Šeštadienį Kauno technologijos universitete įvyko pirmasis Vytauto Baršausko atminimui skirtas greitųjų šachmatų turnyras. Šį V.Baršausko pagerbimo turnyrą vykdė „Margirio“ šachmatų klubas kartu su KTU sporto centru, tad jis išsyk įgijo puikią reputaciją tarp Lietuvos šachmatininkų. Apie tai liudija 112 žaidėjų, pareiškusių norą pagerbti V.Baršauską varžybomis prie šachmatų lentų Kaune.
Šachmatų sporto meistras Vytautas Baršauskas gimė 1930m. Kaune. Studijavo ekonomiką ir žurnalistiką Vilniaus universitete. 1947 m. V.Baršauskas pirmą kartą dalyvavo Lietuvos čempionate, o iš viso šalies čempionatuose žaidė net 11 kartų. 1956m. Lietuvos čempionate V.Baršauskas iškovojo bronzos medalį.
1959m. tapo šachmatų sporto meistru. Atstovaudamas įvairiose varžybose Lietuvos rinktinei sužaidė 54 partijas, iš kurių surinko 27,5 taško.
1962m. V.Baršauskas persikėlė gyventi į Klaipėdą, ten dirbo pagal specialybę bei sporto mokykloje šachmatų treneriu. 1963 ir 1974m. tapo Klaipėdos miesto čempionu. Mirė Klaipėdoje 1980m.
Palaidotas Kaune – Eigulių kapinėse. Vytautą Baršauską pažinoję atsimena jį kaip inteligentišką, ramų, draugišką ir šiltą asmenį.
Virš 100 Lietuvos šachmatininkų šeštadienį susirinko į Kauną pagerbti V.Baršausko atminimą
V.Baršausko atminimo turnyro eiga šeštadienį pasižymėjo rimta priešprieša tarp Kauno turnyrų “liūto” reputaciją įgijusio tarpt. meistro Tomo Laurušo (FIDE greit. šachmatų reitingas 2454) ir jam rimtą iššūkį sugebėjusio šį kartą mesti patyrusio Kauno FIDE meistro Aleksandro Jegorovo (2330). Tomas “šuoliavo” jam įprastu ritmu, trypdamas visus pasitaikiusius kelyje, tačiau Aleksandro širdis šį sykį ištvėrė “liūto” primestą tempą. Abu žaidėjai per 9 ratus laimėjo net po 8 partijas, o jų tiesioginė akistata VII rate nugalėtojo neišaiškino – lygiosios. Kad išaiškinti nugalėtoją, abiems pretendentams surinkus po 8,5 tšk., varžybų vyr. teisėjui Algirdui Rauduvei teko stvertis papildomo Buchholco (medium) koeficiento. Tik šitaip (53 prieš 50,5) T.Laurušui pavyko atsikovoti savo “liūto dalį” – V.Baršausko atminimo turnyro nugalėtojo taurę ir I prizą.
Varžybų eiga pasižymėjo T.Laurušo (I lenta; baltieji) ir A.Jegorovo (II lenta; juodieji) priešprieša
Turnyro dalyvių gausa, dalyvavimo įkarštis ir plati geografija, užgriebianti pačius svarbiausius V.Baršausko biografinius miestus Kauną, Vilnių ir Klaipėdą, nusipelno paminėti daugiau nei tik 2 pavardes. Ne tik T.Laurušo dominacijai šįsyk buvo mestas labai rimtas iššūkis. Ilgametės ŠK “Margirio” atstovės, tarpt. moterų meistrės Salomėjos Zaksaitės (rtg. 2208), šiuo metu gyvenančios sostinėje, kelias link I moterų prizo irgi buvo ne rožėm klotas, nes gana nelauktai jai rimtą konkurenciją sukėlė šiaulietės seserys Agnė ir Miglė Semonavičiūtės (1767 ir 1711), Lietuvos moterų šachmatų lygoje atstovaujančios Šiaulių “Fortūnos” komandai.
Puikią sportinę formą pastaruoju metu demonstruojanti S.Zaksaitė surinko 7tšk. iš 9 gal. ir tapo ne tik moterų įskaitos nugalėtoja, bet ir užėmė labai aukštą III vietą bendrojoje įskaitoje tarp 112 žaidėjų. Iš šiauliečių seserų ypač pasižymėjo Miglė Semonavičiūtė, savo puikiu startu (6 iš 7 gal.) privertusi drebėti daugelį vyrų. Nors du pralaimėjimai finiše sukliudė Miglei rimčiau pretenduoti į I moterų prizą, tačiau užėmusi 10 vietą bendrojoje įskaitoje, ji pelnė geriausiosios moksleivės iki 18 metų (įtraukiant berniukus!) prizą! Gerai žaidusi jos sesuo Agnė taip pat surinko 6 tšk. Miglei atiteko II, o Agnei – III moterų įskaitos prizai.
Vienu didžiausių turnyro atradimų tapo 15-metė moksleivė iš Šiaulių Miglė Semonavičiūtė, laimėjusi abiejų lyčių moksleivių U18 įskaitą!
Senjorų (70m. ir vyr.) I prizas atiteko žinomam Kauno “senjorų liūtui” IM Kęstučiui Kaunui (rtg. 2094), taip pat surinkusiam 6 taškus. Jam ant kulnų lipęs buvęs Kauno moksleivių treneris Gintautas Petraitis (1851) surinko tiek pat taškų, tačiau turėjo tenkintis II senjorų prizu dėl vos prastesnio medium Buchholco (43 prieš 43,5).
…tačiau pats gražiausias karališkas trofėjus atiteko Algimantui Butnoriui garbingos 70 metų sukakties proga!
Tačiau vakaro “vinimi” tapo daugkartinio Lietuvos čempiono, ŠK “Margiris” pirmininko, Pasaulio senjorų eks-čempiono, didmeistrio Algimanto Butnoriaus “įšventinimas” į naują 70 metų senjorų kategoriją. Išties, neatsitiktinai ŠK “Margirio” vadovybė norėjo V.Baršausko atminimo varžybas vykdyti būtent vasario 20d. Kaip tik šią dieną Algimantui sukako 70 metų. Nors Algimantas gausių, širdingų padėkų už ilgametes pastangas plėtojant šachmatų sportą Kaune ir Lietuvoje bei sveikinimų išklausė įvykio vietoje KTU, palinkėsime “Margirio” vardu jam stiprios sveikatos, kurstančios neblėstančią valią toliau eiti nelengvas ŠK “Margirio” vadovo pareigas bei tolimesnių sportinių pasiekimų tiek klubiniame, tiek asmeniniame metraštyje!
Galutinė V.Baršausko vardo greitųjų šachmatų varžybų Kaune lentelė