Pašto sistema

43-ioji Šachmatų olimpiada Batumyje baigiasi Kinijos triumfu!

 

Olimpiada: bendrasis skyrius

XI ratas    10.05

 

Eilė 50             Lietuva Reit. 20             Argentina Reit. 2½:1½
16/1 GM Šulskis, Šarūnas (b) 2525 GM Mareco, Sandro (j) 2649 ½ – ½
16/2 IM Pultinevičius, Paulius (j) 2465 GM Flores, Diego (b) 2621 0 – 1
16/3 IM Laurušas, Tomas (b) 2484 GM Peralta, Fernando (j) 2569 1 – 0
16/4 IM Stremavičius, Titas (j) 2467 GM Pichot, Alan (b) 2562 1 – 0

 

Lietuvos vyrai pabaigė savo pasirodymą 43-iojoje Šachmatų olimpiadoje šlovinga pergale prieš Argentiną, nepaisant akivaizdaus priešininkų kvalifikacinio pranašumo. Po nykaus pralaimėjimo prieš K.Lupulescu, Š.Šulskiui pasisekė gauti dar vieną baltąją spalvą, kurią jis šįsyk panaudojo savo saugumui užtikrinti. Užuodęs kraujo skonį, S.Mareco buvo nusiteikęs agresyviai, bandė prispausti lietuvį karaliaus sparne, tačiau susidūrė ten su gelžbetonine užtvara. Atkakliai ieškodamas ten plyšių, argentinietis apleido valdovės sparną, kuriuo Kauno didmeistris netrukus prasiveržė bokštu, laimėdamas pėstininką. S.Mareco pagaliau suprato, kad artėja jo strategijos fiasko ir apkeitęs žirgą į centralizuotą baltųjų rikį, skubiai grįžo valdove atgal į savo sparną, kur siautėjo baltųjų bokštas. Dabar Argentinos didmeistris ėmė priešintis lietuviui visoje lentoje. Dėl partijos metu kiek atidengtos karaliaus pozicijos Š.Šulskiui nepavyko ramiai nustumti savo pėstininko iki valdovių ir partija baigėsi lygiosiomis amžinu šachu.

Prie antrosios lentos jaunasis P.Pultinevičius, deja, neturėjo baltosios spalvos privilegijos savo saugumui užsitikrinti. Fianketavęs rikį į g2 Reti debiute, saugumą sau pirmiausia užsitikrino D.Flores ir vėliau lėtai, bet nuosekliai spaudė lietuvį, perkeldamas operacijų svorį į valdovės sparną ir kaupdamas pozicinius pliusus. Tokia žaidimo strategija buvo menkai pažįstama Marijampolės moksleiviui. Jis pasiekė antrąją kontrolę, vis dar išsaugojęs kiekybinę lygybę, tačiau su silpnu spaudžiamu a7-pėstininku, o karaliaus sparno 4 pėstininkais patogiai pasiekiamais baltalaukiui D.Flores rikiui. Tuo tarpu baltųjų 5 pėstininkų darni rikiuotė buvo faktiškai nepasiekiama P.Pultinevičiaus rikiui. Atvargęs iki 55-o ėjimo, Marijampolės moksleivis pasidavė.

Po pirmosios kontrolės nieko ypatingo nežadėjo T.Laurušo pozicija baigmėje bokštas + rikis prieš bokštą+ rikį su keliais pėstininkais kiekvienai pusei, išskyrus tai, kad lietuvis nerizikavo pralaimėti. Tačiau Tomas parodė atkaklumą, norą padėti komandai, o be to –aukštą techniką ir palaužė F.Peraltą 72-u ėjimu. Maloni žinia Lietuvos komandai, kuriai rinktinės kapitonas L.Šolys buvo iškėlęs uždavinį žūtbūt nenusileisti Argentinai!

