Trečiadienį (kovo 25d.) Sočyje vykstančiame Pasaulio moterų šachmatų čempionate buvo žaidžiamos aštuntfinalio tai-breikų partijos, skirtos išaiškinti dar nepatekusias į ketvirtfinalį dalyves. Paskutinė tituluočiausia Lietuvos atstovė Viktorija Čmilytė-Nielsen (rtg. 2530), kuriai pagrindinis aštuntfinalio mačo laikas prieš gruzinę Meri Arabidzę (2374) nugalėtojos neišaiškino 1: 1, buvo priversta žaisti tai-breiką pagreitinta laiko kontrole 25min. + 10 sek. partijai.
Žaidėjų reitingo ir patirties skirtumas eiliniam žiūrovui galėjo įpiršti mintį, kad Lietuvos didmeistrė yra ryški favoritė patekti į ketvirtfinalį. Tačiau labiau išprususiam Pasaulio moterų šachmatų istorijos žinovui nerimo galėjo sukelti vien tas faktas, kad M.Arabidzė atstovauja Gruzijai, kuri yra pripažinta Pasaulio čempionių ir pasaulinio ryškumo pripažintų didmeistrių kalvė. Pasaulio čempionėmis yra dešimtmečius buvę gruzinės Nona Gaprindašvili, Maja Čiburdanidzė… Gruzijos moterų rinktinė yra laimėjusi ne vieną Šachmatų olimpiadą.
Pagaliau pati M.Arabidzė 2011 metais yra tapusi Pasaulio merginų iki 18 metų čempione Brazilijoje. Tokie pasiekimai jaunam sportininkui visuomet suteikia būtino pasitikėjimo savo jėgomis. Sočyje lydima ir nuolat motyvuojama kovai tėvo –trenerio, M.Arabidzė organizavo tituluotai lietuvei rimtą pasipriešinimą.
V.Čmilytė-Nielsen mačą pradėjo rizikingai, juodaisiais pasirinkusi Benko gambitą, kur savanoriškai aukojamas pėstininkas. Lietuvė bandė įsitvirtinti lentos centre rikiu, tačiau gruzinė atrado gilų bokšto manevrą Ba1-a4:d4, kokybės auka “išraudama” rikį, priedo pričiupusi antrą valdovės sparno pėstininką. Juodųjų padėtis tapo kritine, ir tik M.Arabidzės jaudulys padėjo V.Čmilytei-Nielsen išgelbėti iš rankų beišsprūstančią partiją.
Antrąją partiją lietuvė žaidė baltaisiais, turėjo pozicinį pranašumą, tačiau gruzinė kantriai ir tvirtai gynėsi, vengdama silpnumų, tad ilga partija baigėsi lygiosiomis 68-u ėjimu. Sugebėjusi atsilaikyti pagrindiniame mačo laike ir, matyt, nuolat morališkai palaikoma bei kurstoma tėvo, M.Arabidzė galėjo gauti vilties teigiamai baigčiai tai –breike.
Mačo lūžis įvyko trečiojoje partijoje, kur turėdama baltąsias figūras V.Čmilytė-Nielsen ėmė pernelyg azartiškai mėginti didinti nedidelį pozicinį pranašumą bevaldoviame mitelšpilyje. M.Arabidzė, atkakliai gindamasi, įžvelgė įsiveržimo taškus atsidengusioje varžovės pozicijoje ir ėmė vis giliau ten skverbtis savo bokštais. Baltieji pasidavė 43-iame ėjime.
Ketvirtojoje partijoje V.Čmilytė-Nielsen, kuriai žūtbūt reikėjo atsilošti juodosiomis figūromis, pateko į desperatišką padėtį dar prieš prasidedant partijai. Lietuvė vėl pasirinko aštrųji Benko gambitą, atliko išradingą smūgį centre ir perėmė iniciatyvą. Tačiau gruzinei tėvas, matyt, buvo “uždraudęs” panikuoti, susidūrus su nemalonumais. Ji vėl gynėsi išradingai, stengdamasi varžovei “įkąsti” beveik kiekviename žingsnyje. Nepasimetė netgi tada, kai lietuvės figūros juodu debesiu užgulė jos karalių, toliau gindamasi ir “tamsoje”. V.Čmilytei teko pasitenkinti pėstininku viršaus ir bandyti jį realizuoti baigmėje. Tačiau gruzinė įnirtingai gynėsi, neužleisdama teritorijos karaliumi.
Iki pat galo lietuvė spaudė varžovę, bet šioji niekaip nesutiko nusileisti ir dėl beveik visiškai ištuštėjusios lentos V.Čmilytei-Nielsen teko sutikti lygiosiomis 100-ju ėjimu. M.Arabidzė laimėjo mačą 2,5:1,5 ir pateko į ketvirtfinalį, o Lietuvos atstovių pasirodymas Sočyje baigėsi aštuntfinalyje. Jaudinantis V.Čmilytės-Nielsen atsisveikinimo interviu anglų kalba
Ketvirtfinalyje susitiks:
Muzychuk, Mariya (UKR) 2526 – Koneru, Humpy (IND) 2581
Pogonina, Natalia (RUS) 2456 -Zhao, Xue (KIN) 2527
Cramling, Pia (ŠVD) 2495 – Muzychuk, Anna (UKR) 2552
Arabidze, Meri (GRZ) 2374 – Harika, Dronavalli (IND) 2492
Partijos prasideda 15.00 vietos laiku (14.00 Lietuvos laiku)
Oficiali FIDE Pasaulio moterų šachmatų čempionato svetainė ; partijos gyvuoju laiku ; videoreportažai ; fotogalerija