis yra vedęs garsiausią Lietuvos šachmatininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir šiuo metu gyvena Šiauliuose.
P.H. Nielsenas pats yra ne kartą dalyvavęs FIDE Pasaulio čempionatuose ir FIDE Pasaulio taurėse nokauto sistema. 2001 m. Maskvoje vykusiame Pasaulio šachmatų čempionate (Lietuvai jame atstovavo Š.Šulskis) praėjęs I atrankos etapą, II-ajame P.H. Nielsenas susitiko su V.Anandu ir nors jam nusileido, tačiau Danijos didmeistrio pasiruošimo lygis naujojoje indiškoje gynyboje padarė indui didelį įspūdį. Po kelių metų V.Anandas pakvietė P.H. Nielseną sekundantu savo Pasaulio šachmatų čempionato finaliniams mačams, ir taip prasidėjo P.H. Nielseno – Pasaulio čempionų trenerio karjera.
Geriausiu asmeniniu savo pasirodymu Pasaulio čempionatuose P.H. Nielsenas įvardijo Pasaulio taurę Chanto – Mansijske (Rusija) 2011 metais, kur varžybas pradėjus nokauto sistema tarp 128 dalyvių, jam pavyko pereiti 3 atrankos etapus iki aštuntfinalio, II-ajame įveikus geriausią Didž. Britanijos didmeistrį Michael’ą Adams’ą.
Vėliau lektorius perėjo prie savo sėkmingos sekundavimo Pasaulio čempionatų finaliniuose mačuose apžvalgos. P.Nielsenas savo sekundanto darbą, kaip minėta, pradėjo talkininkaudamas Indijos didmeistriui V.Anandui. Pastarajam Peter Heine padėjo iškovoti Pasaulio čempiono titulą ir vėliau sėkmingai apginti mačuose prieš V.Topalovą ir B.Gelfandą. Buvo praskleista sekundantų darbo širma, parodyti kai kurie ganėtinai privatūs sekundantų darbo vaizdai. “Nors tiek Maskvoje, tiek Sofijoje pro viešbučio langus vėrėsi nuostabi panorama, -sakė P.H. Nielsenas, – aš apie tai vėliau sužinojau iš nuotraukų, nes mačo metu buvo įprasta darbuotis už aklinai užtrauktų užuolaidų”.
Lektorius pripažino, kad Pasaulio čempionato pasiruošimas vyksta beveik išimtinai prie kompiuterio ekrano. Paprasti mediniai šachmatai faktiškai paliekami nebent stalo dekoravimui. Analizui pasitelkiamos galingos šachmatų programos. Jeigu nepasitikima variklio galia asmeniniame kompiuteryje, galima nuotoliniu būdu prisijungti prie ypač galingų stacionarių kompiuterių, savo apsukų galia smarkiai pranokstančių kilnojamų kompiuterių galimybes.
Antrojoje paskaitos dalyje toli nebebuvo nužengiama nuo dabartinio Pasaulio čempiono Magnuso Karlseno (Magnus Carlsen) asmens ir neseniai pasibaigusio Pasaulio šachmatų čempionato mačo Niujorke. Glaustai apibūdintos pasiruošimo stovyklos Magnuso tėvynėje, Alpių kurorte Chamonix’e bei paskutinioji priešmačinė Havajuose. Pabrėžtas aiškus Pasaulio čempiono polinkis į aktyviuosius žaidimus – krepšinį, futbolą, plaukimą. Be P.H. Nielseno, Magnusui padėjo ir kios dabartinės šachmatų pasaulio žvaigždės – prancūzai L.Fressinet, M.Vachier- Lagrave, vengras R.Rapport ir pan.
“Prieš mačą Magnusas buvo laikomas aiškiu favoritu, bukmekerių kontoros siūlė už jo pergalę palankius lažybų kursus”, – kalbėjo P.H.Nielsenas. “Aš maniau, kad yra galimi 2 scenarijai : jeigu Magnusui būtų pavykę greitai pasiekti pergalę mačo pradžioje, tai mačas būtų galėjęs baigtis įtikinama Pasaulio čempiono pergale.
Kitas scenarijus galėjo nebūti toks linksmas. Į galvą lindo prisiminimai apie tais pačiai metais vykusį Europos futbolo čempionato finalą, kur aiškiai pajėgesnė Prancūzijos rinktinė ilgai nesugebėjo įmušti pirmojo įvarčio Portugalijai, o per pratęsimą jau pati praleido įvartį ir pralaimėjo 0:1.”
“Išties, stebėdamas mačo eigą pirmojoje pusėje, gėrėjausi aiškia Magnuso persvara. Visgi paleistos progos pergalei 3-ioje ir 4-oje partijoje ėmė kelti nerimą. Magnusas vis dažniau imdavo pavojingai rizikuoti, ir 5-ojoje partijoje S.Karjakinui vos nepavyko pavojinga kontraataka.
Nesisekant persverti rezultato, krizė pasibeldė 8-ojoje partijoje. Po komplikuotų ir beatodairiškų Magnuso pergalės bandymų, persvara perėjo S.Karjakino, žaidusio juodaisiais, pusėn. Prieš 51-ą juodųjų ėjimą, mano kompiuteris rodė ėjimą 51…h6-h5! su juodųjų pergale. Kiti ėjimai vedė į lygiąsias.
Pats niekad nebūčiau padaręs tokio ėjimo, kaip 51…h6-h5!, tad slapčia vyliausi, kad ir S.Karjakinas praeis pro šalį… Deja, jis neprašovė…”
Vėliau P.H. Nielsenas perėjo prie 10-osios mačo partijos, kur M.Karlsenui po ilgos kovos pavyko išlyginti santykį, apžvalgos. Ekrane išsyk atsirado kritinė ankstyvojo mitelšpilio pozicija, kur S.Karjakinas net 2 kartus paslaptingai nepasinaudojo galimybe forsuoti lygiąsias. Šią mįslę P.H. Nielsenas buvo linkęs aiškinti smarkiai išaugusia sportine įtampa mačo gale bei pernelyg smarkiai S.Karjakino sąmonę užvaldžiusio M.Karlseno sportinio pranašumo komplekso galia.
Lektorius džiaugėsi aiškiu M.Karlseno pranašumu greitaisiais šachmatais žaistuose tai-breikuose.”Kritine buvo 2-oji tai-breikų partija, – sakė P.H.Nielsenas.” Magnusui nepavyko realizuoti didžiulės persvaros. Virš 80 % šachmatininkų čia būtų psichologiškai palūžę, ir ėmę žaisti aiškiai silpniau. Tuo tarpu M.Karlsenas pademonstravo, kodėl jis yra ne šiaip didmeistris, o Pasaulio čempionas. Jis 3-ią partiją žaidė su dideliu sportiniu azartu, rizikavo kiek blogesnėje padėtyje, tačiau palenkė partiją savo naudai ir pasiekė lemiamą persilaužimą”
Vėliau šachmatų gerbėjai galėjo pasigrožėti nuostabiu paskutiniu Pasaulio čempiono ėjimu 50.Vf4-h6 +!! 4-ojoje tai-breikų partijoje. Tuomet P.H.Nielsenas ėmė kantriai atsakinėti į susikaupusius diskusijos dalyvių klausimus. Artėjant vidurnakčiui, paskaitos dalyviai atsilygino lektoriui griausmingais plojimais.