Tačiau mačo herojumi tapo Titas Stremavičius, juodaisiais įveikęs Alaną Pichot ir atnešęs pergalę Lietuvai! Titas buvo ypatingai motyvuotas šiai partijai, nes tik pergalės atveju galėjo įvykdyti GM-normos balą Olimpiadoje. Nebebuvo laiko būti atsargiam, nei apdairiam ir Titas metėsi į kovą stačia galvą, nepaisydamas jo daliai tekusių juodųjų figūrų. Partija prasidėjo Ufimcevo gynyba. Laimei, A.Pichot buvo irgi nusiteikęs labai agresyviai ir pasirinko aštrų austriškosios atakos variantą. Žūtbūtinė priešprieša išryškėjo, kai varžovai rokiravosi į skirtingas puses. A.Pichot džiaugėsi laimėjęs c-pėstininką, o T.Stremavičius ir jam už nugaros vaikščiojantis komandos kapitonas L.Šolys – galimybe pulti baltųjų karalių išvalyta c-linija.

Stremavicius Batumi I

Titas Stremavičius Olimpiadoje Batumyje įvykdė GM-normos balą! ( R.Huseinovo nuotr.)

Kuomet baltųjų valdovė buvo nublokšta į užkampį a3, jos dalyvavimas operacijose prieš Tito karalių tapo menkai tikėtinas. Mitelšpilyje grumtynės užkliudė visą lentą, tačiau nuo 22-ojo ėjimo lokalizavosi ties baltųjų karaliumi. Tačiau reikia pasakyti, kad T.Stremavičius, skirtingai nuo S.Mareco, puikiai matė visą lentą, tad antosios kontrolės pradžią A.Pichot pasiekė netekęs visų savo karaliaus sparno pėstininkų. Tiesa, panašiai buvo ir su Tito pėstininkais valdovės sparne, tačiau ten „paskutinis mohikanas“ a5 saugojo juoduosius nuo greito jų sparno užtvindymo baltaisiais pėstininkais. Kol A.Pichot atkūrė kiekybinę lygybę, jis prarado apie 5 ėjimus, o per tą laiką juodųjų pėstininkas nurūko iki g2. Jam į pagalbą skubėjo dar vienas f-pėstininkas. Baltųjų rikis tapo sukaustytas g1-lauko gynyba. Matydamas, kad beviltiškai atsilieka pėstininkų lenktynėse, apimtas panikos A.Pichot nukirto rikiu jo a-pėstininkui trukdžiusį juodųjų bokštą, praleido Tito pėstininką į valdoves ir po kelių ėjimų pasidavė. Pergalė – „Don‘t cry for me Argentina!“ ( Madonna, JAV dainininkė)!

 

 

Olimpiada: moterų skyrius

XI ratas    10.05

 

Eilė 34             Lietuva Reit. 60             Bangladešas Reit. 3½: ½
26/1 IM Cornette, Deimantė (b) 2462 WIM Šamima, Akter (j) 2152 1 – 0
26/2 WIM Zaksaitė, Salomėja (j) 2278 WFM Parveen, Tanima (b) 2022 ½ – ½
26/3 WIM Batytė, Daiva (b) 2172 WFM Sultana, Šarmin Širin (j) 1974 1 – 0
26/4 WCM Šibajeva, Marija (j) 1980 WIM Hamid, Rani (b) 1909 1 – 0

 

Po apmaudaus pralaimėjimo išvakarėse prieš kirgizę A.Samaganovą, Deimantė buvo praradusi viltis olimpiniam medaliui I lentos įskaitoje ir norėjo išvis praleisti mačą su Bangladešu. Tačiau nuogąstaudamas, kad Lietuva gali nebepakilti iš užimamos 48-os vietos arba netgi smukti dar žemiau, komandos kapitonas V.Sakalauskas atkakliai ėmė įtikinėti D.Cornette pakilti į kovą. Įtikinti buvo nelengva, tad į darbą įsijungė ir Lietuvos delegacijos vadovas R.Paliulionis. Pagaliau buvo rastas susitarimas.

Iš ryto D.Cornette atvyko į partiją ir sužaidė ją taip, lyg siektų aukso medalio pirmojoje lentoje – stulbinančios aukų kaskados prasidėjo dar nesužaidus nė 10 ėjimų ir tęsėsi daugybę ėjimų, neleisdamos A.Šamimai atsikvėpti nei minutėlei. Siaučiant baltųjų atakai, A.Šamima, atrodo, minutėlėi buvo radusi atramą ir atgavusi viltį išsilaikyti, tačiau sekė nauja aukų banga (22.b4!) ir pervargusi Bangladešo sportininkė, gelbėdamasi nuo baltųjų matinių grėsmių, paliko Deimantės valdovei visą bokštą.

Cornette Batumi III

Lietuvos moterų rinktinės lyderė D.Cornette Batumyje (R.Huseinovo nuotr.)

Lyderės pranašumas ir sėkmė persidavė komandos draugėms. S.Zaksaitė išgelbėjo sunkią, nedėkingą padėtį prieš T.Parveen. Blogoje padėtyje be pėstininko D.Batytei pavyko suklaidinti Š.Š. Sultaną ir netgi ją įveikti bokštų baigmėje. Sunkiai klostėsi ir juodaisiais žaidusios M.Šibajevos partija su legendine 73-jų metų Azijos ledi R.Hamid (trumpa R.Hamid biografija olimpinėje svetainėje). Jau 12-u ėjimu Marija galėjo likti prieš savo tituluotą priešininkę be figūros, laimei, R.Hamid paskubėjo su savo ėjimu.Vėliau R.Hamid presingavo jaunąją klaipėdietę abiejuose sparnuose ir turėjo aiškią pozicinę persvarą, tačiau 36-u ėjimu M.Šibajeva rėžė R.Hamid gražų taktinį smūgį pačiame lentos centre ir sugebėjusi atremti desperatiškus bangladešietės bandymus prieš juodųjų karalių, šventė įsimintiną pergalę 60-u ėjimu!

 

Pasibaigus kitiems paskutiniojo Olimpiados rato mačams, paaiškėjo, kad Lietuvos vyrų rinktinė, surinkusi 15 mačų taškų iš 22 gal., užėmė aukštą 24-ą vietą tarp 184 viso pasaulio nacionalinių rinktinių. Tai puikus gana jaunos, tik 50 startinį numerį turėjusios Lietuvos rinktinės pasirodymas, palyginus su praeita Olimpiada Baku 2016 metais, kuomet Lietuvos vyrai surinko 12 mačų taškų ir užėmė gana neaukštą 65-ą vietą tarp 170 rinktinių. Pralenkti visi Baltijos zonos kaimynai – latviai, estai, suomiai. Pralenkta netgi kaimynė Baltarusija, savo kapitonu turėjusi žinomą specialistą iš Ukrainos Vladimirą Tukmakovą. Pralenkta daugybė pasaulio galybių – Ispanija, Kroatija, Italija, Izraelis, Olandija ir t.t. Šį Lietuvos vyrų rinktinės rezultatą galima laikyti geriausiu pasirodymu per visą atgautos nepriklausomybės laikotarpį, kuomet Lietuva vėl pradėjo dalyvauti Šachmatų olimpiadose nuo 1992 metų Maniloje. Tiesa, Šachmatų olimpiadoje Blede 2002 m. lietuviai užėmė 21-ą vietą, tačiau tada Blede žaidė tik 134 rinktinės.

Sveikiname komandos kapitoną Laimutį Šolį, žaidėjus Šarūną Šulskį, Paulių Pultinevičių, Tomą Laurušą, Titą Stremavičių, Vidmantą Mališauską su sėkminga šalies garbės gynyba Batumyje! Sveikiname Titą Stremavičių su įvykdytu olimpiniu tarptautinio didmeistrio normos balu!

Solys kapitonas Batumi

Komandos kapitonas L.Šolys (stovi) stebi komandos žaidimą Batumyje (R.Huseinovo nuotr.)

Lietuvos moterų rinktinė šį sykį pasirodė kukliau, pelniusi 13 mačų taškų ir užėmusi 33-ią vietą tarp 149 rinktinių. Gaila, bet paskutiniu momentu iš rinktinės dėl šeimyninių aplinkybių iškrito patyrusi Simona Kiseleva. Dėl panašių aplinkybių rinktinei jau nei galėjo, nei planavo atstovauti visų laikų ryškiausia Lietuvos šachmatų žvaigždė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Taip į rinktinę įsijungė jaunos debiutantės Marija Šibajeva ir Guoda Perminaitė. Pažymėtinas sėkmingas M.Šibajevos debiutas rinktinėje – 6 tšk. iš 9 gal. ir daugybe taškų pagerintas asmeninis reitingas. Nors šis Lietuvos moterų rinktinės pasirodymas savo spindesiu negali prilygti praeitoje Olimpiadoje Baku užimtai 12-ai vietai, tačiau komandos kapitonui V.Sakalauskui, vadovavusiam 34-ą startinį numerį Olimpiadoje turėjusiai rinktinei, nereikia bijoti „užmėtymo kiaušiniais“ Vilniaus oro uoste…

43-iosios Šachmatų olimpiados Batumyje nugalėtojais tapo Kinijos vyrų rinktinė (18 mačų taškų iš 22 gal.). Tiek pat mačų taškų surinko ir olimpinių čempionų titulą gynę JAV sportininkai bei Rusija, tačiau pagal papildomus lentų taškų rodiklius olimpinis sidabras atiteko amerikiečiams, o bronza – rusams.

Olimpiados Batumyje moterų skyriuje lemiamas paskutiniojo rato mačas vyko tarp Rusijos ir Kinijos. Rusijai pirmaujant 1,5:0,5, kitose dviejose lentose rusė O.Girya turėjo laimėtiną padėtį prieš T.Lei, o A.Kosteniuk ir Pasaulio čempionės Ju Wenjun dvikovoje padėtis atrodė nuobodžiai simetriška ir lyginė. Nebyliai raginamos atidžiai mačą stebinčio kapitono Ju Šaotengo, kinietės sutvėrė atkaklaus pasipriešinimo stebuklą. Tingijie Lei išsigelbėjo amžinu šachu prieš pat O.Girya‘jos juodiesiems pėstininkams sugarmant į valdoves. Supratusi, kad mačo likimas jos rankose, Ju Wenjun, nepaisant skurdaus figūrų skaičiaus, likusio lentoje atkakliai spaudė A.Kosteniuk, sugebėjo laimėti pėstininką, paskui ilgai gesino rusės pasipriešinimą, kol pagaliau išplėšė titanišką pergalę iš rusės 95-u ėjimu! Mačas baigėsi lygiosiomis 2:2, o Rusijos moterų rinktinė liko be medalių.

Kinija nugaletojai Batumi

43-iojoje Šachmatų olimpiadoje Batumyje triumfavo Kinija (organizatorių nuotr.)

 

Kinietėms tuo tarpu pelnytai atiteko auksas (18 mačų taškų iš 22 gal.). Tiek pat mačų taškų surinkusi Ukraina turėjo tenkintis sidabru. Bronzos medaliais pasipuošė vietinė Sakartvelo moterų rinktinė (17 tšk.), suteikusi daug džiaugsmo savo šaliai, įdėjusiai tiek pastangų ir triūso 43-ios Olimpiados vykdymui Batumyje!

43-iosios Šachmatų olimpiados Batumyje:

Oficiali svetainė

Galutinė olimpinė rikiuotė:

bendrasis skyrius

moterys

paskutiniojo rato partijų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.